Autor Wątek: Nowy zbiornik - 3000l - 365x120x70cm  (Przeczytany 2087 razy)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Nowy zbiornik - 3000l - 365x120x70cm
« dnia: Kwiecień 22, 2017, 19:56:52 pm »
Zaczynam planowanie nowego zbiornika. W zwiazku z tym mam prośbe do Was o podzielenie sie swoimi obserwacjami i doświadczeniem.

Zbiornik bedzie miał w podstawie około 365cm x 120cm. Myslałem o wysokości 70cm.

Zastanawiam się również o wysokości szafki pod akawarium. Chyba wolałbym niżej niż wyżej...

Również filtracja jest do zastanowienia. Może być pod akwarium (chyba jednak tego chcę uniknąć), ale może też być w piwnicy... Nie wiem czy jeśli była by w piwnicy to iść w sump czy może w inne rozwiązanie... jakie?

Pozdrawiam
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline amen999

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Odp: Nowy zbiornik - 3000l - 365x120x70cm
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2017, 22:12:01 pm »
Przy tych rozmiarach szafka jak najniższa bo do tylnej szyby żeby korzeń ułożyć to będziesz nurkował😉

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2017, 22:42:39 pm »
Gdy zaczynałem planowanie zbiornika chciałem mieć h100 lecz wszyscy mi odradzali bo nie dosięgnę do dna itd... Posłuchałem się i zrobiłem h75, wymiar dna 250x107. A jak to wygląda w praktyce ? Otóż i tak nie dosięgam do dna nawet przy obecnym h75. Do dna dosięgam tylko z przodu akwa i to stojąc na drabince. Jeżeli chce coś do akwa włożyć czy przesunąć, czy też wyjąć to używam takich szczypiec http://www.salarias.pl/pl/p/Szczypce-do-korali-90-chwytak-do-akwarium-HJS-306/889. Dodatkowa moc do oświetlenia LED raczej nie powinna robić wielkiej różnicy w poborze prądu o ile tylko nie ma to być zieleniak.

Podsumowując gdybym w tej chwili robił następny zbiornik byłoby to h100cm posadowione ok 60cm nad podłogą. Jedyną przeszkodą może być dodatkowy hajs na znacznie grubszą szybę, choć też do przemyślenia ponieważ sam koszt szkła to może 25% kosztów całkowitych zbiornika.

Sump w piwnicy wiadomo dużo bardziej wygodny w obsłudze ale do przemyślenia na ile będziesz go kontrolował bo np nie będziesz tam schodził codziennie bo poprostu będziesz miał lenia akurat. Dodatkowa sprawa to wychładzanie wody, w mojej piwnicy np jest koło 12st.

Powodzenia. Rozmiar i tak ciekawy :)

Pozdrawiam
Michał

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2017, 21:39:07 pm »
Przy takim szkle to kąpielówki muszą wisieć obok sieci na ryby i szczypiec do karmienia
Mam 70h i jak mi dziś wpadł kubek z żarciem to musiałem od dzieci stoleczek pożyczyć żeby sięgnąć dna.
Gdybym robił takie akwarium to nie wiem czy bym poszedł w samo szkło czy może lepiej już np w włókno szklane albo stal.
Maszynowni nie możesz zrobić w sąsiednim pomieszczeniu?
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Adams2121

• Brzanka
  • **
  • Tomasz
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2017, 18:16:43 pm »
Lepiej bez majtek  8)
Przy tych rozmiarach - tylko pływanie , żadne stołeczki , drabinki .

Mały nie jestem - na środku szkła jak mam coś przesunąć / zasadzić / wpadnie coś - prawie nurkuje, z głową pod wodą , aby dostać się , a tylko 70 głębokości mam .

Poza sumpem - chyba tylko narurowiec przychodzi mi do głowy.
Projekt zacny 

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 25, 2017, 05:35:15 am »
Zawsze można popływać z rybami... ;)

Moje ryby to będą oczywiście Arowany i Płaszczki...

Zastanowię się nad wysokością. Może jednak pójde w 90cm.

Jeśli chodzi o sam zbiornik to skłaniam się ku acrylu. Ale nie wykluczam innej opcji... Jednak pełne szkło raczej odpada z uwagi na wagę.

Obok nie mam możliwości na filtrację, ale piwnica jest ogrzewana, taka sama temepratura jak na górze.

Zastanawiam się też nad ogrzewaniem... Nie mam się jak podłączyć pod grzanie, zresztą to i tak nie miało by sensu bo tylko zimą się grzeje a latem jest taka sama w domu temperatura jak zimą (bardzo podobna)...

Z filtracją to będzie problem... ;)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri