Autor Wątek: Akwarium gdyńskie grudzień2009/styczeń2010  (Przeczytany 4483 razy)

Offline erich

• Brzanka
  • **
Akwarium gdyńskie grudzień2009/styczeń2010
« dnia: Styczeń 31, 2010, 13:24:09 pm »
Korzystając z okazji (wizyta brata) wybrałem się do gdyńskiego akwarium. Miało to miejsce w weekend sylwestrowy. Wykonałem kilkaset zdjęć. Naprawdę niełatwo było wybrać te najlepsze.
Jako iż mieszkam w Gdyni raz na kilka miesięcy bywam i będę bywał w gdyńskim akwarium. Będę starał się więc śledzić "przyrost" amazonii i zamieszczać relacje z kolejnych wizyt na forum.
Miłego oglądania.

Chciałbym przeprosić Michała, że tak długo zwlekałem z fotkami - nawał spraw ;)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Akwarium gdyńskie grudzień2009/styczeń2010
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 31, 2010, 15:23:14 pm »
No chyba żartujesz z tymi przeprosinami :)))) To ja dziekuje za tak fajne zdjęcia no i ze wogóle je wstawiłeś...

Spakuj wszystkie do jednego pliku, powiem Ci jak wrzucić je na serwer :) To zrobię oddzielną Galerię :)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 31, 2010, 18:34:51 pm »
Dzięki. Fajne zdjęcia  :)
Pozdrawiam,
Paweł

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 31, 2010, 22:26:08 pm »
Fajnie, bardzo mi się podoba, że woda jest taka czyściutka.
Ale oczywiście najbardziej podoba mi się ta piękna P. castexi (z tego co kolega mówił opisana jako P. schroederi), szkoda, że nie dokupili jej faceta. :-[
Cichlidae.pl

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 01, 2010, 10:21:20 am »
nie mam wyjścia - w weekend jadę
scleropages jardini

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2010, 18:33:23 pm »
nie mam wyjścia - w weekend jadę

troszkę czasu minęło, ale w końcu udało się mi wybrać do Gdyńskiego Akwarium - jestem zachwycony.

jak przejrzę fotki to może znajdę coś ciekawego do zaprezentowania na formum 
scleropages jardini

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2010, 22:06:28 pm »
obiecane kilka fotek
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2010, 22:16:57 pm wysłana przez Paweł M »
scleropages jardini

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2010, 22:22:58 pm »
cd
scleropages jardini

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 17, 2010, 18:35:33 pm »
To ja dorzucę kilka zdjęć i refleksji ;)  z wizyty w dniu 13.08.2010.
Ogólnie to 8 lat od poprzedniej wizyty zmieniło się na prawdę wiele, i na znacznie lepiej. Zamiast brzydkich i brudnych akwariów rodem z PRLu malują się nam przed oczami ładne, zadbane zbiorniki z pięknymi i zdrowymi rybami. W sumie poza akwariami w sali z dioramami (te akruat są brudne, słabo oświetlone, tak jakby "zapomniane") każden jeden zbiornik robi bardzo miłe wrażenie. Nie robiłem jakiejś fotorelacji, ale przedstawię kilka protretów przepięknych stworzeń, jakie tam zobaczyłem, i dla jakich warto się tam wybrać.
Bardzo ładne garbiki pasiaste, widywane w wielu obrazach z raf Karaibów, podrośnięte i o niesamowitych barwach:

Węgorze ogrodowe - więcej chyba nie trzeba mówić? Je trzeba zobaczyć:

Plataksy, wyrośnięte, aktywne, zupełnie inne od małych, nieśmiałych i bardziej kolorowych młodych osobników:

Żarłacze czarnopłetwe - jedne z najczęściej wystawianych rekinów. Młode ok. 60cm okazy, niestety w już dość przyciasnawym dla nich, 3-metrowym akwarium (ale wysokim na 2m!)

Innej nazwy dla tego zdjęcia być nie może: "Deep Sea":

W tym akwarium ciężko było zrobić dobre zdjęcie, ze względu na dość słabe światło i mocne "zabąbelkowanie". Wraz z tymi rekinami w akwarium były również piękne ryby-piloty, nie mnie aktwyny, ale bardziej przydenny rekin bambusowy:

ale i bardziej płochliwy, pozstajacy w zacienionej części akwarium ok. 70cm strzępiel:

Innym zbiornikiem, nie bez powodu przyciągajacym wzrok był jedyny w pełni rafowy zbiornik. Poprzednim raze (8 lat temu, przypominam) miałem okazję widzieć to cudeńko w fazie startowej - o twardzielach nie było wtedy jeszcze mowy, a obsada rybna była bardzo skąpa. Obecnie to na prawdę śliczne akwarium. Szkoda, że obok niego jest wyjscie na taras, i czasem przeszkadzają w fotografowaniu świetlne refleksy:

