Autor Wątek: Nigeryjskie dzikusy  (Przeczytany 15660 razy)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
Odp: Nigeryjskie dzikusy
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 28, 2016, 10:43:34 am »
Z węży mi właśnie najbliżej do Afryki, te azjatyckie jakoś do mnie nie przemawiają, stąd większe moje zainteresowanie tematem.
Właśnie pytań dotyczących ciekawych ryb mam z milion, pewnie nawet sam stwórca jeżeli w ogóle tworzył te formy nie znałby odpowiedzi. I jak je odnaleźć?

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 05, 2016, 01:21:30 am »
Właśnie pytań dotyczących ciekawych ryb mam z milion, pewnie nawet sam stwórca jeżeli w ogóle tworzył te formy nie znałby odpowiedzi. I jak je odnaleźć?

Na wiekszosc z Twoich pytan pewnie nigdy nieznajdziesz odpowiedzi...
Trzeba sie domyslac i po swojemu kombinowac.

Ostatnio bylem swiadkiem polowania na platke (Xiphophorus maculatus).
Parachanna ustawiala sobie ofiare tak,zeby byla dokladnie pod nia.
Nastepnie atakowala ja z gory lapiac za "grzbiet".
Bardzo szybka akcja i platka byla w procesie trawienia ;)

[smg id=545]

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 08, 2016, 21:22:45 pm »

Ostatnio bylem swiadkiem polowania na platke (Xiphophorus maculatus).
Parachanna ustawiala sobie ofiare tak,zeby byla dokladnie pod nia.
Nastepnie atakowala ja z gory lapiac za "grzbiet".
Bardzo szybka akcja i platka byla w procesie trawienia ;)

Najlepszy opis platki jaki do tej pory czytałem. Powinieneś jeszcze dodać - akwarium miejscami gęsto zarośnięte.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 12, 2016, 12:34:09 pm »

Najlepszy opis platki jaki do tej pory czytałem. Powinieneś jeszcze dodać - akwarium miejscami gęsto zarośnięte.

HAHAHAHA ;D ;D ;D
Niezle mnie tym Drago rozbawiles 8)

Z akwarium zniknely wszystkie platki i wszystkie brzanki tygrysie.
Zostaly tylko te ryby ktore jeszcze niemieszcza sie Parachannom do pyska.
Ale ostatnio zauwazylem iz do nich podplywaja,staja obok ryby i ja mierza wzrokiem.
Wiec mysle ze jeszcze kilka tygodni i nic niebedzie w akwa oprocz ich ;)
No,moze oprocz ich i Ctenopoma acutirostre ktore planuje do nich dokupic.

W akwa bez zmian oprocz tego,ze ryby rosna i pieknieja 8)

[smg id=546]

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 03, 2016, 15:40:08 pm »
Maluchy rosna jak na sterydach ;)

Dominujaca sztuka na pierwszym planie 8)

[smg id=547]

a tu reszta bandy....

[smg id=548]

[smg id=549]

[smg id=550]

czas na kolacje ;D

[smg id=551]

[smg id=552]

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 30, 2016, 09:48:51 am »
to ja dorzuce info ze swojego zbiornika :) u mnie 2 x papyrcranus afer, 4 x nigeryjskie dzikusy, 1 x synodontis schall. Nic się z niczym nie gryzie. Channy się kolegują z Payrocranusami, pływaja kolo siebie itd. Jedyne drobne przeganianki to pomiedzy papyracronusami, i czasem synodontisa papyrocranus przepedzi. Synodontis (bedzie z niego niezly kawal schaba) jest smakoszem rosowek w rozmiarze 4. mozna go widziec w akcji przy jedzeniu i tyle, ale warto go miec dla tego widoku. channy to w sumie smieszna opcja, maja swoje 4 katy akwarium, ale zero agresji pomiedzy jak sie jedna wtrynia do miejscowki drugiej. najwieksza najbardziej niesmiala, ale za to najwiekszy kumpel papyrocranusow. Wspanialy ten swiat rybersow. Foty zapodam jak oczyszcze akwarium z glonow co pewnie nastapi na koniec wrzesnia (w ******* roboty) pozdro for all

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
  • Bartek, 2000l, Amazonka
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 30, 2016, 22:03:21 pm »
Ja u siebie w baniaku mam channa obscura, co prawda jedną sztukę ale też mogę powiedzieć od siebie że bardzo ciekawie poluje. Bardzo często karmię żywym pokarmem, moim zdaniem najlepszy;) Channa z reguły ustawia sie w ławicy mniejszych rybek w taki sposób że udaje jakby była nieżywa - udaje patyk? Dopiero kiedy ma 100% sytuację to ataku następuje odrzut z ogonu i atak. Przy udawaniu nieżywej potrafi zmienić kolor na bardzo jasny lub bardzo ciemny w zeleżności od sytuacji. Zauważyłem że im więcej małych ryb tym dłużej czeka na pewną sytuacje, może ma problem żeby się zdecydować na oonkretną ofiarę;P co do zachowania do innych ryb to jest spokojna chyba że ktoś naruszy jej terytorium to próbuje bronić. Dodam że mam jeszcze inne ryby przydenne jak polipterusy i sumy. Ogólnie bardzo ciekawa rybka do obserwacji;)

