Autor Wątek: Tanie, duże akwarium ze... sklejki.  (Przeczytany 16991 razy)

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
Tanie, duże akwarium ze... sklejki.
« dnia: Maj 22, 2010, 00:04:15 am »

http://www.jonolavsakvarium.com/eng_diy/2200litre/2200litres.html

Obiecuję sobie, że jak budować kiedyś duże akwarium (akwaria), to tylko tą metodą. Autor pisze, że zapłacił za 2200Litrów tyle co za 900L w sklepie!!! Coś pięknego :) Ciekaw jestem jak to wygląda w rzeczywistości (czyt. w Polsce).
Cichlidae.pl

Offline damian

• Arowana
Odp: Tanie, duże akwarium ze... sklejki.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 22, 2010, 00:45:55 am »
gdzieś na necie jest strona o gościu co chyba 600l miał ze sklejki i po 2 latach doszło do katastrofy. :o ale sądząc po tej konstrkcji to może wytrzymać znacznie dłużej no i jest o 80% mniej szans, że jakaś szyba pęknie ;D
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2010, 00:57:03 am wysłana przez damian »
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 22, 2010, 02:55:58 am »
Ciekawe rozwiazanie i pomysł. Może i jest taniej, ale zauważcie ile pracy trzeba włożyć żeby coś takiego zbudować. Pewnie miał nie jeden problem przy jego budowie. A tak, to przyjeżdza szklarz, i w jeden dzień mamy akwarium.

Żadko kto przy takich projektach przelicza na gotówkę czas i pracę włożona w dany projekt, i to że może się spotkac z niepowodzeniem. Ja naprzykład zamiast kompleksowo czyścić swój samochód, zewnątrz i wewnątrz... co mi by zabrało przynajmniej kilka godzin i musiał bym wydać przynajmniej kilkadziesiąt usd na środki i inne potrzebne rzeczy (dodatkowo woda też kosztuje), wolę oddać na cały dzień samochód aby ktoś za mnie to zrobił profesionalnie, za powiedzmy 90 usd. Ja w tym czasie mogę zająć się innymi rzeczami.

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 22, 2010, 10:22:30 am »
Ciekawe rozwiazanie i pomysł. Może i jest taniej, ale zauważcie ile pracy trzeba włożyć żeby coś takiego zbudować. Pewnie miał nie jeden problem przy jego budowie. A tak, to przyjeżdza szklarz, i w jeden dzień mamy akwarium.

Żadko kto przy takich projektach przelicza na gotówkę czas i pracę włożona w dany projekt, i to że może się spotkac z niepowodzeniem. Ja naprzykład zamiast kompleksowo czyścić swój samochód, zewnątrz i wewnątrz... co mi by zabrało przynajmniej kilka godzin i musiał bym wydać przynajmniej kilkadziesiąt usd na środki i inne potrzebne rzeczy (dodatkowo woda też kosztuje), wolę oddać na cały dzień samochód aby ktoś za mnie to zrobił profesionalnie, za powiedzmy 90 usd. Ja w tym czasie mogę zająć się innymi rzeczami.

Pozdr.
Ja już tyle się narobiłem przy tych 450L że jakby się dało i dostałbym tanio budulec (drewno) to nie zastanawiałbym się. Wolę mieć zrobione przez siebie (z pomocą oczywiście) a jakieś... 2000zł taniej. Zaoszczędzone pieniądze można wydać np. na ryby ;) Sam zrobiłem szafkę, która w sklepie kosztowałaby około 1000zł, a ja wydałem nie licząc własnej robocizny mniej niż 500. I zrobiłem taką, jaka mi się najbardziej podoba. A wydatek na takie akwarium między 4000zł (sklep) a mniej niż 2000zł (DIY) to jest potężna różnica :o
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2010, 10:26:51 am wysłana przez piotrK »
Cichlidae.pl

Offline King

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 22, 2010, 11:11:22 am »
nie licząc własnej robocizny

No i to zdanie jest najważniejsze w całej tej dyskusji, ekonomia jest nieubłagana nie wolno pomijać żadnej części kosztów, dlatego w zupełności podzielam zdanie Michała. Profesjonalista zrobi to lepiej, szybciej i w ogólnym rozrachunku taniej.
Weźmy dla przykładu sytuację obecne prezentowanego baniaka, koszt sklejkowego 220o l tyle co 900  lw sklepie, szybki rzut oka na sklepowe ceny i mamy kwotę 3150 pln. Facet babrał się tygodnie i postawił cudaka, który bardzie przyczepę kempingową niż akwarium przypomina  ;), podczas gdy szkło na baniak 2600 litrów ja osobiście i to bez wielkiego szukania kupiłem za 2000, do tego TheWald z 1500 na klejenie i mamy 3500 zł. Warto dla 350 zł spędzić miesiąc na lepieniu cudaka? Po drodze zapewne doprowadzając rodzinę do szewskiej pasji, niszcząc żywicą epoksydową ze trzy komplety ubrań  ;)?

