Autor Wątek: Mastacembelus erythrotaenia - węgorek ognisty  (Przeczytany 3685 razy)

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
Mastacembelus erythrotaenia - węgorek ognisty
« dnia: Styczeń 13, 2017, 10:25:55 am »
Na koniec września ubiegłego roku przez przypadek trafiły do mnie dwie, około 12 cm sznurówki. Początkowe zachowanie ryb nie odbiegało od opisów z neta. Ryby kryły się w korzeniach choć Drago na poczatku października wypatrzył jedną pływającą w toni przy pełnym oświetleniu. W listopadzie i na początku grudnia zaniedbałem mocno szkło. Brak podmian nawet przez 3 tygodnie. Głodówki po kilka dni. Od połowy grudnia jestem już w domu. Wróciły systematyczne podmiany. Obecne parametry:
pH 5,8 - 6,0
NO2 0
NO3 5 - 20
Twardości nieznane
Temperatura 27 - 28*C.
W okresie zaniedbania parametry nie były mierzone. Ryby wyglądały dobrze poza motoro (o niej napiszę w innym poście).
Teraz sedno. Wczoraj pierwszy raz zauważyłem, że jeden z węgorków jest zakopany w piasku. Wystawała jedynie glowa i końcówka ogona. Ryba nie wyglądała dobrze. Szczerze mówiąc na początku myślałem, że padla. Jednak po przyjrzeniu się zauważyłem oddech. Postanowiłem ją wyjąć. Gdy tylko poczuła, że ją wyciągam z piasku, z bystrzała. Wyskoczyła z piasku, naprężyła się na kształt sinusoidy. Po czym ponownie zakopała się w piasku. Nad piaskiem ponownie została tylko głowa i końcówka ogona. Zakopywała sie podobnie do płaszczki. Całym ciałem. Nie bylo to wślizgnięcie. Zakopując się  położyła się na boku. Zakopana leżała kilka godzin. Pierwszy raz widziałem takie zachowanie. Czy ktoś zaobserwował coś podobnego? Czy ktoś widział opis podobnego zachowania z próbą wyjaśnienia jego przyczyny?

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
Odp: Mastacembelus erythrotaenia - węgorek ognisty
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2017, 12:14:14 pm »
Cos takiego?
Nie wegorek ognisty ale tez wegorek ;)

[smg id=563]

[smg id=564]

[smg id=565]

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2017, 12:45:56 pm »
Dokładnie tak to wyglądało. Przez te kilka godzin węgorek najczęściej leżał na boku jak na pierwszym zdjęciu, potem wystawiał tylko głowę jak na trzecim zdjęciu a najrzadziej zachowywał się tak jak na drugim zdjęciu. Na innym forum dostałem info, że to normalne zachowanie i nie mam powodów do zmartwień. Ponieważ pierwszy raz coś takiego widziałem to zacząłem się zastanawiać o co chodzi.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2017, 12:55:59 pm »
Hehe ;D
To normalne zachowanie u nich ;)
Jak jest tak zakopany to wrzuc tam gdzie sie zakopal jego ulubione zarcie to zobaczysz jaki on jest "martwy" :P

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2017, 13:15:16 pm »
Ok. Dziękuję za odpowiedź.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2017, 18:50:26 pm »
No właśnie, trudno określić czy to zachowanie u największych przedstawicieli rodziny długonosowatych jest normalne. Jak na ryby o węgorzowatym kształcie ciała, z opisu Sebana zakopują się dość dziwacznie. Nigdzie nie słyszałem i nie przeczytałem żeby te duże gatunki się zakopywały. Mniejsze gatunki z tej rodziny zakopują się nurkując pyskiem w piach, zresztą inne gatunki węgorzokształtne tak samo, jak na filmie.
! No longer available

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2017, 21:26:24 pm »
Od piątku widziałem go już kilka razy zakopanego. Jednak zmienił miejsce i obecnie ciężko jest mu się przyjrzeć. Zakopany jest zdecydowanie krócej niż gdy za pierwszym razem wylookałem. Tylko raz widziałem jak się zakopuje było to całym ciałem. Nie wślizgiwał się głową w piach. Za to kilka razy widziałem jak będąc zakopanym "ślizga" się w piachu. Raz wystawia bardziej głowę i chowa ogon, za drugim razem chowa głowę i wysuwa ogon. Jak leży na boku to "udaje trupka". Nawet, jak po głowie przejedzie mu motorówka to zazwyczaj nic sobie z tego nie robi.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2017, 22:26:07 pm »
Będąc u Seby już myślałem że zagadka zakopywania może się wyjaśnić. Seban powrzucał do baniak kamienie, i właśnie między tymi kamieniami jeden się zakopuje. Drugi siedzi z tyłu za kamieniem, widać że bardziej im to odpowiada niż korzeń. Zacząłem podejrzewać, że może zamieszkują środowisko kamieniste. Przypomniało mi się że na którymś programie na filmie o rybach złapali na wędkę Mastacembelus armatus lub Mastacembelus favus. Nie było by w tym nic dziwnego, poza tym że to była górska rzeka o kamienistym dnie i dość szybkim nurcie. Jednak teraz po powrocie jak zacząłem szukać siedlisk M. erythrotaenia, to na wszystkich zdjęciach wędkarskich widać spokojną wodę.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2017, 18:58:01 pm »
Mój też się zakopywał.

Talknięte z tapka.

Pozdrawiam
Piotrek

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2017, 22:42:13 pm »
Wcześniej nie miałem kamieni wolno leżących w piasku. Węgorki siedziały w korzeniach. Możliwe, że były zakopane w środku korzenia gdzie jest dziura około 20cmx20cm. Korzeń podparty jest na kamieniach. Gdy robiłem podmianę jednego kamienia nie włożyłem pod korzeń i to właśnie wtedy, przy tym kamieniu widziałem pierwszy raz zakopanego węgorka. Dołożyłem kilka otoczaków wolno leżących w piasku i od tego czasu praktycznie codziennie widzę obok nich lub nawet pod nimi zakopanego węgorka a czasem dwa.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2017, 01:09:09 am »
Seba może w tym coś być bo mój albo przesiadywał w szczelinach w korzeniach albo zakopywał się w piasku obok jedynego kamienia w całym zbiorniku. Nie pamiętam abym go widywał  zakopanego w części z równym piaskowym dnem. Może one faktycznie mają ciągoty do kamyków.

Talknięte z tapka.

Pozdrawiam
Piotrek