Autor Wątek: Nigeryjskie dzikusy  (Przeczytany 15578 razy)

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
Nigeryjskie dzikusy
« dnia: Maj 18, 2016, 11:42:26 am »
Witam wszystkich po krotkiej przerwie od akwarystyki :)
Po przeprowadzce i sprzedaniu mojej szklanki postanowilem troszke odpoczac od ryb.

Nietrwalo to jednak dlugo gdyz niedawno spotkalem znajomego ktory chcial sprzedac akwa po paletkach za grosze.
Szybka akcja i w domu mam 420l (120x50x70h) ;D
Ryby ktore byly i sa nadal moim marzeniem oraz zamierzalem kupic i sprobowac rozmnozyc(do dzisiaj nikomu sie to nieudalo jak z pleuro czy barca) to Channa panaw ale zniknely mi sprzed nosa i zostala tylko 1 sztuka :(
Jako iz ciezko trafic na grupke tych ryb to sobie je po prostu odpuscilem na ta chwile.
Znajomy z FB napisal mi iz nasz wspolny znajomy moze ma jeszcze Parachanny africany na sprzedaz.
Szybki telefon do tego znajomego i sie okazalo iz mu z 20 sztuk zostalo 8 sztuk z czego on sam sobie zostawia 4 sztuki.
Tak wiec 4 sztuki zostaja dla mnie  8)
Wczesniej mialem azjatyckie gatunki i dlatego tez chcialem poznac te prymitywniejsze,afrykanskie Parachanny.
Moja zona znowu sie krzywila jak powiedzialem,ze kupuje wezoglowy ale jak pokazalem jej te dwie fotki tego gatunku to zbytnio nienarzekala ;)

A teraz czas na moje nowe pupilki.
Kiedy wczoraj rano dostalem paczke to byla mokra i zniszczona :(
Przestraszony szybko ja otworzylem i zobaczylem ze jedna z torebek byla bez wody z sama Parachanna,oczywiscie zywa Parachanna :)
Tak wiec podroz dla nich zakonczyla sie pomyslnie.
A wiec oto moje dzikusy z Nigerii.
Rybki maja 12-13cm i sa w swietnej formie ;D

[smg id=541]

[smg id=540]

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
Odp: Nigeryjskie dzikusy
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2016, 06:35:10 am »
Witam!

Bardzo fajne ryby pokaż zbiornik w jakim teraz są ;-)

Na pierwszych zdjęciach mega kolory!

Powodzenia!
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline anarlech

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2016, 07:25:10 am »
bardzo fajne ryby i z tego co widzialem na filmikach dosc agresywne jestem ciekaw jak posiadacze tych pupili robia porzadki w akwarium by nie straci czesci gornych konczyn

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2016, 18:34:08 pm »
peter znasz bajkę o timi tumie? Ty mi tu nie pie..ol tylko aktualizuj wątek sklepowy :D. Bo jak ty odpoczywasz od ryb, to ja wariuje, ostatnio susza tu jak na płaskowyżu Nazca z rybami.

Dlaczego zdjęcia z neta? Mam nadzieję że coś napiszesz o zachowaniach, bo afrykańskie węże mnie się podobają bardziej.
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2016, 18:45:31 pm wysłana przez drago »

Offline robert66653

• Pielęgnica
  • Robert
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2016, 19:34:06 pm »
Pieknie.... no w koncu wrociles do zywych ;)
Potamotrygon Henlei (F0), Potamotrygon BD ,  Panaque Suttonorum  , Pseudorinelepis sp. (L095) , Pseudacanthicus sp. (L273) .

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 19, 2016, 22:08:27 pm »
Witam!

Bardzo fajne ryby pokaż zbiornik w jakim teraz są ;-)

Na pierwszych zdjęciach mega kolory!

Powodzenia!

Dzieki Uszoo ;D
Jeszcze kilka rzeczy musze ogarnac w zbiorniku i wtedy na spokojnie porobie fotki ;)

bardzo fajne ryby i z tego co widzialem na filmikach dosc agresywne jestem ciekaw jak posiadacze tych pupili robia porzadki w akwarium by nie straci czesci gornych konczyn

Dzieki Anarlech ;D
Pewnie ogladales filmiki z Channa micropeltes czy innymi wiekszymi gatunkami.
W sklad rodziny Channidae wchodza gatunki rosnace od jakis 12 do ponad 100cm ;)
Te mniejsze niezrobia zadnej powaznej krzywdy jak te wieksze bestyjki :P
Wiec niema sie czego obawiac ;)

peter znasz bajkę o timi tumie? Ty mi tu nie pie..ol tylko aktualizuj wątek sklepowy :D. Bo jak ty odpoczywasz od ryb, to ja wariuje, ostatnio susza tu jak na płaskowyżu Nazca z rybami.

