Autor Wątek: Oswietlenie dla plaszczek  (Przeczytany 1504 razy)

Offline AndrewS

• Neon
  • *
Oswietlenie dla plaszczek
« dnia: Sierpień 30, 2010, 18:11:50 pm »
Temat moze wydawac sie naiwny ale z moich obserwacji ma on wplyw na zachowanie sie plaszczek. Posiadam dwie oprawy osietleniowe GLO Firmy Hagen kazda 2x24W. Ze wzgledu na mala ilosc roslin uzywam tylko jednej oprawy czyli 2x24W. W moim akwarium oprocz skapej obsady roslin znajduja sie dwa sredniej wielkosci korzenie. Zaobserwowalem, ze moje plaszczki Tea Cup czesciej przebywaja w okolicach pod korzeniem. Czyzby moje oswietlenie bylo za mocne? Jakie powinno byc oswietlenie dla tego gatunku plaszczek ? Mysle o kupnie roslin plywajacych ale ciekaw jestem waszych opinii na ten temat.

Offline damian

• Arowana
Odp: Oswietlenie dla plaszczek
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2010, 22:17:13 pm »
Andrzeju ja właśnie dzisiaj doszedłem do takiego samego wniosku. Nie wiem jak jest z innymi płaszczkami ale moja też siedziała pod korzeniem i wypływała z niego tylko na żarcie. Czasami siedziała gdzieś zagrzebana w piasku. Dzisiaj wyłączyłem główne oświetlenie 2x21W energooszczędne co daje 2x100W w przeliczniku na zwykłe, a włączyłem taką małą lampkę chyba 12W, wygląda bardzo klimatycznie tak mrocznie. O dziwo młoda samica motoro wypłynęła z ukrycia i śmiga po całym akwarium. Wniosek jest taki, że muszę zmienić oświetlenie na 2x15w co da 2x75W, a jak będzie za jasno to dalej będę kombinował ;)
Pozdrawiam Damian R

Offline AndrewS

• Neon
  • *
Odp: Oswietlenie dla plaszczek
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 31, 2010, 05:20:47 am »
Andrzeju ja właśnie dzisiaj doszedłem do takiego samego wniosku. Nie wiem jak jest z innymi płaszczkami ale moja też siedziała pod korzeniem i wypływała z niego tylko na żarcie. Czasami siedziała gdzieś zagrzebana w piasku. Dzisiaj wyłączyłem główne oświetlenie 2x21W energooszczędne co daje 2x100W w przeliczniku na zwykłe, a włączyłem taką małą lampkę chyba 12W, wygląda bardzo klimatycznie tak mrocznie. O dziwo młoda samica motoro wypłynęła z ukrycia i śmiga po całym akwarium. Wniosek jest taki, że muszę zmienić oświetlenie na 2x15w co da 2x75W, a jak będzie za jasno to dalej będę kombinował ;)

O widziasz Damian nie tylko ja zauwazylem te dziwne zachowanie plaszczek na oswietlenie w akwarium. Ja zaryzykuje z tymi plywajacymi roslinami i zobacze co bedzie sie dzialo. Mysle , ze to bedzie Salvinia natans .