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 01, 2016, 14:12:57 pm »
Fajnie chlopaki ze sie mozemy powymieniac obserwacjami 8)

Kocur,ja juz u kolejnego gatunku wezoglowow widze iz najwieksza sztuka jest najbardziej niesmiala a za to najmniejsza jest odwazna i ciagle ja widac ;)
Fajne sa te Papyrocranus afer co masz,wlasnie przegladam ich fotki.
Moje 4 Parachanny zamieszkuja z 2 Ctenopoma acutirostre i oczywiscie panuje miedzy nimi totalny spokoj.
Ostatnio w upaly temperatura w akwa podskoczyla mi do 29c i po kilku dniach spadla do 27c.
Przy tej zmianie w akwa zaczelo sie cos dziac.
Dwa najwieksze weze zaczely plywac razem,dotykac sie glowami oraz walic sie lbami nawzajem,przebywaly razem w tubie korkowej i to wszystko wygladalo mi na zaloty.
Pozostale dwie sztuki byly delikatnie ganiane.
Trwalo to kilka dni i teraz ustalo.
Jednak znajomy ktoremu wlasnie dobrala sie parka i od razu zabila jedna sztuke z grupy dal mi rady,zeby moje dobraly sie na 100%.
Tak wiec niedlugo zaczne dzialac ;D

Jollero,fajnie ze tez masz afrykanskiego wezoglowa choc wiekszego ;)
Trzymanie jednej sztuki w akwa ma swoje plusy i minusy.
Plusy to takie,ze mozna miec inne ryby w akwa ktore moga czuc sie prawie bezpiecznie.
Minusy to takie iz traci sie cala frajde z obserwacji ich zachowan w grupie,ustalanie hierarhii,zaloty,gody,rozmnazanie i przygoda z potomstwem.
W jakim ja trzymasz akwa i z jakimi gatunkami Polypterusow?

[smg id=553]

[smg id=554]

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 01, 2016, 14:34:05 pm »
Na razie mam zbiornik 750l, ale jestem w trakcie stawiania 2000l:) channa pływa między innymi z polypterusem delhezi i senegalskim, do tego sum płaskopyski i czerwonoogonowy. W tej 750 im już robi się ciasno ale w przeciągu 2-3 tygodni powinny być już na nowym wybiegu:) faktycznie chyba ja się bardziej nie mogę tego doczekać niż one:P

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 01, 2016, 14:59:38 pm »
Na razie mam zbiornik 750l, ale jestem w trakcie stawiania 2000l:) channa pływa między innymi z polypterusem delhezi i senegalskim, do tego sum płaskopyski i czerwonoogonowy. W tej 750 im już robi się ciasno ale w przeciągu 2-3 tygodni powinny być już na nowym wybiegu:) faktycznie chyba ja się bardziej nie mogę tego doczekać niż one:P

Jakbys wywalil te sumy to moglbys zrobic fajna Afryke w tych 750l lub jeszcze lepsza w tych 2000l 8)
To na pewno tym sumom robi sie tam ciasno a nie tym afrykanskim rybkom ;)
Jak duze sa te sumy?
Nieboisz sie tego,ze za jakis czas zniknie ta Parachanna z Polypterusami w zoladkach sumikow? :P

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 01, 2016, 16:22:20 pm »
Wydaje mi się że bliżej mi sercem do Amazonki niż do Afryki;) na razie ryby są podobnej wielkości ok 20-25 cm. Co do sumów to zobacze jak to będzie w dużym zbiorniku, ewentualnie coś sprzedam...

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 01, 2016, 17:10:06 pm »

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 01, 2016, 19:52:48 pm »
Czy to jest Polypterus delhezi czy endlicheri?

Offline Jollero

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 01, 2016, 20:37:46 pm »
Możliwe że endlicheri, pmyłka w ostatnim poście.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 01, 2016, 22:40:03 pm »
Ja u siebie w baniaku mam channa obscura, co prawda jedną sztukę ale też mogę powiedzieć od siebie że bardzo ciekawie poluje. Bardzo często karmię żywym pokarmem, moim zdaniem najlepszy;) Channa z reguły ustawia sie w ławicy mniejszych rybek w taki sposób że udaje jakby była nieżywa - udaje patyk? Dopiero kiedy ma 100% sytuację to ataku następuje odrzut z ogonu i atak. Przy udawaniu nieżywej potrafi zmienić kolor na bardzo jasny lub bardzo ciemny w zeleżności od sytuacji. Zauważyłem że im więcej małych ryb tym dłużej czeka na pewną sytuacje, może ma problem żeby się zdecydować na oonkretną ofiarę;P co do zachowania do innych ryb to jest spokojna chyba że ktoś naruszy jej terytorium to próbuje bronić.

Co prawda nie jest to tematyczny gatunek, jednak twoje spostrzeżenia są niezmiernie ciekawe. Pierwszy raz czytam o takim zachowaniu u tych węży. Wydaje mi się że duże znaczenie ma tutaj wielkość zbiornika. W małych, gdzie głównie są trzymane, pewnie nie udają kawałka drewna.