Autor Wątek: Channeczki do 450l  (Przeczytany 9126 razy)

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
Channeczki do 450l
« dnia: Czerwiec 08, 2017, 18:44:36 pm »
Po ostatnich perypetiach z plackami, gdzie w tydzień padły mi 3 sztuki. Chciałem odpocząć przez jakiś roczek ze średniej wielkości szkłem. Jednak po mini wystawie na akwarystycznym spływie kajakowym zostały mi cztery rodzaje węgorków. Jest ich łącznie 16 szt. wielkości od 7 do 25 cm. Węgorków stopniowo będę się pozbywał. Chciałbym do nich dołożyć jakieś channki. Nie znam się na tych rybach. Nigdy ich nie miałem. Proszę o pomoc w doborze ryb. Ryby będą u mnie przez około rok. Potem zmiana prawdopodobnie na biotop polski.
Do dyspozycji standardowe szkło 450l. Szkło przykryte. Na dnie jasny piasek. Wolałbym go nie zmieniać. Temperatura obecnie 25*C, mogę podnieść max do 27*C, pH obecnie 6,5, będzie tendencja spadkowa do około 6. Podmianki co tydzień 30-50%. Czasem co dwa tygodnie (często pracuję w weekend). Do podmian mogę lać samo RO. Obecnie mieszam 50% RO i 50% kranówki. W kranie mam pH około 7,2-7,4 i twardość ogólną około 12-14. Praktycznie całe szkło mogę załadować różnego rodzaju drzewem. Oświetlenie to taśma ledowa na całą długość zbiornika, położona na tylnym wzmocnieniu. W szkle jest dodatkowe napowietrzanie, dwa duże kubły i głowica 750l/h. Mam jeszcze jedną głowicę 1000l/h. Mogę je zamienić lub podłączyć dwie. Do dyspozycji mam sporo otoczaków, liści dębowych i szyszek olchy czarnej. W szkle powyżej 100l chwastów nie toleruję, ale bez problemów mogę mieć nurzańca olbrzymiego i rogatka oraz mogę dokupić anubiasy i inne epifity. Jak załatwię sobie transport z Białegostoku do Mrągowa to szkło zostanie wymienione na 200x60x60h. Przyznam, że chciałbym wprowadzić trochę koloru. Przez ostatnie 3 lata wszystkie moje ryby w toni były przede wszystkim srebrne.

EDIT:
Kupując ryby będę szukał małych, ok 10-12 cm.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
Odp: Channeczki do 450l
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2017, 01:06:35 am »
Temat dla mnie ;)
Po pierwsze hodowla wezoglowow sie rozni od innych ryb,zaraz wyjasnie dlaczego.

Co to sa za wegorki?
Czy chcesz sie ich pozbyc wszystkich czy niektore zostawic jak tak to ktore?

Teraz o zbiorniku.
To jest 150x50x60cm?
Parametry wody niesa zbytnio wazne do hodowli wezoglowow no chyba ze chcesz sie bawic w ich rozmnazanie.
Temperatura wazniejsza.
Widze ze chcesz miec tropikalne gatunki (25c w Twoim akwa).
Nic niemusisz podnosic.
Co do podmian.
Ja podmieniam moze raz czy dwa razy do roku jakies 20%.
Wiekszosc Chann nielubi czestych,regularnych i duzych podmian.
Nieraz duza podmiana moze im nawet zaszkodzic.
Filtracja niemusi byc jakas wydajna.
Wystarczy im filtr wewnetrzny czy kubel jak wolisz.
Filtr niepowinien dmuchac za mocno.
Napowietrzacze sa zbyteczne.
Te ryby oddychaja powietrzem atmosferycznym.
Bardzo wazna jest szczelna pokrywa i pozatykane wszelkie szparki czy wloty do filtrow.
To mistrzowie ucieczek.
Potrafia sie przecisnac przez bardzo male szczeliny.
Jesli niechcesz roslin to nie.
Chodz przydalo by sie cos na tafle jak wlasnie kladzace sie liscie nurzance.
Chodzi o to ze czuja sie wtedy bezpieczniej i latwiej im podplywac do tafli po powietrze.
Korzeniowisko im wystarczy jesli chcesz.
Otoczaki tez sa dobre.
Liscie i szyszki tez sie swietnie nadaja.
Oswietlenie powinno byc przytlumione niezbyt ostre.
One nielubia mocno oswietlonych zbiornikow.
Jaki masz ten piasek? Bialy?
Mozesz wstawic fotke calego zbiornika?

