Autor Wątek: Hydroponika  (Przeczytany 47448 razy)

Offline damian

• Arowana
Hydroponika
« dnia: Sierpień 26, 2010, 00:20:43 am »
No właśnie chcę zrobić filtr hydroponiczny. Dzisiaj założyłem zawór na wylocie z akwy. Zaworem tym popłynie niefiltrowana woda a akwy do hydroponiki a potem do sumpa. Mam w związku z tym kilka pytań.

1. Jak duży powinien być pojemnik na filtr.
2. Ile roślin i jakiej wielkości posadzić?
3. Które roślinki są najlepsze do hydroponiki? Mają największe zapotrzebowanie na związki azotowe.
4. Jak szybki przepływ przez złoże filtra.
5. Jaka powinna być "przestrzeń" dla 1 rośliny we filtrze

Oczywiście nie żebym nie znał teorii bo @ jest pełny tego typu projektów. Ciekawią mnie Wasze opinie i spostrzeżenia Może Marku potrafiłbyś wyliczyć ile roślin i jakich potrzeba do 14 ryb średniej wielkości 2 płaszczek i dość obfitym karmieniu.
Pozdrawiam Damian R

Offline damian

• Arowana
Odp: Hydroponika
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2010, 21:25:41 pm »
no więc dzisiaj wystartowałem z hydroponiką. Zbiornik o wymiarach 100x20x18 cm przedzielony szybą 90cm wzdłuż z prefiltrem z gąbki. podłoże to keramzyt a na górze biały gruby bazalt bo keramzyt okazał się pływający ;). Posadziłem 5 albo 6 skrzydłokwiatów, kilka papirusów w jednej kępce i 3 filodendrony. Przepływ około 45l/g. Przed startem parametry wody były następujące NO2 niemierzalne NO3 dokładnie nie wiem bo kolor się prawie nie zmienił myślę, że ok 5-10 ale głowy nie dam. Kolor delikatnie różowy ma mieć 20 a u mnie jest jasno kremowy. Następny test za jakieś 2 tyg zobaczymy co będzie. ;)
Pozdrawiam Damian R

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2010, 22:09:15 pm »
no to czekamy.......
scleropages jardini

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2010, 05:31:34 am »
Jak ci sie uda, to może wywalę tą moją "czarną skrzynkę" o której pisałem, a która cały czas nie działa tak jak powinna i mimo że nie za bardzo lubie tego typu "ozdobę" to pewnie się skuszę na taki projekt ;)

Pozdrawiam
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2010, 10:30:26 am »
parametry będą monitorował na bieżąco a jak coś się zmieni to oczywiście Was poinformuję. Zastanawiam się tylko czy przy tak niskim NO3 zaczną w ogóle jakoś bujnie rosnąć. Może posadzę troszkę grochu, bo miejsce jeszcze mam ;D. Jak na razie to nie żałuję ochotki i ryb też nie jest za mało a nawet nie odmulam, ani wody nie podmieniam. W sumpie man tylko 33 litry bio kulek i 50 litrów gąbki o grubych "oczkach" troszkę waty i troszkę węgla drzewnego w sumie jakieś 80 litrów filtracji a zapomniałbym o hydroponice tam jest 20 litrów keramzytu no i razem mamy 100 litrów bio filtracji. ;D ;D ;D chyba da radę?
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2010, 07:18:34 am »
Damian jak projekt ? Ja swoją "czarną skrzynkę" uruchomiłem po raz ostatni dla próby... Jak nie wyjdzie to chyba dam sobie spokój ;)
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 04, 2010, 11:09:29 am »
ostatnio gdzieś czytałem, że ktoś miał problemu z odpaleniem cz.s  i zrobił tak: do skrzynki nalał bardzo starej o wysokim stężeni NO3, PO4 wody i włączył światło bez przepływ a jak się glon pokazał to włączył przepływ i było oki.

