Autor Wątek: Okrzemki  (Przeczytany 1488 razy)

Offline damian

• Arowana
Okrzemki
« dnia: Czerwiec 17, 2010, 23:33:17 pm »
Jako, że coś na forum msi się dziać a tu jakaś cisza to zapodam temat o okrzemkach. Jakie macie z nimi doświadczenia jak uniknąć ich wysypu, jak z nimi "walczyć" itd. proszę o wszystkie nawet błache informacje.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2010, 17:17:43 pm wysłana przez Michal »
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Okrzemki
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 18, 2010, 17:18:48 pm »
Ja osobiście nie miałem z nimi nigdy do czynienia...

ale tutaj jest kilka fajnych zdań na ich temat:

http://www.holender.fora.pl/glony,18/okrzemki,114.html

"Witam.
Pierwsze pod lupę trafiły okrzemki.
Glon potocznie nazywany okrzemką najczęściej tworzy się w nowych akwariach. Ciężko jednoznacznie określić co jest przyczyną powstawania tego glona. Na pewno jednym z czynników jest nie stabilne, nie dojrzałe akwarium. Okrzemka tworzy się też dość często w baniakach ze zbyt słabym oświetleniem. Wtedy w takim akwarium mają pełne pole do popisu. Gdy akwarium jest słabo oświetlone, glon ten bardzo szybko wygrywa z roślinami.
Jakie są metody zwalczania tego glona ?
- W akwariach o zbyt słabym oświetleniu - zwiększenie ilości światła
- W nowych akwariach - podmiany wody, dbanie o jej parametry, utrzymywanie czystości w akwarium.
Glony te najczęściej pojawiają się w wodzie kranowej. Dlaczego ? Tego nie wiem. Być może któryś ze składników wody kranowej najbardziej im odpowiada. Moim zdaniem jest to zbyt duża ilość fosforu.
Radykalną metodą na zwalczenie okrzemek może być też zaciemnienie akwarium na okres 3-5 dni.
Chemia niekoniecznie musi być dobrym środkiem na ich zwalczenie. Okrzemki potrafią przekształcić się w formy przetrwalnikowe. Po ustąpieniu zagrożenia, pojawiają się na nowo.
Przy twardej wodzie, często pomaga obniżenie twardości wody.
Moja recepta na okrzemki, to cierpliwość i czas. W stabilnych, dobrze oświetlonych akwariach rzadko możemy spotkać ten glon.
POzdrawiam"
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri