Autor Wątek: Cetopsis coecutiens/candiru amazońskie hieny i predatory  (Przeczytany 34898 razy)

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
Odp: Cetopsis coecutiens/candiru amazońskie hieny i predatory
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 07, 2012, 06:05:04 am »
Te sumiki na fimikach przedstawiających je w akwarium wyglądają świetnie. Są bardzo dynamiczne i błyskawicznie pojawiają się przy jedzeniu pochłaniając je w oka mgnieniu. Karmione są  konwencjonalnym żarciem i tak właśnie według mnie powinna wyglądać ich dieta w niewoli. Gdyby nie prezentacja Drago to wątpie, by ktoś oglądając cetopsisy w zbiorniku wpadł na to, w jaki sposób ryby te żerują w naturze i co jest ich przysmakiem. Lekcja była cenna, bo do tej pory myślałem, że takim "sprzątaniem" w naturze zajmują się piranie. Jeżeli chodzi o krewetki z biedy, to ja kupuje black tigery za dyszkę i nie narzekam.

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 07, 2012, 13:41:06 pm »
Drago: według tego co napisali o B. platynemum na PC ryby te były dotychczas masowo poławiane w celach konsumpcyjnych i ich liczebność drastycznie spadła. Teraz nie wolno łowić osobników poniżej 62cm, a jak wiadomo do hobby trafiają raczej maluszki, 10-15cm. Niemniej uważam je za jedne z najpiękniejszych sumów w ogóle, zwłaszcza w odpowiednim świetle. Ten Platynematichthys też niczego sobie - na Cichlidenwelt.de jest gościu o nicku Acestorico - ma fizia na punkcie dużych sumów i innych potworków z SA, i robi im przepiękne zdjęcia. To jego blog: http://amazonpredators.wordpress.com/galerie/# Polecam wszystkie jego fotografie.

Pozdrawiam
Cichlidae.pl

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 07, 2012, 14:49:35 pm »
Piotrze faktycznie w galerii tego gościa fotki sumów są jak z atlasu. Sumy to według mnie jedne z najciekawszych ryb. Szkoda tylko, że wiele z nich osiąga na tyle pokaźne rozmiary, że nieraz ciężko zapewnić im w warunkach domowych zbiornik odpowiedniej wielkości. Jeżeli chodzi o trochę mniejsze gatunki to mnie osobiście z SA podoba się pseudopimelodus bufonius. Drago zdaje się, że w jednym z twoich zbiorników gościł pseudoplatystoma corruscans. Masz nadal tego suma? Jeśli tak to jakiej jest obecnie wielkości?

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 08, 2012, 05:26:09 am »
No tak ponad 60 cm za tego suma to cena wyszła by kosmiczna. Ale tak to jest przy rabunkowej gospodarce. Zdjęcia faktycznie, ja do końca życia takich nie zrobię, ale jeszcze lepsze od zdjęć są ryby. Jakie on ma wielkości akwaria bo nie znalazłem info?

karkonosz mam nadal tego suma nie jest duży ma 72 cm.
Pseudopimelodus bufonius też mi się podoba ale jeszcze mniejszy i bardzo podobny i nawet z tej samej rodziny jest Microglanis iheringi i Cruciglanis pacifici oraz Microglanis poecilus.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 08, 2012, 07:09:48 am »
Hm 72 cm ma no to wcale nie jest duży ;D Taki byczek to musi sporo żarcia wcinać na jeden posiłek. Co do tych sumików, które wymieniłeś to tylko tego pierwszego kojarze. Rzeczywiście wyglądają podobnie. Zastanawiające jest, że te atrakcyjnie ubarwione i osiągające niewielkie rozmiary ryby są tak rzadko spotykane w akwariach.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 08, 2012, 12:58:17 pm »
Rzadko spotykane są w sklepach bo super sprzedawcy twierdzą że nie idą, zresztą w tym kraju panuje moda na siano.
Co do atrakcyjności małych ryb dla mnie i wracając trochę do tematu to z rodziny Cetopsidae oprócz Cetopsisa
http://amazonpredators.wordpress.com/galerie/#wpcom-carousel-269
ma jeszcze bardzo ładne prawdopodobnie Denticetopsis macilenta lub Denticetopsis seducta
http://amazonpredators.wordpress.com/galerie/#wpcom-carousel-505
http://amazonpredators.wordpress.com/galerie/#wpcom-carousel-546

