Autor Wątek: Arowana karmienie i tolerancja innych ryb  (Przeczytany 26124 razy)

Offline Piter28pl

• Neon
  • *
Arowana karmienie i tolerancja innych ryb
« dnia: Marzec 04, 2010, 21:46:42 pm »
Witam serdecznie.Mam pytanko bo wlasnie nabylem Arowane no i trzymam ja z pyszczakami ,ma 18 cm i jest naprawde super.Mam pielegnice pawiookie i kilka pyszczakow.nie widze narazie zadnego problemu ale wlasnie zamieniam akwarium z 240l na 450 l dla lepszego komforu ryb.Czy arowana moze tolerowac towarzystwo?Jesli tak to do jakiego czasu?I czym ja karmic najlepiej?Ja obecnie podaje jej wax worms i prawns mrozone.Nie chce jesc granulatu i flakes dla malawi i tanganiki.Co polecacie i radzicie sprobowac?pozdrawiam
pozdrawiam

Offline mariuszp

• Neon
  • *
  • 450l Srebrna-Palety-trochę zieleni
Odp: Arowana karmienie i tolerancja innych ryb
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2010, 21:51:10 pm »
 >:( Człowieku, co robisz. Wymieszałeś biotopy, nie nie będą się tolerować. Pyszczaki potrzebują wody twardej i zasadowej, pawiookie i arowana kwaśnej. Natychmiast pozbądź się pyszczaków lub pawiookich i arowany !!!
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2010, 04:27:57 am wysłana przez Michal »

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2010, 22:16:31 pm »
Obsada całkowicie do d...y  :o :P
Musisz się na coś zdecydować: albo afryka, albo ameryka bo to są naprawdę całkowicie różne biotopy o bardzo różnych wymaganiach mi. karmienie, dekoracje, no i oczywiście PARAMETRY wody. Musisz tak jak napisał wcześniej Mariusz zdecydować się na coś: pyszczaki czy arowana i ewentualnie pawiooka. Myślę że w akwarium oprócz arowany możesz trzymać (zakładając że litraż wynosi 450l) jakieś zbrojniki, pielęgnice AMERYKAŃSKIE też, lub jakieś kąsaczowate na przykład.  Jest wiele możliwości, ale się na coś zdecyduj- wtedy pogadamy.

P.S. P.Papuzia tu napewno nie pasuje!
Pozdrawiam,
Paweł

Offline Piter28pl

• Neon
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2010, 00:57:30 am »
Dzieki za podpowiedzi ale mi sie naprawde podobaja te wszystkie rybki i ciezko jest sie zdecydowac ,tak wiec ph mam 7.0  przenioslem papuzie do innego tanku ,thropheusy odeslalem dla kolegi no i z czasem bede pozbywal sie pyszczakow jak arowana bedzie rosla-bo juz jednego thropheusa zalatwila bo ja zaczepial ale musze przyznac ze nie zaatakowala pierwsza tylko sie bronila -marnie wiec skonczyl rano znalazlem go na dnie ze sladami w polowie ciala jak by go ktos chcial przeciac .Definitywnie pozostawiam arowane i pawiookie .Mam tez pytanie czy karmic najlepiej arowane bo nie chce jesc platkow i granulatu-tylko krewetki i zywe wax wormy .czy zaryzykowac i kupic jakies male rybki dla wzbogacenia menu arowany?
pozdrawiam

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2010, 04:27:37 am »
Witam,

Ale nowego kolegę wystraszyliście :)))))

Tak jak Ci pisałem w emailu Piotrze, ani PH (jakie powinno być dla pyszczaków) ani obsada, jaką lubisz i masz/miałeś nie pasują do Arowany.

Tak wiec musisz się zdecydować, niestety... ;(

Jeśli chodzi o jedzenie, to najważniejsze że Ci je. Czym bardziej urozmaicone tym lepiej, ale też nie przesadzajmy w drugą stronę. To co podajesz jest OK, oczywiście żywy pokarm jak najbardziej możesz podać. Jeśli chodzi o granulat to z doświadczenia Ci powiem, że jeśli od małego nie przyzwyczaisz Arowany do np: Hikari to potem będzie znacznie trudniej. Znam osoby, które karmią Arowany tylko i wyłącznie dwoma, trzema rodzajami dobrego granulatu i ryby wyglądają nadzwyczaj zdrowo i pięknie. Ja swoim podaję Hikari raz na 2-3 dni, jako uzupełnienie witaminek. Nie za bardzo chcą go jeść ale czasami widzę że coś tam chapną.

