Autor Wątek: Hydroponika  (Przeczytany 47450 razy)

Offline channa-pl

• Brzanka
  • **
Odp: Hydroponika
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 12, 2013, 14:35:18 pm »
Już  kumam, z czasem u siebie  być  możę   coś  podobnego  zrobie jak  skończę  poddasze. Fajny pomysł z tymi pnącymi  roślinami.  Jakieś  gatunki  już  upatrzone/ sprawdzone?

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 12, 2013, 14:45:06 pm »
Tylko mogę pozazdrościć takiej "dżungli" w domu. Ja w piwnicy mam zero światła :)

Przyłączam się do pytania Channy, jakie rośliny planujesz posadzić ?

PS: Bardzo proste i ciekawe rozwiązanie :)

Pozdr
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 12, 2013, 16:31:24 pm »
Witam.

W maly koszyczek na lewej sciance posadze Epipremnum aureum. Jak sie okazalo u kolegi ma on po calym pokoju kilka razy zawinietego "weza". Napewno ma kilkadziesiat metrow,ale czerpie odzywki z doslownej "garsci" kozeni ktore sa w bardzo malym koszyku w gornym tylnym rogu akwarium. Wcale sie nie rozrastaja,a roslinka swietnie tez w cieniu rosnie.

W jeden duzy kosz posadze Cyperus diffusus bo nie rosnie taki duzy i znosi wysokie temperatury.
W drugi kosz Philodendron scandens i jeden.ktorego ciezko mi zidentyfikowac,ale swietnie sie korzeni w wodzie jak widac na zdjeciu nr 1 .I wlasnie przywiozlem od kolegi "cos"( zdjecie nr 2) nowego co tez u niego juz kupe lat z jednego baniaka do nastepnego wrasta i po calej szklarni sie rozroslo.Jak ktos wie co to jest,to z gory dzieki za info... ;)

Pozdrawiam.

P.S Dodam,ze zalezy mi na gatunkach szybkorosnacych,ktore zamieniaja szybko NO3 na biomase.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2013, 16:43:29 pm wysłana przez Cichlakiler »

Offline marcin837

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 12, 2013, 17:00:43 pm »
Witam
Moja hydroponika jest nad akwarium.

Z mojego do świadczenia wiem ze hydroponika potrzebuje bardzo dużej ilości światła ponieważ mam drugom nad innym akwarium i bez doświetlania specjalnymi lampami nie było szans żeby rosła po trzech tygodniach wszystko uschło.
Rośliny świeżo przesadzone z doniczki d hydro muszą się przyzwyczaić.

edit: zdjecia wstawiamy tylko poprzez załacznik

[attachimg=1]
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2013, 19:57:42 pm wysłana przez Michal »

Offline channa-pl

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 12, 2013, 20:32:05 pm »
Dzięki  za  info  o roślinach ;)
Mam  jeszcze  jedno  pytanie do osób posiadających  już H
Mając roślinę  w donicy  z ziemią, wyjmujemy, myjemy, wsadzamy w keramzyt np   i tu moje  pytanie:
- Czy korzenie , bądź ich końcówki mają  dotykać wody?  Jak  to u was  jest, bądź  było?

pozdrawiam

Offline marcin837

• Neon
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 13, 2013, 05:29:26 am »
Ja sadziłem tusz nad  woda ponieważ roślina nie jest przyzwyczajona do wody same wypuszcza korzenie i to bardzo szybko 

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 13, 2013, 11:05:57 am »
Witam.

Mając roślinę  w donicy  z ziemią, wyjmujemy, myjemy, wsadzamy w keramzyt np   i tu moje  pytanie:
- Czy korzenie , bądź ich końcówki mają  dotykać wody?  Jak  to u was  jest, bądź  było?

Najlepiej rosline obmyc z ziemi,wsadzic do wody i czekac az korzenie "ziemne" zgina a roslina zacznie wypuszczac nowe korzenie "wodne" . "Ziemne" korzenie maja inna strukture scianek i nienadaja sie do pobierania odzywek z wody.
Gina one i gnija w substracie,czego nie widzimy,dlatego moga nawet zatruc ryby.

