Autor Wątek: Arowana Afrykańska  (Przeczytany 35713 razy)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Arowana Afrykańska
« dnia: Grudzień 16, 2011, 06:36:11 am »
Po prawie rocznym szukaniu, oczekiwaniu i po 3 nieudanych tranzakcjach (2 sztuki padły jeszcze u hurtownika, a jedna przez pomyłkę została sprzedana komuś innemu) w końcu przyleciała Arowana Afrykańska !

Wiem że ona nie pasuje ani do mojego Akwarium z Płaszczkami (bo to Brazylia/Amazonia), ani też do 2 Czarnych Arowan (bo to Brazylia, Kolumbia i Guana / Amazonia) ale dla dobra tego forum i strony postanowiłem ją posiąść w celu poznania gatunku, jej zachowań oraz wyglądu. Tak że proszę nie krytykować mnie z uwagi na wielką mieszaninę biototypów ale to wszystko dla dobra "nauki" :)

Wyladowała ona w Akwrium z Płaszczkami z oczywistych względów. Z moimi Czarnymi przeszło "półmetrowcami" długo by sobie nie popływała. Wczoraj późnym popołudniem przywiozłem ją z lotniska, przyleciała od tego samego hodowcy co pierwszy FlagTail ze stanu Kolorado. Rewelacyjnie zapakowana (chyba z 5 grubych worków plastikowych i 4 paczki grzewcze) w styropianowym "karton". Przyszła w dobrym stanie ;) Ma lekko zarysowane jedno oko.

Po dostosowaniu temperatury wody śmiało wypłynęła zwiedzać nowy baniak. Cóż, jest trochę inna niż te które widziałem na zdjęciach. Ma większą głowę ! Nie wiem, może to tylko dlatego że jeszcze jest młoda, albo trafił mi się "wyjątkowy" egzemplarz :) albo może to jednak nie jest Afrykańska Arowana i po raz 4ty mam pecha ! ;)

Rybka ma jakies 6in (15cm). Narazie nie zauważyłem żeby przyjmowała pokarm, ale trudno się dziwić :) Przy takich małych rozmiarach śmiertelność ich jest spora więc muszę zadbać żeby coś co mam zasmakowało jej jednak :)

Kilka fotek na szybko, a jutro naskrobię następne kilka zdań i może wykonam kolejne zdjęcia jeśli nię będzie zbytnio wystraszona.

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
Odp: Arowana Afrykańska
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2011, 09:44:21 am »
3mam kciuki  oby się udało  ;)

ot co

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2011, 12:09:01 pm »
Raczej na pewno to arowana afrykańska. Prawdopodobnie czym bardziej dojrzewa tym jej kształty się zaokrąglają więc i Twoja będzie bardziej symetryczna i obła zamiast kanciasta:) Kiedyś myślałem o zakupie tego gatunku ale ze względu na to że dorasta do 1 metra zrezygnowałem na razie.
Myślę że ze względu na zachowanie jest ciekawsza od innych arowan amerykańskich i australijskich lecz jej poularność jest małą ze względu na  niezbyt kolorowe ubarwienie czy wręcz szaro czarne. Mówi się o niej że ma więcej wspólnego z Arapaimami niż z arowanami i ja się z tym zgadzam.
Oddycha także powietrzem. Ciekawie pobiera pokarm. Z dna,coś w stylu ziemiojadów albo karpiowatych:) Widzę że Ty akurat masz w miarę drobny żwirek w tym akwa ale chyba bardziej wskazany jest piasek, przynajmniej na tym etapie. Przy tej rybie trzeba się liczyć w związku z przekopywaniem dna z trochę bardziej zmąconą wodą więc nadfiltracja jak najbardziej wskazana!
Ta ryba będzie potrzebowała w przyszłości jakieś kryjówki aby się nie stresowała czyli jakieś korzenie lub kamienie. Bardzo żarłoczna ryba,odkurzacz akwariowy:) Nawet jak nie zje czegoś od razu to zje następnym razem czyli nie trzeba wyławiać resztek z dna:) Ryba na pewno bardzo ożywia zbiorniki pływa we wszystkich partaich akwarium i pobiera zróżnicowany pokarm.
Na pewno Twoje akwarium Michał w przyszłości będzie zdecydowanie za małe na tą rybę. Absolutne minimum to 800 litrów. U ciebie o tyle jest dobrze że masz stałą podmianę wody więc ryba będzie szybko rosła.Uwaga! Ważne jest utrzymywanie azotynów na niskim poziomie! Ryba sporo brudzi!
Kolejna sprawa to to że ryba może nie zgadzać się ze swoim pobratymcem lub innymi arowanami chyba że jest wychowywana od maleńkości razem lub naprawdę spory zbiornik. Ale też wiadomo że zależy od charakteru. No i jak to przy arowanach, zbiornik musi być nakryty aby spłoszona ryba nie wyskoczyła.W polsce ryba bardzo rzadka,na świecie trzymana od lat.