Pytaj jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Piter28pl

• Neon
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2010, 03:21:22 am »
Dzis zakupilem 10 red eye tetra ,no i wpuscilem do tanku.Zgadnijcie co bylo????Chcialem zobaczyc co na to Arowana -nic nie byla nawet zainteresowana ,plywaly obok niej nic im nie zrobila-ona nie ale pawiookie nie byly poblazliwe!Zjadly wszytkie choc trwalo to okolo 2-3 godzin-jak zaczely razem polowac to byl sukces-pojedynczo niestety rybki byly szybsze i niestety troche sie zgrzaly moje oskary ,ale razem dopiely swego.Teraz zastanawiam sie nad tym czy to ze pomieszalem biotopy to cos zlego..?wydaje mi sie ,ze mniej niz mialbym sama Arowane wpuscic do zbiornika bez towarzystwa bez roslin-NUDA dla niej.lepiej chyba zeby miala towarzystwo i jak sie jej zachce to moze cos skosztowac!Osobiscia dla mnie jest bezsensem wpuscic tylko jedna rybe do nawet wielkiego baniaka i ludzic sie mysla ale ma miejsca do plywania-bo wtedy tylko czeka na jakis pokarm i je wszystko co jej sie wpusci.Co ta ma byc natura???lepiej niech ma gdzie oko zawiesic i pokonkurowac o pokarm niz tylko zjadac male biedne rybki ,ktore i tak sa tylko miesem armatnim i nawet nie maja gdzie sie schowac .Dla mnie to sadyzm i nie etyczne ale trzeba chociaz dac szanse dla kazdego .Nastepna sprawa sa rosliny i duzo miejsc do ukrucia , u mnie jest tego az za nadto ,wszystko naturalne oprocz skalki .Niekiedy slysze opinie i mowia mi ,ze dziwne ze mam zywe rosliny przy pyszczakach ..?.Tak jest!!!jak ryby maja co jesc to nie jedza roslin.proste..u mnie to dziala!!Napiszcie co wy myslicie na ten temat bo z checia podziele sie swoimi odczuciami ..podrawiam....
pozdrawiam

Offline mariuszp

• Neon
  • *
  • 450l Srebrna-Palety-trochę zieleni
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2010, 07:38:08 am »
Jeszcze żywą skałe włuż .....

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2010, 13:09:32 pm »
niezly fajans, te Twoje awka.....pomieszanie biotopow no, coz ,kazdemu sie zdaza, zreszta nie widze w tym problemu.

ale tylko w sytuacji gdy rybki maja podobne wymagania, a u Ciebie...........

NO KOMENT
scleropages jardini

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2010, 16:47:47 pm »
Każdy lubi to, co LUBI... ale są pewne granice, które według mnie Ty przekroczyłeś... Tak jak pisał Ci Paweł, łączenie biotopów może nie jest zbrodnią ani czymś dyskwalifikującym, ale wtedy kiedy nie ma negatywnego wpływu na ryby. To tak jak byś czarnego gościa wrzucił na sam środek Antarktydy - pewnie by przetrwał, ale czy to by mu się podobało ?

Jeśli chodzi o nudę Arowany, to nie musisz się o to martwić. Arowana bardzo często mylnie jest oceniana, jako rybę smutną i każdy kto się nie zna, przechodzi koło zbiornika i mówi "co za biedna rybka tam pływa, jaki niedobry właściciel, sam się powinien zamknąć w takiej "klatce" " itd... Cóż, nie jest to prawda. Wiele czytałem na ten temat i ryby te są bardziej szczęśliwe same, jeśli mają odpowiednią ilość pożywienia. Oczywiście nie przeginajmy w drugą stronę. Moje dwie Arowany Czarne tak się ze sobą skumplowały że nie odstępują się na krok, cały czas pływają obok siebie, co chwila się obcierając. Wyglądają jak para zakochanych. Tylko tutaj mówimy o dwóch Arowanach a nie innych rybach, których obecność w danym samym akwarium może powodować stres i niepotrzebne walki. W naturalnym środowisku "intruz" w jednej chwili jest a zaraz potem go już nie ma...

Masz pewnie rację, że wpuszczając małe rybki z góry skazujemy je na śmierć nie dając im większych szans na przeżycie, ale cóż, nikt nie każe Ci karmić Arowan żywym pokarmem, to tylko opcja.

