Autor Wątek: Motoro i jej towarzysze  (Przeczytany 1623 razy)

Offline komisdar

• Neon
  • *
Motoro i jej towarzysze
« dnia: Maj 20, 2011, 00:05:27 am »
Mam dwa duze sumy czerwonopletwe ok 70cm kazdy. Oraz srebrna arowane 60cm. Czy motoro moze przebywac w takim towarzystwie? Slyszalem ze moze bronic sie przed sumami i je nawet zabic kolcem jadowym?

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Motoro i jej towarzysze
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 20, 2011, 00:37:59 am »
Witaj,

To zależy jaki masz duż zbiornik. Obie ryby zajmują tą samą część akwarium i rosną do znacznych rozmiarów. Jeśli nie masz akwarium naprawdę dużego, czyli takiego powyzej 1000 litrów to raczej bym odradzał. W zależności jaki rozmiar jest płaszczki a jaki suma, a jeśli nie będą miały wystarczająco dużo miejsca to niestety może byś walka o pokarm.

Tak więc, podsumowując: znam przypadki że obie ryby współżyją razem bez większych problemów, ale do tego potrzeba dużego akwarium. W innym przypadku duże prawdopodobieństwo że będziesz miał bijatyki ;)

Pozdrawiam
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 20, 2011, 00:51:42 am »
Pamiętaj by kupić odpowiednio dużą płaszczkę (minimum 40cm średnicy moim zdaniem). Wtedy sumy nie będą chciały jej zjeść - tym samym ona ich nie będzie chciała dziabnąć. Ryzyko jest zawsze, kiedyś widziałem że dostało się nawet bardzo spokojnemu sumowi (B. trigrinum), ale nie kojarzę by się to skończyło dla niego śmiercią.
Pierwsza sprawa jednak to jak napisał Michał - bardzo duży zbiornik. 1500L to minimum dla takiej obsady.
Cichlidae.pl

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 20, 2011, 13:18:19 pm »
ja to doradzał bym jeszcze większy zbiornik, sumy szybko przekroczą 100cm może nawet 120cm i jak będą leżały w 1500l? 1 na 2? dał bym je do baniaka minimum 100 cm szerokości, 300 długości i z 70 wysokości. Płaszczka też jak pokazuje życie na 50 cm średnicy nie kończy wzrostu nawet w "małych" akwariach. w 1000l dziwnie będzie wyglądać jak motoro będzie swoim dyskiem przykrywała sumy lub sumy będą miały łeb na płaszcze. Kurcze nawet nie chce sobie tego wyobrażać.
Pozdrawiam Damian R

Offline komisdar

• Neon
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2011, 00:10:11 am »
Dziekuje za wasze odpowiedzi, moj zbiornik jest duzy 300cm x 80 szerok x 120cm wysokosci
Ale i tak sie troche obawiam, jak wrzucilem Arowane to sumy probowaly ja zjesc pomimo ze ma 60cm dlugosci, mysle ze chyba nawet musialy zlapac ja za glowe bo miala zranienia. Teraz wszystko jest ok.
Jak wrzucam stynke to sumy atakuja jak w amoku, nie wiem jak plaszczka podchodzi do konsumpcji ale mysle ze wszystko by jej zjadly.
Pozdrawiam

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2011, 02:26:25 am »
Boziu... gdzie Ty taki zbiornik znalazłeś :) Przecież to basen ! :))))

Jest szansa że go zobaczymy na naszym forum. Bardzo mnie interesuje szczególnie filtracja, bo ma hopla na tym punkcie :)

Powodzenia kolego !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2011, 09:36:51 am »

te Twoje sumy to możesz karmić o 9, o 10, o 11, o 12 itd i one ciągle będą żreć jak świnie. Takie już są. Jak ktoś gdzieś, kiedyś słusznie zaznaczył są to worki na żarcie. A najlepsze jest to, że mają słaby metabolizm jeżeli się nie mylę ale za to ogromny żołądek. Czy stynkę wrzucasz żywą czy mrożoną? Płaszczka poluje tak, że coś dla niej zostanie. Na allegro ktoś sprzdaje płaszczkę odpowiednich rozmiarów do Twoich sumów tylko masz już baniak troszkę dla niej przyciasny bo płaszczka ma 80cm średnicy plus ogon. A może PACU?
Pozdrawiam Damian R