Autor Wątek: Jak w Upał walczyć z temperaturą w naszych akwariach...  (Przeczytany 10227 razy)

Widmo

• Gość
Jak w Upał walczyć z temperaturą w naszych akwariach...
« dnia: Czerwiec 30, 2009, 19:00:17 pm »
Przyjaciele akwaryści... Jest gorąco. Mamy upały i burze. Co robicie by woda w akwarium nie przegrzała się? U mnie w akwa w ciągu 3 dni temp. podniosla się z 24C na 27C... jak Wy radzicie sobie? Ja mam wode na ryczałt. Place 50 zł./mc nie ważne ile zuzyje. Więc robie podmianki i dolewam zimną wode. Oczywiście nie mówie o zużyciu 400.000 m3 na miesiąc. ;D ;D ;D
szacun.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2009, 15:00:36 pm wysłana przez Widmo »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Może nie tu zaczynać temat... ale...
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2009, 00:11:11 am »
Hmmm... Centralna klimatyzacja :-\ Pewnie moja odpowedz bedzie uznawana za snobistyczna ale uwierzcie ze tutaj gdzie zyje to jest to standard i nie dlatego ze tacy wszyscy sa tuutaj bogaci ale dlatego ze oprocz tego ze w tym stanie w ktorym zyje (MA) temperatura stanowi jeden problem (porownywalna z PL) ale drugi znacznie bardziej dotkliwy to ogromna wilgotnosc powietrza. Wyglada to tak. Stoisz w bezruchu w cieniu, temperatura 30st.C i leci z ciebie ciurkiem pot... Nie da sie wytrzymac. Wilgotnosc jest czasami tak ogromna ze nie ma czym oddychac i tylko w klimatyzowanych pomieszczniach daje sie normalnie myslec i poruszac sie.
A dzieki takiej centralnej klimatyzacji temeratura przez clay rok jest prawie na tym samym poziomie, tak wiec nie ma problemu z temperatura wody w zbiorniku.

Pozdrawiam
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline GoraNR

• Brzanka
  • **
    • Obóz Narodowo Radykalny
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 01, 2009, 01:36:48 am »
A wracając na ziemie  ;D to polecam oklepaną metodę butelki z lodem ;) i zamontowanie w pokrywie kilku dobrych wiatraków do komputera :) i ustawienie ich aby a jednej strony wpychały powietrze a z drugiej wypychały :)

Krew i Honor

Offline Kalos

• Neon
  • *
  • Beloved Christ
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 01, 2009, 11:49:36 am »
ja mam baniaczek otwarty więc zwiększa mi się jedynie parowanie, a że baniak stoi w sypialni i lubię mieć chłodno to po prostu nie odsłaniam okien.
Beloved Christ

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 01, 2009, 14:46:40 pm »
A wracając na ziemie  ;D to polecam oklepaną metodę butelki z lodem ;) i zamontowanie w pokrywie kilku dobrych wiatraków do komputera :) i ustawienie ich aby a jednej strony wpychały powietrze a z drugiej wypychały :)

No chętnie... ale zamrażalke mam zajętą rybami mrożonymi, a już wole nie wyobrażać sobie ile wiatraków musiałbym zamontować do akwa 1300 litrów. :o ;D

Offline GoraNR

• Brzanka
  • **
    • Obóz Narodowo Radykalny
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 03, 2009, 12:07:36 pm »
Są na rynku urządzenia do ochładzania tafli wody, nawet przystępne ceny ;) myślę że u Ciebie 2 góra 3 powinny wystarczyć :)
Kalos ja też mam wszystkie otwarte baniaki ;) do tego okna w pokoju z baniakami na stałe zaklejone czarną folią (serio), a takie rozwiązanie ma 2 plusy ;) nie świeci mi słońce w zbiorniki ;) czyli nie ma dodatkowego nagrzewania w lato, nie świeci mi w oczy jak siedzę przy komputerze a siedzę często i długo ze względu na to czym się zajmuję :)

Krew i Honor

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 03, 2009, 14:32:32 pm »
Woda na ryczałt... męczące, ale oszczędne i tym sposobem daje sobie rade.

