Autor Wątek: Nie jedzą  (Przeczytany 8350 razy)

Offline King

• Brzanka
  • **
Nie jedzą
« dnia: Luty 03, 2010, 15:42:30 pm »
 >:(

Jak w temacie, 4 moje czarne aro od tygodnia nic nie tknęły, no moze skubnęła któraś jednego danio, bo się sztuki nie mogę doliczyć, ale równie dobrze mógł wyskoczyć jakąś dziurą.  Żarcie podaję i usuwam.

Próbowałem: krewetki mrożone, ochotka Jumbo mrożona, larwy żywe drewnojadów, świerszcze żywe, żywe rybki, dżdżownice wiadomo: żywe, rosówki też żywe - dwa dni pełzały po dnie akwarium. Do głowy przychodzą mi jeszcze larwy much.

Ryby pływają w kwarantalniaku 240 l - samo zkło i wyposażenie, cały czas są bardzo płochliwe, trzymają się razem, a jak podchodze do baniaka to panika sięga zenitu. Parametry wody: NH3 - 0, NO2 - 0, NO3 - 5, temp 28 st. C. Podmieniam wodą po prefiltrach, codziennie po około 50 l - tyle mi schodzi przy usuwaniu nie zjedzonego pokarmu z dna. Gówien nie było ani razu.

Jakieś sugestje?

Marek

Offline damian

• Arowana
Odp: Nie jedzą
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2010, 16:40:09 pm »
Wyłącz oświetlenie, przykryj akwa z przodu góry, z tyłu i z jednego boku jakąś ciemną słąbo przepuszczającą światło płachtą.
Wszadź  do zbiornika jakąś przeszkodę za którą ryby będą mogły się schować jak zaczniesz powoli odkrywać zbiornik i Cię zobaczą. Nie dawaj im przez 1 dzień nic do jedzenia a po tem wpuść kilka małych danio.

Jak zaczniesz odkrywać zbiornik to nie po całej szybie od razu tylko po kawałku aż ryby się przyzwyczają. Do światła i do widoku ludzi powiedzmy po 20 cm bierzących ściany na godzinę ale po co najmniej kilku godzinach prawie całkowitej ciemności.

/miałem podobny problem z pyszczakami i się udało z tym, że nie karmiłem ich przez 10 dni a światło zapaliłem dopiero na 6 dobę.

Całe odkrywanie zbiornika a przynajmniej przedniej szyby trwało 2 dni a i tak po całym zabiegu gdy podbiegał do akwa mój syn rybki uciekały gdzie pieprz rośnie ale gdy podchodziło się powoli było zdecydowanie lepiej. Ryby przestały być pochliwe i po 10 dniach głodówy zjadały wszystko co im dawałem./

Oczywiście to nie arowany ale myślę, że psychologia ryb jeżeli można tak powiedzieć jest podobna.

Nie wiem ile arowana może wytrzymać bez jedzenia więc ten pomysł musisz dostosować do własnych możliwości.  Najprawdopodobniej wygląda to tak, że człowiek złapał je w swoim naturalnm środowichu i teraz są nieufne i płochliwe a pusty zbiornik wzmaga jeszcze ten stan rzeczy. I pogłębia ich traumę. Jeżeli wyłczysz wieczorem światło w pokoju a do jego wnętrza będzie wpadało światło z innego pokoju powinno być lepiej. Sprawdź i daj znać jak Ci poszło.
Pozdrawiam Damian R

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2010, 16:40:48 pm »
Moim zdaniem nie powinieneś włączać oświetlenia i zakryć czymś przynajmniej połowę zbiornika.

P.S. Sory, ale post został napisany w tym samym czasie  :P
Pozdrawiam,
Paweł

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2010, 16:59:31 pm »
P.S. Sory, ale post został napisany w tym samym czasie  :P
Nie ma za co przepraszać, przynajmniej widać, że jesteśmy tu po to aby sobie pomagać. Pozdrawiam
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2010, 19:29:27 pm »
Zgadzam się z Damianem w 100%. Tak właśnie bym zrobił...

PS: Śliczne te Twoje rybcie :)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline erich

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2010, 23:30:49 pm »
Aro czarne z natury są bardzo nieufne (w przeciwienstwie do srebrnych). Karm tylko żywcem i czekaj.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2010, 00:26:37 am »
Aro czarne z natury są bardzo nieufne (w przeciwienstwie do srebrnych). Karm tylko żywcem i czekaj.

