Autor Wątek: 1887L Obsada od podstaw  (Przeczytany 19931 razy)

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
1887L Obsada od podstaw
« dnia: Styczeń 24, 2016, 17:44:55 pm »
Tu też pozwoliłem sobie założyć oddzielny wątek :)

Myślę że powoli można zacząć omawiać obsadę nowego zbiorniczka. Basenik ma wymiar 250x107xh75cm (jeden narożnik trochę ścięty). Moje doświadczenie to około 25lat z rybciami różnej maści od żyworódek po pielęgnice oczywiście, akwaria do max 240l. Największy sukces to zdaje się wyhodowanie młodej akary pomarańczowopłetwej :D, pielęgnicy managuańskiej no i wielokrotnie gurami ale to już łatwizna. Nigdy nie miałem tak dużego zbiornika, nigdy nawet nie badałem parametrów wody o czym często się pisze. Ot wszystko szło ładnie pięknie ale czas najwyższy pójść na głębokie wody :)

Moje typy i rybcie które chciałbym widzieć w akwa

1. Arowana - najładniejsza czerwona ale ta cena....
2. Motoro leopoldi
3. Cichla - ale która ? niewiem
4. Pawiookie
5. Akara pomarańczowopłetwa
6. Nożowiec chitala
7. Channa aurantimaculata
8. Tarczobok żaglopłetwy
9. Zbrojnik czarnopasy
10. Chaca bankanensis
11. Mastacembelus favus
12. coś dla Żony :) bardzo lubi bocje wspaniałe ale wiem że nie mogą tu być

Będzie też gibcio 30cm oraz mały albinos  z dotychczasowego akwa

No to zamieniam się w słuch :)
Pozdrawiam
Michał

Offline pavlo

• Pielęgnica
Odp: 1887L Obsada od podstaw
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2016, 18:19:52 pm »
 Nie jestem znawcą chann ale auranti wymaga chyba zimowania i dość zarośniętego baniaka wiec na starcie odpada.

Pozdrawiam Paweł

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2016, 19:36:02 pm »
Z ryb...

Strasznie mieszesz biototypy. Zastanów się w co idziesz ? Ja bym poszedł w Ameryke PŁD.

1. Arowana - najładniejsza czerwona ale ta cena // OK, czarna wg. mnie bardziej się będzie nadawała...
2. Motoro leopoldi // P14, bo Motoro będzie za duża...
3. Cichla - ale która ? niewiem // Brudne ryby więc... no ale coś dobierzesz, jest spory wybór ;)
4. Pawiookie // Chyba już za dużo ?
5. Akara pomarańczowopłetwa // j.w.
6. Nożowiec chitala // Fany pomysł ;) ale nie pasuje do bio Ameryki Płd.
7. Channa aurantimaculata // zapomnij...
8. Tarczobok żaglopłetwy // każdy zbrojnik to zagrożenie dla płaszczek
9. Zbrojnik czarnopasy // j.w.
10. Chaca bankanensis // nie z płaszczkami, tam mi się wydaje...
11. Mastacembelus favus // znowu mieszanka bio
12. coś dla Żony  bardzo lubi bocje wspaniałe ale wiem że nie mogą tu być // nie bardzo bo wolno rosna i pewnie zostaną zjedzone no i inny bio.

Będzie też gibcio 30cm oraz mały albinos z dotychczasowego akwa // gibi zagrożenie dla płaszczek...
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2016, 23:07:30 pm »
Nie widzę nigdzie arowan czarnych w sprzedaży więc pewnie skończy się na srebrnej ale zobaczymy jeszcze jest czas.

O Leopoldi dopiero co poczytałem artykuł i te najbardziej się spodobały ....
cyt.P.Piotr Koba na temat leopoldi:
Samica osiąga 60cm średnicy, samiec ok. 45-50cm. Minimalne akwarium dla jednej pary: 250x120x55cm
Więc prawi się łapie, zresztą nigdy nie wiadomo czy dorosną do takich rozmiarów.

