Autor Wątek: meda filtracyjne  (Przeczytany 7632 razy)

Offline kocur

• Pielęgnica
Odp: meda filtracyjne
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 09, 2017, 10:51:59 am »
nie każdy keramzyt pływa, ktoś kiedyś pisał, który market/sprzedawca miał takowy. można pokruszyć lekko i porowatość się zwiększa, ale co ja się znam ;)

ale czy lawę czy inne trzeba podmieniać?

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
  • Bartek, 2000l, Amazonka
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 09, 2017, 10:55:38 am »
Z tym podmienianiem mediów filtracyjnych moim zdaniem to jest wymysł producentów (chodzi o to żeby więcej sprzedawać). Bo jak ktoś kupił ceramike i stosował ją przez kilka lat tylko co jakiś czas ją przepłukując to ona działa dalej tak samo jak i nowa. To samo tyczy się lawy. Co jakiś czas jak jest już zamulona to trzeba przepłukać, żeby jej porowatość dalej dobra;)

Np w hodowli pstrągów stosuje się automatyczne przepłukiwanie mediów filtracyjnych poprzez uderzenia wysokiego ciśnienia wody w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu filtracyjnego. Muł się odrywa i jest usuwany z filtra.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2017, 11:01:04 am wysłana przez Jollero »

Offline Torpeda1987

• Pielęgnica
  • 55L -200L - 576 L PAWIOOKIE
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 09, 2017, 17:16:57 pm »
Z tym podmienianiem mediów filtracyjnych moim zdaniem to jest wymysł producentów (chodzi o to żeby więcej sprzedawać). Bo jak ktoś kupił ceramike i stosował ją przez kilka lat tylko co jakiś czas ją przepłukując to ona działa dalej tak samo jak i nowa. To samo tyczy się lawy. Co jakiś czas jak jest już zamulona to trzeba przepłukać, żeby jej porowatość dalej dobra;)

Np w hodowli pstrągów stosuje się automatyczne przepłukiwanie mediów filtracyjnych poprzez uderzenia wysokiego ciśnienia wody w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu filtracyjnego. Muł się odrywa i jest usuwany z filtra.

Twoja lawa w sumpie jest wsypana w komorę nie ogranicza to przepływu ? Nie lepiej ją popakować w woreczki ?

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 09, 2017, 17:32:15 pm »
Jak miałem w workach (coś podobnego do tych: http://sklep.oczkowodne.net/galerie/w/woreczek-na-wklady-filtr_230.jpg) to przepływ na początku był dobry ale potem na tych workach zaczęły odkładać się różne resztki i po czasie musiałem to wyciągać i czyścić. Poza tym worek nadaje kształt (pewno moje worki były za bardzo wypchane:)) i złoże nie jest równo rozłożone w komorze. Teraz mam bez worków poukładane na rusztach i jest na prawdę spoko. Jeden minus braku worków jest taki, że ciężko to się wyciąga z sumpa jak trzeba wypłukać itp. Ale puki wszystko jest w porządku staram się tego nie ruszać.

Ogólnie jak jest wsypane luzem w komorę to w całym przekroju komory jest przybliżony taki sam przepływ.

Offline Torpeda1987

• Pielęgnica
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 09, 2017, 18:23:30 pm »
Ja właśnie chyba ceramikę wyjmę z woreczków i zrobię jak u Ciebie w ostatniej komorze mam watę i ona z jednej strony zawsze jest mega brudna.

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 09, 2017, 18:30:58 pm »
Watę - włókninę dobrze jest dać jako wodospad pomiędzy ostatnią komorą a komorą pompy

[attachimg=1]

wtedy nie zmniejsza przepływu:) Nie jest co prawda tak super skuteczna jak ta położona na płasko w komorze ale nawet jak jest mega zasyfiona to nie hamuje wtedy woda płynie po niej:)

Offline Torpeda1987

• Pielęgnica
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 09, 2017, 18:33:40 pm »
Spróbuję zrobić tak jak mówisz ja mam wszystko upchane w komorze.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 21, 2018, 06:26:55 am »
Proponuję przenieść rozmowę o kaldnes z chatu tutaj. Nie zginie i zostanie na dłużej. Może się przydać.

PS
Zamówiłem 25L K1 micro na początek.
Zobaczę jak będzie pracował w komorze. Później naniose poprawki i najwyżej dokupie kształtek.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2018, 23:47:17 pm wysłana przez Tuptuś »
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 02, 2018, 17:09:24 pm »
Tak to wygląda u mnie.

Jest jeszcze wolna objętość wiec z czasem dokupie medium.
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Henrykgr

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 03, 2018, 21:20:09 pm »
No i elegancko taka samą turbiną u mnie napędzałem trochę głośno było a u Ciebie w miarę ok. jest ?

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 04, 2018, 20:02:09 pm »
Jest bezgłośnie. Sump z szyby 10mm dobrze tłumi wszystko.
Poza delikatnym chlupaniem wody pompowane do akwa  cały zestaw wyszedł naprawdę cichy.
Pozdrawiam
Piotrek