Autor Wątek: Jakie wkłady do filtra Fluval 205  (Przeczytany 1621 razy)

Offline Pinio

• Neon
  • *
  • Dominik, akwarium 110l, mieczyki i molinezje
Jakie wkłady do filtra Fluval 205
« dnia: Maj 16, 2017, 11:08:34 am »
Witam.
Jakieś pół roku temu wzbogaciłem się o używany filtr kubełkowy Fluval 205. Jest zastosowany w baniaku 110l. Dotychczas działał na wkładach które otrzymałem wraz  z filtrem (wkłady gąbkowe, flizelina i ceramika) Chciałbym częściowo powymieniać te wkłady. Jakie powinienem zastosować i jak je poukładać. Proszę o podpowiedź. Wcześniej korzystałem tylko z filtrów wewnętrznych. Jak często czyścić taki filtr?
pozdrowienia
Pinio

Online PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
Odp: Jakie wkłady do filtra Fluval 205
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 16, 2017, 17:44:26 pm »
Witaj!

Wkłady dokładnie takie jakie masz. We fluvalu pierwsze na dnie to wkłady gąbkowe do filtracji mechanicznej. Później druga fizelina do dokładniejszej "mechaniki". I na samej górze filtracja biologiczna, czyli różnego rodzaju ceramiki, biobale itp.

Gąbki trzeba czyścić w miarę zabrudzenia, co może być widoczne po zmniejszonym przepływie. Poobserwuj to sam będziesz wiedział dokładniej kiedy to robić
1000L Polypteridae, Notopteridae, Channidae

Offline Pinio

• Neon
  • *
  • Dominik, akwarium 110l, mieczyki i molinezje
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 17, 2017, 09:04:15 am »
Dzięki za podpowiedż. Wymienię więc stopniowo oczywiście gąbki na nowe. Wkładu biologicznego narazie nie ruszam (z tego co wiem to nie ma senu go zbyt często wymieniać) Spadek przepływu wody zauważyłem po czterech miesiącach i wówczas było czyszczenie, martwiłem się  tylko czy to nie za rzadko. Obecnie oprócz wkładów gąbkowych są w dolnym koszu ceramika, środkowy kosz flizelina i górny ceramika. Rozumiem że muszę to inaczej ułożyć, flizelina na dole następnie ceramika. Myślałem też o tkim ułożenu dolny kosz -Bio Foam (gąbka fluvala) środkowy kosz ceramika (Biomax) i górny kosz (jest dzielony) więc włóknina - Pulishing + wkład ceramiczny który mam obecnie. Czy to ma sens?
pozdrawiam
Dominik

Online PatrykZ

• Pielęgnica
  • Patryk
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2017, 18:51:43 pm »
W Twoim filtrze zdaje się woda przepływa od dołu do góry, więc filtracja powinna przebiegać w takiej kolejności. Najpierw czyszczenie mechaniczne, a później biologiczne. Mechanika jest też po to, żebyś nie zabrudzał ceramiki itp. wkładów. Więc ta gąbka, o której piszesz koniecznie na dół. Później włóknina plus ceramika i sama ceramika jako "zwieńczenie". Nie wymieniaj całkowicie wszystkiego , bo będziesz miał filtr bez bakterii.
1000L Polypteridae, Notopteridae, Channidae