Autor Wątek: Budowa domu nowe akwarium  (Przeczytany 666 razy)

Offline flex70

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Budowa domu nowe akwarium
« dnia: Sierpień 31, 2019, 11:57:37 am »
Witam
Rozpoczynam budowę domu w którym mam zaplanowane postawienie zbiornika o wymiarach 200x90x70h . Mam w związku z tym kilka pytań aby uniknąć błędów i późniejszych przeróbek.
1. Akwarium od strony salonu będzie całkowicie zabudowane , z tyłu jest pomieszczenie techniczne do obsługi o wymiarach 90x200 w którym zaplanowałem kratkę ściekową do kanalizacji , zasilenie w ciepłą i zimną wodę oraz wentylację do łazienki która jest za ścianą. Czy o czymś jeszcze zapomniałem ?
2. Jakiej wielkości powinien być sump ?
3. Czy akwarium o takich wymiarach może być z szyby 12 czy powinna być 15 ? ( chodzi mi o wysokość )
4. Planowana obsada to :
arowana srebrna - 1 szt.
chicla monoculus - 2 szt.
płaszczka motoro  - 1 szt.
myleus schomburgkii - 6 szt.
flagtail - 1 szt.
Oczywiście zamieszczę fotorelacje z budowy zbiornika ( ale to dopiero za kilka miesięcy , w przyszłym miesiącu rusza budowa , planowane zakończenie w stanie deweloperskim grudzień 2020 r )

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
Odp: Budowa domu nowe akwarium
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2019, 07:17:24 am »
Siema
Szkoda że takie małe ja tam bym drugi raz tego błędu nie zrobił.
1. Przy budowie swojego też miałem taki plan ale to forum mnie od tego odwiodlo. I słusznie bo... Przede wszystkim szkoda miejsca. Wolałbym zrobić akwa 200x180x70h. Wtedy byłby konkret. Z przodu dajesz zabudowę meblowa z drzwiczkami. Zobacz budowę mojego 1887l.
A w 200x90 dorosła arka dostanie zwrotów głowy. Motorówka też się nie zmieści. Tak się składa że to największa odmiana.
2. 30% pojemności akwa i masz luz blus
3. Z 15 mam 250h75 więc tu 12 powinno spokojnie wystarczyć. Poszukaj kalkulatorów na ecie.
Pozdrawiam
Michał

Offline flex70

• Neon
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2019, 09:17:29 am »
Witam
Dzięki za rady. Gdyby to tylko zależało odemnie to zalał bym jeden pokój wodą wstawił szybę i byłoby 20 m3 ale jest jedna przeszkoda... Pozdrawiam żonatych 😂

Offline pavlo

• Pielęgnica
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2019, 10:56:40 am »
Hej, 12mm spokojnie wystarczy mam zbiornik dokładnie 90szer 70h i jeszcze dłuższy niz Ty planujesz.
 Arowana i motoro odpadają dorosłe mono też będą miały ciasno. Tutaj możesz pomyśleć o innych mniejszych gatunkach cichli czy płaszczek. Przynajmniej na początek.
 Nie zrozum mnie źle ale taki zbiornik to naprawdę nie jest jakiś wielki baniak. Zresztą z czasem sam zobaczysz. Masz jeszcze trochę czasu na zmianę decyzji więc namawiaj żonę na większy zbiornik.

Pozdrawiam Paweł

Offline flex70

• Neon
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2019, 11:14:32 am »
Nie upieram sie przy tych gatunkach. Jakie mniejsze cichle I płaszczki byś proponował?

Offline pavlo

• Pielęgnica
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2019, 12:16:36 pm »
cichla Melaniae, kelberi, placki scobina, hystrix, reticulata a nawet jakąś czarna
Pozdrawiam Paweł

Offline pavlo

• Pielęgnica
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 01, 2019, 12:22:48 pm »
Jeszcze co do wymiarów to jeżeli już faktycznie nie będziesz w stanie zwiększyć długości to olej to zaplecze zrób szersze i wyższe.
Pozdrawiam Paweł

Offline flex70

• Neon
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2019, 12:30:39 pm »
Ale wyższe niż 70 to już chyba szyba 15?