Czy Arowana jest sama czy też z innymi rybami to podobnie walczy o pokarm i poluje. Może z nie taką agresywnością i fascynacją, ale zawsze widzę cudowny instynkt znakomitego myśliwego ;) Zresztą na ten temat też mam pewne przemyślenia. Otóż, nawet kiedy będziemy mieli 2000 litrowy zbiornik to do prawdziwych, naturalnych polowań nigdy nie będzie on perfekcyjny. Ileż to razy czytałem o poobijanych Arowanach, które pokaleczyły się czy nawet zabiły podczas zdobywania pokarmu. Nie jesteśmy w stanie zapewnić im idealnych warunków do polowań. Każda przeszkoda, czy to w postaci innych ryb czy też zbyt małego zbiornika lub niebezpiecznych dekoracji a już na pewno szklanych ścian, może powodować mniejsze lub większe zagrożenie dla naszych pupili. Widzieliście kiedyś przestraszoną Arowanę odbijającą się od ścian akwarium i ostrych krawędzi korzeni jak piłeczka pingpongowa ? Ja tak i byłem przerażony jak to widziałem, wręcz nie potrafiłem na to patrzeć. I dlatego np: Azjaci bojąc się o swoje pupile, często przekraczające wartość samochodu, mają w akwarium zupełną pustkę. Czy to wynika z ich gustu i dlatego czy że tak lubią czy dlatego że boją się o ich piękno... cóż, pozostawiam to Waszej ocenie.

Tak więc kolego, sam musisz zdecydować czy to co masz jest to co Arowan jest najlepsze i czy w twoim akwarium ma ona odpowiednie warunki pod względem jakości wody, wystroju i odpowiedniego towarzystwa.

Pozdrawiam
Michał

580 l.

Offline Piter28pl

• Neon
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2010, 18:42:15 pm »
Ok Michal to bardzo trafne spostrzerzenia ,jak bedzie to dobrym pomyslem to moze dokupie jeszcze  jakas inna arowane dla towarzystwa mojej i z czasem pozbede sie malawi  teraz jedynie co moge zrobic to dostosowac optymalnie warunki dla wszystkich co nie bedzie latwie ,wazne jest ze arowana je i nie walczy z innymi wspolokatorami ,wogole nie mam zadnych walk i wszyscy sie znakomicie toleruja i zyja w symbiozie .Wszedlem na forum uzyskac informacje jak najlepiej karmic arowane i czy mozna trzymac inne rybki wraz z nia -oczywiscie mionitorujac zachowanie ryb w tanku ,myslalem ze ktos przeprowadzal podobne testy i zaobserwowal jakie jest zachowanie wobec nich i zdaje sobie sprwawe z tego ,ze mam mix biotopowy ale widze jakie zachodza w nim zachowania-i jestem zdziwiony ,ze mimo wszystko arowana doszla do niego jako ostatnia i dalej wszystko gra ,nie ulegly zmianie zachowania innych ryb-dominujacy samiecmalawi  dalej jest dominujacy ,pawiookie trzymaja sie razem a arowana nie wniosla zadnego zagrozenia do ich zycia.Woda w akwarium jest najbardziej zblizona do arowany bo podejrzewam ,ze ona musi byc najblizej natury a reszta z innych ryb to f-3 f-4 ,takze nie maja pojecia jak jest w naturze i urodzily sie w niewoli takze wazne ze maja czysta wode i pokarm w przerozne witaminy i sa szczesliwe.Ryba ,ktora opuscila nature czyli  z odlowu moze czuc sie zle w warunkach ,ktore beda odbiegaly od naturalnych ale reszta nie sadze aby odczuwala dyskomfort .Takze woda jest pod Arowane i jest ona traktowana priorytetowo -pokarm takze chcialbym pod nia dostosowac aby miala rarytasy -tak wiec co polecasz najbardziej?pozdrawiam :o
pozdrawiam

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2010, 20:13:24 pm »
Czas pokaże, obserwuj a wierzę że będziesz wiedział co dalej zrobić :)

Jeśli chodzi o pokarm to nie ma tutaj chyba jakiejś gotwej recpety co najlepiej podawać. Ludzie piszą że rarytasem są np: świerszcze; ja z kolei jestem ostrożny przy podawaniu tego pokarmu.

