Autor Wątek: Stelaż pod akwarium - POLECAM!!!  (Przeczytany 43461 razy)

Offline damian

• Arowana
Stelaż pod akwarium - POLECAM!!!
« dnia: Maj 18, 2011, 23:46:16 pm »
Dobra od czego by tu zacząć, hmm... chyba od podziękowań dla kolegi inter bo gdyby nie jego teść to nigdy by ten temat nie powstał.

Postanowiłem swoje doświadczenia związane ze spawaniem stelaży przelać na klawiaturę a może ktoś skorzysta a jak będzie w potrzebie to zawsze może się ze mną skontaktować a ja zrobię stelaż za niego hehe tak, tak nie mylicie się to jest pewien rodzaj kryptoreklamy ;)

Otóż nie ma takiego akwarium, którego nie można postawić na szafce wykonanej z płyt meblowych tzw szafce "marketowej". Problem pojawia się w momencie gdy mamy coś w rodzaju "widzi mi się" ;) i zapragniemy wyposażyć nasz zbiornik w sumpa czyli najwydajniejszy system filtracji przeznaczony do każdego rodzaju akwarium, choć najczęściej wykorzystywany przy dużych i/lub wymagających nieskazitelnie czystej wody zbiornikach zarówno słodko jak i słonowodnych. Nie będę się tu rozpisywał na temat zalet takiej filtracji bo nie na to jest teraz pora i miejsce. Wspomnę tylko, że dobrze zaprojektowany filtr dzięki swojej gigantycznej powierzchni złoża filtracyjnego bije na głowę wszystkie dostępne w handlu filtry kubełkowe o wewnętrznych nawet nie wspominając. Dodatkowo pomieści wewnątrz siebie cały dodatkowy sprzęt potrzebny do codziennej obsługi, a w akwarium pozostają nam tylko ryby i dosłownie nic poza tym, żadnych rurek i innych pierdół.

Dobra czas przejść do konkretów.
Przedstawię tu najpopularniejsze przekroje profili stalowych wykorzystanych przeze mnie do produkcji takich właśnie stelaży. Oczywiście nie polecam stosowania żadnego innego profilu oprócz rury o przekroju kwadrata lub prostokąta. Dlaczego? Odpowiedzi nie da się przedstawić jednym zdaniem chociaż spróbuję może dam radę.
Przewaga profili zamkniętych nad otwartymi tzn kątownikiem jest miażdżąca. Praktycznie tylko aspekt finansowy może skłonić nas do budowy stelaża z kątownika. Popatrzmy na wytrzymałości porównując tylko jeden wymiar kształtownika i profilu o przekroju 40x40x4mm. Będzie to rura o przekroju kwadrata oraz kątownik o takiej samej grubości ścianki.
Otóż jest takie coś jak "wskaźnik wytrzymałości przekroju" który w/g mojej opinii najbardziej pokazuje różnicę w wytrzymałości danych profili, i tak:

Przy profilu o przekroju kwadrata wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 5,54cm3.
Przy kątowniku o takiej samej ściance wskaźnik ten wynosi 1,58cm3.

Dane te nie są wyssane z palca ale pochodzą z katalogu firmy Stalprodukt S.A

Jak widać różnica jest miażdżąca na korzyść oczywiście profili zamkniętych.
Skoro już to sobie wyjaśniliśmy to idziemy dalej.

Jaki wybrać profil aby wszystko było cacy i nic złego się nie stało?
Nie będę tu się za nadto rozpisywał podam od razu konkrety, no może nie tak całkiem ale jednak na tej podstawie można już się pobawić i spróbować czegoś nie spartolić, bo dobór profilu to dopiero jakieś 10% roboty.
Do akwarium 1000 litrów można już zastosować profil o przekroju 18x30x2mm. Stelaż taki powinien mieć oczywiście odpowiednią konstrukcję a nie przysłowiowe same cztery nogi. Taki stelaż utrzyma zadany ciężar coś około 1,5t jednak będzie się trząsł jak osika w bezwietrzną pogodę, a tego chyba nikt nie chce.
Tak więc idąc dalej za ciosem podam jaki w/g mojej opinii profil zastosować aby odpowiadał on Waszym oczekiwaniom. Wiadomo, że im większy przekrój profili to cena gotowego stelaża jest większa. Porównując profil 18x30 a 40x40 koszty są znacznie większe.

