Autor Wątek: Grzałka przepływowa HomeMade!  (Przeczytany 2830 razy)

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
  • Bartek, 2000l, Amazonka
Grzałka przepływowa HomeMade!
« dnia: Sierpień 14, 2016, 19:21:53 pm »
Witam;)
Chciałem się z wami podzielić moim pomysłem oraz wynikami testów tego systemu. Postanowiłem zrobić grzałkę przepływową do nowego akwarium 2000l. Chciałem potestować to rozwiązanie ze wzlgędu że nie ma jeszcze ryb itd. Ale do rzeczy:)

Wykonałem grzałkę przepływową z grzałki od zmywarki oraz z przemysłowego sterownika temperatury. Wszystko kupiłem na allegro linki:
Regulator temperatury

Grzałka

Wszystko połączyłem na wężu 32 mm - czyli standardowo, nie było problemów z dopasowaniem.
Połaczenie wygląda następująco:

* jutvvpag3m5x (Large).jpg (322.07 kB . 1920x1080 - wyświetlony 179 razy)

* wnsxk05bglan (Large).jpg (314.08 kB . 1920x1080 - wyświetlony 195 razy)

Wszystko jest ustawione w kolejności :
1. Pompa
2. Czujnik temperatury
3. Grzałka
4. Wylot do akwarium.

Czujnik zamontowałem w wężyku pod kątem tak że jego końcówka dotyka nierdzewnej rury grzałki. Zrobiłem tak celowo, ma to zabezpieczyć węże przed przetopieniem w przypadku awarii pompy i braku przepływu. Sprawdzilem uruchamiajac grzalke na sucho i reaguje zgodnie z zamierzeniami i po chwili wyłącza grzałkę;) Dodatkowo w najbliższym czasie chciałbym urozmaicić układ w dodatkowe zabezpieczenie temperaturowe w postaci wyłącznika bimetalowego o okreslonej temperaturze. Byłby on wpięty w szereg obwodu grzałki i zadziałał by jako bezpiecznik gdy obudowa grzałki przekroczyła by określoną temperaturę.

Sterowanie:

* 8vr11eroasc6 (Large).jpg (371.35 kB . 1920x1080 - wyświetlony 149 razy)

Moim zdaniem sterownik jest bardzo dobry jakościowo i funkcjonalnie jak za taką cenę. Najważniejsze cechy:

- moc wyjścia na grzałkę do 4.5kW
- teoretyczna żywotność przekaźnika 10mln przełączeń
- możliwość regulacji temperatury od -50 do 150
- alarm temperaturowy - alarm dźwiękowy!
- duży wyświetlacz z wskazaniem temperatury i z diodą sygnalizującą grzanie
- możliwość regulacji zakresu histeresy regulacji z max. Dokładnością 0.1 st. Celcjusza
- zasilanie 230v

Co do samego systemu testuje go dpoiero od 2 dni. Puki co jest wyśmienicie, bardzo dobrze itrzymuje temperaturę i fajnie to wygląda;)

Wadą takiego układu, może bardziej grzałki jest to że część ciepła ucieka do powietrza bo grzałka jest tak skonstruowana że rurka grzejna jest zawinięta wokół rurki fi 32mm.

Myślę że jest to fajne rozwiązanie dla osób chcących mieć duży zbiornik którzy nie mają możliwości podłączenia centralnego ogrzewania pod zbiornik.

Praca układu: przy całkowitej ilości wody ok 2400l w zbiorniku temperatura z 19.5 do 24 została podniesiona w ciàgu ok 4 godzin, także myślę że to dobry wynik.

Jakbyście mieli jakieś uwagi to proszę o wypowiedzi;)

edit: Zdjecia zawsze dodajemy na serwer forum !
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2016, 23:50:05 pm wysłana przez Michal »

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
Odp: Grzałka przepływowa HomeMade!
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2016, 19:53:07 pm »
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2016, 20:00:08 pm »
Też całkiem spoko projekt;) chyba bardziej estetyczny od mojego... no i lepsze jest to że grzałka zamoczona jest w wodzie, nie pomyślałem o grzałce od bojlera;)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2016, 23:53:51 pm »
Jesteś w stane policzyć zużycie prądu ? Ile kosztuje to miesiecznie ?
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 15, 2016, 05:41:33 am »
To jest trudne do określenia bo zależy tak na prawdę od różnic temperatur w mieszkaniu i tej która ma być docelowo w zbiorniku. Wczoraj jak nagrzałem wodę do 24, przy temperaturze w pokoju 23.8 to do dziś rana grzałka się nie odpalała i jest 23.9 temperatura wody. Mam ustawioną histereze +/- 0.5 st.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 15, 2016, 21:48:01 pm »
Grzałkę z grzejnika drabinkowego lub bojlera dobierzesz sobie mocą bo zaczynają sie od 500w. A takie zmywarkowe to widze same kolosy 2-3kW  :o
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 15, 2016, 22:27:49 pm »
Tak zmywarkowe są dużej mocy ale taka akurat mi była potrzebna;) taką z grzejnika drabinkowego jaką Ty zastosowałeś można użyć do mniejszego akwarium przy mniejszym przepływie nawet jak używa się filtra kubełkowego;)

Tylko szczerze bałbym się chyba stosować tych sterowników temperatury jak RT2 czy podobne.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 19, 2016, 16:53:40 pm »
Grzejnikowe zaczynają się od 500w a kończą  ponad 2000w ale żeby takiej potrzebować trzeba mieć akwarium z 5 tys litrów albo nie ogrzewany pokój ;)
Pozdrawiam
Piotrek