Pozdrawiam.

Offline channa-pl

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 14, 2013, 07:20:44 am »
Dzieki  Adam. To  jest  ważna  informacja  i myśle że  niejednej  osobie się   przyda.

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 14, 2013, 16:23:00 pm »
Osobiście posiadam Epipremnum Lemon wcześniej był zaliczany do rodzaju scindapsus (Scindapsus aureus – scindapsus złocisty lub s. złoty)
Korzenie opłukałem z ziemi i umyłem je delikatnie pod bieżącą wodą. Posadziłem roślinę do koszyka z siatki o drobnych oczkach wypełnioną lawą wulkaniczną.
Korzenie rośliny ostrożnie rozkładamy, a następnie uzupełniamy granulat do pełna doniczki.
Korzeni nie powinno się bynajmniej skracać zbytnio do samego  pnia. (najlepiej w ogóle) pozostawić zdrowe, nie które drobne włoskowate same odpadną podczas płukania.
Co do tego że, trzeba czekać aż, się wytworzą korzenie nowe. Ja nie czekałem i nic się nie działo złego.

To co napisał Adam  ;)
"Ziemne" korzenie maja inna strukture scianek i nienadaja sie do pobierania odzywek z wody.
...... być może tyczy się to dużych starszych roślin z bujnym systemem korzeniowym.
Wiem natomiast z wiarygodnego źródła że, nie przeprowadza się takich akcji  ???  tz. nie doprowadza się do żadnego gnicia.
Skąd takie info nie wiem  Adam  :-\

Każda roślina ma korzenie odpowiadające za pobieranie wody. Drugie zwane "oddechowe"  służą za wymianę gazową.
Dlatego lepiej z punktu widzenia roślin jest jak uprawa hydroponiczna jest zalana do 1/3 wysokości korzeni.

Rośliny doniczkowe nadają się do uprawy hydroponicznej  w większości nawet Cactaceae Juss ; zwane potocznie kaktusami  :)
Powinny być tylko luźno posadzone, a nawet trzymane w  samej wodzie.

Pozdrawiam Paweł

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 14, 2013, 23:41:06 pm »
Dla zainteresowanych hydroponiką polecam takie rozwiązanie. Czyli przyjemne z pożytecznym.
;) To chyba najwydajniejsza hydroponika jaka istnieje. Oczywiście bez nawozów.  ;)
Pozdrawiam Damian R

Offline channa-pl

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 15, 2013, 15:07:47 pm »
Ale  to  wielkie,  ja  myślałem  o Bazyli na  domowe  potrzeby ;) Też się  da.

Offline marcin837

• Neon
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 15, 2013, 15:54:45 pm »
większość roślin się  nadaje ale najlepszy podobno jest groch

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 15, 2013, 23:10:29 pm »
Ogólnie najlepiej rosną rośliny bagienne, bardzo dobrze też rosną trawy. W świecie jednak trawy posadzone w hydro to ponoć obciach i pójście na łatwiznę. Dla mnie jednak to hydro ma działać przede wszystkim i nie ważne jakie rośliny tam rosną. 
Pozdrawiam Damian R

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 16, 2013, 10:59:46 am »
Witaj.

Skąd takie info nie wiem  Adam  :-\

Jest 50m odemnie Instytut botaniczny,i zawsze moge polegac na informacjach podanych mi przez pracujacych tam kolegow.
Jeszcze raz tam dzwonic i prosic o jakies publikacje,zeby podcementowac cos na forum nie bede.( nie trzeba mi zawsze wszystkiego dokladnie udowadniac)  Wystarcza te rady do ktorych sie w moim przypadku dostosowalem.

Pozdrawiam.

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 16, 2013, 12:59:51 pm »
Ja też mam informacje od specjalisty który, w tym zakresie skończył studia i dalej w tym rzeźbi.( i jest na prawdę dobry)
No, cóż widocznie istnieją różne szkoły uprawy hydroponicznej  :D  Ja żadnych korzeni nie obcinam i nic się nie dzieję.

Oczywiście nie piszę że, nie masz racji Adaś  ;) po prostu widocznie jest kilka metod.

Pozdrawiam Paweł