A moja hydroponika to nie wiem co jest z nią nie tak ale tylko jeden rodzaj roślin rośnie sobie w miarę dobrze. Jest to filodendron. Niestety papirusa już wywaliłem bo zgnił >:( a skrzydłokwiat co prawda puszcza młode liście ale pomimo dość silnego oświetlenia nad całością nie chcą one rosnąć do góry i są cały czas małe. Podobnie miałem, gdy na próbę włożyłem skrzydłokwiata w doniczce do akwarium. Puszczał listki ale małe i niskie. Wtedy winę zrzuciłem na nisko ustawione oświetlenie a teraz nie mam pomysłu. W tygodniu chcę rozebrać wszystko i zamienić rośliny na trawę ozdobną bo podobno rośnie bez problemu w każdych warunkach. A jak wiadomo bez przyrostu liści filtr nie działa. Jedyne co mnie nurtuje to dzienne dolewki bo to jakieś 10l ;D Być może problem tkwi w czymś innym bo poziom NO3 u mnie nie przekracza 10 a jeszcze nie podmieniałem wody. No nie do końca bo w garaż mam taką małą hodowlę i tam wlewam odstałą wodę z filtra a do głównego zbiornika daję kranowit ;) ale nie są to duże ilości może z 400-600l od początku działania akwarium więc nie dużo.
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 04, 2010, 15:59:12 pm »
ostatnio gdzieś czytałem, że ktoś miał problemu z odpaleniem cz.s  i zrobił tak: do skrzynki nalał bardzo starej o wysokim stężeni NO3, PO4 wody i włączył światło bez przepływ a jak się glon pokazał to włączył przepływ i było oki.

Dzięki za info :) Spróbuję ;)

No i jeśli możesz inforuj na bierząco o swoim przedsięwzięciu :) Jakies fotki kiedy trawka już będzie posadzona :)

Dzieki !
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 04, 2010, 22:42:58 pm »
si, si, si, ;)
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2011, 21:59:31 pm »
Jakieś nowości ? w tym temacie ?
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2011, 23:01:26 pm »
no cóż jak zakładałem spiralę do sumpa to musiałem zdemontować hydroponikę.  :'(
Nie zakładałem jej jednak po raz kolejny. Zastanawiałem się nad zrobieniem z hydroponiki czegoś w rodzaju DSB, ale jak na razie to stoi na stercie akwariów i czeka na lepsze czasy.
Moje wnioski są następujące. Nie zauważyłem aby NO3 wzrosło podczas stosowania hydroponiki do jakichś kolosalnych wartości. Max to 40-50 i to po 6 miechach bez podmiany wody. Prawdopodobnie było by znacznie lepiej gdyby hydroponika miała więcej światła. Stałą jednak w garażu tam, gdzie jest hodowla i stały między regałem z akwariami a oknem co znacznie ograniczało dostęp światła do roślin. Rośliny które utrzymały się pomimo braku światła to skrzydłokwiat, filadendron i storczyki. Papirus niestety pomimo tego, że powinien żyć w środowisku wodnym nie zdołał zbyt długo przeżyć.
Wszystkie rośliny które wyciągałem podczas likwidacji hydroponiki miały bardzo rozwinięty system korzeniowy, ale liściowy praktycznie nie rozwinął się od czasu posadzenia. Po 2-4 liście nowe to chyba nie jest zbyt dobry wynik. Ale No3 było na odpowiednim poziomie. Teraz muszę podmieniać wodę. wcześniej nie.
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2011, 02:02:16 am »
Tak więc to działa i warto w coś takiego wejść :) Jakieś większe przeciwskazania albo kłopoty w utrzymaniu ?
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 24, 2011, 07:37:58 am »
Tak więc to działa i warto w coś takiego wejść :) Jakieś większe przeciwskazania albo kłopoty w utrzymaniu ?

Oczywiście, że działa - warto się tym zainteresować.
Przeciwwskazania tak jedno zbyt mała ilość światła, jak ma stać w piwnicy czy garażu to zapomnijcie o dobrych rezultatach.
Zalecam postawić hydroponikę w jakimś bardzo widnym miejscu, lub dodatkowo doświetlać ją jakimś halogenem, żarówką.
Kłopotów żadnych po prostu raz instalujesz i nic nie robisz no jak zaczną szybko rosnąć to trzeba przycinać lub wymieniać na mniejsze egzemplarze. Polecam też udać się do kwiaciarni ale jakiejś takiej, gdzie pracują ludzie z pasją do kwiatów i będą potrafili wskazać które kwiatki nadają się do uprawy hydroponicznej. Ewentualnie poszukać w sieci. Lub zakupić te, które się u mnie uchowały.
Pozdrawiam Damian R

jaciek

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 30, 2012, 22:02:50 pm »
Witam, chciałbym rozpocząć tutaj ogólną dyskusję na temat hydroponiki- własne projekty, wykonanie, materiały, przepływ wody, roślinność, skuteczność tego typu filtracji itp itd. Z tego co wyczytałem to Ty Michał jesteś aktualnie w trakcie robienia hydroponiki, Andooszka również planuje coś większego, a i jak mam zamiar postawić na hyrdoponikę jako na główny filar filtracji w swoim nowym baniaku. Dlatego piszmy co wiemy, wrzucajmy foty, linki do fajnych projektów i ogolnie tematów "hydroponicznych" znalezionych w necie.

