Autor Wątek: Pantodon buchholzi/Mala arowana!  (Przeczytany 14977 razy)

Offline polypterus

• Pielęgnica
  • Polypterus/Afryka Paludarium!
Pantodon buchholzi/Mala arowana!
« dnia: Luty 01, 2012, 22:18:48 pm »
Witam,
przedstawie wam Motylowca. Ten gatunek jest jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Pantodon Nalezy do rzedu Kostnojezykoksztautne jak wszystkie arowany i jest z nimi bardzo blisko spokrewniony.
Jego budowa ciala jest bardzo podobna, pysk prawie taki sam, oddycha nawet jak one czesciowo powietrzem.
Wielu mysli pewnie co ja tu chce z Motylowcem?
Motylowce to karlowate arowany. Poluja podobnie do mlodych arowan na owady wpadajace do wody i ich larwy.
Sa tylko bardziej wyspecjalizowane od nich, pokarm znajdujacy sie 2-3cm pod tafla wody traci na atrakcyjnosci. Pobieraja tylko pokarm bezposrednio z tafli, lub wyskakuja po ofiare na nia.
Kilka fotek i filmik... Biedak sie mnie wystraszyl, ale widac jak pieknie skacze. To byly jakies 25-30cm.

Na fotkach widas pieknie jego paszcze i, ze wlasnie zlapal swierszcza domowego.
Tego samczyka mam juz 7 lat.

Marcin!

ht

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
Odp: Pantodon buchholzi/Mala arowana!
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2012, 22:38:21 pm »
Ja posiadam od roku takiego łowce insektów. Świersze i muchy to jego przysmaki, a paszcze faktycznie ma sporą ;) Dobrze trzymać motylowce w słabo oświetlonym zbiorniku, no i bez pokrywy ciężko zatrzymać go na dłużej w akwa. Ja gdzieś czytałem, że żyją około 4 lat, ale na przykładzie twojego 7 latka widać, że w dobrych warunkach są długowieczne ;)

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2012, 22:46:07 pm »
Ja posiadam od roku takiego łowce insektów. Świersze i muchy to jego przysmaki, a paszcze faktycznie ma sporą ;) Dobrze trzymać motylowce w słabo oświetlonym zbiorniku, no i bez pokrywy ciężko zatrzymać go na dłużej w akwa. Ja gdzieś czytałem, że żyją około 4 lat, ale na przykładzie twojego 7 latka widać, że w dobrych warunkach są długowieczne ;)

Ostatnio w jakimś filmie było, że platka żyje też jakoś długo. A to było w Monku ;) Okazało się, że matka kupuje co rusz nową platkę jak ta zdycha. No ale abstrahując od Monka przejdźmy do rzeczywistości.

Czy można trzymać więcej niż jednego?
Szkoda, że są takie małe. Ale są bardzo fajne. Ostatnio jakoś nieosiągalne w moich okolicach bo nawet rozważałem zakup małej karłowatej arowany.
Pozdrawiam Damian R

Offline polypterus

• Pielęgnica
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 01, 2012, 23:17:26 pm »
Witaj,
tak naturalnie mozna trzymac wiecej niz jednego. Ja mialem zawsze 1 samca i 2-3 samiczki. Tylko trzeba miec , albo rosliny plywajace, albo korzenie nad tafla wody, lub poprostu cos kolo, czy pod czyms moga sie ustawic. Posiadaja swoje rewiry i ich bronia. Wiekszy przegania slabszego. Na tafli majacej 150x50xm powierzchni mozna hodowac 3-4 sztuki.
Marcin!

ht

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2012, 23:31:14 pm »
Piękna ryba. Kiedyś dostałem takiego w prezencie ( :-\ ), wtedy, gdy miałem Malawi... Oczywiście musiałem biedaka oddać. Chętnie bym do nich wrócił. Dla mnie zawsze wyglądały jak skrzyżowanie arowany, ptaszora (ryby latającej) i  skrzydlicy.
Cichlidae.pl

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 01, 2012, 23:40:25 pm »
Człowiek uczy się całe życie. Nie miałem zielonego pojecia o tym co napisałeś :)

Dziękuje Ci bardzo za wstawienie tego filmiku, zdjęć i informacji. Pokazałeś mi kolene tematy które muszę i chcę poznać :) Dzięki !!!

