Autor Wątek: TeaCup Stingray  (Przeczytany 10596 razy)

Offline AndrewS

• Neon
  • *
TeaCup Stingray
« dnia: Sierpień 23, 2010, 19:27:58 pm »
Witam serdecznie wszystkich milosnikow Stingray. Jestem tutaj nowy i prosze o kilka rad. Moje Stingray kupilem jakies trzy tygodnie temu. Jest to nierozlaczna para plywajaca posrod wielu Stingray w jednym akwarium. Od razu przypadla mi do gustu i ja kupilem. Moje pytanie to dlaczego moje plaszczki sa oblepione piaskiem. Czyzby wydzielaly jakis sluz. Czasami sa calkowicie oblepione nim. Ciekawy jestem waszych opinii i prosze o rade. Oto zdjecia
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/89b1dbbea033dedc.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3cbf0bf2d3b77bc6.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2010, 19:32:53 pm wysłana przez AndrewS »

Offline King

• Brzanka
  • **
Odp: TeaCup Stingray
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2010, 19:38:36 pm »
Twoje ryby nadmiernie śluzują. To, że okrywa je piasek, to nic nowego, ale Twoje ryby są nim pokryte nadmiernie. Ryby wydzielają śluz w nadmiarze z różnych przyczyn: gwałtowna zmiana parametrów wody, nadmiar związków azotu, stres, choroba.

Marek

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 23, 2010, 21:22:50 pm »
Dokładnie tak jak napisał Marek :)

Zmierz parametry wody i staraj się utrzymywać je możliwie najlepsze dla płaszczek. Czyli temperatura 26-28 st.C, NO3 < 25, PH - 7 ;)

Najważniejsze aby w akarium panowały zawsze te same warunki. Płaszczki źle znoszą szybka zmianę parametrów wody (tzw. huśtawkę, szczególnie PH).

Są u Ciebie dopiero kilka tygodni, więc daj im trochę czasu. Jeśli dobrze jedzą to jest to najważniejsze ;) Jak ustabilizujesz warunki panujące w zbiorniku to będą u Ciebie szczęśliwe !

A po zatym to witaj na forum, mam nadzieję że będziesz gościł u nas często i czekamy na Twoja Galerię :) Pochwal się swoimi rybami bo jest czym ;)

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline AndrewS

• Neon
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2010, 21:28:26 pm »
Witaj King. Bardzo mozliwe a raczej napewno , ze to jest zmiana parametrow wody. Byly w jednym akwarium z moze dwudziestoma Stingray. Natomiast wykluczam moje parametry wody. Zgodnie z posiadana literatura sa ok. Stres - no tez jest mozliwy. Ale zobacz czy w stresie tak sie zachowuja ryby. Rozpoczely pierwsze swoje polowanie. Fantastyczny widok. Nigdy nie myslalem ze Stingray jest taka szybka.
http://www.fotosik.pl/video/26f56a96415998c6.html

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2010, 21:31:41 pm »
Witaj na forum  :)
Pierwszy raz widzę takie oblepione ryby  :)
Czy takie nadmierne wydzielanie może się jakoś źle skończyć?
Pozdrawiam,
Paweł

Offline AndrewS

• Neon
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 23, 2010, 22:03:17 pm »
Tez jestem zaniepokojony dlatego szukam rady u osob ktore z takim problemem sobie poradzily. Nie widac u nich oznak stresu. Zaczely polowac na wspolmieszkancow. Szczegolnie uwielbiaja polowac na krewetki ktorych maja pod dostatkiem.

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 23, 2010, 22:03:54 pm »
Nooo to dobry znak nie jest, jakakolwiek ryba, która jest taka jakby ją klejem do tapet wysmarował nie może być w dobrej kondycji.
Poza tym, napisałeś "rozpoczęły swoje pierwsze polowanie" - czy to oznacza, że jadły po raz pierwszy o 3 tygodni? Mam nadzieję, że nie.

Fakt, że żyją do tej pory, jest dość pocieszający. Ale warto byłoby napisać coś więcej:
-ile mają średnicy
-czy urosły przez ten czas u Ciebie
-wielkość akwarium
-pozostałe ryby w akwarium
-filtracja, jaką zastosowałeś
-parametry wody (przynajmniej pH, gh, temp., no3)
-jak często i w jakiej ilości podmieniasz wodę
-zdjęcie całego akwa.

Pzdr.
Aha no i  powiem tyle, akurat mimo iż tanie, to P. reticulata to jeden z gorszych gatunków płaszczek, od jakich można zaczynać - mimo to, trzymam kciuki.
Cichlidae.pl

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2010, 23:53:57 pm »
Aha no i  powiem tyle, akurat mimo iż tanie, to P. reticulata to jeden z gorszych gatunków płaszczek, od jakich można zaczynać - mimo to, trzymam kciuki.