Czekam na jakiś filmik z Afrykanką Michał :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2011, 14:26:40 pm wysłana przez Michal »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2011, 14:24:36 pm »
Raczej na pewno to arowana afrykańska. Prawdopodobnie czym bardziej dojrzewa tym jej kształty się zaokrąglają więc i Twoja będzie bardziej symetryczna i obła zamiast kanciasta:) Kiedyś myślałem o zakupie tego gatunku ale ze względu na to że dorasta do 1 metra zrezygnowałem na razie. Myślę że ze względu na zachowanie jest ciekawsza od innych arowan amerykańskich i australijskich lecz jej poularność jest małą ze względu na  niezbyt kolorowe ubarwienie czy wręcz szaro czarne. Mówi się o niej że ma więcej wspólnego z Arapaimami niż z arowanami i ja się z tym zgadzam.Oddycha także powietrzem.Ciekawie pobiera pokarm. Z dna,coś w stylu ziemiojadów albo karpiowatych:) Widzę że Ty akurat masz w miarę drobny żwirek w tym akwa ale chyba bardziej wskazany jest piasek,przynajmniej na tym etapie. Przy tej rybie trzeba się liczyć w związku z przekopywaniem dna z trochę bardziej zmąconą wodą więc nadfiltracja jak najbardziej wskazana! Ta ryba będzie potrzebowała w przyszłości jakieś kryjówki aby się nie stresowała czyli jakieś korzenie lub kamienie. Bardzo żarłoczna ryba,odkurzacz akwariowy:) Nawet jak nie zje czegoś od razu to zje następnym razem czyli nie trzeba wyławiać resztek z dna:) Ryba na pewno bardzo ożywia zbiorniki pływa we wszystkich partaich akwarium i pobiera zróżnicowany pokarm.Na pewno Twoje akwarium Michał w przyszłości będzie zdecydowanie za małe na tą rybę.Absolutne minimum to 800 litrów.U ciebie o tyle jest dobrze że masz stałą podmianę wody więc ryba będzie szybko rosła.Uwaga! Ważne jest utrzymywanie azotynów na niskim poziomie!Ryba sporo brudzi! Kolejna sprawa to to że ryba może nie zgadzać się ze swoim pobratymcem lub innymi arowanami chyba że jest wychowywana od maleńkości razem lub naprawdę spory zbiornik.ALe też wiadomo że zależy od charakteru.No i jak to przy arowanach, zbiornik musi być nakryty aby spłoszona ryba nie wyskoczyła.W polsce ryba bardzo rzadka,na świecie trzymana od lat. Czekam na jakiś filmik z Afrykanką Michał :)

Podpisuję sie pod tym co napisałeś w 100%. Filmik oczywiscie będzie :)

Co do zbiornika. Tak właśnie palnuje. Nowy, ogromny zbiornik w już nowym miesjcu i tam spróbować wpuscić wszystkie moje 3 sztuki :)

Ale to jeszcze trochę potrwa ;)

Dzięki za super zebrane informacje o tej rybie ! Wszytsko co o niej wiaodmo w kilkunastu zdaniach :)

Dzięki OtCo :)
Michał

580 l.

ot co

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2011, 15:46:33 pm »
Przyznaję  że bardziej mnie teraz fascynują takie mało poznane ryby niż np.pospolite już arowany srebrne które można kupić prawie "na każdym rogu". Powiedz Michał czym ją próbujesz karmić. Rozumiem  że standardowo zapodajesz dendrobenę. A co ponad to?

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2011, 16:28:44 pm »
zapowiada się bardzo interesujący temat. Także jestem tego zdania, że wraz ze wzrostem ryba będzie coraz bardziej przypominać dorosłe ryby znane choćby z yt.
Michale trzymam kciuki i gratuluje w końcu z tak wielkim trudem zdobytej ryby. ;)
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2011, 16:44:48 pm »
Przyznaję  że bardziej mnie teraz fascynują takie mało poznane ryby niż np.pospolite już arowany srebrne które można kupić prawie "na każdym rogu". Powiedz Michał czym ją próbujesz karmić. Rozumiem  że standardowo zapodajesz dendrobenę. A co ponad to?
Pływa strasznie śmiesznie, jak by była zawsze radosna i beztroska :) Do piękności nie należy, ale to kwestia gustu. Mnie się u Arowan podoba nie tyle wygląd, ale zachowanie - najbardziej to jaka jest dostojna i jak zdobywa pokarm (poluje).
Tak, standardowo podaję większe czerowne robaki, pokrojone na małe części. Dodatkowo Hikarii Sinking Carnivore (te małe) i malutkie czerwone robaki. Jak zobaczę co będzie jadła to dam znać :)

Pozdr.
Michał

580 l.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2011, 16:45:08 pm »
zapowiada się bardzo interesujący temat. Także jestem tego zdania, że wraz ze wzrostem ryba będzie coraz bardziej przypominać dorosłe ryby znane choćby z yt.
Michale trzymam kciuki i gratuluje w końcu z tak wielkim trudem zdobytej ryby. ;)
Dzięki Damian ! :) Mam nadzieję :)
Michał

580 l.

