Autor Wątek: Premiera Wielkiego Atlasu Ryb AQUAEL!  (Przeczytany 3588 razy)

Offline kocan1

• Pielęgnica
Premiera Wielkiego Atlasu Ryb AQUAEL!
« dnia: Wrzesień 10, 2015, 17:52:04 pm »

Już w ten weekend zapraszamy na premierę Wielkiego Atlasu Ryb Akwariowych AQUAEL
autorstwa Joanny i Pawła Zarzyńskich!
Tą wyjątkową książkę z autografem autora będzie można kupić na Międzynarodowych Targach Zoologicznych PET FAIR w Łodzi
na stoisku AQUAEL (piątek 11 września) oraz na Targach ZOO-BOTANICA we Wrocławiu (sobota i niedziela, 12-13 września).

Wielki Atlas Ryb Akwariowych AQUAEL to wyjątkowa książka, prawie 400 stron, 1400 fotografii i opisy ponad 1000 gatunków ryb.

Każdy akwarysta powinien ją mieć w swojej bibliotece:)
Zapraszamy wszystkich miłośników akwarystyki!

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Premiera Wielkiego Atlasu Ryb AQUAEL!
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2015, 00:02:19 am »
Niestety ale są tam błędy :( Szkoda...
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline polypterus

• Pielęgnica
  • Polypterus/Afryka Paludarium!
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2015, 15:29:59 pm »
Wielkie bledy. Niestety jak wszystkie publikacje panstwa Zarzynskich...

ht

Offline MisterCA

• Neon
  • *
  • Wariat z małą szklanką
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2015, 21:00:13 pm »
Ma ktoś tą książkę? Jaka opinia?
Pozdrawiam, Marcin.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2015, 01:21:29 am »
Dostaliśmy ją jako "nagroda" na Zoobotanica 2015.

Nie pamiętam kto to zabrał ;) Uszoo ?
Michał

580 l.

Offline Seban

• MODERATOR GLOBALNY
  • Płaszczka
  • Laik amator
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2015, 01:41:01 am »
Ja ją mam. Przejrzałem tylko. Jest sporo ciekawych fotek. Opisy dość podstawowe. Dla kogoś kto zaczyna przygodę z akwarystyką lub lubi wygodnie w fotelu powertować album, chce znaleźć coś nowego do szkiełka może to być bardzo ciekawa pozycja. Dla osoby, która siedzi w temacie od dawna i poszukuje czegoś niespotykanego to będzie to raczej ciekawostka.
Z drugiej strony, aby opisać bardzo dokładnie każdą rybę tam wymienioną, trzeba by było wydać kilkadziesiąt opasłych tomów. Nie ma tam szerszych opisów osób, które trzymały te ryby.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2015, 07:16:56 am »
Dla bardzo, bardzo wielu ludzi w tym kraju 1000 gatunków ryb to wręcz kosmos, ale ja potrzebuje już czegoś więcej niż krótkiej gry wstępnej do osiągnięcia orgazmu.
Przeglądałem pobieżnie przy panu Zarzyńskim we wrocku, trochę błędów znalazłem co do nazw. Tekstów nie czytałem więc nie wiem jak to wygląda.
Czekam cały czas na dostawę, bo mam obiecaną. Wtedy może napisze coś więcej.

