Autor Wątek: Alternatywa dla sumpa  (Przeczytany 1290 razy)

Offline PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
Alternatywa dla sumpa
« dnia: Wrzesień 17, 2018, 18:56:03 pm »
Witajcie,
Chciałem Was drodzy Państwo zapytać o jakieś alternatywy dla tego typu filtracji. W moim akwarium jest komin, ale nie mogę z niego korzystać, ponieważ obciążenie stropu nie pozwala na zalanie akwa do tej wysokości. Panel filtracyjny raczej też odpada, bo akwarium małe i szkoda miejsca.

Przyszedł mi do głowy natomiast taki pomysł, żeby za filtrem kubełkowym wpiąć szeregowo filtr do oczek np Aquael maxi albo super maxi. Kubeł zrobić jako mechanika, a później woda na oczkowy jako biolog. Idealnym wydaje mi się do tego celu fluval fx6. Ewentualnie jakaś pompa obiegowa do środka, ale ciężko będzie ją schować.

Co sądzicie o takim połączeniu? Czekam oczywiście jeszcze na inne pomysły
1000L Polypteridae, Notopteridae, Channidae

Online MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
Odp: Alternatywa dla sumpa
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2018, 22:19:17 pm »
1.Na początek może skorzystaj z profesjonalnej ekspertyzy stropu skoro masz wątpliwości.
2.Ściankę komina można wymienić na niższą "podciętą" do poziomu tafli wody jaki Ci odpowiada. Zamawiasz szybę u szklarza i wklejasz w 30min.
3.Jeżeli widzisz problem w pkt.2 to u mnie szklarz na miejscu podciął komin dosłownie w 30min.
4.Nie wiem czy wiesz ale sump zawsze można postawić nawet w zupełnie innym pokoju niż akwa.

Pozdrawiam
Michał

Offline PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2018, 07:49:46 am »
 ;D żadna to alternatywa, ale:

1. Jestem już po - stąd to pytanie o inny sposób
2. Myślę, że byłbym w stanie to zrobić, ale akwa do opróżnienia?
3. Podciął istniejący czy wkleił nowy? Jak nowy to jak wyżej
4. Odpada niestety. Obok pokój w którym nie mogę tego postawić, a pod spodem kuchnia  :P

Gdybym miał sumpa to teoretycznie tylko zwiększam nacisk na m2. Chyba, że przestawił bym go względem akwa w prawo. Wtedy jeszcze jakiś stelaż plus zabudowa pod niego.

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2018, 08:02:57 am »
To ile litrów brakuje żeby komin działał?
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2018, 11:55:20 am »
Myślę, że w okolicach 230-300 L do krawędzi komina

Online MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2018, 11:57:22 am »
Bez spuszczania wody moze byc ciezko. U mnie gosc z wiertarka wbil sie do srodka akwa i tyral :D
Pozdrawiam
Michał

Online Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2018, 17:28:00 pm »
Jakiego rodzaju jest strop i jak akwarium jest usytuowane względem ścian nośnych i działowych?
Pozdrawiam
Piotrek

Offline PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 18, 2018, 17:35:36 pm »
Belki plus pustaki stropowe pokryte tylko 3 cm wylewką, czyli tragedia. A jeszcze większą tragedią jest brak wylanego wieńca na piętrze właśnie gdzie stoi akwa. Oczywiście akwa stoi przy ścianie nośnej i jest usytuowane prostopadłe do belek, które się tam opierają. Gdyby był wieniec i odpowiednia wylewka nawet bym się nie zastanawiał

Online Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 18, 2018, 18:01:25 pm »
Czyli terivka?

PS
Podaj wymiary baniaka, i czy akwa stoi tylko na tej wylewce czy jest coś jeszcze?
Bo przecież na stropie powinna być jakaś posadzka i podłoga....
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 18, 2018, 18:06:47 pm wysłana przez Tuptuś »
Pozdrawiam
Piotrek

Online MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 18, 2018, 21:12:29 pm »
To akwarium utrzymało by sie na samych belkach :D nawet nie zdajesz sobie sprawy ile tam jest betonu w belkach pomiędzy tymi pustakami. Poza tym na tej wylewce powinien być jeszcze styropian i docelowa wierzchnia posadzka, naprawdę chcesz mi powiedzieć że wykonawca tego nie zrobił ??? tylko ułożył strop teriva z belek i pustaków następnie zamówił gruszkę betonu, zalał strop w belkach pomiędzy pustakami oraz po całości na grubość 3cm nad pustaki i następnie zdążył jeszcze to wszystko wyrównać ściągnąć i zatrzeć tak by wyszła z tego docelowa równa posadzka ??? kolego cos mi się wydaje że nie do końca wiesz jak jest zbudowany Twój strop , bo możliwość wykonania powyższego spartolenia też jest bardzo trudna w wykonaniu.
Pozdrawiam
Michał

Offline PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 18, 2018, 22:24:46 pm »
Czyli terivka?