Teraz co do gatunku.
Mysle ze jako poczatkujacy z tymi rybami potrzebujesz te bardziej spokojne i rosnace do jakis 30cm max.
I chcesz cos z ciekawszym ubarwieniem.
Hmmmm.....
Czy moze wiesz co jest na dzien dzisiejszy w PL dostepne z wezoglowow?
A moze masz juz jakies ulubione?

Przewaznie kupuje sie grupke tych ryb 4-8 sztuk.
Rybki pozniej dobieraja sie w pary.
Para moze zabic reszte ryb lub powaznie okaleczyc.
Dlatego jak parka sie dobierze dobrze jest wylowic reszte zanim bedzie za pozno.
Potrafia nieraz zabic reszte ryb w jedna noc.
Jesli parka chce podchodzic do tarla to wszystkie inne ryby w akwa moga byc w niebezpieczenstwie.
To tez zalezy jaki gatunek posiadasz bo niektore sa w miare lagodne jak na Channy i toleruja inne ryby.
Czasami zdarza sie tak ze z calej grupy wezoglowow wylania sie jeden,prawdziwy diabel ktory zabic moze wszystko i zostac sam w akwa.
Dobrana parka takze moze sie nawzajem pozabijac.

Odpowiedz mi na wszystkie moje pytania to Ci pomoge dalej ;)

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika :P
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2017, 05:56:16 am »
Odpowiedz mi na wszystkie moje pytania to Ci pomoge dalej ;)
Prawdopodobnie zabiłeś początki pasji do węży :D
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Raciczka

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2017, 06:34:46 am »
Tuptek ma rację 😂 Pokazałeś rzeź 😂 jaki by nie był układ to zakończy się masakrą 😂

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka

;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2017, 07:50:22 am wysłana przez Tuptuś »

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2017, 07:57:19 am »
A takie bleherki/gachua czy inne to przecież nieduże i bardzo ładne rybcie w dodatku nie problemowe i nie niszczące roślin.
Mało wymagające a cieszące oko swoim zachowaniem. o bezproblemowym karmieniu nie wspomnę, bo wciągają każde białko zwierzęce jakie jest w wodzie  ;D
Pozdrawiam
Piotrek

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2017, 11:04:02 am »
Chyba macie racje bo kolega nieodpisal lub jeszcze nieprzeczytal ;)
Na poczatku chcialem dac mu do swiadomosci do czego one nieraz sa zdolne.
Lepiej zeby mial to juz zakodowane w glowce ;D

No dobra,teraz zaczne od tej lepszej ich strony 8)
Interesuje sie nimi i je posiadam od 8 lat.
Sa to bardzo inteligentne drapiezniki,cieszace oko.
Przeznaczone sa dla leniwych akwarystow ;)
Duzo nietrzeba przy nich robic.
Rzadkie podmiany,rzadkie karmienie(dotyczy sie to srednich i doroslych sztuk).
Parametry wody raczej zbyteczne.
Maja ciekawe zachowania grupowe czy pozniej jak sie dobieraja w pary i wychowuja mlode.
Sa tez nieobliczalne jak postraszylem w pierwszym poscie ale to czyni je jeszcze bardziej intrygujacymi.
Niesa to tez ryby bardzo aktywne gdyz wiekszosc z nich to nocni mysliwi.
Ale to nieznaczy ze sa ciagle pochowane(czym lepiej zrobiony wystroj dla nich tym beda bardziej widoczne).

