Autor Wątek: Pantodon buchholzi/Mala arowana!  (Przeczytany 15012 razy)

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
  • Praedatorias Piscis Studiosoque
Odp: Pantodon buchholzi/Mala arowana!
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 03, 2012, 09:32:15 am »
Pływał kiedyś u mnie osobnik 12 cm i pięknie pobierał suszonego gammarusa :) Płatki pobierał tylko w momencie pierwszego kontaktu z wodą, gdy były zbitką. Potrafił także polować do myślę 10 cm pod taflą na kardynałki, atakował z dołu. Nie mniej działo się tak dopiero gdy wyłapał te, które podpłynęły do powierzchni - zawsze jakiś jest sprytniejszy ;) Niestety u mnie tak długo nie żył. Być może kupiłem już starego osobnika, ale podejrzewam także gymnothorax tile, mogła ugryźć je w nocy przez przypadek...

Offline corleone

• Brzanka
  • **
  • Ikan Bujuk
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 03, 2012, 11:56:55 am »
Powiedzcie mi czy w "starciu" z 5 luciami około 13cm taka mała arowanka niecałe 10cm dałaby sobie radę i mogłaby się utrzymać i żyć??

Jest taki jeden do przygarnięcia ale nie wiem - moze dać sobie lepiej spokój??

W baniaku nawet z luckami miałby warunki.

Offline Radecki

• Gymnothorax
  • Pielęgnica
  • Praedatorias Piscis Studiosoque
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 03, 2012, 13:23:49 pm »
Biorąc pod uwagę, że lucynki jeszcze urosną to na dłuższą metę źle skończy. Teraz może by sobie poradził, ale u mnie lucynka udusiła skalara, którego nie była w stanie zjeść. Motylowiec potrafi szybko się przemieścić jednym, dwoma skokami, ale tak jest wolny i lucius nie powinny mieć problemu z jego złapaniem czy skubaniem, takie moje zdanie, ale sam nie próbowałem ;)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 04, 2012, 05:52:49 am »
polypterus to bardzo ciekawe co napisałeś, nie miałem nigdy motyla z większymi rybami, więc nie widziałem nigdy nic takiego. Ale ducze miał motyla ze szczupakokształtowcami Hepsetus odoe, niestety motyl zginął w paszczy. Musze się go zapytać jak się motyl zachowywał gdy do niego podpływały.
U mnie jadły suchy tylko musiały być duże płaty, na drobnice nie zwraca uwagi. Jadły też z ręki i kawałki fileta rybiego które opadały już na dno jednak niewiele pod powierzchnią. Moja kumpela  twierdzi że też zwłaszcza wieczorem poluje  mniej więcej 5 -6 cm pod powierzchnią wody.
U mnie jak zobaczył małe rybki, to te które chciały popłynąć niżej zaganiał pod powierzchnię płetwami brzusznymi. Machał nimi do przodu i zaganiał jak psy pasterskie owce.

corleone wydaje mi się że chanki mogły by atakować motyla, jednak to tylko teoria, trzeba by się o tym przekonać łącząc te ryby. Motylowce potrafią ze sobą zaciekle walczyć, a także z innymi rybami powierzchniowymi. Jednak żmijogłów pewnie by ją zabił, z tego względu że atakowałby od dołu. 

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 04, 2012, 08:35:36 am »
Skoro ten motylowiec dorasta do jakis 13 cm jak piszecie a channa lucius do jakis 40cm wiec latwo sie chyba domyslic ze dlugo by z nimi niepoplywal ;)