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 04, 2009, 14:30:16 pm »
jak nie przekracza 29 stopni to looooz :)

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 04, 2009, 15:11:26 pm »
Lepiej by arowance nie przekraczała 27...

Offline Kalos

• Neon
  • *
  • Beloved Christ
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 04, 2009, 18:09:06 pm »
monti ja mam ta specyficzna sytuacje ze akwa mam w sypialni takze to ze okna sa stale zasloniete to mi wprost i w przenosni zwisa :d
Beloved Christ

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 05, 2009, 00:48:44 am »
Ale to pomaga trochę... Nie nagrzewa się tak pokoik, ale zasłony pewno nagrzane? hehe 8)

Offline kondi

• Neon
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 05, 2009, 12:14:25 pm »
Panowie to pomyślcie że ja mam zbiornik z aksolotlem który powinien mieć temperaturę wody około 18 stopni. Przy tych najwiekszych upałach w moim dość mocno nagrzanym pokoju w akwarium miałem temp 29 C. Nie było innego wyjścia jak wstawić "axela" do lodówki. Spokojnie wytrzymuja temp 5 - 10 C słyszałem, że dla niego to jak wakacje. Chłodzenie lodem to słaby i krótko trwały sposób obniżenia temp. wiatraki też zaledwie o 2 - 3 C obiżą temp.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Upał w naszych akwariach - jak z nim walczyć ?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 05, 2009, 14:48:37 pm »
No to jeszcze jeden powód za tym aby zainwestować w klimatyzację. Widziałęm taką całkiem wydajną w Castoramie za 700 zł, to chyba nie jest az tak dużo jak za jednorazowy wydatek, który ma nietylko naszym rybom ale takze i nam zapenić super warunki. Oczywiscie dochodza do tego koszty na pradzie ale przeciez klima nie dziala caly rok i cale dnie a jedynie kilkanascie dni w roku bedziemy jak włączać, wiec naprawde nie zbankrutujemy...

Jak to ja zawsze mówie: trudno nie pójde do kina w tym miesiacu albo do kanjpy i będzie na coś innego, ważniejszego.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Widmo

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2009, 15:05:52 pm »
Panowie to pomyślcie że ja mam zbiornik z aksolotlem który powinien mieć temperaturę wody około 18 stopni. Przy tych najwiekszych upałach w moim dość mocno nagrzanym pokoju w akwarium miałem temp 29 C. Nie było innego wyjścia jak wstawić "axela" do lodówki. Spokojnie wytrzymuja temp 5 - 10 C słyszałem, że dla niego to jak wakacje. Chłodzenie lodem to słaby i krótko trwały sposób obniżenia temp. wiatraki też zaledwie o 2 - 3 C obiżą temp.

A dolewki zimną wodą? Choć fakt... do lodówki to ciekawy pomysł...  ;D Ale sprawdzałeś czy Ci kełbasa nie znikneła?  ;D

Offline kondi

• Neon
  • *
Odp: Jak w Upał walczyć z temperaturą w naszych akwariach...
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 05, 2009, 16:17:19 pm »
Klima dobry pomysł (w robocie by się przydała ;) bo tylko wiatrak pozostaje mi do chłodzenia).

Patent z lodówką wyczytałem na www.terrarium.com.pl jest tam dział poświęcony "akselom" ale mało jest jeszcze ludzi zafasctnowanych tym małym smokiem.

A dolewki zimną wodą? Choć fakt... do lodówki to ciekawy pomysł...  ;D Ale sprawdzałeś czy Ci kełbasa nie znikneła?  ;D

Faktycznie znikło mi jedno pętko kielbasy i słoiczek musztardy ;D