Dla kolezki jak pisalem trzeba poszukac gatunkow w miare lagodnych i tropikalnych dlatego Channa bleheri odpada.
Takie lagodne gatunki potrafia zyc z innymi rybami w akwarium.
Oczywiscie mniejsze ryby mieszczace sie do pyska moga zniknac ;)
Niemozna ich trzymac z agresywnymi rybami bo albo beda ciagle walki albo Channy beda ciagle wystraszone i pochowane.

Channa gachua sie swietnie nadaje chodz wydaje mi sie ze takie 20cm sztuki beda malo widoczne.
Channa limbata juz lepiej bo przekracza 25cm.
Channa punctata kolo 30cm.
Parachanna africana 25-30cm.
Ale kolega napisal ze chce je tylko na rok wiec one do swoich naksymalnych rozmiarow niedorosna.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 09, 2017, 11:52:21 am »
Przeczytałem i na wszystkie pytania odpowiem. Jednak zaglądam na forum na 5 minut z komórki. Aby dobrze wszystko opisać potrzebuję jakieś pół godziny przy kompie. Jak nie dziś to jutro wszystko opiszę.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 09, 2017, 20:37:00 pm »

Channa gachua sie swietnie nadaje chodz wydaje mi sie ze takie 20cm sztuki beda malo widoczne.

Peter to tak mało jest ciepłych węży?
Seba napisał też

Przyznam, że chciałbym wprowadzić trochę koloru. Przez ostatnie 3 lata wszystkie moje ryby w toni były przede wszystkim srebrne.
A jak wygląda sprawa z:
Channa sp. Meghalaya Leopards
Channa sp. Dwarf Fire & Ice
Channa sp. red fin
ciepłe czy zimne?

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:24:39 pm »
Co to sa za wegorki?
Czy chcesz sie ich pozbyc wszystkich czy niektore zostawic jak tak to ktore?
2 szt. Mastacembelus erythrotaenia ok. 25 cm te chciałbym zostawić lecz jeżeli nie dadzą rady to wylatują
3 szt. Mastacembelus armatus ok. 20 cm, 15 cm i 15 cm te chciałbym zostawić lecz jeżeli nie dadzą rady to wylatują
2 szt. Macrognathus circumcinctus ok. 15 cm mogą wylecieć od razu
2 szt. Mastacembelus sp. (według atlasu Axellroda, ciężko stwierdzić dokładnie są słabo wybarwione) ok. 15 cm moga wylecieć od razu
9 szt. Macrognathus siamensis, wielkość od 7 cm do 15 cm, mogą wylecieć od razu
To jest 150x50x60cm?
Tak. Lecz jeżeli znajdę tani transport z Białegostoku do Mrągowa to będzie szkło 200x60x60h.
Parametry wody niesa zbytnio wazne do hodowli wezoglowow no chyba ze chcesz sie bawic w ich rozmnazanie.
Obecnie nie interesuje mnie rozmnażanie. Prawdopodobnie gdy dobierze mi się para to będę chciał się jej pozbyć.
Temperatura wazniejsza.
Widze ze chcesz miec tropikalne gatunki (25c w Twoim akwa).
Nic niemusisz podnosic.
Jeżeli okaże się, że muszę się pozbyć wszystkich wegorków to wtedy wyjmuje grzałkę. Zimą temperatura 18-20*C, latem 25-28*C, najczęściej jednak nie przekracza 27*C nawet jak na dworze panują upały po 32*C. Wiosna i jesień temperatura około 20*C do 22*C.
Co do podmian.
Ja podmieniam moze raz czy dwa razy do roku jakies 20%.
Wiekszosc Chann nielubi czestych,regularnych i duzych podmian.
Nieraz duza podmiana moze im nawet zaszkodzic.
Filtracja niemusi byc jakas wydajna.
Wystarczy im filtr wewnetrzny czy kubel jak wolisz.
Filtr niepowinien dmuchac za mocno.
Napowietrzacze sa zbyteczne.
Te ryby oddychaja powietrzem atmosferycznym.
Ponieważ roślin będzie mało, lub ich w ogóle nie będzie, to muszę się jakoś pozbyć azotanów, więc podmiana konieczna. Czyli wystarczy podmiana co tydzień około 50l kranówki mieszanej z RO, lub samej kranówki. Filtr wewnętrzny i napowietrzanie aut.
Bardzo wazna jest szczelna pokrywa i pozatykane wszelkie szparki czy wloty do filtrow.
To mistrzowie ucieczek.
Potrafia sie przecisnac przez bardzo male szczeliny.
Pokrywa szczelna, dziury przy rurkach od filtra zatkam streczem.

