Autor Wątek: Projekt "Hydroponika"  (Przeczytany 5533 razy)

Offline Ziggy7

• Neon
  • *
  • Ameryka południowa 1274L
Projekt "Hydroponika"
« dnia: Listopad 06, 2017, 11:13:54 am »
Jestem w trakcie budowy filtra hydroponicznego i bardzo prosze pomoc w korekcji mojego projektu.
Bedzie on zamontowany na polce nad akwarium.

Wymiary w cm: 230 x 16 x 14
Material 6mm szklo.
Pompa Hailea HX8810 - 1050 L/h Lub inna z podobna wydajnoscia.

To co mnie nurtuje, to otwory wlotu i wylotu. Nie wiem dokladnie na jakiej wysokosci najlepiej je zrobic.

Mysle, ze otwor wylotu dac jak najnizej, plus dodatkowo otwor bezpieczenstwa. czy otwor wlewu dac na srodku, czy wyzej tak jak bezpieczenstwa?

« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2017, 11:28:28 am wysłana przez Ziggy7 »

Offline Rademeness

• Pielęgnica
Odp: Projekt "Hydroponika"
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2017, 13:22:01 pm »
Wydaje mi się że wlot jak najwyżej powinien być a wylot jak najniżej plus rezerwa wylotowa ciut niżej jak wlot w razie zapchania wyleci rezerwą i nie doleci do wlotu

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Offline Ziggy7

• Neon
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2017, 18:41:41 pm »
Calkowicie nie boje sie zapchania, bo mam rozwiazania, ktore calkowicie niweluja mozliwosc zablokowania, a takze utrzymanie jednego stalego poziomu wody w miejscu gdzie beda rosliny. ;)
Wielkie dzieki. Pozdrawiam.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2017, 21:32:12 pm »
To jak wszystko wiesz to czemu pytasz? ;)

A na poważnie to może podzielisz się tym pomysłem bo sam będę budował hydro i każdy pomysł się przyda.
Pozdrawiam
Piotrek

Offline jacek

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2017, 08:32:23 am »
Uzywalem roznych hydroponik przez wiele lat. Najwieksza miala 3,5m. Na bazie swoich doswiadczen moge doradzic tyle ze najlepiej sprawdza sie hydro w ktorej rosliny posadzone sa w specjalnych siatkowanych doniczkach do sadzenia roslin w oczkach wodnych. Kupujesz doniczke (koszyk) i wymiary (szer-wys) hydro dopasowujesz tak aby koszyk opieral sie swoimi krawedziami na krawedziach hydroponiki i wisial kilka cm nad dnem. Dzieki temu masz zawsze swobodny przelyw wody pod koszykiem. Z czasem rosliny wypuszczaja korzenie z koszykow i siegaja do dna. Dzieki temu zawsze jak zajdzie potrzeba wyciagasz dany koszyk z roslina i keramzytem i mozesz ja przesadzic/ wymienic. Raz do roku wypada wyciagnac wszytskie koszyki i odessac z dna mul ktory sie zbiera. Na koncu hydro warto zrobic przegrode do pewnej wysokosci aby utrzymywal sie staly poziom wody w hydroponice nawet gdy zabraknie pradu i pompa przestaje pracowac. Na wylocie oczywiscie rewizja, mozna tez dorzucic gabeczke zeby ostatecznie woda wpadala do akwarium przefiltrowana mechanicznie. Na wlocie najlepiej sprawdza sie zwykly kubelek, niekoniecznie ze zlozem, wystarczy ze wypchasz gabkami aby do hydro wpadala wstepnie przefiltrowana mechanicznie woda. W hydro zawsze bedzie zbieral sie mulek na dnie bo przeplyw wody powoduje erozje keramzytu. Pompa nie musi byc duza, nawet ponizej 1000l/h bo i tak wszystko dziala w obiedu zamknietym w akwarium a rosliny musza miec czas na zjedzenie azotu i fosforu wiec duze przeplywy nie maja sensu. U mnie swietnie sprawdzal sie do zasilania eheim 2080 ktory pompowal wode na wysokosc ponad 2m. Plukalem go raz na rok w trakcie czyszczenia koryta hydro z mulu. Hydro fajna sprawa bo przynajmniej u mnie pozioma azotanow bez wzgledu na ilosc ryb zawsze byl 0. Nie mniej myslenie ze dzieki hydro uniknie sie podmianek to pomylka. Nic nie zastapi rybom regularnych podmian- dolewania swiezej wody. Trzeba wziasc pod uwage ze przy hydro zawsze jest teoche roboty. Trzeba przycinac rozrastajace sie rosliny, wycierac liscie z kurzu ktory sie na nich zbiera no i dochodzi parowanie wody. Pozdrawiam
https://sklep.wodna-kraina.pl/p/342/3521/kosz-kwadrat-19x19x9cm-na-rosliny-do-oczka-kosze-kieszenie-wysciolki-dla-roslin-oczko-wodne-staw.html?gclid=Cj0KCQiArYDQBRDoARIsAMR8s_TgX4LZLc8JmrKwFmN9aByvecQprRkeh4iNv9QyQX-tpnD-3BBrbg4aAqm0EALw_wcB
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2017, 08:36:09 am wysłana przez jacek »