Offline puzon

• Pielęgnica
  • Pla Krasong
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 08, 2012, 13:26:31 pm »
chyba zaczynam zmieniać zdanie na temat tych ryb. A zdjęcia bezbłędne!!

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 08, 2012, 22:01:21 pm »
Mariusz nie pamiętam, ale wydaje mi się, że on ma tylko jeden baniak - jakieś 6000L, którego budowę prezentował na cichlidenwelt. Kiedyś poprosiłem go o fotki Cichla dla CRC, i mi nawet odpowiedział, ale sprawa rozeszła się po kościach. Myślę że on pracuje w jakiejś hurtowni, ale nie jestem tego pewien. Może Adam (Cichlakiller) go zna ;)

M. iheringi widziałem kiedyś w zoologu. Bardzo ładne i malutkie. No i dają się rozmnażać w akwariach. Jednak ja wolę te większe i bardziej ruchliwe ;)
Cichlidae.pl

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 08, 2012, 23:11:44 pm »
To bardzo prawdopodobne bo 6000 l to jakieś mniej więcej 500x160x80h więc na tyle płaszczek, pielęgnic i dużych sumów i  kąsaczokształtnych nie jest za duże.
Te większe sumy są reprezentacyjne.

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 09, 2012, 10:20:12 am »
M. iheringi widziałem kiedyś w zoologu. Bardzo ładne i malutkie. No i dają się rozmnażać w akwariach. Jednak ja wolę te większe i bardziej ruchliwe ;)

O tak bardzo ładne sumiki, kiedyś chciałem je mieć, może niedługo się skuszę  :)
Pozdrawiam,
Paweł

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 17, 2016, 01:20:49 am »
Sięgnąłem po złotą łopatę i odkopałem.
Drago napiszesz coś o nich? Czym karmisz? Jakie oświetlenie? Jak z kryjówkami? Z czym trzymasz? Czy lubią duży nurt wody?

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 31, 2016, 15:12:34 pm »
Seba i bardzo dobrze ze odkopałeś. Sam miałem o tym napisać po jakimś czasie obserwacji.
4 sztuki pływają praktycznie nonstop.

Karmienie nie sprawia żadnego problemu, jedzą wszelkie mięcho dla ryb. Maja niesamowicie wyczulony węch, więc po wrzuceniu żarcia rozpoczyna się szał. Doskonale też polują na mniejsze ryby.

Oświetlenie najlepiej - brak. One mają prawie całkowity zanik gałek ocznych. Stąd też oświetlenie jest im zbędne.

Kryjówki jakiekolwiek są zbędne. To ryby pelagiczne czyli żyjące w toni wody, więc dekoracje są im zbędne, natomiast dużo wolnej przestrzeni tak.

Pływały krótki czas z Hydrolycus tatauaia, które z nieznanych przyczyn padły i zostały częściowo pożarte. Teraz kończę karierę z rybami więc już nic nie kupuje i nie eksperymentuję.

Nurt wody i to silny to podstawa bardzo lubią w nim pływać.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 01, 2017, 14:50:58 pm »
Pozbyłeś się już ich czy jeszcze je masz?

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 02, 2017, 17:01:44 pm »
Nie pozbyłem się i nie pozbędę, walczyłem o nie jakieś 12 lat, dlatego zostają. Mimo że z trzymania ryb zrezygnowałem.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 02, 2017, 19:13:24 pm »
Ok. Poczekam. Nie spieszy mi się. Mimo, że exodon paradoxus mam już trzy miesiące to jeszcze nie zdążyłem ich dobrze poobserwować.