Autor Wątek: rosliny w akwarium z pawiookimi  (Przeczytany 3154 razy)

Offline Torpeda1987

• Pielęgnica
  • 55L -200L - 576 L PAWIOOKIE
rosliny w akwarium z pawiookimi
« dnia: Lipiec 27, 2016, 22:39:49 pm »
Witam chciałbym zmienić wygląd w swoim akwarium poprzez dodanie roślinek. Chcę zasadzić anubias-y w doniczkach w swoim akwarium. Czy taki sposób sadzenia w doniczkach jest dobrym sposobem ? Co powinienem w takiej doniczce umieścić , żeby roślina miała odpowiednie warunki ?

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
Odp: rosliny w akwarium z pawiookimi
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2016, 00:08:41 am »
Wszelkiego rodzaju epifity raczej nie sadzisz tylko przywiązujesz do korzenie i kamieni. Anubiasy, bucki czy microsoria powinny mieć na wierzchu główne kłącze. W podłożu mogą być tylko te drobne korzonki. Jeżeli te drobne korzonki będą w podłożu roślina będzie lepiej rosła. Korzonki będą miały duży przyrost i będą koloru białego. Jeżeli główne kłącze zasypiesz to zacznie ono gnić i roślina się rozleci.
Proponuję epifity przywiązać do niewielkiego kamienia lub kawałka drzewa. Następnie kamień/drzewo połóż na doniczce do której powtykaj drobne korzonki rośliny. Nie wiem jak wysokie chcesz mieć doniczki i czy będziesz je maskował aby nie było ich widać. Jako podłoże możesz zastosować każde dla roślin akwariowych lecz nie będzie to opłacalne. Proponuję ziemie ogrodową wymieszaną z piaskiem, gliną, keramzytem. Do tak przygotowanej mieszanki dołóż jeszcze kulkę glinianą - torfową. Mieszankę dajesz do doniczki, połowa objętości, max 2/3 objętości. Potem dajesz kawałek firanki, na nią żwir i na wierzchu kamienie. Tak musisz to zrobić aby ziemia nie wydostała się na wierzch. Na to kamień z rośliną. Korzenie jak tylko dojdą do ziemi ogrodowej bardzo mocno się rozrosną. Po około pół roku lub może roku ziemia będzie jałowa i trzeba będzie ją wymienić.

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
  • Bartek, 2000l, Amazonka
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2016, 07:32:37 am »
Ja u siebie przy pawiookich i innych drapieżnikach takich jak arowana itp. mam anubiasy przymocowane do korzeni tak jak kolega wcześniej wspomniał. Do tego mam tez kryptokoryny te z długimi karbowanymi liśćmi. Przy kryptokorynach mam wciśnięte w podłoże kulki gliniano-torfowe. Anubiasy ładnie rosną tylko trochę wolno, a kryptokoryny... wygląda to tak, jeżeli ryby są najedzone to ich nie męczą, jeżeli trochę głodnieją to lubią je wyrywać:) Ogólnie teraz przy przesiadce na nowe akwarium będę likwidował te kryptokoryny i zostawia same anubiasy.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2016, 20:11:04 pm »
Miałem 720tke zarośnięte valisneria gigantea
« Ostatnia zmiana: Lipiec 29, 2016, 20:15:16 pm wysłana przez tuptuś »
Pozdrawiam
Piotrek