Dla akwariów o długości do 1,2m profil 18x30 to ideał.
Akwaria do 1,7m polecam profil 30x30 choć nie zawsze i wszędzie dostępny. Można dla obniżenia kosztów połączyć dwa wcześniej wspomniane przekroje profili. Znacząco dla całego projektu nie obniżymy kosztów no ale to zawsze coś. Wybierając jednak pomiędzy zaoszczędzoną gotówką a jakością to wolę stosować profile o jednakowym przekroju.
Zbiorniki dłuższe czasem o nietypowym kształcie potrzebują stabilniejszej podstawy. I wszędzie dalej stosujemy profil 40x40. Jest ciężki jak cholera, stabilny jak cholera i wytrzymały jak cholera. Ale tu choler mi się zebrało ;D.

Tak więc teraz chwilka o podstawie hehe
Nigdy nie możemy być pewni, że kafelkarz czy powiedzmy pracownik budowlany... jakiś pan Czesiek, dobrze wykonał swoją robotę, tego gdzie później będzie stał nasz zbiornik a więc tego czy nasza, wasza czy ich podłoga będzie idealnie równa w tym, tamtym czy też innym miejscu pod planowanym MSD naszego zbiornika czasami nawet na powierzchni 3 m. Na litość b...ą stosujmy więc regulowaną podstawę aby idealnie wypoziomować sobie ten stelaż. Sposobem na to jest wykonanie otworów w podstawie i wspawanie w te otwory regulowanych nóżek.

Pora to wszystko pomalować.
Stosujemy farby do stali podkład/wykończenie i takie na które producent daje kilka lat gwarancji na powłokę.
Czym i jak malować?
Wiadomo, że można i pędzlem czego osobiście nie polecam bo po pierwsze schodzi dużo, dużo, dużo czasu a powierzchnia pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej zastosować malowanie natryskowe, zarówno podkład jak i powierzchnia wykończeniowa prezentują się wtedy bajecznie. O przygotowaniu powierzchni do malowania chyba nie muszę wspominać. Ale odtłuścić całość by się przydało.
Ja maluję 2x podkładem i 2x warstwą wierzchnią. W narożnikach zawsze jest około 4-5 warstw więcej gdyż to co zostaje mi w pistolecie nie zlewam gdzieś do buteleczki lecz tak długo maluję aby wszystko zużyć.

Zanim pomalujemy musimy oczywiście to wszystko pociąć i pospawać. hehehe tu zaczynają się schodki.
No ale jak już uda się nam poskładać wszystko do kupy w taki sposób aby na blatach były kąty a nóżki przynajmniej mniej więcej stały pionowo to trzeba to jeszcze oszlifować. Szlifujemy wszystkie spawy te wewnątrz stelaża delikatnie praktycznie tylko tak aby zniwelować odpryski, te na zewnątrz szlifujemy na zero.
Dlaczego?
Sam spaw też trzyma i dlatego nie szlifujemy go od środka. Szlifujemy na zewnątrz aby uzyskać ładny design i uniknąć problemów z wykończeniem stelaża.
Dodam, że jak ktoś nie potrafi uzyskać tzw. przetopu to lepiej niech zleci wykonanie stelaża albo nie szlifuje go w ogóle.
Kaj sprawdzić czy blat trzyma kąty? To proste należy zmierzyć dwie przekątne jednej płaszczyzny i porównać je ze sobą, odchyły większe niż 2 mm są nie dopuszczalne.  Powierzchnie boczne, przednia i tylna nie są już tak ważne ale górna musi idealnie pasować pod dno akwarium.

To chyba tyle z teorii. Teraz troszkę na temat narzędzi potrzebnych do wykonania takiego stelaża wraz z orientacyjnymi kosztami ich zakupu.
Szlifierka duża do cięcia profili - 450zł
Szlifierka mała - 150 zł
Spawarka, maska - 1000 zł
Miarka - 15 zł
Kątowniki magnetyczne minimum 4 szt - 20 zł/szt
Kątownik spawalniczy - 20 zł
Sprężarka - 500 zł
Pistolet, wąż - 200zł
Farba i podkład - 50zł
Miejsce do spawania - bezcenne :D

No i jeszcze masa innego sprzętu takiego jak chociażby ołówek, którego nie jestem w stanie teraz przytoczyć, jakieś ściski i inne tego typu sprawy.
Razem daje to nam całkiem pokaźną sumkę ponad 2500zł a to dopiero narzędzia /tak nawiasem mówiąc to już masz za to 2 stelaże pod 1000l zbiorniki, zamawiając u mnie ;D/ i jeszcze na flaszkę zostanie.  

