Autor Wątek: Tlen medyczny a tlen techniczny  (Przeczytany 2517 razy)

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
Tlen medyczny a tlen techniczny
« dnia: Lipiec 26, 2016, 18:53:43 pm »
Mam pytanie do osób pakujących ryby. Jaka jest różnica, o ile w ogóle jest, pomiędzy tlenem medycznym a technicznym? Czy butla oznakowana jako tlen techniczny może być napełniona tlenem medycznym? Czy może być odwrotnie? Czy butla oznakowana jako tlen medyczny może być napełniona tlenem technicznym?
Czy na napełnienie butli tlenem medycznym muszę mieć jakieś pozwolenie/zaświadczenie/receptę?

Offline Adams2121

• Brzanka
  • **
  • Tomasz
Odp: Tlen medyczny a tlen techniczny
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2016, 20:07:32 pm »
Techniczny jest do spawania .
Jaka jest różnica - nie potrafię powiedzieć

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2016, 20:53:05 pm »
Przejrzałem trochę neta w tej sprawie i, w zasadzie nie dowiedziałem się nic. Podobno to jedno i to samo. Różnica jest tylko w napełnianiu.

Na tej stronie http://www.aptekarzpolski.pl/2013/12/12-2013-tlen-medyczny/
  Przemysłowo tlen otrzymuje się przez frakcyjną destylację skroplonego powietrza lub przez elektrolizę wody. Tlen jako gaz nie ma zapachu, smaku ani koloru – nie ma zatem możliwości „organoleptycznego” stwierdzenia, czy powietrze wokół ma np. na skutek nieszczelności zwiększoną zawartość tlenu. Natomiast atmosfera wzbogacona w tlen stwarza ryzyko pożarowe. Nie wolno podawać tlenu w pobliżu otwartego płomienia lub zapalonego papierosa, ponieważ istnieje ryzyko wybuchu.
   Do oddychania podawać należy jedynie tlen medyczny, posiadający odpowiednie atesty. Niedopuszczalne jest używanie do tego celu tańszego tlenu technicznego. Gazy medyczne nieodpowiedniej jakości (skażone, zanieczyszczone), przechowywane w złej jakości pojemnikach mogą być źródłem zakażenia lub tzw. powikłań technicznych (pomyłki przy podłączeniu, rozszczelnienie instalacji).
   Instalacja dostarczająca gazy medyczne do poszczególnych komórek szpitala zwana jest fachowo „systemem sprężonych gazów medycznych i próżni”. W odróżnieniu jednak od chociażby instalacji elektrycznej czy wodnej jest wyrobem medycznym, a co za tym idzie – jej jakość musi być dostosowana do odpowiednich przepisów prawa. Warto zwrócić uwagę, że wyrobem medycznym jest całość instalacji, a więc nie tylko butle z gazem, ale również system rurociągów, reduktorów i końcówek  podawczych. Wykonawca takiej instalacji oddając ją do użytkowania powinien dostarczyć  deklarację jej zgodności z PN-EN ISO 7396-1:2006. Jej elementy powinny posiadać oznakowanie znakiem CE. Producent oznaczając swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska.

Czytając to wszystko, zacząłem się zastanawiać czy nie lepsze jest powietrze sprężone dla nurków.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2016, 18:42:27 pm »
Przejrzałem trochę neta w tej sprawie i, w zasadzie nie dowiedziałem się nic. Podobno to jedno i to samo. Różnica jest tylko w napełnianiu.

Ja też doszedłem do takiego samego wniosku. Pytam o butle ponieważ chcę kupić i nie wiem czy wybrać medyczną czy techniczną. Boję się, że kupię butlę z tlenem medycznym i potem jej nie napełnię bo nie będę miał jakiegoś papierka.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2016, 22:58:28 pm »
Nie zagłębiałem się wcześniej w temat. I z tego co słyszałem, techniczny jest bardziej zanieczyszczony i słabszy. Jednak nigdy tego nie potrzebowałem więc tematu nie ruszałem.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 30, 2016, 15:30:42 pm »
Ja używałem techniczny bo medyczny był dostępny tylko jeśli miałbym od lekarza "receptę".

Transportowałem Arowanę oraz FlagTail na drugi koniec US. Ryby doszły bez problemów !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2016, 09:32:32 am »
Jutro jadę do stacji gazów napełnić butle do rośliniaków. Zapytam o butle z tlenem.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2016, 10:10:29 am »
Tydzień temu byłem w Eurogaz Bomi pod Olsztynem. Dowiedziałem się, że tlen medyczny czy techniczny otrzymywany jest w ten sam sposób i butle napełniane są z tego samego kurka. Maksymalne zanieczyszczenie produkowanego przez nich tlenu wynosi 1%. Są to substancje chemicznie obojętne. Nie zagrażające zdrowiu i życiu. Podczas napełniania butli medycznej tlen jest zanieczyszczany azotem. Dlatego tlen w butli technicznej jest czystszy. Jeżeli chodzi o same butle, to medyczne mają wyższe wymagania. Bardziej się je sprawdza. Raczej nie napełnia się ich i od razu oddaje klientowi tak jak techniczne. Medyczne się wymienia lub klient przychodzi po swoją na drugi dzień. Butla musi być oklejona i po roku teoretycznie tlen się psuje i powinno się go wypuścić i butlę nabić ponownie. Na nabicie butli medycznej musi być recepta lub na stałe podpisana umowa np. ze szpitalem.