Autor Wątek: Arowana czarna w 450l (150x50x60h)  (Przeczytany 6278 razy)

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
Arowana czarna w 450l (150x50x60h)
« dnia: Styczeń 04, 2016, 22:19:45 pm »
Na ostatniej zoobotanice mieliśmy między innymi arowanę srebrną 16cm. Trafiła ona do mnie, do 450l aby trochę podrosła i docelowo miała iść do 2500l. Niestety duży zbiornik musiał być zlikwidowany dlatego dziś pojechała do Torpeda1987.
Od połowy września do dziś arka prawie dwukrotnie zwiększyła swoją długość.
Teraz sedno.
Czarna rośnie wolniej niż srebrna. Kupując małą czarną około 10-12 cm, po jakim czasie może ona osiągnąć około 35 cm?
Chciałbym kupić czarną do 450l, zabrać ją na zoobotanicę na koniec września i po zoobotanice sprzedać aby nie wozić jej ponownie prawie 600 km. Kiedy kupić czarną? Myślę, że długość 35 cm to max do 450l. Chyba, że się mylę. Może zamiast czarnej jakaś inna w podobnej lub niższej cenie? Niestety, mam ograniczenie finansowe.
W 450l mam tetragonopterus argenteus, mandi mały i L-200. Ryby wystawione na sprzedaż. Może cena zaporowa ale nie spieszy mi się. Chyba, że mogą one przeszkadzać czarnej to wtedy, mocno zejdę z ceny aby się ich pozbyć.

Offline ksonski

• Pielęgnica
  • Kacper
Odp: Arowana czarna w 450l (150x50x60h)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2016, 23:52:52 pm »
A jardini? 250 zeta ;)
187x105x57h cm 1,1k litrów Amazonki
http://forum.arowana.pl/index.php?topic=2493.msg32225#new
Pozdrawiam,
Kacper

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2016, 00:04:14 am »
Też o niej myślałem i jest dostępna od ręki. Na czarną trzeba czekać. Sprawdzam jeszcze czy jest dostępna w Kaliningradzie.
Nie ukrywam, że czarna mi się bardziej podoba ale jeżeli lepsza będzie jardini to może na nią się zdecyduję.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 05, 2016, 13:43:00 pm »
Michał, Ty masz czarne, jak one szybko rosną?
Szukając w necie doczytałem się dwóch sprzeczności. Nie znalazłem nic wprost ale można wywnioskować, że 40 cm osiągają w rok, a gdzie indziej, że 40 cm osiągają w trzy lata.
Czyli jeżeli moja miałaby u mnie być 6-8 miesięcy to raczej męczyć się nie będzie. Dobrze myślę?
O jardini wyczytałem, że bardzo agresywna i jak osiągnie 20 cm, to moje tetry nie miałyby życia. Więc musiałbym się ich szybko pozbyć.

Offline ksonski

• Pielęgnica
  • Kacper
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 05, 2016, 22:24:32 pm »
Michał chyba pisał w swoim watku ile tam u niego rosły ;)
187x105x57h cm 1,1k litrów Amazonki
http://forum.arowana.pl/index.php?topic=2493.msg32225#new
Pozdrawiam,
Kacper

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2016, 00:10:39 am »
Niestety w temacie Michała nic nie znalazłem na temat przyrostu.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2016, 05:16:44 am »
A żebym to ja pamiętał ;)

Rosną wolniej od srebrnej bo miałem porównanie. Są smuklejsze i mniej agresywne.

Widzisz, to zależy jak będziesz karmił. Staraj się mniej, wtedy będziesz się nimi dłużej cieszył. Obie Twoje wypowiedzi mogą być słusze. Nie zdziwię się jak w ciągu pół roku może mieć nawet 40cm, bo to jest realne.

Ale staraj się ją nie przekarmiać. Kiedy już będzie miała te 15-18cm możesz zacząć ograniczać pokarm drastycznie. Nic jej nie będzie, pójdzie jej tylko na zdrowie. Szczególnie że będzie tylko jedna.

To czy nada się po kilku miesięcy do nadego akwarium będziesz widział po jej zachowaniu. Napewno lepiej czarną pod wieloma względami...