Offline MisterCA

• Neon
  • *
  • Wariat z małą szklanką
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2015, 15:12:06 pm »
Ok. Dzięki
Pozdrawiam, Marcin.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2015, 22:39:26 pm »
Właśnie zakończyłem korektę atlasu którą obiecałem autorowi we wrocku. Ominąłem zbrojniki i kiryski, węże, żyworódki i pielęgnice, tam korekty przeprowadzono. Zająłem się wszystkim innym, znalazłem 44 błędy i dwie zagadki których nie mogę rozgryźć, pewnie krzyżówki. W każdej publikacji mogą się pojawić błędy, nawet sam autor na końcu książki o tym napisał, jednak niektóre tutaj są wręcz śmieszne.
Np. już na pierwszej stronie płaszczka pod numerem 12 podpisana jako Potamotrygon china, a w w 2011 roku został utworzony rodzaj i opisane dwa gatunki z rodzaju Heliotrygon.
Nr. 108,109 słynna brzanka sumatrzańska przez wieki oznaczana błędnie tutaj też dalej jest oznaczona błędnie jako Systomus tetrazona zamiast Puntigrus anchisporus, chociaż autor tutaj akurat zaznaczył to w uwadze.
Nr. 116 dalej błędnie w różnych publikacjach pod nazwą Puntius everetti, a od dawna wiadomo że naprawdę jest to Puntius dunckeri.
Nr. 156 tak zwana kosiarka do tej pory podpisywana błędnie jako Crossocheilus oblongus zamiast Crossocheilus langei.
Nr. 369 dalej jako Platydoras costatus zamiast Platydoras armatulus.
Nr. 482 tak zwany potocznie młot podpisany Pangasius pangasius, chociaż absolutnie tego gatunku nie przypomina zamiast Pangasius sanitwongsei.
Nr. 500 notorycznie mylone dwa gatunki, nie wiem dlaczego tutaj jako Pareutropius debauwi zamiast Pareutropius buffei.
Nr. 502-504 czyli poczciwy sumik szklisty. Było o tym swego czasu sporo artykułów o tym że przez lata błędnie podpisywany jako Kryptopterus bicirrhis i tak jest nadal. A opisany w 2013 jako nowy gatunek Kryptopterus vitreolus.
Nr. 688 nadal błędnie wszędzie podpisywany kolcobrzuch jako Tetraodon fluviatilis który jest rzekomo bardzo podobny do Tetraodon nigroviridis. A odróżnienie jest banalnie proste, T.fluviatilis ma żółto czarne plamy na grzbiecie.
Nr. 702 na zakończenie ciekawostek iglicznia. Jak można pomylić tak charakterystyczny gatunek jak Doryichthys boaja i nazwać go jako Microphis brachyurus.

Śmieszne na tyle że ja taki laik rybny je zauważyłem.

Podoba mi się to że niektóre litraże dla niektórych ryb troszkę wzrosły, jednak dla wielu innych wciąż pozostają nędzne. Druga sprawa że litraż lepiej było by zamienić na wymiary. Sam na swojej stronie miałem z tym problemy z czytelnikami, dopiero wprowadzenie wymiarów głównie powierzchni dna, którą teraz coraz więcej ludzi stosuje rozwiązało problemy. Poza tym wielu synów peta i pojary, sugeruje się właśnie tym że duże ryby są opisywane w małych litrażach. I nie widza nic złego w tym że ryby mają ciasno bo przecież żyją.
Nie podoba mi się to że jak zwykle dużo papieru idzie na śmietnik typu złota rybka, molinezja, mieczyk, gupol. Natomiast dla czubków jak ja lub podobnych, ryb ciekawych i rzadkich jak zwykle jest niewiele.
Podsumowując gdyby ten atlas wyszedł w 1990 roku razem z książką Hansa Frey pod tytułem akwarium słodkowodne, była by to niezwykle ciekawa pozycja i oby dwie książki by się uzupełniały jeżeli chodzi o gatunki. Bo i tu i tu opisy są krótkie, jednak atlas jest głównie do tego żeby znaleźć rybę której się nie zna, i nie wie jak szukać gdzie indziej.
Jednak za 150 zł warto ją kupić to nie jest coś co zmienia się często.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2015, 01:56:41 am »
Drago, i jak cie nie lubić i nie cenić ;) Dobra robota. Według mnie błędów jest dużo za dużo... Jak na atlas za 150zl. Dlatego zachęcam Cię abyś wydał swój! Ja Ci pomogę organizacyjnie!
Michał

580 l.

Offline gargamelito

• Pielęgnica
  • Darek 860lt Ziemki,retroculusy,l600*3, l114, l14
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2015, 10:38:31 am »
To by było coś! Z osobliwosciami jak na stronie drago. Ja kupuję w ciemno  ;D

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2015, 19:37:21 pm »
Michal pomoc nawet najlepsza na nic się zda bez zdjęć - ładnych zdjęć ryb.
Poza tym, to by był atlas dla bardzo ograniczonej liczby czytelników - śmieci by tam nie było, tylko sado-maso.