Moja obecna prototypowa hydro jest wielkości 120x12x12cm. Gabaryty nie powalają ale tak jak pisze miała być to "testowa doniczka" dzięki któej będę mógł określić czy taka filtracja ma wogóle sens, jak wygląda jej ewentualne serwisowanie, jaki wybrać materiał w którym będą rosły rośliny, jak dobrać przepływy i jakie posadzić rośliny.
Doniczka wykonana jest ze stali nierdzewnej 1,5mm. Składa się z 3 przegród--> 10cm przegroda pierwsza z gąbkami do któej wlewa się woda--> 100cm przegroda druga zapełniona keramzytem i roślinami--> 10cm przegroda trzecia, odpływowa również z gąbkami. W keramzycie zasadzone mam 2 skrzydłokwiaty i kilka filodendronów (w między czasie przerabiałem sporo roślin ale wychodząc z założenia że nie będę doświetlał doniczki a ogólnie do pokoju wpada mi mało światła przez okna najlepiej sprawdziły się te dwa gatunki). Doniczka zasilana jest filtrem wewnętrznym aquaszut 750 który radzi sobie rewelacyjnie

CHciałbym tu przedstawić swoje główne uwagi jakie przychodza mi na myśl od kiedy stosuje ten rodzaj filtracji.

1. Przede wszystkim jeżeli hydroponika ma być bezpieczna trzeba zrobić jakiś odpływ bezpieczeństwa (chyba że zasilamy ją wodą z deszczownicy- rurki rozciągnietej wzdłóż doniczki ale i wtedy jest szansa na przytkanie złoża). WYDAJE MI SIĘ że prędzej czy później każde złoże przytka się w mniejszym czy większym stopniu na tyle że pojawi się ryzyko przelania wody przez brzegi doniczki. Nastąpi to albo na wskutek najzwyklejszej erozji keramzytu i powstaniu pyłu albo sporego rozrostu korzeni roślin. Na początku miałem drobny keramzyt który przymulił się dość szybko i w ciągu ok 2 miesięcy w pierwszej przegrodzie widocznie, systematycznie podnosił się poziom wody do tego stopnia iż regularnie musiałem zmniejszać przepływ filtra. Tak więc widzę dwa konkretne rozwiązania- albo zrobić tak jak mam obecnie wylew do akwarium albio w pierwszej przegronie przy samej krawędzi wyprowadzić rurkę do kanalizy. Mój "dziubek bezpieczeństwa" sprawdza się tylko wtedy gdy ścianka odzielająca pierwszą i drugą przegrodę jest niższa od brzegów hydroponiki stąd gdy poziom wody nadmiernie się podniesie w pierwszej przegrodzie swobodnie przepłynie nad ścianką oddzielająca i zleje się do akwarium.

2. Sprawa numer dwa to złoże--> w moim przypadku keramzyt. Im grubsze tym lepsze (byle w granicach rozsądku bo przeciesz nie wypchamy doniczki złożem o ziarnach dużych jak piłki do tenisa ;D). Obecnie mam na samym dnie doniczki kermazyt o grubości ok 2cm a na górze drobniejszy który akurat mi zbywał. Wcześniej miałem drobny na całości i tak jak pisałem w ciągu 2 miesiecy szybko się zamulił (pomimo że ma gąbke na filtrze który zasila doniczke woda jak i gąbkę w pierwszej przegrodzie) i po wymianie na gruboziarnisty widać było sporą różnicę w przepływie wody.

