Witam;)
Chciałem się z wami podzielić moim pomysłem oraz wynikami testów tego systemu. Postanowiłem zrobić grzałkę przepływową do nowego akwarium 2000l. Chciałem potestować to rozwiązanie ze wzlgędu że nie ma jeszcze ryb itd. Ale do rzeczy:)
Wykonałem grzałkę przepływową z grzałki od zmywarki oraz z przemysłowego sterownika temperatury. Wszystko kupiłem na allegro linki:
Regulator temperaturyGrzałkaWszystko połączyłem na wężu 32 mm - czyli standardowo, nie było problemów z dopasowaniem.
Połaczenie wygląda następująco:

jutvvpag3m5x (Large).jpg (322.07 kB . 1920x1080 - wyświetlony 203 razy)
wnsxk05bglan (Large).jpg (314.08 kB . 1920x1080 - wyświetlony 225 razy)Wszystko jest ustawione w kolejności :
1. Pompa
2. Czujnik temperatury
3. Grzałka
4. Wylot do akwarium.
Czujnik zamontowałem w wężyku pod kątem tak że jego końcówka dotyka nierdzewnej rury grzałki. Zrobiłem tak celowo, ma to zabezpieczyć węże przed przetopieniem w przypadku awarii pompy i braku przepływu. Sprawdzilem uruchamiajac grzalke na sucho i reaguje zgodnie z zamierzeniami i po chwili wyłącza grzałkę;) Dodatkowo w najbliższym czasie chciałbym urozmaicić układ w dodatkowe zabezpieczenie temperaturowe w postaci wyłącznika bimetalowego o okreslonej temperaturze. Byłby on wpięty w szereg obwodu grzałki i zadziałał by jako bezpiecznik gdy obudowa grzałki przekroczyła by określoną temperaturę.
Sterowanie:

8vr11eroasc6 (Large).jpg (371.35 kB . 1920x1080 - wyświetlony 178 razy)Moim zdaniem sterownik jest bardzo dobry jakościowo i funkcjonalnie jak za taką cenę. Najważniejsze cechy:
- moc wyjścia na grzałkę do 4.5kW
- teoretyczna żywotność przekaźnika 10mln przełączeń
- możliwość regulacji temperatury od -50 do 150
- alarm temperaturowy - alarm dźwiękowy!
- duży wyświetlacz z wskazaniem temperatury i z diodą sygnalizującą grzanie
- możliwość regulacji zakresu histeresy regulacji z max. Dokładnością 0.1 st. Celcjusza
- zasilanie 230v
Co do samego systemu testuje go dpoiero od 2 dni. Puki co jest wyśmienicie, bardzo dobrze itrzymuje temperaturę i fajnie to wygląda;)
Wadą takiego układu, może bardziej grzałki jest to że część ciepła ucieka do powietrza bo grzałka jest tak skonstruowana że rurka grzejna jest zawinięta wokół rurki fi 32mm.
Myślę że jest to fajne rozwiązanie dla osób chcących mieć duży zbiornik którzy nie mają możliwości podłączenia centralnego ogrzewania pod zbiornik.
Praca układu: przy całkowitej ilości wody ok 2400l w zbiorniku temperatura z 19.5 do 24 została podniesiona w ciàgu ok 4 godzin, także myślę że to dobry wynik.
Jakbyście mieli jakieś uwagi to proszę o wypowiedzi;)
edit: Zdjecia zawsze dodajemy na serwer forum !