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2012, 11:50:27 am »
Drago to polowanie motyla 5 cm pod powierzchnią to dla mnie nowość. Mój nie ma takiego zwyczaju, a powierzchnie opuszcza jedynie wtedy, gdy coś go spłoszy. Żarcie które nie pływa na tafli wody tylko od razu tonie, jest przez niego ignorowane. Zupełnie inaczej zachowują się szczupieńczyki, które startują niczym torpedy za opadającym kawałkiem krewetki. No ale im ogólnie zdarza się pływać niekiedy w niższych partiach.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2012, 15:50:37 pm »
Mój motyl też był płochliwy na początku i uciekał, ale odkąd nauczyłem karmić go z ręki to potem jak wrzucałem kawałki fileta to nie dość że przypływał jak podchodziłem do zbiornika, to zaczął też jeść to co zaczęło opadać z powierzchni. Jednak łapał tylko te kęsy które były do mniej więcej 2 -3 cm pod powierzchnią. Z ręki nauczyłem go jeść żywe dżdżownice, trzymałem jeden koniec w palcach rękę miałem opartą o szybę bo najmniejszy ruch go płoszył. A drugi koniec robaka dotykał powierzchni wody. Kilka razy to powtórzyłem i motyl normalnie oswojony.

Tego polowania pod wodą na własne oczy nie widziałem, tylko tyle co mi pisała i pytała czy obserwowałem coś takiego u siebie. Po zgaszeniu światła w akwarium zaczynał schodzić niżej i polować na młode siano. Podobne spostrzeżenia pisał tutaj Gymnothorax. No  zdarza się tak że niektóre osobniki jakiegoś gatunku, w swoim zachowaniu odbiegają od normy. I to jest moim zdaniem ciekawe, bo można się więcej dowiedzieć na temat gatunku ogólnie.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 08, 2012, 20:57:16 pm »
Odpisał ducze ale zanim to zrobił ktoś inny też odpisał że u niego było podobnie motyle wyczuwały duże ryby, potencjalne zagrożenie. To samo napisał ducze że gdy szczupole podpływały motyle nie uciekały tylko od razu nieruchomiały, więc płetwy brzuszne mogą służyć też jako receptor.
Więc teoria polypterusa jest jak najbardziej prawdopodobna.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 15, 2012, 22:24:00 pm »
Jak rozpoznac plec u Motylowscow ?
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 15, 2012, 23:02:46 pm »
Znalalzlem

"Płeć motylowców rozróżnić można bardzo łatwo. Samiec jest mniejszy i bardziej wysmukły, jego płetwa odbytowa jest głęboko wcięta, jakby rozerwana na dwie połowy, między którymi kilka promieni płetwy przekształconych jest w małą zakrzywioną rurkę. Samiczka jest większa, ma wydatny brzuszek, a jej płetwa odbytowa nie posiada tego rodzaju "deformacji"."
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 21, 2017, 19:48:39 pm »
Teraz juz wiem dlaczego na Pantodon buchholzi mowi sie Motylowiec czy African Butterfly Fish ;)

* DSCF4489.jpg (81.13 kB . 800x600 - wyświetlony 125 razy)

« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2017, 20:19:07 pm wysłana przez peterek »

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 21, 2017, 20:19:41 pm »

* DSCF4510.jpg (138.77 kB . 800x600 - wyświetlony 128 razy)
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2017, 20:36:48 pm wysłana przez peterek »

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 23, 2017, 05:17:33 am »
On siedzi nad wodą? Chyba z poskoczkami go trzymali i mu się popo...

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 23, 2017, 08:16:09 am »
On siedzi nad wodą? Chyba z poskoczkami go trzymali i mu się popo...

Jak go wpuscilem do akwa to troche poobserwowalem I musialem wyjsc z domu.
Kiedy przyszedlem to  niemoglem go nigdzie znalezc.....w wodzie.
Znalazlem go na tubie,posiedzial tam jeszcze ponad godzinke I znowu znalazlem go w wodzie.
Moze wystraszyl sie moich wezoglowow.
Zaluje ze tego niewidzialem.
Ale wezoglowy go olwaja zupelnie,on nawet siedzi z nimi w jednej tubie ;D

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 23, 2017, 18:51:52 pm »
Tak też podejrzewałem. Że ewakuował się pod wpływem przestrachu. Aczkolwiek nie znam się na rybach, i z tego powodu nie wiedząc czym żywią się obłe, nie wypowiadałem się na temat kto kogo by wszamał.