Jesli niechcesz roslin to nie.
Chodz przydalo by sie cos na tafle jak wlasnie kladzace sie liscie nurzance.
Chodzi o to ze czuja sie wtedy bezpieczniej i latwiej im podplywac do tafli po powietrze.
Jeżeli zostaną wegorki to chciałbym aby channki były z Azji i dam wtedy trochę nurzańca olbrzymiego. Jeżeli będę musiał pozbyć się węgorków to wtedy może też być jakaś Afryka i na taflę wody dam pistię. Nie chcę mieszać Azji i Afryki. Może w takim szkle da radę jakiś smoczek?
Korzeniowisko im wystarczy jesli chcesz.
Otoczaki tez sa dobre.
Liscie i szyszki tez sie swietnie nadaja.
Łącznie korzeni mam jakieś 150kg (suche leży w garażu) i około 50kg (mokre w szkle). Liści dębu około 50l i szyszek olchy niewiele, może z 3 litry. Myślałem, że będę miał dalej placki i tej zimy, nie zbierałem za dużo.
Oswietlenie powinno byc przytlumione niezbyt ostre.
One nielubia mocno oswietlonych zbiornikow.
Obecnie taśma ledowa na całą długość szkła. Mam jeszcze dwa naświetlacze 10W i z pięć modułów od lampek aquael. Mam też jakieś moduły samsunga. Z oświetleniem nie będzie problemu, coś wykombinuję.
Jaki masz ten piasek? Bialy?
Mozesz wstawic fotke calego zbiornika?
Tak, piasek jest biały. Dość drobny. Kupionu u Retne. Możesz go zobaczyć w każdym szkle wystawowym arowany robionym przeze mnie. Możesz go zobaczyć na zdjęciach ze spływu:
https://www.facebook.com/pg/AkwarystycznySplywKajakowy/photos/?tab=album&album_id=1309690795735403
http://akwa-mania.mud.pl/i-akwarystyczny-splyw-kajakowy-ukta/
Zbiornik mam rozebrany. Tydzień temu z Drago odławialiśmy wszystkie ryby na spływ. Do tej pory go nie poskładałem. Nie mam czasu. Więc tak naprawdę nic nie będzie widać. Ale zaraz mam karmienie to pstryknę fotę.
Teraz co do gatunku.
Mysle ze jako poczatkujacy z tymi rybami potrzebujesz te bardziej spokojne i rosnace do jakis 30cm max.
I chcesz cos z ciekawszym ubarwieniem.
Hmmmm.....
Czy moze wiesz co jest na dzien dzisiejszy w PL dostepne z wezoglowow?
A moze masz juz jakies ulubione?
Nic nie mam upatrzonego. Z zakupem się nie spieszy. Ryby mogę kupić dopiero jesienią. Będę miał czas na ewentualne pozbycie się wegorków i zrobienie szkła od A do Z. Przez ostatnie kilka lat, z ryb pływających w toni miałem tetragonopterus argenteus oraz exodon paradoxus. Teraz chciałbym coś co będzie miało więcej koloru. Po sprzedaniu motorówki, która 90% czasu spędzała pływając przy przedniej szybie, dostałem od żony wałkiem po głowie. Po fakcie to nawet zapytała, jak duże szkło musielibyśmy mieć aby motorówka została u nas. Nie ukrywam, że chciałbym ryby, które będę widoczne w dzień. Ja sobie posiedzę w nocy nawet i 5h z latarką i obserwuję, ale żona chciałaby w weekend usiąść z kubkiem kawy przed szkłem i choć przez 20 minut popatrzeć na rybkę.
Przeznaczone sa dla leniwych akwarystow
Duzo nietrzeba przy nich robic.
Jak tak, to może wygospodaruję jeszcze czas na niewielką kostkę roślinną.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:55:21 pm »

