Autor Wątek: tłusta obsada do 112/160l  (Przeczytany 13391 razy)

Offline Molalala

• Neon
  • *
  • Stasiek; ch. gachua inle :D
tłusta obsada do 112/160l
« dnia: Grudzień 18, 2015, 18:24:42 pm »
Siemanko,
mam zamiar założyć akwarium 80x35 (a tak na prawdę to 100x40 tylko muszę jakoś starych przekabacić, bo oni nie wtajemniczeni :P) i ma być ono przeznaczone dla jakiegoś dziwadła. "Tłusta obsada" tzn. taka która niezbyt wiele robi, może być zakopana w piachu i wymagać ciemnego prawie pustego zbiornika. Tu kolejna komplikacja: jak przekonać mamę, że np.: batrachus grunnies lub chaca chaca naprawdę jest ciekawszy niż neonki, bojowniki i gupole w jednym akwarium 30l, z ceramicznym zamkiem i kuferkiem z bąbelkami.....
Te gatunki które podałem to moi faworyci szczególnie chaca, jeszcze jej na oczy nie widziałem a już mi jej brakuje!
Ewentualnie myślałem o jakimś sumie elektryczym, albo clariasie, albo coś z rodzaju tetraodon/diodon
PS: "clarias" to nie koniecznie clarias batrachus, wiem że niektóre gatunki osiągają max 10cm
Jaki gatunek polecają mi weterani? Chodzi mi też o praktyczne strony tych ryb np.: wiele z nich będzie wymagać żywego pokarmu, a to oznacza spore koszta lub następny baniak, a taki cięęęężko wynegocjować. Poza tym mam całkiem twardą wodę ~20* i 16 lat - czyli ograniczone fundusze :(

pozdrawiam, Stach

Offline ksonski

• Pielęgnica
  • Kacper
Odp: tłusta obsada do 112/160l
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2015, 23:51:33 pm »
Jak dla mnie piekna rybka to tetraodon miurus. Ogarnij ja a pozniej posz do Arsika :D
187x105x57h cm 1,1k litrów Amazonki
http://forum.arowana.pl/index.php?topic=2493.msg32225#new
Pozdrawiam,
Kacper

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2015, 03:17:43 am »
Powiedz mamie że nie chcesz mieć rybkek jak wszyscy tylko takie których nie ma nikt, dlatwgo że Ty nie chcesz być tak jak inni, tylko chcesz być lepszy ;)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Molalala

• Neon
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2015, 18:30:56 pm »
dobre   ;) tetraodon miurus - piękniś, widziałem go kiedyś i bardzo mnie kusi, tak samo Tetraodon baileyi ale podobno drogi, a drago pisze: "Czytając opisy sugerowane są zbiorniki 120 litrów. Dla małych gówniarzy na jakiś czas starczą, jednak nie wyobrażam tam sobie osobników 10 cm lub większych. Moim zdaniem absolutnie minimum to długość i szerokość 120x60 cm." :'( a co z tymi dennymi? Coś się nada?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2015, 18:35:31 pm wysłana przez Molalala »

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2015, 18:35:20 pm »
Jeżeli chodzi o takie parametry wody to najlepszy wybór Allenbatrachus grunniens. Jednak że jako pokarm najlepiej sprawdza się żywiec. No i woda powinna być posolona.

W rodzaju Clarias są małe gatunki jednak są całkowicie niedostępne. W ogóle na 61 obecnie opisanych gatunków dostępny jest tylko Clarias batrachus.

Co do przekonywania, twoja matula jest osobą dorosłą więc wytłumacz jej jak dorosłemu. Akwarium i ryby to nie zabawki, to że kolorowo jak w jarmarku nie znaczy że jest fajnie i miło dla oka, bo te zwierzęta posiadają swoje wymagania. Widzę że jesteś indywidualistą podobnym do mnie, więc tacy ludzie nie posiadają syndromu stada i nie lecą jak bydło za przewodnikiem. Powinna zaakceptować twoją odmienność. Bo na pewno nie chciała żeby ktoś decydował o wyborze jej partnera życiowego. A z rybami jest podobnie, każdy wybiera to do czego coś czuje.

