Autor Wątek: Zaczerwienienie płaszcza od spodu  (Przeczytany 2478 razy)

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
  • Bartek, 2000l, Amazonka
Zaczerwienienie płaszcza od spodu
« dnia: Styczeń 17, 2017, 21:56:39 pm »
Jedna z moich płaszczek - motoro, którą ostatnio dokupiłem ma od spodu lekko zaczerwieniony dysk oraz płetwo-nóżki. Pozostałe 4 płaszczki mają dysk od spodu normalny jasny. Zachowuje się normalnie, zwiedza zbiornik i przyjmuje pokarm. Parametry wody NO2, NH4 = 0  , NO3 nie więcej niż 10 (ciągła podmianka wody - kropelkowo), Ph 6.8 - utrzymuje się na tym poziomie od dłuższego czasu (komputer pH +kwas solny), było już takie przed zakupem placka.

Kolega w swoim akwarium ma też dwa placki, które kupił z innego źródła i jego płaszczki też mają zaczerwienione dyski od spodu. On trzyma je w wodzie o wyższym pH ok 7,5 i z tego co wiem parametry wody związane z azotem ma podobne jak u mnie (dobre). Te dwa placki majato zaczerwienienie od dobrych dwóch miesięcy. Początkowo myśleliśmy że to od transportu w boksie ale to nie znika. Czy ktoś wie jaki jest powód tego zaczerwienienia? Czy martwić się tym?

Ryby w obu przypadkach pływają w akwariach o podłożu z piasku kwarcowego gradacji 1-2mm.

Jak mi się uda to zrobię zdjęcie. Ale to takie równomierne zarumienienie skóry po obwodzie płaszcza od spodu.
Coś takiego jak na tym zdjęciu może trochę mocniejsze:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSFYybQgnoPaEitgbd2yRYDP5dJ4z8H2hJ8YFIUoei4kztU9lVRNQ
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2017, 22:04:33 pm wysłana przez Jollero »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Zaczerwienienie płaszcza od spodu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2017, 00:59:17 am »
Jak z zachowaniem ? Podobne jak u pozostałych ?

Jak duża jest płaszczka ?

Jakie PH i parametry miała w sklepie ?
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
  • Bartek, 2000l, Amazonka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2017, 13:04:21 pm »
Moj placek z tą dolegliwością ma jakieś 12-14 cm, maluch.  W sklepie z tego co mówił sprzedawca pływała na kranie czyli pH jakieś 7.5 a parametry azotowe to był tam tylko zamontowany filtr gąbkowy i akwa jakieś 250l. A zachowanie od kiedy jest u mnie na początku pływała po całym zbiorniku teraz się upodabnia do reszty bandy i czasami wszystkie siedza zakopane rodzinnie;)

Dam jej jeszcze czas możliwe że u mnie w przez niższe pH tak się dzieje i układ krwionośny placka jeszcze się przezeyczaja... zobaczymy puki co ładnie je i nie widać innych zmian skórnych bardziej niepokojących.

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2017, 22:39:08 pm »
Witaj.

Pomimo zdjecie jest "niezabardzo" , ja nie widze tam chorobliwych zmian.
To mloda plaszczka u ktorej pod przezroczysta skora widac miesnie.

Jak zachowuje sie normalnie i pobiera pokarm, to nic sie nie martw. Z wiekiem spodek zrobi sie mleczny!  ;D ;)

Porownaj do innych mlodych plaszczek:

https://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Rochen.jpg

http://www.livescience.com/images/i/000/086/074/original/freshwater-stingray-ventral.jpg?interpolation=lanczos-none&downsize=660:*

Pozdrawiam.

Offline lukasz01

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2017, 09:35:57 am »
To normalne u młodych płaszczek,wiec nie masz się czym martwić,jak kupowałem swoje też tak miały i z czasem to zanika.
Łukasz