Trzymam kciuki !
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 07, 2016, 16:19:14 pm »
Na ostatniej zoobotanice mieliśmy między innymi arowanę srebrną 16cm. Trafiła ona do mnie, do 450l aby trochę podrosła i docelowo miała iść do 2500l. Niestety duży zbiornik musiał być zlikwidowany dlatego dziś pojechała do Torpeda1987.
Od połowy września do dziś arka prawie dwukrotnie zwiększyła swoją długość.
Teraz sedno.
Czarna rośnie wolniej niż srebrna. Kupując małą czarną około 10-12 cm, po jakim czasie może ona osiągnąć około 35 cm?
Szukając w necie doczytałem się dwóch sprzeczności. Nie znalazłem nic wprost ale można wywnioskować, że 40 cm osiągają w rok, a gdzie indziej, że 40 cm osiągają w trzy lata.

Moim zdaniem nie da się jednoznacznie określić jak szybko dany osobnik urośnie, ze względu na to że jest sporo przyczyn. Co prawda pisałem to już kocurowi na czacie ale, jeszcze raz.
parametry wody, głównie za wysokie azotany i fosforany
nieodpowiednia temperatura wody dla danego gatunku
jednostajne karmienie
niedostateczna ilość tlenu w wodzie
długotrwała hodowla wsobna
brak przestrzeni życiowej przede wszystkim wielkość akwarium, ale również nadmiar krzaków
stres socjalny
I jeszcze jedna bardzo istotna rzecz czyli geny. Każdy kto rozmnażał jakiekolwiek ryby, doskonale wie że jedne rosną szybciej osiągając większe rozmiary a inne wolniej. Niektóre nigdy rozmiarów docelowych dla swojego gatunku nie osiągną.

Oglądałem kiedyś filmik o łososiach. To bzdura że wszystkie migrują do morza. Niewielka część osobników zostaje w miejscu gdzie się wykluły. W porównaniu z rodzeństwem wracającym na tarło wyglądają jak kilkudniowy narybek, osiągają około 10 cm. Co ciekawe przystępują do tarła z tymi wielkimi. Podobno przyczyną ich małych rozmiarów jest dieta, zbyt mało pokarmu.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2016, 22:56:32 pm »
Może komuś się przyda. Poniżej wstawiam dwa filmy, na których widać przyrost arowany srebrnej. Pierwszy nagrany chyba 19.09.2015 r., drugi nagrany chyba 03.01.2016 r. Okres przez jaki miałem arkę to około trzy i pół miesiąca. Przez ten czas zwiększyła swoją długość prawie dwukrotnie. Pod filmikami odniosłem się do kilku warunków trzymania ryby przytoczonych przez Mariusza.
! No longer available

! No longer available

parametry wody, głównie za wysokie azotany i fosforany
azot V nie przekraczał 30, azot IV raczej 0, czasem niewielki skok do 0,05, azot III 0, fosforu nie mierzyłem, ale pistia nigdy w tym szkle się nie trzymała więc wnioskuję, że 0

nieodpowiednia temperatura wody dla danego gatunku
temperatura od 27,5 do 28,5*C

jednostajne karmienie
dieta różnorodna,  krewetka żywa po selekcji neocardina, pałeczki hikari, ikra pstrąga, żywiec (gupik, mieczyk, tęczanka, ślimak, robak biały, ochotka, stynka), mrożonki (kryl, ochotka, krewetka, stynka), podstawa to mrożona krewetka i pałeczki hikari, resztę podawałem jako urozmaicenie

niedostateczna ilość tlenu w wodzie
dodatkowe napowietrzanie

długotrwała hodowla wsobna
nie wiem, przypuszczam, że nie

brak przestrzeni życiowej przede wszystkim wielkość akwarium, ale również nadmiar krzaków
450l, na pierwszym filmiku jest trochę krzaków, które zostały nam po zoobotanice, chyba w dwa tygodnie wyleciały i pozostało tylko drzewo, tak jak widać na filmikach

stres socjalny
myślę, że u mnie raczej to nie występowało

I jeszcze jedna bardzo istotna rzecz czyli geny.
nie wiem
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2016, 10:39:54 am wysłana przez Seban »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 11, 2016, 01:37:40 am »
Przyrost wagi oraz długości Arowany jest znaczy przy pierwszym roku. Potem już jest wolniej. Dzięki za porównanie ! i za pokazanie zalezności...

Pozdrawiam
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2016, 05:34:50 am »
Seba ale mi nie chodziło o twoje akwarium, ja pisałem ogólnie o warunkach w akwariach. Bo pisałeś o sprzecznościach na jakie natrafiłeś co do wzrostu. U różnych ludzi są różne warunki dla ryb, stąd stwierdzenie jak szybko może urosnąć moim zdaniem nie jest możliwe.
Jeszcze co do tlenu. Poczytaj
http://www.akwarium.net.pl/adv/tlen.htm

http://www.akwatech.pl/woda/47-wplyw-cisnienia-na-nasycenie-wody-tlenem.html