Autor Wątek: Wymiana ceramiki na Seachem Matrix  (Przeczytany 7818 razy)

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
Odp: Wymiana ceramiki na Seachem Matrix
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 05, 2016, 22:21:11 pm »
Masz rację. Przepraszam, pomyliłem pojęcia.

Offline yoyi

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 05, 2016, 22:35:41 pm »
Seban ma dużo racji. Wymianie uległo samo medium filtracyjne - reszta została (w tym ok. 10 litrów starej ceramiki, która siedzi w sumpie do dziś). Masa roślinna też się nie zmieniła mimo kłopotów z brązowym nalotem. Może faktycznie Matrix ma to coś czego nie ma zwykła ceramika? Ja zaryzykowałem, uwierzyłem reklamie (bo narazie opinii to jak na lekarstwo) i jestem zadowolony.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 05, 2016, 23:05:35 pm »
Tylko, że ja pisząc post wcześniej pomyliłem nitryfikację z denitryfikacją. Nie wziąłem też pod uwagę roślin, które pobierają azotany. Przy odpowiedniej masie roślinnej denitryfikacja jest zbędna.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 06, 2016, 08:06:25 am »
Po zmianie ceramiki mogłeś nie zauważyć no2 bo jest preferowane przez rośliny i przy sporej obsadzie zieleniny został szybko pobrany tak ze nawet nie było co wykryć testami.  Ja jestem zwolennikiem siporaxu. Używałem z słonym i teraz mam w słodkim.  Na yt jest fajny filmik porównujący min. ceramiki, matrix i siporax. Później jak siądę do kompa to dokleję likna.
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 06, 2016, 10:23:04 am »
Nie zdąrzyłem :P
Mnie osobiście przekonują filmy jak ten w których widać ogromną powierzchnię wewnętrzną jaką ma siporax.

« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2016, 17:53:37 pm wysłana przez Michal »
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Torpeda1987

• Pielęgnica
  • 55L -200L - 576 L PAWIOOKIE
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 06, 2016, 16:58:31 pm »
Jeśli ta ceramika Sera siporax na taką cenę to musi to działać. Co dobre niestety kosztuje.

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 06, 2016, 20:42:26 pm »
Siporax to nie ceramika tylko spienione szkło mieszane z solą.  Później sól jest dodatkowo wyplukiwana.  Dostajemy obojętny chemicznie mega porowaty materiał który morszczacy stosują jako substytut żywej skały. Ustawiony w spokojnym nurcie w sumpie doprowadza do denitryfikacji co na zwykłej ceramiczne jest nieosiągalne.
Pozdrawiam
Piotrek

Offline yoyi

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 06, 2016, 23:52:42 pm »
Kurczę nie widziałem wcześniej tego testu.
Pamiętam jak 12 lat temu pojechałem do MHK kupić u ich bezpośrednio ceramikę. Jak na tamte czasy i budżet studencki to cena była zaporowa - coś ok. 20 zł za litr. Ponieważ w hurcie cena była niższa, ale minimum to  30 litrów postanowiłem się do nich wybrać osobiście. Na miejscu jeden z właścicieli zaprezentował mi test ich ceramiki na kawie z fusami. Wylał na stół trochę kawy z filiżanki a następnie położył w niej jeden walec ceramiki, następnie na ten walec postawił następny itd.  Dopiero przy szóstym walcu w pionie kawa w doszła do połowy jego wysokości i test się skończył. Pamiętam, że tak mnie tu przekonało co do jakości towaru, że bez żalu wziąłem cały worek.
Ciekawe czy wtedy był to materiał lepszej jakości?
Widać, że siporax musi mieć niesamowicie dobrze rozbudowany system kapilarny, skoro tak szybko chłonie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka