Autor Wątek: 1887L ogrzewanie, oświetlenie, filtracja  (Przeczytany 27460 razy)

Offline Adams2121

• Brzanka
  • **
  • Tomasz
Odp: 1887L ogrzewanie, oświetlenie, filtracja
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 06, 2016, 12:49:47 pm »
Mniejszy rachunek za dogrzanie szkła - wash & go - światło i tak będzie się świecić 8-10h i przy okazji podgrzeje wodę.
Im niższa temp. Pracy ledow  - tym dłuższy czas użytkowania tychże  , nawet beznadziejnych taśm,

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 07, 2016, 21:35:14 pm »
Tylko co zrobisz z tym obiegiem wody gdy już w akwa będzie odpowiednia temp. ? no i co w lato ? dodatkowo jeszcze jakaś mini pompka by musiała być żeby to pchnąć. Całkowicie nieopłacalna sprawa.
Pozdrawiam
Michał

Offline Adams2121

• Brzanka
  • **
  • Tomasz
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 08, 2016, 06:21:01 am »
Czujnik temperatury zalaczajacy pompę w zakresie np 22- 28 st.
(-) Jest brak podgrzewania w nocy - brak swiatla
A bez chłodzenia - szkoda ledow

Możesz Też zrobić .Chłodzenie ze stratami - radiator + chłodzenie mechaniczne , lecz tu tylko straty energii

Wybór należy do ciebie

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 08, 2016, 23:32:38 pm »
Dziś przyszła wężownica. Próbowałem skręcić spiralę ale kiepsko to szło ta rura strasznie pręży więc wykombinowałem stelaż nośny i ułożyłem na płasko. Stelaż zrobiony z elektrycznych uchwytów na rurki raczej średnio twarzowo to wygląda pasowałoby dać coś solidniejszego i z możliwością podwieszenia w sumpie tak żeby nie leżało na dnie. Bo przecież dno jeszcze chcę zagospodarować także muszę jeszcze jakieś modyfikacje przeprowadzić.

* 100_5801.jpg (236.59 kB . 1200x900 - wyświetlony 104 razy)

* 100_5802.jpg (187.13 kB . 1200x900 - wyświetlony 98 razy)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2016, 00:40:30 am wysłana przez Michal »
Pozdrawiam
Michał

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 09, 2016, 15:18:04 pm »
Kolejna relacja z dzisiejszych działań z hydraulikiem. Mamy zrobioną wodę i pompy. Jutro wymienimy stelaż do wężownicy (ten aktualny mi się totalnie nie podoba) na taki po porostu wygrzany z cienkich rurek wodnych oraz podepniemy wężownice do CO poprzez zawory odcinające, odpowietrzniki i elektrozawór. Elektrozaworem będzie sterował termostat elektroniczny natomiast termostat z kapilarą o którym wcześniej pisałem (kontrolujący obecność ciepła CO) ... po burzliwych :) konsultacjach ląduje w kotłowni przy piecu a z tamtąd przewodzik do akwa. Wcześniej myślałem żeby założyć go na pexie ale przecież jeżeli elektrozawór będzie zamknięty to woda nie będzie krążyć więc kapilara nie wyłapała by że jest ciepło w CO.

* 100_5803.jpg (169.92 kB . 1200x900 - wyświetlony 108 razy)

* 100_5804.jpg (217.53 kB . 1200x900 - wyświetlony 116 razy)

* 100_5805.jpg (183.79 kB . 1200x900 - wyświetlony 102 razy)

* 100_5806.jpg (101.58 kB . 1200x900 - wyświetlony 101 razy)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2016, 00:41:39 am wysłana przez Michal »
Pozdrawiam
Michał

Offline gargamelito

• Pielęgnica
  • Darek 860lt Ziemki,retroculusy,l600*3, l114, l14
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 09, 2016, 16:47:47 pm »
Piekny projekt.  Gratuluje.
Te zawory zwrotne po pewnym czasie zaczną przypuszczać wodę i w razie braku prądu będzie problem, poza tym znacznie ograniczają wydajność pomp. Wiem bo przerabialem ich wiele. Jest na to rozwiazanie  wywalasz zawory zwrotne a pompy montujesz poniżej poziomu wody w komorze pompy oczywiście na zewnątrz.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 09, 2016, 21:27:22 pm »
W zeszłym tygodniu zwijałem taką wężownicę, powiem szczerze, że też miałem tą sprężynującą ale bez problemu udało ją się zwinąć na spiralę wokół niej samej. Powiedzmy takie coś http://stalowkasklep.pl/rurka-karbowana-chlodnica-skraplacz-destylator-fi51-304-p-649.html Oczywiście podłączenia do CO muszą być nad powierzchnią. Bo gdy czasem puszczą to tego nie zauważysz. Nie rozumiem toku rozumowania z kapilarą? Bo gdy piec nie będzie grzał to bez różnicy co zawór będzie robił, czy będzie otwarty czy zamknięty. A jak pójdzie ciepła woda to wężownica będzie grzała, zamknie się jak woda w sumpie się nagrzeje. Tak ma to działać. a co to za nitka  przy piecu czy coś tam... :-)
Pozdrawiam Damian R

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 09, 2016, 21:56:24 pm »
Gargamelito dzięki :) ale z tymi pompami poniżej poziomu wody to się robi cztery kolanka więcej , woda krąży w górę , dół i górę to zapewne też ogranicza przepływ więc zapewne idealnych rozwiązań niema.

Szczerze to wężownice bałem się ciaśniej wyginać, mogłaby pęknąć a przynajmniej tak mi się wydawało. Obawiam się że gdy uszczelka puści to będzie się delikatnie sączyć więc i tak można tego nie zauważyć niestety, już myślałem o tym wcześniej. Z kapilarą chodzi o to żeby w przypadku gdy piec nie grzeje a woda w akwa ostygła załączały się grzałki elektryczne a nie otwierał się elektrozawór.
Pozdrawiam
Michał

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 09, 2016, 22:28:31 pm »
Nie martw się nie pęknie. Ja mam zwinięte do średnicy zewnętrznej 48 mm. Całą instalację CO masz na peksach? Jeżeli masz choć część miedzi to musisz odizolować to połączenie i nie ryzykować. Ile ten elektrozawór kosztował? Bo wystarczyłoby ustawić temp na grzałkach np 2*C poniżej kapilary. No ale im więcej elektroniki tym większa koniunktura gospodarcza. :-) Ogólnie to spoko projekt, tylko ja jestem zwolennikiem minimalnej ilości sprzętu. Im jest go więcej tym większe ryzyko, że coś siądzie.

Całkiem zapomniałem. Mogłeś zwinąć to w spiralę o średnicy komory w której będzie grzałka np 20 cm. Ale każde zwinięcie jest dobre byle było poniżej poziomu wody.
Pozdrawiam Damian R

Offline MalyMJ

• Pielęgnica
  • Michał, 1887l
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 09, 2016, 22:39:12 pm »
Miedzi nie mam wcale więc spoko. Wężownice to w sumie wole na płasko tak jak jest teraz bo jeszcze trochę keramzytu tam upchnę na spodzie (mam nadmiar). Elektrozawór kosztował 125zł ale elektryka to mój fach więc wiesz musi być na bogato ;)
Pozdrawiam
Michał

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 10, 2016, 20:59:05 pm »
Wiesz ze wystarczy wyloty z pomp dać lekko pod wodę wtedy prawie nic nie spływa do sumpa i te zawory zwrotne będą zbędne a wodę w akwarium i tak falownikami bym mieszal i kierował
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline pavlo

• Pielęgnica
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 10, 2016, 21:42:53 pm »
Wiesz ze wystarczy wyloty z pomp dać lekko pod wodę wtedy prawie nic nie spływa do sumpa i te zawory zwrotne będą zbędne a wodę w akwarium i tak falownikami bym mieszal i kierował

Niby tak ale nie w tym przypadku bo pompy są powyżej poziomu wody w sumpie.
Pozdrawiam Paweł

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 10, 2016, 23:17:08 pm »
Padło ale uszy miał na myśli koniec rury z pompy w akwarium. Gdy jest tuż pod powierzchnią wody to po wyłączeniu pompy szybko się zapowietrza i ilość spływającej wody jest niewielka. A te pompy w takiej konfiguracji IMO długo nie pochodzą. Zapowietrza się i zatrą.
Pozdrawiam
Piotrek

Offline pavlo

• Pielęgnica
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 10, 2016, 23:31:51 pm »
Padło ale uszy miał na myśli koniec rury z pompy w akwarium. Gdy jest tuż pod powierzchnią wody to po wyłączeniu pompy szybko się zapowietrza i ilość spływającej wody jest niewielka. A te pompy w takiej konfiguracji IMO długo nie pochodzą. Zapowietrza się i zatrą.

Tak wiem i chodzi mi o to samo co napisałeś po prostu przy tej konfiguracji pomp i braku zaworów zwrotnych cała woda spłynie z rur do sumpa a przy wł zasilania pompy nie pociągną wody i .... kicha:)

Pozdrawiam Paweł

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 11, 2016, 00:36:46 am »
Podwójna bo są dwie pompy.

Sorki za literówki w nickach ale z telefonu pisałem i słownik przekręcał na jemu zane słowa  ::)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2016, 00:40:31 am wysłana przez tuptuś »
Pozdrawiam
Piotrek