To chyba większość potrzebnych informacji do wykonania we własnym zakresie stelaża pod akwarium.

Teraz kilka zdjęć jak powinien wyglądać spaw i powierzchnia przed malowaniem, no a przynajmniej przy moich stelażach tak wygląda.

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić i w miarę wytłumaczyć podstawy wykonywania stelaży, a jeżeli komuś przydadzą się moje wypociny,  oznaczać to będzie, że czas spędzony na pisaniu tego mini poradnika nie poszedł na marne.
« Ostatnia zmiana: Maj 18, 2011, 23:52:00 pm wysłana przez damian »
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Stelaż pod akwarium - POLECAM!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2011, 00:00:48 am »
No kolego, ale żeś zaszalał :)

Obowiązkowo wątek przyklejony :)

Brakuje mi tylko fotek np: całego stelarza, podczas "produkcji"... czyli jak powstaje całość od podstaw ;)

Dziękuje bardzo za ten wartościowy post  :)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline inter

• Arowana
    • www.rocki.com.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2011, 09:26:23 am »
Napisane konkretnie i rzeczowo. Szkoda że dopiero teraz   :'(

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2011, 21:25:08 pm »
a Gdybym chciał zamówić taki stelaż ??? Jest to możliwe?
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2011, 05:25:04 am »
spoko pisz na maila. Wystawię Ci aukcję na alledrogo.
Pozdrawiam Damian R

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 04, 2011, 16:50:45 pm »
jakiej ceny mam się spodziewać za stelaż pod akwarium 250x70x60 ?
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 04, 2011, 21:19:42 pm »
masz prv
Pozdrawiam Damian R

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 06, 2011, 14:21:37 pm »
Cena w porządku ale mam jeszcze jednego znajomego spawacza  na miejscu :) zobaczymy co on powie :)

Damian Do Ciebie Wielka prośba o rysunek jak taki stelaż powinien wyglądać jest taka możliwość bym go dostał?
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2011, 15:00:44 pm »
uszoo, popatrz w wątek Intera dot. stawiania baniaka od podstaw - http://forum.arowana.pl/index.php?topic=636.0

Tam masz wszystko co musisz wiedzieć na ten temat ;) Zresztą jak masz znajomego spawacza to jeśli on jest dobry to będzie widział jak wykonać konstrukcję stelaża pod akwarium ;) Właśnie cała sztuka polega nie na spawaniu a na zaprojektowaniu takiego stelaża - więc nie odbieraj chleba Damianowi :)) Hihihihi ;)
Michał

580 l.

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 07, 2011, 14:01:03 pm »
uszoo, popatrz w wątek Intera dot. stawiania baniaka od podstaw - http://forum.arowana.pl/index.php?topic=636.0

Tam masz wszystko co musisz wiedzieć na ten temat ;) Zresztą jak masz znajomego spawacza to jeśli on jest dobry to będzie widział jak wykonać konstrukcję stelaża pod akwarium ;) Właśnie cała sztuka polega nie na spawaniu a na zaprojektowaniu takiego stelaża - więc nie odbieraj chleba Damianowi :)) Hihihihi ;)

no tak projekt spawacz powiedział ze jak dam projekt to wyspawa ale chyba dam rade:)  Tak Jak mówisz Michał u Intera wszystko jest ładnie opisane :)
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 07, 2011, 19:58:59 pm »
i pokazane. Niech tylko pamięta ten spawacz, że na tym będzie stało akwarium o wartości kilku tyś zł. Mam nadzieję, że nie da ciała i zrobi samonośną konstrukcję a nie jakiś regał na pudła do garażu. Powodzenia. A jak można to ile Ci zaśpiewał za taką przyjemność?
Pozdrawiam Damian R

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 08, 2011, 18:53:24 pm »
co do stelaża muszę sie jeszcze wstrzymać nie wiem jaki zbiornik i gdzie załozyc:/
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 08, 2011, 21:20:09 pm »
Nie chce Cię namawiać, ale wg. mnie powinienneś skorzystać z usług Damiana :) Napewno da Ci dobrą cenę i będziesz miał pewność że zostanie to zrobione jak należy :)
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 08, 2011, 21:53:24 pm »
thx Michale.

bdw dostał dobrą cenę jakieś 60-70% zniżki. Tzn taniej niż firmowy stelaż o identycznych parametrach. hmm a może jeszcze więcej?