Offline Molalala

• Neon
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2015, 19:01:21 pm »
Dzięki! a z tym batrachem może macie jakieś uwagi? od kogo je zdobyć? Czy zmieści się para (ale raczej wątpię, ryba osiąga ~30cm) czy lepiej zrobić apartament dla jednego? Czy może jechać na larwach mącznika i kalifornijskich, czy wymaga też czasem ryb?

Co do matuli to pewnie ją jakoś przekonam 8)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2015, 19:09:15 pm wysłana przez Molalala »

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2015, 19:25:35 pm »
Batrachy są lub na zamówienie jak któryś sklep prowadzi dosyć dostępne. Wielkość zazwyczaj oscyluje w przedziale 3 - 8 cm. Większe widziałem tylko w jednym sklepie. Więc do takiego akwarium na jakiś czas się zmieszczą. Nie są agresywne wobec siebie więc można trzymać więcej niż jednego.
W opisach podobno jedzą nawet mrożonki, ale ja nigdy tego nie widziałem na oczy więc trudno mi uwierzyć. U mnie jadły tylko żywe ryby na które polowały w nocy. Nie chciały ruszać dżdżownic ani kawałków mięsa ryb poruszanych przed pyskiem za pomocą żyłki.
Do tego zbiornika z przydennych ryb jeszcze
Babki
Flądry
Iglicznia
Przylgi

Offline Molalala

• Neon
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2015, 20:53:13 pm »
Więc batrach wysuwa się na prowadzenie.
Iglicznie, przylgi raczej odpadają... babki też fajne, ale chodzi mi raczej o jakiegoś zakamuflowanego drabola z wielkim ryjem. Flądry też mnie kuszą - cholernie ciekawe ryby.
 A co powiesz na Daector quadrizonatus, to jest piękność  ::) (tylko woda trochę za twarda, a RO trochę drogie  :'()wygląda trochę jak skaber i wtedy może jakiś brodaczyk czy cóś. No a chaca chaca co prawda o tym nie wiele wiem, zobaczyłem dopiero tutaj na arowanie, ale też robi wrażenie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 17:09:00 pm wysłana przez drago »

Offline Molalala

• Neon
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2015, 02:58:01 am »
A co do kształtu akwarium to może lepiej dać jakieś na zamówienie? Np 60x60xcośtam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 17:09:36 pm wysłana przez drago »

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2015, 17:30:36 pm »
Najpierw akwarium. Ja osobiście mam połowę zbiorników na zamówienie, co do wymiarów. Standardowe akwaria moim zdaniem nie za bardzo się nadają. Najważniejsze wymiary to długość i szerokość, moim zdaniem im większe tym lepiej. I tak np. 150x50x70h i 150x70x50h pojemność mają identyczną, a o ile wzrasta przestrzeń życiowa dla przydennych ryb. A i te pływające w toni wody mają więcej miejsca.

Akwarium nie masz duże, woda trochę za twarda, więc kup np. w biedzie wodę w 5cio litrowych butelkach, koszt około 1.50 zł. Sprawdź parametry jak będą dobre to kupuj z marketu całość lub mieszaj z kranówą.

Skoro podobają ci się megamordy, to batrachy jak najbardziej. Ja jak tylko pierwszy raz zobaczyłem na zdjęciach Daector quadrizonatus wtedy oznaczany jako Thalassophryne amazonica, poczułem miętę od pierwszego spojrzenia.
Bardzo ładna jest jeszcze Thalassophryne nattereri. To prawdopodobnie ta ryba.
[attachimg=1]
http://www.amazon-exotic-import.de/Gallerie/Sonstige/INDEX.HTM

Z sumokształtnych oprócz rodziny Chacidae i 4 gatunków z rodzaju Chaca ciekawe są jeszcze
Ageneiosus - rodzaj
Asterophysus batrachus
Batrochoglanis villosus
Cephalosilurus apurensis
Cephalosilurus fowleri
Cephalosilurus nigricaudus
Lophiosilurus alexandri

Bagarius - rodzaj

Ze śpioszkowatych
Oxyeleotris marmorata
Butis - rodzaj

Reszta to już niestety estuarium.
Z rodziny Synodontidae, jaszczurniki np.
Saurida nebulosa
Synodus hoshinonis

