Autor Wątek: Akwarium z naszymi rodzimymi rybami  (Przeczytany 5429 razy)

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
Odp: Akwarium z naszymi rodzimymi rybami
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 27, 2017, 20:12:21 pm »
Na krajowe ryby mam dwa pomysły. Pierwszy, to spróbować w domu. Miałem zacząć tej jesieni ale wiem, że najwcześniej będzie to gdy Grzesiowa odejdzie do krainy wiecznych wód. Drugi pomysł to na działce postawić akwarium. Zrobić stałą podmianą wody z jeziora. Tu, pojawia się problem zimą. Zdarza się, że temperatura spada do -20, a przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie (-10) - (-5). W altanie również temperatura na minusie. Poza tym odśnieżać łopatą 200m aby dostać się do altany i napalić w kominku to mało realne. Pozostaje brać młode sztuki w marcu i wypuszczać do jeziora w październiku. Zlać wodę i w jakiś sposób zabezpieczyć silikon.
Chłodziarki nie potrzebuję. Wariant działkowy, jej nie wymaga. Wariant domowy też nie. Zimą 19*C, a mogę zejść nawet do 15*C, latem najczęściej pomiędzy 22*C do 25*C, rzadko podnosi się do 27*C. Przy otwartym szkle i oświetleniu diodowym, nie ma co grzać wody.
Jest jeszcze opcja z piwnicą. Zakres temperaturowy 10*C do 25*C, ale tam nie mam wody. Zlać da radę bez problemu bo jest kratka ściekowa, ale co tydzień znosić 500l to już trochę ponad moje siły.
Rombi, przepraszam za spam.
Twój temat pokazuje, że można i pomysł, sprzed paru miesięcy da radę zrealizować. Czekam na systematyczną relację ze zdjęciami i wahaniami temperatury. Interesuje mnie jeszcze jakiej wody używasz. Czy to tylko kranówka? Jaki ma odczyn i twardość?

Offline Rombi

• Brzanka
  • **
  • Paweł
Odp: Akwarium z naszymi rodzimymi rybami
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 27, 2017, 22:36:30 pm »
Seban,ja tam z nimi nie cackam się. Żyją na kranówce ( ponoć w moich okolicach bardzo dobra) parametrów wody wogóle nie mierzę a w pokoju na poddaszu gdzie stoi ten zbiornik jest dość gorąco. Temperatura czasem nawet 27-28 stopni. Z tego co obserwuje to mają się dobrze. Szczupaki grube,najedzone ładnie rosną, jesiotry tak samo i okonie też nie narzekają ;-) Jutro może cyknę świeże fotki. W drugim zbiorniku teraz trzymam drobnicę którą nałapałem siatką na Wiśle i drobnica też ma się dobrze.