Dlaczego zdjęcia z neta? Mam nadzieję że coś napiszesz o zachowaniach, bo afrykańskie węże mnie się podobają bardziej.

Hahahaha ;D
Bylem tam ostatnio ale gowno mieli,zrobilem tylko 2 fotki jakiemus wielkiemu sumowi,pozniej wkleje :P
Parachanny dostalem we wtorek rano i niechce ich zbytnio stresowac moim aparatem ;)
No pewnie,ze bede opisywal ich zachowania.
Do tej pory widze iz niesa to plochliwe rybska,kiedy podchodze do szyby to odplywaja z gracja i wdziekiem a nie zabijaja sie o szyby ;)
Kazda z nich obrala sobie juz swoja kryjowke,najsilniejsza sztuka zajela najlepsza bo tube korkowa.
Robia sie aktywne pod wieczor i oczywiscie w nocy(wczoraj je obserwowalem do 1:30 w nocy :P ).
Widzialem tez juz kilka lekkich spiec miedzy nimi,tylko troche poszarpane pletwy ;)
Jak do tej pory nieprobowaly uciekac z akwa jak niektore gatunki co mnie cieszy.
Wczesniej byly zywione zywymi dzdzownicami i teraz je bede probowal przestawic na padline.
To tyle na teraz 8)

Pieknie.... no w koncu wrociles do zywych ;)

Dzieki Robercie i tez milo Cie "widziec" ;)

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2016, 23:01:39 pm »
No właśnie najbardziej interesuje mnie ewentualna agresja.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 25, 2016, 00:23:41 am »
No właśnie najbardziej interesuje mnie ewentualna agresja.

A wiec po jednej stronie akwa dominujaca sztuka zajela tube korkowa i tam spedza wiekszosc czasu.
Druga strone zajmuja trzy sztuki,wiszac nieraz w toni kolo siebie bez zadnych walk.
Sytuacja sie zmienia kiedy wyplywa Alfa ze swojej kryjowki,reszta ma dla niego szacunek schodzac mu z drogi.
Alfa lubi je czasami pogonic ale sa to raczej pokazy sily niz bitwy konczace sie tylko ubytkami w pletwach.
To na tyle do dnia dzisiejszego.
Mam tylko nadzieje iz Alfie nic nieodbije i nie zacznie mordowac reszty chcac miec cale akwa dla siebie ;)
Aha,ryby jednak probuja uciekac wyskakujac z wody w strone pokrywy.
Dobrze,ze zalalem akwa tylko do polowy bo najwyzszy skok zanotowalem na 35cm :o

Fotki na szybko.
Tutaj Parachanna odpoczywa sobie na korzeniu :)

[smg id=542]

[smg id=543]

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 25, 2016, 09:34:39 am »
Nie masz nic do przykrycia? Ja mam plastykową siatkę na ramce żeby była cyrkulacja powietrza.
Myślałem że to spokojniejsze gatunki.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 25, 2016, 10:50:40 am »
Brak jakiegokolwiek przykrycia u wezoglowow to powazny grzech ;)
Oczywiscie mam pokrywe a akwa zalane teraz do polowy bo te rybska niewymagaja wiecej.

Wedlug posiadaczy tego gatunku to raczej jest to spokojny gatunek tolerujacy inne afrykanskie rybska jak polypterusy,trzciniaki,buszowce czy nawet motylowce.
Sytuacja moze sie zmienic jak sie dobierze parka(moze wtedy zabic reszte Parachann w jedna noc).
Znajomy mial dobrana parke chyba ze 2 latka I po tym czasie samiec zabil samiczke :(
Oczywiscie parka ktora bedzie chciala podchodzic do tarla takze moze zmienic swoje nastawienie do innych ryb niz Parachanny w akwarium.

Ich rozmnozenie to raczej rzadkosc,niesa latwe jak inne gatunki.
Mi osobiscie niezalezy na mlodych ale jak beda to czemu nie :P
Chcialbym dobrana parke ktora sie bedzie tolerowc I bede mogl obserwowac.