Offline Ziggy7

• Neon
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2017, 19:38:42 pm »
To jak wszystko wiesz to czemu pytasz?
Pytam bo jednak wole sie upewnic. Bo tak na prawde to ten project ciagle jeszcze jest na papierze. A jak juz zaistnieje w rzeczywistosci, to oczywiscie ze sie podziele wszystkimi pomyslami, rozwiazaniami.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2017, 19:54:20 pm »
Będę wdzięczny bo im więcej głów tym więcej pomysłów ;-)
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Ziggy7

• Neon
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2017, 20:07:06 pm »
Dzieki Jacek za podzielenie sie twoimi pomyslami i doswiadczeniami w sprawie hydro. ;D  Mysle, ze to juz czas...
Jutro zaczynam Projekt. ;) Pozdrawiam.

Offline niuniu

• Neon
  • *
  • 1000 l
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2017, 17:28:12 pm »
a jakie rosliny najlepiej sie nadają

Offline Ziggy7

• Neon
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2017, 20:34:59 pm »
Wiekszosc roslin sie nadaje do tego, ale najlepsze te , ktore lubia duzo pic.
Nie nadaja sie rosliny trojeściowate i wilczomleczowate.
Zerknij tu:  https://sklep.hydroponika.pl/Ro%C5%9Bliny_w_hydroponice/ma%C5%82e/

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 08, 2017, 21:57:26 pm »
Fajne te rośliny dzięki za link
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 08, 2017, 22:23:09 pm »
Kroton tez mało bezpieczny jest. Zawiera toksyny w soku. Pomimo że mi się bardzo podoba nigdy w domu nie zagościł z powodu malych dzieci.
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Ziggy7

• Neon
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 25, 2017, 16:58:17 pm »
Update watku.
Wreszcie skonczylem moj projekt.
Drugi dzien od startu.

Wymiary to 240x18x13cm wysokosci.
Wkleilem dwie przegrody, pierwsza przy wlocie ma 10cm wysokosci, ktora tworzy niewielka komore o wymiarach
7x18x10cm. zapobiega ona cofnieciu sie wody.
Druga na wylocie. ma ona 8,5cm wysokosci utrzymuje staly poziom wody i tworzy nastepna komore 9x18x8,5cm. jest tam plastikowa kratka ktora oddziela gabki od wylotu.
Jako pompe uzylem stary Eheim 2213, nie miezylem przeplywu, ale bedzie gdzies okolo 500l/h.
zastosowalem 11 kwadratowych koszykow dla roslin do oczek wodnych o wymiarach 19x19x7cm.
uzylem okolo 22litrow keramzytu do zapelnienia 11 koszykow.
Rosliny to rozne gatunki paproci, aloes, i jakis sukulent oraz 1 koszyk miety.
Swiatlo to podwojna swietlowka Odyssea T5 2x54W obarwach daylight 6500K i Red Plant 12000K. zamocowana na srodku hydroponiki.
Dodatkowo zamocuje jeszcze przy suficie bariere (biala plyte meblowa) ktora odgrodzi, zasloni swietlowke, ktora za bardzo razi swiatlem na front akwarium o wymiarach 260x20cm.

« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2017, 17:10:59 pm wysłana przez Ziggy7 »

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 25, 2017, 17:35:38 pm »
Noszę się również z zamiarem wykonania u siebie w celu poprawy parametrów wody. Sam kleiłeś ? to szkło czy inny materiał ? co jest pod koszykami ? czy one są jakoś mocowane czy tylko tak sobie leżą? pokaż fotki z bliska obu małych komór.
Pozdrawiam
Michał

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2017, 23:21:02 pm »
Nie zrobiłeś wylotu awaryjnego ? Co jak odpływ się zapcha?

Szyba z przodu wdg mnie powinna być pomalowana no bo co tam oglądać i ja byłbym się Tak postawić ja na półce nie daj Boże że  to spadnie na akwarium .

Tez chciałabym zobaczyć jak te komory w środku wyglądają 😉

Daj znać jak roślinki rosną 😊
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.