Jak dla mnie totalna bzdura...

Marek

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2010, 13:50:52 pm »
Nie jest to do końca taka "totalna bzdura" Marku. Albo inaczej napiszę. Nie koniecznie u nas mamy podobną dostępność do odpowiedniego (i o odpowiedniej cenie) surowca jak w Norwegii. Tam to faktycznie może się opłacać, tymczasem u nas... tak jak piszesz, lepiej zamówić po znajomości szklany baniak i mieć go zrobionego czysto i schludnie. A co do uroku tego akwarium tu już się całkowicie nie zgadzam - bo ten na zdjęciu jest zwyczajnie nie wykończony. Wcześniejszy projekt tego Norwega po ukończeniu wyglądał tak:

Moim zdaniem wygląda lepiej niż większość tego sklepowego badziewia, np. Aquaela czy Diversy.
Cichlidae.pl

Offline Zapart

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2013, 10:57:57 am »
Jak się otworzy wszystkie okna w tym temacie ciekawie jest to wszystko opisane myśle że jest to super temat sklejka i włókno.

Offline Rysiek

• Pielęgnica
  • Zawsze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2013, 19:45:40 pm »
Tanie to mogą być zakupy w tanim markecie  ;)  Akwaria względnie duże 2000-5000 tyś lit można spokojnie ogarnąć finansowo. Bo są to akwaria tylko duże.
Akwaria wielkie powyżej  10000tys/lit  są już nie łatwe w utrzymaniu.

A koszty, eksploatacji są też nie porównywalne niż te u zachodnich kolegów i koleżanek w porównaniu do średniej pensji 
U nas energia i woda i inne są w stosunku do życia dużo wyższe niż tam. Reszta sami sobie dopowiecie.

Nie sądzę że akwarium jakiekolwiek w utrzymaniu jest tanie dla zwykłego zjadacza kromek chleba w PL  :-\
Pozdrawiam Paweł

Offline gargamelito

• Pielęgnica
  • Darek 860lt Ziemki,retroculusy,l600*3, l114, l14
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2013, 21:47:35 pm »
Moim zdaniem jak najbardziej warto budować zbiorniki taniej niż ze szkła jednak tylko przez lub z pomącą specjalisty który takie zbiorniki budował wcześniej z zamierzonym efektem końcowym. Mój zbiornik z płyt plastikowo poliuretanowych wykonany przeze mnie jeszcze podczas budowy wyglądał tak

[attachimg=1]

po cześciowym zalaniu tak

[attachimg=2]

a tak wygląda teraz

[attachimg=3]

działający juz od kilku miesięcy jednak wykonany jest w całości ze szkła po bardzo nieprzyjemnej lekcji że silikon akwarystyczny nie do wszystkich powierzchni przylega tak jak do szkła. Miało być tanio a wyszło drogo dlatego lepjej dołożyc troche grosza za fachową dłoń profesjonalisty.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2013, 21:56:19 pm wysłana przez Michal »

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2013, 21:55:14 pm »
Co to za sitko? po lewej stronie pierwszego zdjęcia?

Silikon nie chciał się przyczepić do żywicy?
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 07, 2013, 21:55:29 pm »
Sump tez wykonywałeś samodzielnie ? Bo na jednym zdjęciu kawałek jego widać :)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2013, 18:46:45 pm »
Do budowy użyłem tego typu płyt:

[attachimg=1]

nie wiem co to za plastik ale po dokładnym wymyciu i odtłuszczeniu silikon na pozór trzymał się dobrze ale po zalaniu po ok dwóch dniach zaczęło przeciekać. Po dokładnych oględzinach wyszło na to że woda dostawała się prawie wszędzie między płyty jedyne co uchroniło mnie przed totalną powodzią to warstwa silikonu miedzy płytą a ramą była na tyle gruba i szczelna że tylko kapało.

A to paskudztwo po lewej to na szybko zrobiona, z tego co było pod ręką czyli pokrywy od kubła na pranie i pończochy żony, izolatka dla malutkiej niszczuki i ctenoluciusa hujety

[attachimg=2]
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2013, 19:46:16 pm wysłana przez Michal »

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 08, 2013, 18:53:46 pm »
Tak sumpa też wykonałem sam postaram się w najbliższym czasie opisać proces budowy akwa, filtracji, hydrauliki, oświetlenia, pokrywy itp. Może komuś się przyda, poza tym jestem chyba to winny bo gdyby nie to forum to nadal zachwycał bym się moją 240tką ze standardowym wyposażeniem ;) A tak spełniłem część swoich marzeń - tylko część bo teraz marzy mi się drugi baniak oczywiście większy ;D

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 08, 2013, 22:19:29 pm »
A to sitko to swego rodzaju kotnik hehehe bardzo pomysłowe.  ;)
Pozdrawiam Damian R