Autor Wątek: Świderki [emoji48]  (Przeczytany 2286 razy)

Offline amen999

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Świderki [emoji48]
« dnia: Sierpień 28, 2017, 22:30:37 pm »
Podpowodzcie co zrobić z inwazją ślimaków swiderkow. Mam ich w zbiorniku ogromną ilość. Nie wiem czy są pożyteczne czy raczej szkodniki. Jak zredukować ilość?  Wiem ze bardzo skuteczne są bocje wspaniałe ale nie bardzo pasują mi do biotopu. Jakieś inne sposoby ?

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
Odp: Świderki [emoji48]
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 28, 2017, 23:57:41 pm »
Kolec albo Helenka ale znajdź kogoś Kto potrzebuje ślimaków jeszcze flaszkę dostaniesz...
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2017, 00:09:14 am »
Najszybciej pozbędziesz się świderków robiąc restart. Wywalasz wszystko co masz w szkle, a samo szkło dokładnie czyścisz.
Możesz też spróbować zabawy w ręczne wybieranie ślimaków i jednoczesne załadowanie sporej ilości helenek rożnej wielkości. Pisząc spora ilość helenek, mam na myśli minimum 1szt. na litr. Przy tej opcji potrwa to jakieś 3 do 12 miesięcy i gwarancji 100% nie będziesz miał. Nie masz się co obawiać inwazji helenek gdyż składają one po jednym jajku i potrzebują sporo czasu aby dorosnąć. Do 112l szkła (rośliniak z bardzo dużą ilością roślin) dałem ponad 100 helenek. Po około miesiącu nie widziałem już innych ślimaków. Po około trzech miesiącach zacząłem odławiać helenki. Po pół roku myślałem, że nie mam żadnego ślimaka, lecz kilka helenek się pojawiło. Musiały zostać jajka i ślimaki się wykluły. Bez problemu je wyjąłem, zanim same zaczęły składać jajka.
Bocje nie zlikwidują świderków.

EDIT:
Albo tak jak Uszoo napisał. Kolec będzie dobry, ale jakiś z tych większych.

Offline amen999

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2017, 09:07:53 am »
Jakos nie wyobrażam sobie czyszczenia 1000 litrowego baniaka . Mowisz ze bocje nie skuteczne? U żony w 500 6małych bocji w 3 miesiące zrobiło pogrom swidrow.  Co to za kolec?

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Offline Rademeness

• Pielęgnica
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2017, 09:33:14 am »
Kolec zapewne kolcobrzuch

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Offline matti

• Brzanka
  • **
  • Channa pleuro
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2017, 13:08:46 pm »
Cześć.

Miałem u siebie podobny problem. Wpuściłem do akwarium 7 dosyć dużych bocji i dzisiaj nie wiem co to ślimak :)

Pozdro

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2017, 21:55:54 pm »
To zależy od aranżacji, czasem przesianie 1000l jest dużo szybsze niż 100l rośliniaka.
Moje doświadczenia z małymi bocjami, takimi do max 12 cm, są takie, że mają one problem z dużymi świderkami. Małe świderki i wszystkie inne ślimaki nie stanowią dla nich problemu. Możliwe, że większe bocje dają radę.