* 18953536_1712526392109624_6565036150242279997_o.jpg (73.49 kB . 800x450 - wyświetlony 201 razy)
* 18954943_1712527202109543_5001257239817222725_o.jpg (65.83 kB . 800x450 - wyświetlony 201 razy)
* 19055088_1712529078776022_658418900020027538_o.jpg (45.87 kB . 800x450 - wyświetlony 198 razy)
* 19023519_1712529638775966_8781840490930569165_o.jpg (56.22 kB . 800x450 - wyświetlony 201 razy)
* 19023412_1712530422109221_3680842886297063253_o.jpg (66.6 kB . 800x450 - wyświetlony 202 razy)
* 19024975_1712531268775803_9020290097783861877_o.jpg (67.83 kB . 800x450 - wyświetlony 200 razy)
* 19024975_1712531268775803_9020290097783861877_o.jpg (67.83 kB . 800x450 - wyświetlony 203 razy)
* WP_20150920_17_34_09_Pro.jpg (74.78 kB . 800x450 - wyświetlony 200 razy)
* 635768913555973102 (1).jpg (86.09 kB . 800x450 - wyświetlony 198 razy)
* WP_20160306_18_12_04_Pro.jpg (71.99 kB . 800x450 - wyświetlony 198 razy)
* WP_20170404_21_59_29_Pro.jpg (61.65 kB . 800x450 - wyświetlony 200 razy)

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 09, 2017, 22:58:09 pm »
Kirysnik na zdjęciu nie jest mój i mam nadzieję, że właściciel go szybko zabierze. Gupole to karmówka pozostała po motorówce. Cztery ostatnie zdjęcia to kilka odsłon tego zbiornika. Sześc pierwszych zdjęć to stan obecny.
Więcej zdjęć możesz zobaczyć tutaj.
https://www.facebook.com/seba.utajniony/media_set?set=a.786537604708512.1073741834.100000568383706&type=3
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2017, 23:01:40 pm wysłana przez Seban »

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 10, 2017, 01:24:02 am »

Peter to tak mało jest ciepłych węży?
Seba napisał też

Przyznam, że chciałbym wprowadzić trochę koloru. Przez ostatnie 3 lata wszystkie moje ryby w toni były przede wszystkim srebrne.
A jak wygląda sprawa z:
Channa sp. Meghalaya Leopards
Channa sp. Dwarf Fire & Ice
Channa sp. red fin
ciepłe czy zimne?

Drago sie wybudzil ze swojej jamy ;)
Wiekszosc wezoglowow to gatunki subtropikalne.
Z tych mniejszych tropikalnych sa jeszcze Channa bankanensis ale ich niewymienilem bo niesa one dla poczatkujacych.
Channa panaw rosnaca do jakis 25cm tez jest cieplolubna ale niedostepna w PL.
Channa melasoma czy baramensis jak powyzej.