3. Odpływ -tutaj już kwestia tego jak mocne zasilanie hydroponiki zastosujemy i jaki przekrój odpływu ale w moim przypadku są to dwie rurki tej samej średnicy jak ta którą zasilana jest doniczka. Jak wiadomo poziom wody na począku hydroponiki jest najwyższy a im dalej tym niższy, stąd na samym końcu odpływ trzeba zrobić jak najniżej. W moim przypadku problem polegał na tym że poziom wody w ostatniej przegrodzie była na tyle niski iż woda odpływająca przez rurki łapała powietrze przez co rurki "pierdziały" bo leciała przez nie woda z powietrzem--> mega wkurzający ogłos ;D dlatego musiałem pobawić się w przydławienie rurek poprzez przytaknie je fragmentami pociętego węża. Teraz poziom wody w ostatniej przegrodzie jest na tyle wysoki że przykrywa całe rurki i woda spływa bezgłosnie. Przy nowej hydro na bank zrobię odpływ w dnie tak żeby nawet przy bardzo niskim poziomie wody nie było żadnych odgłosów. Rzeczą oczywistą jest że odpływ musi mieć większa przepustowośc niż dopływ tym bardziej że woda dopływa pod ciśnieniem tłoczona przez filtr a spływa grawitacyjnie.

4. Wszelakie prefiltry- czyli gabki na wlocie filtra zasilającego i gabki w pierwszej przegrodzie wydają się być rzeczą niezbędą aby niepotrzebnie nie zasyfić doniczki resztkami (żarcia, korzeni i innych syfków) znajdującymi się w wodzie. Ja pomimo gąbek i na wlocie filtra i w obydwu komorach widzę w komorze odpływowej pyłek zalegający na dnie co jak wydaje mi się świadczy o powolnej erozji (na wskutek przepływającej wody) keramzytu.

To z grubsza tyle nasuwa mi się na myśl w tej chwili, reszta to już wyobraźnia--> czym będziemy zasilali, jaki będzie miała kształt, wielkość, co będzie pełniło funkcję złoża itp itd. Hydro która obecnie planuje równiez wykonam z nierdziewki (mam nieograniczony dostęp tego materiału w pracy i praktycznie nieskończone możliwości formowania kształtów- walcowanie, gięcie, prasowanie, cięcie, spawanie itp itd). Co do pojemności to chodzi mi po głowie coś w okolicach 150 do nawet 250litrów brutto i tu pojawiają się pytania--> jaki będzie najlepszy przekrój dla hydroponiki? Długośc jak wiadomo dowolna ale czy lepiej iść w szerokośc czy wysokośc? Czy są jakieś optymalne wymiary? Chodzi mi po głowie coś w klimacie 30cm szerokości i ok 25 cm wsyokości z czego zasypałbym tylko 20cm keramzytu i 5cm od góry zostawił wolne. Biorę pod uwagę to iż hydroponikę tej wielkości (dł 3-4m) będzie można zasypać 100-200litrami keramzytu dzieki czemu (nielicząc roślin) sama w sobie będzie pełniła rolę niezłego sumpa ze względu na ilość wkładu. Ale im większa tym większy pojawia się problem z mocowaniem bo takiego powiedzmy 150-200kg kolosa nie podwiesi się juz na akwarium (a przynajmniej ja bym nie zaryzykował) stąd dochodzi dodatkowy stelaż któy będzie utrzymywał ją nad tylną ścianą akwa.
Kolejna sprawa to zasilanie- pompa? Filtr wenętrzny (głowica)? Filtr zewnętrzny? Kurde opcji jest sporo, dośc rozsądnie byłoby zasilić takiego kolosa dwoma filtrami(głowicami-pompami) tak dla bezpieczeństwa żeby w przypadku gdyby padło jedno zasila zawsze mogłaby ciągnąć na drugim dopóki nie wymieni się tego pierwszego zepsutego. I tu dla mnie NAJWAŻNIEJSZE PYTANIE jaki dobrać przepływ???!!! Jaki będzie optymalny przepływ wody dla roślin- tak aby mogły wyciągnąć z niej jak najwięcej syfu? 1000l/h? 2000l/h? Nie mam pojęcia.. ale chyba im szybciej i więcej wody wcale nie będzie tu takie dobre? No i jakie złoże prócz keramzytu możnaby zastosować? Ehh jest jeszcze tyle niewiadomych  ;D
Michał otwórz się trochę i napisz co tam masz w planach, może ukradnę Ci jakiś pomysł 8) Przepraszam że się tak rozpisałem ale może akurat któś zainteresuje się temat i wymyśli coś ciekawego. Pozdrawiam

EDIT
dość przyjemne linki:)
http://czerwonolicy.pl/krist4.htm
http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=5&t=22002
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2012, 22:32:07 pm wysłana przez jaciek »