Prześledź ten wątek: http://forum.arowana.pl/index.php?topic=36.0

Spróbuj kilka rodzajów pokarmu o jakich piszemy i będziesz wiedział co Twoja lubi najbardziej. Ja stanowczo polecam aby jednym z pokarmów był Hikari dla Arowan.

Tak jak napisałem wcześniej ważne że je :))))
Michał

580 l.

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 06, 2010, 23:02:49 pm »
moze dokupie jeszcze  jakas inna arowane dla towarzystwa mojej

w tym szkle?? -nie da rady

i z czasem pozbede sie malawi

nie będziesz musiał się niczego pozbywać - niedługo Twoja srebrna gwiazda rozwiąże ten problem, a Tobie zostanie jedynie uporządkowanie dekoracji

teraz jedynie co moge zrobic to dostosowac optymalnie warunki dla wszystkich co nie bedzie latwie

to jest niemożliwe

wazne jest ze arowana je i nie walczy z innymi wspolokatorami ,wogole nie mam zadnych walk i wszyscy sie znakomicie toleruja i zyja w symbiozie

to jakiś żart

i czy mozna trzymac inne rybki wraz z nia

pawice sobie poradzą

nie ulegly zmianie zachowania innych ryb-dominujacy samiecmalawi  dalej jest dominujacy

arowana nie wniosla zadnego zagrozenia do ich zycia.

narazie

Woda w akwarium jest najbardziej zblizona do arowany bo podejrzewam ,ze ona musi byc najblizej natury a reszta z innych ryb to f-3 f-4 ,takze nie maja pojecia jak jest w naturze i urodzily sie w niewoli takze wazne ze maja czysta wode

chcesz przez to powiedzieć, że jak by się postarać to np. (nie obraź się) Twoje wnuki nie potrzebowałyby powietrza tylko jakiś inny gaz do oddychania

Takze woda jest pod Arowane i jest ona traktowana priorytetowo -pokarm takze chcialbym pod nia dostosowac aby miala rarytasy -tak wiec co polecasz najbardziej?pozdrawiam :o

rarytasy już pływają w akw,........

pozdrawiam Paweł

ps. nie myśl sobie, że się nad Tobą pastwie
scleropages jardini

Offline Piter28pl

• Neon
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 06, 2010, 23:32:45 pm »
Pawel spoko nie martwie sie ...i lubie szczere odpowiedzi wolnosc slowa przeciez jest i wszelkie komentarze przynosza nam wszystkim jakas korzysc..ja po prostu lubie eksperymentowac i to chyba dobrze ,ze Ty za to nie placisz tylko ja za ta nauke zaplace jesli przyniesie ona ofiary-co prawda w Irlandii nie sa tanie rybki ale coz sie nie robi dla ciekawosci .?Na pewno jesli pokaza sie pierwsze ofiary to o tym napisze ,narazie tylko moge pisac ,ze naprawde ''narazie'' jest spokoj .W srode dostane nowy tank takze podejrzewam ze bede mial 2 dni na podmiane zbiornika na 450l i uzyje do tego obecnej wody i doleje odstanej ,ktora juz magazynuje .Powiem tylko ,ze Arowana plywa juz nie tylko po wierzchu tylko upodobala  sobie plywanie pomiedzy skalkami i przy dnie spedza troche wiecej czasu..i nastepnie wraca do powierzchni...cos pewnie kombinuje-tam gdzies sa 2 kiryski-czyzby to byl jej plan???poczekamy i zobaczymy?Pawiookie bardzo szybko rosna mam je okolo 4-mcy no i maja ok 13-14 -cm .Ale jak juz mowiles rarytasy plywaja ale jak wytlumaczysz to ,ze male rybki plywaly obok niej i nie interesowaly jej absolutnie..?moze woli krewetki i robaki?podrawiam i dolacze jakas fotke ..zobaczymy jak skonczy sie ten eksperyment..!
pozdrawiam

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 06, 2010, 23:38:40 pm »
rozkręci się jeszcze...bądź o to spokojny

ile centymetrów długości ma teraz?
scleropages jardini

Offline Piter28pl

• Neon
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 06, 2010, 23:51:37 pm »
Moja srebrana gwiada teraz ma 18 cm i dobrze sie trzyma a co najlepsze to dobrze je krewetki i robaki ,nie chce zywych rybek i granulatu.Michal napisal o hikari dla arowan takze musze gdzies zamowic bo u nas w Limerick lipa nie dostane takich rarytasow-niestety...
pozdrawiam