Te 3 gatunki co wymieniles sa bardzo kolorowe ale zimne :P
Channa sp. Meghalaya Leopard nazywa sie teraz naukowo Channa pardalis.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 10, 2017, 02:20:56 am »
Ja tez zerkam na to forum czy inne fora oraz FB z tableta.
Jesli cos chce napisac konkretnego jak teraz to musze poczekac az cala rodzinka pojdzie spac.
Wtedy otwieram laptopa i nieraz zimne piwko i pracuje ;)

2 szt. Mastacembelus erythrotaenia ok. 25 cm te chciałbym zostawić lecz jeżeli nie dadzą rady to wylatują
3 szt. Mastacembelus armatus ok. 20 cm, 15 cm i 15 cm te chciałbym zostawić lecz jeżeli nie dadzą rady to wylatują
2 szt. Macrognathus circumcinctus ok. 15 cm mogą wylecieć od razu
2 szt. Mastacembelus sp. (według atlasu Axellroda, ciężko stwierdzić dokładnie są słabo wybarwione) ok. 15 cm moga wylecieć od razu
9 szt. Macrognathus siamensis, wielkość od 7 cm do 15 cm, mogą wylecieć od razu

Te 2 pierwsze bydlaki raczej niebeda pasowac.
Te 3 mniejsze gatunki raczej tak gdyz kiedys posiadalem Macrognathus pancalus z azjatyckim wezoglowem bez zadnych problemow.

Lecz jeżeli znajdę tani transport z Białegostoku do Mrągowa to będzie szkło 200x60x60h.

Lepiej,lepiej ;)

Obecnie nie interesuje mnie rozmnażanie. Prawdopodobnie gdy dobierze mi się para to będę chciał się jej pozbyć.

Rozumiem.

Jeżeli okaże się, że muszę się pozbyć wszystkich wegorków to wtedy wyjmuje grzałkę. Zimą temperatura 18-20*C, latem 25-28*C, najczęściej jednak nie przekracza 27*C nawet jak na dworze panują upały po 32*C. Wiosna i jesień temperatura około 20*C do 22*C.

Jest wiecej gatunkow subtropikalnych i sa one bardziej kolorowe.

Ponieważ roślin będzie mało, lub ich w ogóle nie będzie, to muszę się jakoś pozbyć azotanów, więc podmiana konieczna. Czyli wystarczy podmiana co tydzień około 50l kranówki mieszanej z RO, lub samej kranówki. Filtr wewnętrzny i napowietrzanie aut.

Moze byc.
Dodam,ze u siebie niemam zadnego zielska,zadnych glonow.
Podmianki jak pisalem robie bardzo rzadko.
Niesprawdzam zadnych parametrow oprocz pH jak bawilem sie z szyszkami.
Jeszcze zadna Channa mi niechorowala.

Jeżeli zostaną wegorki to chciałbym aby channki były z Azji i dam wtedy trochę nurzańca olbrzymiego. Jeżeli będę musiał pozbyć się węgorków to wtedy może też być jakaś Afryka i na taflę wody dam pistię. Nie chcę mieszać Azji i Afryki. Może w takim szkle da radę jakiś smoczek?

Jest teraz okolo 40 gatunkow wezoglowow.
Tylko 3 gatunki pochodza z Afryki(Parachanna) a reszta z Azji(Channa).
Smoczkow moze byc nawet kilka ;)

Łącznie korzeni mam jakieś 150kg (suche leży w garażu) i około 50kg (mokre w szkle). Liści dębu około 50l i szyszek olchy niewiele, może z 3 litry. Myślałem, że będę miał dalej placki i tej zimy, nie zbierałem za dużo.

Korzenie najwazniejsze.
Niemusisz wrzucac lisci czy szyszek jak niechcesz.
Z samych korzeni bedziesz mial lekka herbatke.

Obecnie taśma ledowa na całą długość szkła. Mam jeszcze dwa naświetlacze 10W i z pięć modułów od lampek aquael. Mam też jakieś moduły samsunga. Z oświetleniem nie będzie problemu, coś wykombinuję.

Oswietlenie mozesz przytlumic przez wlasnie roslinnosc na tafli.
Wielkie korzenie tez troche pomoga.
Ja stosuje do tego tuby korkowe.