Bo Czarne w 95% są z odłowu. Żadko moża spotkać jednostki urodzone w niewoli, w przeciwieństwie do srebrnych których rozmażanie w akwariach spotyka się coraz częściej.
Michał

580 l.

Offline King

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2010, 14:54:52 pm »
Hura!!! Pod przykryciem od wczoraj ilośc żywca zmniejszyła się o połowę. Ryby co prawda nie wygladaja na jakieś obżarte, ale 20 rybek nie mogło ot tak sobie wyparować.

Pozostaje popracowac nad dostępnością żywca. Dodatkowo wstawiłem na szkło dwie donice z dużymi żabienicami, żeby ryby mogły popracować nad "ostrożną ufnością" - okazywaną z lekkiego ukrycia  ;) wobec mej skromnej osoby  ;)

Marek

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 05, 2010, 15:50:35 pm »
Super, niech rosną zdrowo i szybko ;)

Niedługo możesz zacząć wprowadzać inny pokarm. Pomyśl także o dobrym suchym żarciu... Hikari dla Arowan... to dobry pokarm dla uzupełnienia im "witaminek" i innych składników odżywczych. Zdaża się że go nie będą chciały jeść, ale spróbować warto, bardzo ładnie się po nim wybarwiają :)

Powodzenia !
Michał

580 l.

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2010, 16:36:20 pm »
Fajnie- już nie musisz się martwić  ;)

Super będzie jak będą jadły suchy pokarm, oczywiście jako uzupełnienie.
Pozdrawiam,
Paweł

Offline Andooszka

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2010, 19:44:40 pm »
Witam ;-)

I jak tam rybcie ?
Miałam podobny problem ze skalarami i postepowałam tak jak tu napisał damian.
Śliczne te dzikuski ;-)

Pozdrawiam Andooszka ;-)

Offline King

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 18, 2010, 12:24:54 pm »
I jak tam rybcie ?
Miałam podobny problem ze skalarami i postepowałam tak jak tu napisał damian.

Ryby dalej siedzą na "szkle" ale już w wersji z kryjówkami, akwarium przysłonięte i bez oświetlenia sztucznego - tylko dzienne. Ryby dalej są nieufne. Zgodnie z sugestjami Ericha, pływają pośród "żywca", którego jak widzę ubywa, ale nie w jakims zastraszającym tępie. Ryby też na wypchane żarciem nie wyglądają. Dla mnie to przyznam trochę szok, miałem już srebrną aro i w porównaniu z tymi dzikuskami napychała się az do kwadratowości.

,

Marek

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 18, 2010, 13:33:36 pm »
Ale fajne :) Aż miło popatrzeć :) Tak bez dna i te rośliny... jednak ma to swój urok ;)

Tak, czarne to nie to co srebrne. Moje tez nie rzucają się na żarcie i mimo że mam je już jedną rok to nadal jest nieufna (jest już lepiej ale dużo jeszcze brakuje). Za to moja srebrna jeszcze w PL, dawno temu ;) jak tylko zobaczyła żarcie zaraz o nie walczyła i można powiedzieć że niemalże dawała się pogłaskać jak piesek. Twoje Czarne to z odłowu tak więc nie ma się co dziwić. Ale cierpliwości będzie lepiej :)

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję rybek, naprawdę piękne :)
Michał

580 l.

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2010, 16:24:55 pm »
spróbuj do welonek dołożyć jeszcze danio.....

są mniejsze i ciągle plywają (nie chowają się)
scleropages jardini

Offline King

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 18, 2010, 18:21:11 pm »
spróbuj do welonek dołożyć jeszcze danio.....

są mniejsze i ciągle plywają (nie chowają się)

Jest ze 100 danio z 50 żałobniczek i ze 100 młodych wielkopłetwów. Tzn było, teraz jest zdecydowanie mniej. A z welkonkami nie trafiłem, jak kupowałem żywca, to ciężko mi się było jakoś tak pamięciowo ogarnąc jaki rozmiar do pyska wejdzie. Mam nadzieję, że "dojdą" rozmiarowo.

Marek