Słuchajcie. w kwestii wyjaśnienia - ja nie zajmuję się produkcją stelaży zawodowo. Robię różne dziwne rzeczy. A to jest takie "hobby". Za każdym razem ponad połowa wartości stelaża to są koszy. Koszty stali, farb, tarcz szlifierskich, elektrod, śrub, rozpuszczalników, amortyzacja sprzętu, prąd o tak to czasem nawet 60 zł nabije jak np. w przypadku tego stelaża, który teraz mam na warsztacie. bdw W tym roku miałem 2000 do dopłaty do rachunku za prąd, gdzie przezorna żonka za każdym razem płaciła troszkę więcej niż wymagali. Napisałem ten artykulik aby pomóc innym akwarystom w poprawnym zrobieniu sobie stelaża. Jeżeli ktoś nie chce brać takiej odpowiedzialności to mogę mu pomóc. Zrobiłem już kilkadziesiąt różnych stelaży i mam myślę, że jakieś tam doświadczenie. Jeżeli ktoś dowiaduje się u mnie o cenę a potem mi pisze w mailu, że ma za połowę tej sumy to ja nie wiem czy wykonawca dokłada do tego stelaża, maluje go farbą olejną i szczoteczką do zębów, czy z jakiegoś zardzewiałego złomu robi albo oszczędza na grubości ścianki profilu.
Napisane jest dużo w tym wątku czasem się zastanawiam czy nie za wiele. Jak ktoś chce to na podstawie tych wiadomości zrobi sobie stelaż sam.
Pozdrawiam Damian R

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 07, 2011, 18:14:35 pm »
Jako, że dostałem na pr prośbę  aby wypowiedzieć się w kwestii stawiania stelaża na podłożu to postanowiłem zrobić to tutaj.
Tak więc nie wiem o jaki stelaż Ci chodzi ale jeżeli stelaż nie ma nóżek do regulacji to nie ma problemu i stawiasz go bezpośrednio na tym co tam masz. I bez znaczenia jest to czy masz tam szwedzką, berlinkę czy kafle.
Jeżeli masz regulowane nóżki to podstawą robienia takiego stelaża jest to aby podstawa nóżki miała jak największą powierzchnię wyrażoną w cm2 podstawy. Jeżeli ktoś przyspawa Ci zwykłe śruby to nie okłamujmy się ale mają one bardzo małą powierzchnię i można to łatwo policzyć jak wielki nacisk naciska na podłoże pod tymi stópkami.
Aby to obliczyć trzeba skorzystać z następującego wzoru. Ciężar całego baniaka wypełnionego wodą żwirem rybami itd + ciężar stelaża + pokrywy + szafki itd. Wszystko to dzielimy przez ilość nóżek i jeszcze raz dzielimy przez pole podstawy jednej nóżki.

Dla przykładu akwarium 1000l waży ze wszystkim jakieś 1800kg dzielimy to przez 6 standardowo nóżek ale może być oczywiście 8 albo i więcej ile kto sobie zażyczy oczywiście. wychodzi nam 300kg na jedną nóżkę. Pole powierzchni takiej nóżki przy moich stelażach to jest dokładnie 12,56cm2 teraz dzielimy 300/12,56=23,9 kg/cm2. Przy takiej wartości nic nie powinno się zdarzyć bo jest to tyle co nic.  dla przykładu policzmy jaki nacisk wywiera to samo akwarium ale bez nóżek tylko ze zwykłymi śrubami. 300/3,14=95 kg/cm2 no cóż jak widzimy różnica jest kolosalna. I w takim przypadku trzeba jakoś kombinować podkładać jakieś deski, płaskowniki czy nawet profile. albo nie przejmować się np dziurami w panelach :D. Stawianie baniaka na dywanie czy wykładzinie zawsze skutkuje wywaleniem tej wykładziny gdyż odciśnięte nóżki nie dają się już wyprostować. Poza tym jest to bardzo niepraktyczne ze względy na nasiąkliwość wykładziny.
Jednoznacznie nie mogę Ci kolego odpowiedzieć na czy postawić baniak. Powinieneś postawić go na nóżkach o dużym polu podstawy albo inaczej o dużym polu przylegania do podłogi.
Pozdrawiam Damian R