Tak, piasek jest biały. Dość drobny. Kupionu u Retne. Możesz go zobaczyć w każdym szkle wystawowym arowany robionym przeze mnie. Możesz go zobaczyć na zdjęciach ze spływu:
https://www.facebook.com/pg/AkwarystycznySplywKajakowy/photos/?tab=album&album_id=1309690795735403
http://akwa-mania.mud.pl/i-akwarystyczny-splyw-kajakowy-ukta/
Zbiornik mam rozebrany. Tydzień temu z Drago odławialiśmy wszystkie ryby na spływ. Do tej pory go nie poskładałem. Nie mam czasu. Więc tak naprawdę nic nie będzie widać. Ale zaraz mam karmienie to pstryknę fotę.

Spoko,juz widze.
Jesli niechcesz go wymieniac a przyciemnisz oswietlenie to powinno byc dobrze.
Wystroj na fotce nr 4 od gory bedzie pasowal Channkom jak jeszcze wiecej dowalisz korzeni.
Po prawej stronie jest ciemniej gdzie zielsko tlumi swiatlo i to wlasnie wezoglowy lubia.

Nic nie mam upatrzonego. Z zakupem się nie spieszy. Ryby mogę kupić dopiero jesienią. Będę miał czas na ewentualne pozbycie się wegorków i zrobienie szkła od A do Z. Przez ostatnie kilka lat, z ryb pływających w toni miałem tetragonopterus argenteus oraz exodon paradoxus. Teraz chciałbym coś co będzie miało więcej koloru. Po sprzedaniu motorówki, która 90% czasu spędzała pływając przy przedniej szybie, dostałem od żony wałkiem po głowie. Po fakcie to nawet zapytała, jak duże szkło musielibyśmy mieć aby motorówka została u nas. Nie ukrywam, że chciałbym ryby, które będę widoczne w dzień. Ja sobie posiedzę w nocy nawet i 5h z latarką i obserwuję, ale żona chciałaby w weekend usiąść z kubkiem kawy przed szkłem i choć przez 20 minut popatrzeć na rybkę.

Doskonale rozumiem Twoja zonke i Ciebie ;D
Mloda grupka bedzie widoczna w dzien,wraz z wiekiem robia sie bardziej leniwe i lubia siedziec w kryjowkach.
Jak zglodnieja tez beda bardziej aktywne.
Mozna tez dokupic jakies inne kolorowe,aktywne i mocne rybki dla zonki a i tak pierwsze skrzypce beda graly Channy w akwa dla Ciebie ;)
Zobacz jak sie prezentuje Channa bleheri rosnaca do 20cm ale subropikalna.

* 14947868_1130907026946651_8909283365260158292_n.jpg (53.41 kB . 800x533 - wyświetlony 244 razy)

Jak tak, to może wygospodaruję jeszcze czas na niewielką kostkę roślinną.

Mysle,ze spokojnie znajdziesz przy nich czas na cos innego ;)

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 10, 2017, 09:02:34 am »
Seba dawaj 720tke i idz w subtopiki!!!
Asiatica, blehera, auranti toć to jedne z najładniejszych rybek.... zaraz za pleuro :D
Pozdrawiam
Piotrek

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 10, 2017, 10:20:47 am »
Seba dawaj 720tke i idz w subtopiki!!!
Asiatica, blehera, auranti toć to jedne z najładniejszych rybek.... zaraz za pleuro :D

Teraz jak juz Seban napisal co chce to wiem co polecic do tego wiekszego akwa.
Mozna zostawic wtedy te duze wegorki,niezmieniac temperatury.
Niemusisz sie martwic jak ryby sie dobiora w parke bo I tak dalej beda plywac w stadzie ;)
Wiec nic nietrzeba wylawiac,gatunek do dzisiaj sie nieromnozyl w niewoli.
Tuptus go wymienil na samym koncu :P
Najodpowiedniejszy gatunek 8)
Channa asiatica odradzam na poczatek przygody z Channami,za agresywne.