PS
Podaj wymiary baniaka, i czy akwa stoi tylko na tej wylewce czy jest coś jeszcze?
Bo przecież na stropie powinna być jakaś posadzka i podłoga....

Tak jest to jakiś rodzaj terrivy z przed 20 lat. Na tej wylewce jest tylko ruszt z belek drewnianych pokrytych płytą osb, następnie panele. Brakuje tu styropianu oraz co najmniej 6 cm warstwy betonu. Posadzka wyrównująca zastąpiona jest przez ten zjeb... drewniany ruszt. Dlatego przez spierd... tego stropu jego wytrzymałość nie jest właściwa dla terrivy(użytkowe 175kg/m2). Akwa ma 170x90x65 cm.

To akwarium utrzymało by sie na samych belkach :D nawet nie zdajesz sobie sprawy ile tam jest betonu w belkach pomiędzy tymi pustakami. Poza tym na tej wylewce powinien być jeszcze styropian i docelowa wierzchnia posadzka, naprawdę chcesz mi powiedzieć że wykonawca tego nie zrobił ??? tylko ułożył strop teriva z belek i pustaków następnie zamówił gruszkę betonu, zalał strop w belkach pomiędzy pustakami oraz po całości na grubość 3cm nad pustaki i następnie zdążył jeszcze to wszystko wyrównać ściągnąć i zatrzeć tak by wyszła z tego docelowa równa posadzka ??? kolego cos mi się wydaje że nie do końca wiesz jak jest zbudowany Twój strop , bo możliwość wykonania powyższego spartolenia też jest bardzo trudna w wykonaniu.

Wykonanie tej chu... jest prostsze niż Ci się wydaje i na pewno szybsze niż właściwa droga. Prosty strop z np terrivy zalany jest 3 cm warstwą betonu. Żadne min 6 cm wylewki właściwej. Nie ma styropianu, ani wylewki wyrównującej. Z budownictwem mam więcej wspólnego niż Ci się wydaje. Strop lejesz na raz, więc jaki jest problem w wykonaniu tego? Nikt nie mówił, że ta 3 cm warstwa na pustaku jest super równa przygotowana pod panele. Jest tak zwanym chudziakiem

Online MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 18, 2018, 22:54:29 pm »
hmmm moim skromnym zdaniem ten strop nie powinien mieć mniejszej nośności niż każdy inny tego typu, warstwa wierzchnia w postaci styropianu i wylewki tudzież drewniany ruszt i płyta osb nie ma żadnego wpływu na nośność - to tylko detal wykończeniowy. Zawsze w miejscu akwa możesz zerwać ruszt i płytę osb i postawić stelaż bezpośrednio na stropie.
Pozdrawiam
Michał

Offline PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 18, 2018, 23:05:52 pm »
Ale belki są tylko oparte na murze z suporexu.  Nie ma tam właściwego wieńca. Poza tym minimalną warstwą na pustaki stropowe jest te 6 cm betonu, które to usztywnia. Następnie jest styropian i wylewka pod podłogę. Ta ostatnia warstwa nie ma znaczenia. Akwarium teraz z wodą, podłożem i stelażem to jakieś 1000 kg. Więc na metr kwadrat przypada 653 kg

Online Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2018, 04:40:45 am »
Ale jeśli stoi tak jak mówisz przy ścianie nośnej i prostopadle do belek to wytrzyma.
Zaproś kolegów o odpowiedniej wadze żeby dorownala wadze docelowo zalanego zbiornika i ustaw ich przy akwarium.
Niensadze żeby się wszystko zawaliło.
Osobiście wycialbym podłogę pod zbiornikiem do wylewki, dał kratki prostopadle do belek zbrojenie lekkie z ewentualnym kotwieniem w ścianie i całość zalała na równo  betonem.
Powstanie stopa która fajnie rozlozy ciężar. Na to panel dla wyglądu i będzie bajka.
Pozdrawiam
Piotrek

Online MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2018, 06:17:50 am »
Dokladnie tak mozesz zrobic. Nieszczyp sie tylko zalewaj to akwa do pelna. Akwa to nie czolg  i tak ma duzo lepiej rozlozony ciezar i duzo mniejszy nacisk na cm2 niz np stojący czlowiek. Mimo ze wylewka cienka to belki miedzy pustakami masz zalane betonem wiec glowny element nosny jest. Tylko ubezpiecz chalupe najpierw  :D
Pozdrawiam
Michał