Chitala też mi nie pasuje tutaj ale jest fajna :)

Jakim zagrożeniem jest zbrojnik dla płaszczki ?

A ogólnie to nie zakładałbym że te ryby od razu i to wszystkie osiągną swój maksymalny rozmiar i będzie ciasno. I tak pewnie pokupuje maluchy bo tak będzie taniej a wydatków teraz na starcie jest masa.
Pozdrawiam
Michał

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2016, 23:09:52 pm »
Wiele czytałem i sam miałem zranienie / ugryzienie przez Zbrojnika płaszczki. Gdzieś nawet na forum jest post i zdjęcia nie tylko moich ale tez i innych osób... Tak więc trzeba uważąc :(

P14 są tez czarne ale rosna mniejsze...
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2016, 15:39:35 pm »

generalnie Michal dobrze prawi, jak zwykle :)  ja uzupelnie

3. Cichla ------ jak Ci się uda znaleźć to bierz mniejsze bo to fajne w stadzie i lepsze do twego zbiornika  (brałbym minimum 3) Kelberi/Intermedia i już tam nie pamiętam jakie jeszcze mniejsze były., uważaj tylko, żeby nie łyknąć jakiegoś rodzaju co żyje w czarnych wodach.....bo sobie zrobisz kłopot :) a te największe to zbiornik za mały się zrobi
 .......i tak sie skonczy na wiekszych bo latwiej dostepne, ale z wiekszych bierz mniejsze ;)) czytaj, czytajj i czytaj

6. Nożowiec chitala // to ryba nocna only i musi miec kryjowki a tych nie bedziesz mial za duzo przy plaszczkach

7. Channa aurantimaculata   nie da rady w tej obsadzie i ogólnie zly pomysl

10. Chaca bankanensis - nie do plaszczek
11. Mastacembelus favus ----- cichle ci zezra kazdego, moze poza starym favusem
12. coś dla Żony  bardzo lubi bocje wspaniałe ale wiem że nie mogą tu być // nie bardzo bo wolno rosna i pewnie zostaną zjedzone no i inny bio. ----------cichle Ci zjedza

zamiast mastacembelusa żeby mieć coś innego wziąłbym
Lepidosiren paradoxus, jest dostepny aktualnie, prapłetwiec z SA

sumy bym sobie darował jakiekolwiek przy plaszczkach  z wiadomych wzgledow
Arowana czarna, cichle, lepidosiren i płaszczki to aż nadto i masz piękną Amerykę Płd.

mozna tez sprobowac flag tail jak rademeness,  grupke, bedzie wiecej sie dzialo, ale to roslinne chyba, wiec sobie robi czlowiek dodatkowy problem ;) do tego  nie wiem jak finalnie sie skonczy gdy cichle urosna!

tylko musisz ryby dobrać  uwzględniając tempo wzrostu, żeby Ci cichle które rosną w oczach i mają wielką gębę nie zeżarły czegoś 

a tak ogolnie, to myslales, ze dostaniesz od razu cala obsade?!?!? nie da sie. trzeba szukac i czekac i dobierac wzrostem (chyba ze masz 2 extra baniaki w garazu)

Mozesz tez miec fart i Krzyska z 3K! i wtedy sie moze udac jak mi do mojej drapieznikowej afryki (chociaz wyjdzie w praniu)

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2016, 15:41:29 pm »
oraz sporo tych litrów finalnie wyszło :)

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2016, 16:17:37 pm »
aa i 3K ma
Salminus maxillosus - to fajny i duży drapeżnik

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2016, 21:46:10 pm »
kocur dzięki za wykład. szacun :)

Nie pozostaje nic innego jak posłuchać i nastawić się na konkretny rejon świata. Tak zrobię.

Na tą chwilę to mogę powiedzieć tylko tyle że koszty budowy akwa kładą mnie na kolana. Do zalania pustego zbiornika i wykończenia zabudowy szacuje 11-12k także rybci po prostu muszę szukać maluchów po taniości żeby cokolwiek tam pływało. Na czarną are i placki BD nie ma szans na pewno nie teraz :( A żonie to w ogóle srebrna się bardziej podoba więc pewnie niedługo wpuszczę sztukę albo dwie do mojej 240-stki.