"Underwater":

Ostatnie trzy ciekawostki w tematyce morskiej (która jest oczywiście bardziej ciekawa, i bogatsza w gatunki) które tu pokażę to:
Seleny, niesamowite morskie ryby, płaskie jak talerz, z ostrą jak brzytwa krawędzią ciała:

Łodziki, żywe skamieniałości. Ruchliwe toto nie jest, ale wrażenie robi:

I ośmiornica, która mieszka w ciemnym akwarium, a że nie wolno jej robić zdjęć z fleszem (po prostu się nie da, bo światła w tym akwarium prawie nie ma, a szyba jest zaparowana - mimo to znajdą się idioci którzy rażą biedne stworzenie tymi swoimi idiotenkamerami), mnie udał się tylko jeden portret:

Słodkowodna część ekspozycji jest tak na prawdę poświęcona tylko i wyłącznie amazonce (nie licząc kilku akwariów zimnowodnych, ale one są ciemne, szyby również zaparowane = ciężko cokolwiek sfotografować), ale za to 3 z 4 akwariów są na prawdę warte uwagi.
1. Z płaszczkami :dance:  Właściwie to z jedną płaszczką: ślicznym samce Potamotrygon castexi (opisanym jako P. schroederi), o średnicy 50cm. Piszę z jedną, bo rodzinka "zwykłych" P. motoro prawie się tam nie liczy:

5cm szyba z akrylu, wada - dodany murek umilający obserwację zasłania całkowicie płaszczki gdy te leżą blisko frontu akwarium.
Gwiazda akwarium, najaktywniejszy, prawie proszący "pogłaskaj mnie", mimo kolca na ogonie długości dobrych 7cm:

"Entering to the Paradise": :romance-smileyheart:

Drugie akwarium to lekko przerybiona obsada z dwoma arapaimami na czele, których karmienie miałem zaszczyt obserwować (niestety, byłem tak podniecony tym tym faktem, że nie zdążyłem złapać ostrości w kluczowych momentach  :evil: ):

Arapaimy pobierały stynki również z dna, co wiązało się z chwytaniem żwiru w pysk. Zapewniam, widok takiego stwora wyrzucającego wywrotkę żwiru z pyska jest wart każdych pieniędzy :D
3 akwarium, zamieszkiwane przez piranie, równocześnie jedno z niewielu w całym AG obsadzonym roślinami:

No i czwarte akwarium w ekspozycji "Amazonia", moim zdaniem całkowicie zmarnowane. Dlaczego? Bo anakonda która ma niby być jego ozdobą leży sobiena brzegu, a w krystalicznie czystej wodzie, w betonowym basenie szerokości 2m pływa kilka marnej jakości pawiookich. Według mnie to akwarium winny zasiedlać jakieś cudne pielęgnice, a jeszcze lepiej, aby obsadę z dość małego "arapaimowego" akwarium umieścić właśnie tam.

Podsumowując, poza brakiem ciekawszych pielęgnic, to jest to na prawdę genialne miejsce dla miłośnika ryb, i innych wodnych stworzeń. Poza wielkimi akwariami w Galerii we Wrocławiu to bodaj jedyne godne uwagi miejsce w naszym kraju, gdzie ryby mają miejsce do pływania, żyją w czystej wodzie, a płąci się nie za oglądanie pyszczaków w roślinniaku, a biotopowe akwaria pęłną gębą. Namiastka prawdziwych, ale odległych placówek, nazywanych (niemal trudnym do wyobrażenia sobie u nas słowem) Oceanariami.

Gorąco polecam! :ok:
Cichlidae.pl

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 18, 2010, 10:40:24 am »
Rzekomo jakieś akwarium morskie zrobili w zoo we Wrocławiu jak mi się uda to pójdę w tym roku.
W akwarium w sklepie Arkady Wrocławskie byłem wiele razy (bo mieszkam prawie we Wrocł.) i jest naprawdę na co popatrzeć, ale pamiętam je z czasów jak otwarli sklep to było o wiele ładniejsze...

Dam kilka zdjęć z zoo z roku 2009

altumy

ryby z naszych wód w akwarium/basenie na dworze

obok oczko wodne

tęczanki

palety (bardzo wyrośnięte)

(przepraszam że z adresem, ale innego nie mam)

p.hełmiasty

p.motoro

ryba liść

teraz trochę morskiego

w terrarium były również pawiookie,  cytrynowe, chyba piranie pacu- widok tylko z góry
PALUDARIUM

Pozdrawiam,
Paweł