Rząd Skorpenokształtnych oferuje sporo, jednak w dużej większości są to ryby jadowite.
Cottus - rodzaj
Ambiserrula jugosa
Cymbacephalus nematophthalmus
Platycephalus caeruleopunctatus
Thysanophrys cirronasa
Scorpaena scrofa
Scorpaenodes scaber
Scorpaenopsis macrochir
Inimicus didactylus
Leptosynanceia asteroblepa
Synanceia horrida
Gymnapistes marmoratus
Notesthes robusta
Tetraroge barbata
Tetraroge niger

Z babek
Odontamblyopus rubicundus
Taenioides cirratus
Glossogobius flavipinnis

Tylko niestety niektóre z tych ryb potrzebują większego zbiornika.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 18:11:41 pm wysłana przez drago »

Offline Molalala

• Neon
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2015, 20:41:01 pm »
Wielkie dzięki za listę. Szacun!
Przejrzałem wszystkie i Cephalosilurus apurensis dołącza do kandydatów ::)
Ale jeszcze nie jestem pewien, batrach i chaca też są piękne...
Cholera powinienem postawić od razu 3 baniaki zamiast szafy i łóżka albo jeden jakiś treściwy  >:(
A tak poza tematem to myślicie że jest sens lepić sumpa pod taką szklankę czy lepiej coś kupić? A może DSB tylko czy rybom nie będą przeszkadzać strefy beztlenowe? ???
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 20:48:59 pm wysłana przez Molalala »

Offline Tuptuś

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Akwarysta bez zbiornika ;-)
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2015, 10:14:24 am »
Lepiej zrób hydroponike niż sump, uważam że lepiej się sprawdzi.
Wtedy też nie będziesz musiał robić dsb i martwić się tym że ci je ryby rozkopią.
Pozdrawiam
Piotrek

Offline Molalala

• Neon
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 21, 2015, 15:19:39 pm »
No dobra. hydroponika to całkiem dobre rozwiązanie, tylko że nigdy takiej nie robiłem.
Wydaje się proste, ale mam wątpliwości co do wytrzymałości konstrukcji. Gdyby była z doniczki i opierałaby się na tylnej i bocznych ścianach akwarium to wystarczy? Takie doniczki to raczej lipa, ale tanie i widziałem takie filtry. Można też na PCV obciętych od góry i zaślepionych. Nie wiem też ile powinno być wody w hydroponice; pod sam brzeg, czy raczej ma spływać swobodnie po dnie?

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 21, 2015, 15:23:08 pm »
Siemanko,
mam zamiar założyć akwarium 80x35 (a tak na prawdę to 100x40 tylko muszę jakoś starych przekabacić, bo oni nie wtajemniczeni :P) i ma być ono przeznaczone dla jakiegoś dziwadła.

Niewiem czy dla Ciebie Erythrinus erythrinus lub mniejsze Erythrinusy sp zaliczaja sie do "dziwadla".
Piekny zboj ale bardziej pospolity niz propozycje Drago(to akurat nikogo chyba tutaj niedziwi ;) ).

Offline Molalala

• Neon
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2015, 21:32:38 pm »
Nie, nie dzięki ale wilki to całkiem powszechne ryby i wyglądają dość pospolicie. No oczywiście masywna szczęka, silne ciało ale to aktywny drapieżnik (no tak właściwie to półaktywny bym powiedział, tak jak większość channek, aktywne są np. ostroboki, albo okonie).
Ja chcę coś nietypowego, dlatego piszę "dziwadła". Od początku mojej fascynacji rybami na czoło wysuwały się zawsze ryby denne - masywne, często jadowite, żabnicowate, antennariidae, skorpeny, płaszczki, denne rekiny np wobbagong albo anioł morski, tasze, głowacze, flądry ect.
To akwarium chcę przeznaczyć dla jednej z ryb, o których czytam co wieczór, rozmyślam, planuję, przeznaczam praktycznie wszystkie moje pieniądze.
Na tę chwilę mam do wyboru 3 gatunki: Cephalosilurus apurensis, Chaca chaca i Allenbatrachus grunniens raczej nie wyjdę poza ten obręb i na pewno nie będę trzymał ani wilków ani wężogłowów, ani żadnych pielęgnic - tylko grubaski.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2015, 21:37:21 pm wysłana przez Molalala »