A co to znaczy gorszy ? Trudniejsze w utrzymaniu ? Bo chyba nie gorsze bo "brzydsze" ? ;) bo mi sie podobają ;)
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2010, 23:55:35 pm »
witaj na forum rybcie fajne choć takie oblepione. Jak możesz to napisz coś więcej o zbiorniku min, wymiary, filtracja, parametry towarzystwo  i napisz na co one polują bo na filmie nie widać na co tak skakała, czyżby białe krewetki. Życzę przyjemnej i miłej lektury na forum. Mam nadzieję, że szybko nas nie opuścisz.

Tak myślę podobnie jak Ty Michale, że piotrK miał na myśli trudności jakie mogą sprawiać a nie wygląd. Mnie osobiście wszystkie dyski się podobają. Fakt, że np leopoldi chyba najbardziej ale nie powiem o żadnej, że jest brzydka.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2010, 23:58:43 pm wysłana przez damian »
Pozdrawiam Damian R

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2010, 00:56:30 am »
Oczywiście, że miałem na myśli gorsza=trudniejsza w utrzymaniu. Powody są następujące:
-zazwyczaj dostajemy młodziutkie okazy, które są tanie, ale za to bardzo podatne na stres i wszystkie możliwe choroby
-znakomita większość reticulat to ryby wybredne pod względem jedzenia, i nie jest łatwo utrafić w ich gusta smakowe
-ogólnie reti są podatne na choroby

A że mnie się z mniejszych płaszczek tylko P. scobina podobają - to już raczej nie jest problem ;)
Cichlidae.pl

Offline AndrewS

• Neon
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 24, 2010, 05:40:37 am »
Jest to akwarium przejsciowe o litrzrzu 180. Za tydzien bede mial akwarium docelowe o pojemnosci 120 galonow.
Filtracja - dwa filtry Fluval 305 kubelkowe zewnetrzne z wkladami ceramicznymi , weglem aktywowanym oraz wata perlonowa oraz cos tam. Elektroniczna grzalka z wyswietlaczem firmy Fluval model E200. Zestaw co2 z nabojem co2 45g Made in Japan. Sterilizer UV Turbo-Twist 3x z lampa 9W. Pompka napowietrzajaca oraz dwie Koralie firmy Hydor. Obsada: 20szt.Hemigrammus bleheri, 3 szt. Brachygobius spp., 4 szt. Yasuhikotakia sidthimunki,
2 szt. Panaque maccus oraz krewetki o nieznanej mi nazwie w ilosci ok. 30 szt.(tyle bylo kupionych teraz trudno mi powiedziec ile ich zostalo). Rosliny: Anubias barteri var.nana "Gold" wrosniety w korzen oraz Aponogeton madagascariensis. Parametry wody: Zyje i mieszkam w usa wiec wartosci moga byc nie spojne. Ale podaje:
GH 20
KH 10
pH 6.5
NO2 0
NO3 0
Acha testy zostaly wykonane zestawem Freshwater Master test Kit firmy API.
Jezeli chodzi o srednice no nie wiem nie mierzylem. Generalnie nie sa duze. Podmiany wody zgodnie z sugestia sprzedawcy wykonuje dwa czasami trzy razy w tygodniu. Wszystko zalezy od podawanego pokarmu.
Damian tak sa to biale krewetki o nieznanej mi nazwie (takie garbate). To moze tyle na poczatek.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2010, 05:57:15 am wysłana przez AndrewS »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2010, 05:49:09 am »
Cześć :)

A gdzie mieszkasz w US i gdzieje kupiłeś ? Może gdzieś blisko mnie ? ;)

Hmm... Coś nie tak... NO3 nie może być 0. Znaczy że masz coś nie tak, albo źle zmierzyłeś. Używasz testów API ?
Michał

580 l.

Offline AndrewS

• Neon
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2010, 06:02:33 am »
Tak uzywam testow API a mieszkam w Clifton stan NJ.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 24, 2010, 06:25:33 am »
OK, napisałem Ci email :) w sprawie testów API ;)

Jeśli używasz testów API to bardzo ważne jest aby 2gą buteleczke porządnie wymieszać - nawet 1 min ja "trząchaj" ;))))
Jeśli jednak jak już używałałeś ten test wiele razy w ten sam sposób - nie mieszając, to niestety będą Ci wychodziły błędne wyniki.

NO3 jest dla Ciebie bardzo ważnym parametrem :)
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 24, 2010, 07:25:08 am »
Andrzeju czy to coś tam w Twoich filtrach to nie jest przypadkiem żywica? Szczerze mówiąc to przy Twojej obsadzie i filtracji ciężko a wręcz jest to nie możliwe przy tym litrażu baniaczka jest uzyskanie NO2, NO3 = 0, przy tylko 2 roślinach. No chyba, że są one nadzwyczaj wielkie. Albo masz jakiś inny patent na obniżanie w/w parametrów to proszę zdradź go nam. ;)
Pozdrawiam Damian R