Pozdrawiam !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2012, 01:07:44 am »
Alez ciekawa ryba :)
Wogole nieznalem wczesniej tej ryby a pierwszy raz o niej przeczytalem i je zobaczylem.......wlasnie u Marcina na innym forum ;)
Marcin...mozesz napisac jak duze one rosna i z czym najlepiej je hodowac?
Czy to sa agresywne ryby w stosunku do innych ryb?

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2012, 05:49:49 am »
Mnie ciekawi jaką wielkość osiągnął twój motylowiec. Niektóre źródła podają 14 cm, ale ja takiego jeszcze nie widziałem. Wiele osób nie poleca trzymania pantodon buchholzi razem ze szczupieńczykami, ze względu na to, że może dochodzić do walk o rewiry w strefie powierzchniowej, aczkolwiek u mnie na powierzchni 100x40 motyl zgodnie pływa z 2 szczupieńczykami indyjskimi od pół roku i ani razu nie doszło do żadnej scysji między nimi.

Offline polypterus

• Pielęgnica
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2012, 15:39:17 pm »
Moj ma okolo 10cm, ale musze powiedziec, ze widzialem juz takie po 12-13cm na 100%.
Problem to karmienie. Jak juz pisalem pobieraja pokarm tylko nie tonacy z tafli wody. Jeszcze zaden z moich motylowcow nie jadl pokarmow sztucznych/zastepczych. Mrozone i juz wczesniej zabite owady tak.
Marcin!

ht

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2012, 16:56:38 pm »
Osobnik którego posiadam, pałaszuje płatki bez żadnych problemów. Nie mogą być jedynie mocno rozdrobnione, bo obok okruszków przepływa obojętnie. Nieraz dostawał też suszoną rozwielitkę, której zaletą jest to, że nie tonie. Początkowo nie jadł za to żywych owadów, które rzucałem mu na powierzchnie, ale wynikało to z jego płochliwości. Gdy unosiłem pokrywę by wrzucić świerszcza lub muchę motylowiec płoszył się i uciekał spod powierzchni w niższe partie zbiornika. Za to skalary jak to one od razu płyneły zobaczyć, co ciekawego rzuciłem i zżerały owady przeznaczone dla motyla. Po jakimś czasie motyl się przyzwyczaił, stał się śmielszy i obecnie pierwszy dopływa do muchy. Nawet szczupieńczyki które patrolują non stop powierzchnie muszą czekać w kolejce ;)

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2012, 20:23:32 pm »
A powiedz do czego wykorzystuje te kolce dolne? Czy to są jakieś wabiki? Czy tylko ozdoba?
Pozdrawiam Damian R

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2012, 21:56:31 pm »
Według mojej teorii płetwy piersiowe wspomagane przez rozczapierzone płetwy brzuszne motylowcom podobnie jak skrzydlicy bardziej służą do zaganiania małych rybek podczas polowania i odstraszania innych ryb.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 02, 2012, 22:20:52 pm »
Według mojej teorii płetwy piersiowe wspomagane przez rozczapierzone płetwy brzuszne motylowcom podobnie jak skrzydlicy bardziej służą do zaganiania małych rybek podczas polowania i odstraszania innych ryb.

a czy widziałeś już coś takiego? live
Pozdrawiam Damian R

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2012, 22:52:46 pm »
Tak na przykładzie siana, czyli młode mole, gupole, mieczyki, pływające pod powierzchnią. Motyl widząc je rozkładał płetwy i zaganiał w miejsce z którego nie miały jak uciec i rzucał się na nie. Nieraz mu uciekły ale zazwyczaj polowanie się udawało to dobry drapieżnik.

Offline polypterus

• Pielęgnica
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2012, 23:02:03 pm »
Osobiscie mysle, ze uzywaja ich jako receptory dotykowe i ruchowe. Motylowce patrza glownie do gory, te miekkie promienie ostrzegaja je przed drapieznikami od dolu. Wielokrotnie widzialem jak czerwieniaki probowaly od dolu skubac te promienie. Bez skutku. Zostaly wyczute. Cos w stylu wasow u sumow. Najmniejsza zmiana cisnienia wody jest wyczuwalna.

ht