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2011, 17:44:31 pm »
Mówi się o niej że ma więcej wspólnego z Arapaimami niż z arowanami i ja się z tym zgadzam.
Dokładnie, wygląda też zupełnie inaczej niż "klasyczne" arowany i od razu skojarzyła mi się z Arapaimą. Przyznam się że widzę ją po raz pierwszy. Powodzenia  ;)
Pozdrawiam,
Paweł

ot co

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2011, 18:13:56 pm »
Michał,nie dawaj grubych robaków i dawaj najczęściej siekane żeby nie było problemu z trawieniem. Spróbuj wpuścić żywej dafni,przy tej wielkości powinna jeszcze wyłapać. Małe krewetki i termity albo mrówki też możesz dać. To wypróbowany pokarm dla nich. Dendrobena to bardzo pożywny pokarm ale raczej nie powinno się tym na co dzień karmić jakichkolwiek ryb bo narządy wewnętrzne mogą ulec otłuszczeniu co doprowadzi do śmierci lub znacząco skróci życie. To samo tyczy płaszczek jak i "normalnych" arowan. Za młodu owszem, znacząco przyśpieszy wzrost ale potem raczej od "święta"

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2011, 18:26:42 pm »
Michał,nie dawaj grubych robaków i dawaj najczęściej siekane żeby nie było problemu z trawieniem. Spróbuj wpuścić żywej dafni,przy tej wielkości powinna jeszcze wyłapać. Małe krewetki i termity albo mrówki też możesz dać. To wypróbowany pokarm dla nich. Dendrobena to bardzo pożywny pokarm ale raczej nie powinno się tym na co dzień karmić jakichkolwiek ryb bo narządy wewnętrzne mogą ulec otłuszczeniu co doprowadzi do śmierci lub znacząco skróci życie. To samo tyczy płaszczek jak i "normalnych" arowan. Za młodu owszem, znacząco przyśpieszy wzrost ale potem raczej od "święta"

Te robaki czerowne o których piszesz to właśnie chyba takie jakie mam. To nie są te duże rosówki, a 5-10 cm mniejsze okazy :) Mam rację ?

OK, zaraz pojadę i kupię mrożonki, o tych co powyżej napisałeś :)

Dzięki !
Michał

580 l.

ot co

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2011, 18:42:39 pm »
Dendrobenę łatwo odróżnić od zwykłych dżdżownic. Ja miałem hodowlę tych robaków w piwnicy w wiadrze bez przykrycia i nie uciekły przez lata. Zwykłe jak zostawiłem bez przykrycia to po 10 minutach łapałem po całej kuchni  ;D Spróbuj rzucić jej żywca jakiegoś (termity żywe,owady jakieś) bo z odłowu to raczej do takiego jest przyzwyczajona. Jak podrośnie będziesz karmił czym popadnie :)

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2011, 21:50:55 pm »
A czy mrówki nie mają jakiegoś kwasu w sobie, że zwierzęta ich nie jedzą?
Pozdrawiam Damian R

ot co

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 16, 2011, 22:21:45 pm »
Pewnie mają kwas mrówkowy ale są zwierzęta które żywią się mrówkami. Utrudnienie jest raczej takie że chodzi o to iż mrówki gryzą i są małe przez co mogą się dostać zwierzęciu do tchawicy a nie o sam kwas który mógłby zadziałać po spożyciu. Węże też są jadowite ale niektóre gatunki człowiek może zjeść bez większych ceregieli.W dżungli jest gatunek mrówki który smakuje jak cytryna i jest przysmakiem więc da się. Dla takiej ryby to przysmak tym bardziej że chodzi o kilkanaście sztuk. Afrykanka potrzebuje żywca. Malutkie rybki,owady,dżdżownice itp. Później na pewno będzie jadła nawet hikari

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 16, 2011, 22:42:08 pm »
Kurcze im dłużej się przyglądam tej rybce tym bardziej mi się podoba. Ale jak patrzę na zdjęcie dorosłej to wracam do poprzedniego zdania. ;)
Pozdrawiam Damian R