Offline pavlo

• Pielęgnica
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2019, 18:05:35 pm »
Tak
Pozdrawiam Paweł

Offline flex70

• Neon
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 01, 2019, 20:13:05 pm »
Ostateczny wymiar 200x100x70 , sump 150x50x50. Kwestia obsady jeszcze do przemyślenia choć nie ukrywam ,że chciałbym arowane ,placki I cichle.

Online niuniu

• Brzanka
  • **
  • 2000 l
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 02, 2019, 00:44:29 am »
cichle kelberi wcale nie sa mniejsze

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 05, 2019, 10:27:56 am »
Jeśli nie możesz pójść w długość to idz w wysokość.
Przeciadłem się z akwa 70h na akwa 80h i różnica jest spora, przeskok cenowy z szyby 12 na 15mm też nie jest duży.
Dużo więcej zapłacisz za przeskok z 15mm na 19mm.
Aktualne akwa 250x100x80h z szyby 15mm wyszło mnie jakieś 4300zł, wyceniałem jeszcze 250x100x100 ale to wychodziło już ponad 7tyś. a nie uśmiecha mi się płacić 2700zł  za 500 litrów więcej  ;)

PS
Każde akwa jest za małe na cichle i płaszczki, ale żeby pływały w jako takim komforcie toponiżej metra szerokości bym nie schodził i dobrał ryby które ni będą miały więcej niż 50cm talerza jako dorosłe sztuki więc w grę wchodzą marble, P14 i na upartego perły o pozostałych wspomniał pavlo.

W opisy cichli też nie wierz za bardzo bo kelberi robi się coraz mniejsza w mniemaniu ludzi. 50cm samce to norma po kilku latach a piquiti też nie jest mniejsza.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2019, 10:33:24 am wysłana przez Tuptuś »

Offline flex70

• Neon
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 06, 2019, 12:28:42 pm »
4300 to bardzo dobra cena za taki zbiornik .Myślę żeby zwiększyć wysokość do 80 ( 200×100×80 ) Gdzie zamawialeś zbiornik?

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 09, 2019, 22:09:36 pm »
Karol Aquariumfish z Katowic.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 10, 2019, 00:32:33 am »
Witam
Dzięki za rady. Gdyby to tylko zależało odemnie to zalał bym jeden pokój wodą wstawił szybę i byłoby 20 m3 ale jest jedna przeszkoda... Pozdrawiam żonatych 😂
Uwierz, że to zależy również od Ciebie. Nie wiem, jak jest u Ciebie, ale zakładam, że dom budujecie wspólnie z żoną. Oboje pracujecie, oboje ponosicie koszty i oboje decydujecie jak on ma wyglądać i co ma w nim być. Stawiając szkło o powierzchni 300x100 zagospodarowujesz zaledwie 3m2. Porównując powierzchnię szaf i komód w których znajdują się ubrania, szafek i półek z obuwiem, prawdopodobnie żona zajmuje dwa razy więcej miejsca niż ty. Nie wspominając o łazience, gdzie Twoje kosmetyki to prawdopodobnie, zaledwie 10% tego, co ma Twoja żona. Idąc dalej, ciekawe, kto będzie miał więcej do powiedzenia przy wyborze koloru farby do ścian, glazury i terakoty, umeblowania wszystkich pomieszczeń, wyboru firanek i całej otoczki związanej z wystrojem i dekoracją? Jeżeli jest tak, jak napisałem, to może jesteś za dobry i za miękki. Może nie warto pytać o zgodę, a stanowczo poinformować, że stawiasz szkło o wymiarach 300x100x80.