Wracając do obsady tak jak pisałeś przydałoby się stadko jakiś mniejszych ruchliwych rybci żeby ożywić zbiornik, tylko takich które nie dały by się zjeść.
Na prapławca mam zakaz :) choć mi się podoba.

Pozdrawiam
Michał

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2016, 21:54:25 pm »
Nie jestem znawcą chann ale auranti wymaga chyba zimowania

Prawda.
Wpuscic tego wezoglowa do takiej obsady to bardzo zly pomysl i niechodzi tutaj tylko o te zimowanie.

Salminus maxillosus - to fajny i duży drapeżnik

Nie duzy tylko WIELKI ;)
On by sie nadawal do jakiegos jeziora a nie akwarium ;D

Offline kocur

• Pielęgnica
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 26, 2016, 22:06:01 pm »
no jak nie  ma być płaszczek na razie to dawaj sumiska, młode są tanie a wybór jest zacny i prezentują się kozacko

pseudoplatystomy np. i tu chyba akurat z płaszczkami by nie było tragedii później (niech ktoś naprostuje jak pitolę głupoty) - jak na sumy aktywne mega!!

leiarus marmorartus/pictus
te miałem też i polecam

wprawdzie Afryka, ale.... Auchenoglanis occidentalis - są teraz małe i tanio! Ale tu chyba może być problem z płaszczkami (patrząc na jego pysk) , dla mnie są piękne, ale mi się też podobają prapłetwce :)

a i z afrykańskich to jest bagrus jakiś teraz, ale ich nie znam z autopsji - duże rośnie, filemontosus (nie jestem pewien)

ale może już zostańmy przy SA

« Ostatnia zmiana: Styczeń 26, 2016, 22:09:15 pm wysłana przez kocur »

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 26, 2016, 22:19:00 pm »
Zostańmy przy SA w końcu tutaj od początku szły moje myśli.
Wszystko będzie tylko powoli. Jeżeli przez jakiś czas nie będzie płaszczek to wpuszczę gibcia niech se chłopak popływa - potem out. A może trafi się jakaś okazja na płaszczki albo ktoś będzie chciał oddać za dobre słowo :D

Pozdrawiam
Michał

Offline Torpeda1987

• Pielęgnica
  • 55L -200L - 576 L PAWIOOKIE
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2016, 22:34:56 pm »
Wracając do obsady tak jak pisałeś przydałoby się stadko jakiś mniejszych ruchliwych rybci żeby ożywić zbiornik, tylko takich które nie dały by się zjeść.
Na prapławca mam zakaz :) choć mi się podoba.
Też to chciałem osiągnąć , ale przy mniejszym akwarium 600l bez 2 wiader czyli 576 i moim zdaniem żeby to wypaliło całą obsadę trzeba wpuścić " jednocześnie"  wszystkie małe ryby jeśli będziesz miał mniejsze rybki i dokupisz coś większego to drapieżnik zrobi to co do niego należy.  Ja mam tak wychowane pawiookie z zeberkami i pawiookie nie atakują ich a wystarcz ze coś wpadnie do akwarium i jest młyn. 

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:05:18 pm »
Myślę że powoli można zacząć omawiać obsadę nowego zbiorniczka. Basenik ma wymiar 250x107xh75cm (jeden narożnik trochę ścięty). Moje doświadczenie to około 25lat z rybciami różnej maści od żyworódek po pielęgnice oczywiście, akwaria do max 240l.
Jak na taki staż to zabierasz się do tego jak jeż do je........

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2016, 17:33:47 pm »
Tak juz wczesniej zalowalem ze to napisalem i tylko patrzylem gdy ktos to wypomni, no i sie stalo.  Niestety jak widac g... wiem ale edukuje sie z Wasza pomoca.
Pozdrawiam
Michał