Ogolnie niema duzo info o tym gatunku w sieci.
Nieznalazlem zadnej fotki z Ich naturalnego srodowiska czy dzikiego okaza zlapanego na haczyk.
I  to czyni to rybe jeszcze bardziej interesujaca,prawda Drago? ;D

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 25, 2016, 11:38:09 am »
Ogolnie niema duzo info o tym gatunku w sieci.
Nieznalazlem zadnej fotki z Ich naturalnego srodowiska czy dzikiego okaza zlapanego na haczyk.
I  to czyni to rybe jeszcze bardziej interesujaca,prawda Drago? ;D
Prawda. Aczkolwiek niejednokrotnie już zauważyłem, ryby mają inne zachowania trzymane w nieodpowiednich aranżacjach i zupełnie inne gdy przypominają im ich naturalne środowisko. Dlatego zdjęcia filmy lub informacje na ten temat są bardzo przydatne. Przydatne do tego stopnie że tylko wtedy można coś powiedzieć, napisać o ich prawdziwym zachowaniu i relacjach.

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 27, 2016, 11:48:20 am »
Prawda. Aczkolwiek niejednokrotnie już zauważyłem, ryby mają inne zachowania trzymane w nieodpowiednich aranżacjach i zupełnie inne gdy przypominają im ich naturalne środowisko. Dlatego zdjęcia filmy lub informacje na ten temat są bardzo przydatne. Przydatne do tego stopnie że tylko wtedy można coś powiedzieć, napisać o ich prawdziwym zachowaniu i relacjach.

Zgadza sie Drago.
W tym przypadku jest troche to utrudnione bo bardzo malo jest info gdzie ten gatunek zamieszkuje(niepisze oczywiscie o tych bzdurach ktore sa tylko powielane przez innych w sieci).
Mam natomiast jedna pewna informacje od kolesia ktory je zlapal,przywiozl do domu i rozmnozyl dwa razy 8)
A wiec znalazl te ryby w plytkim,lesnym strumieniu pod korzeniami drzew ktore tam rosly.
Rozmnozyl je w kwasnym pH,po podniesienu temperatury do 29-30c i w miekkiej wodzie.
Ten gatunek niejest gebaczem tylko samica sklada plywajaca ikre ktora sie unosi na powierzchni.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 27, 2016, 12:05:23 pm »
Mam natomiast jedna pewna informacje od kolesia ktory je zlapal,przywiozl do domu i rozmnozyl dwa razy 8)
A wiec znalazl te ryby w plytkim,lesnym strumieniu pod korzeniami drzew ktore tam rosly.
Rozmnozyl je w kwasnym pH,po podniesienu temperatury do 29-30c i w miekkiej wodzie.
Ten gatunek niejest gebaczem tylko samica sklada plywajaca ikre ktora sie unosi na powierzchni.
A jakieś sugestie co do dna strumyka? Liście? Drewna dużo czy mało? Krzaki?
Nurt wody szybki czy słaby?
Jakie światło jasne czy przytłumione?
Dorosłe pilnują ikry czy nie?

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 27, 2016, 14:46:19 pm »
fajnie, tak je zobaczyć, do mnie dojadą za 2 h :) 4 sztunie, zobaczymy, bo trafiają do do Papyracronusów i Odoe - i ten ostatni przypadek mnie stresuje, bo wyrósł wielki karmiony raz na 3 dni, ale mam nadzieję, że sobie poradzą malcy, najwyżej przedzielę

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 28, 2016, 00:29:43 am »
Drago,nawet niewiesz ile bym dal zeby znac odpowiedzi na Twoje pytania :D
Ten koles napisal to kilka lat temu na innym forum I teraz go niema.
Co do opieki nad ikra to jak wiekszosc opiekunczych wezoglowow  pewnie sie nia opiekuje.
Z reszta trzeba kombinowac I sie domyslac.
Teraz sprawdzam jaki lubia nurt wody(moga mi dlatego tez probowac uciekac  bo jest za mocny,kiedys tak mialem z Channa gachua I po przykreceniu filtra skoki ustaly).
Swiatlo jak wiekszosc wezoglowow pewnie lubia przytlumione.
Co do reszty niemam pojecia.
W akwa mam piasek,korzenie I tube korkowa.

Wraz z akwarium znajomy dal mi tez kilkanascie ryb na start(jakies mieczyki,platki,brzanki tygrysie I jakies inne papu).
Ryby zaczynaja mi znikac w nocy ale sie zastanawiam jak te 13cm weze zezarly mi dorosle brzanki tygrysie :o
U jednej z Parachann prawie peka brzuch ;)
Chcialbym tez je zaobserwowac jak poluja,razem czy osobno.

Kocur,super ze je bedziesz mial,powymieniamy sie obserwacjami :)
Do tego szczupaka bardziej by pasowala Parachanna obscura bo rosnie wieksza I silniejsza.
Niewiem jak duzy jest ten szczupak ale zeby one sie niestaly pokarmem.
Ja chcialbym do swoich dodac buszowce I moze jakiegos malego Polypteruska  ;D