Autor Wątek: 1000l + sump w piwnicy  (Przeczytany 2535 razy)

Offline insp928

• Neon
  • *
  • Paweł, 1000l w drodze + nietypowi mieszkańcy
1000l + sump w piwnicy
« dnia: Kwiecień 04, 2015, 21:24:12 pm »
Nadchodzi czas realizacji marzeń - czyli własne 1000l. W założeniu, baniak stoi sobie w salonie, natomiast sump w piwnicy, z przesunięciem w poziomie o jakieś 10m i w pionie o wysokość kondygnacji piwnicy, czyli 2m. Czemu tak? Powody są trzy:
Pierwszy i najważniejszy to zapewnienie maksymalnej ciszy w dość niewielkim domku rekreacyjnym (cały dół ok 35mkw + poddasze użytkowe). Założenie to udało się prawie w całości zrealizować, z pominięciem niestety wentylatora do DGP nad kominkiem i obiegowej pompy od podłogówki w łazience. Z pompą i szafką rozdzielczą do podłogówki to zupełnie inna historia, bo wiem, że system działałby znakomicie, jeśli umieścić by rozdzielnię w piwnicy a w górę puścić samoodpowietrzniki, ale tzw. "fachowcy" się uparli, a ja nie dopilnowałem swojego - i mamy... Oba są jednak na tyle ciche i tak rzadko w sumie używane, że nie będą sprawiały dyskomfortu.
Drugi to maksymalne wykorzystanie kubatury budynku. Po prostu wszystko, co nie musi być gdzie indziej, jest w piwnicy - piec dwufunkcyjny, rekuperator, pompa studni, ewentualna filtracja do basenu, pralka, rozdzielnia elektryczna itd itp. I tutaj też znalazło się miejsce na sumpa.
Trzeci powód, może mało istotny, jednak warty zachodu, to zmniejszenie nacisku jednostkowego na jastrych. Co prawda pod salonem podpiwniczenia nie ma, na gruncie jest cement, na nim styropian 10cm (styrodur 5cm w miejscu na akwarium), dalej podłogówka i jastrych 6 cm (ok 11cm w miejscu na akwarium), ale blisko 1,5t na niecałe 2mkw płyty pływającej dylatowanej to całkiem - według mnie - niemało.
Jak planowałem rozwiązać sprawę "komunikacji" pomiędzy baniakiem i sumpem. Oczywiście dwa upusty i jeden powrót. Taka też ilość rurek została poprowadzona pod jastrychem przez "fachowców", którzy wiedzą lepiej. Niestety, wiedzenie lepiej spowodowało, że dali rurki zgrzewane pp, które co prawda do wody użytkowej są idealne, ale do spływu i powrotu mają po prostu za małą średnicę. Oczywiście, nic straconego, gdyż rurki te wykorzystam jako powrót z sumpa do baniaka, a spływ zrealizuję za pomocą rury fi 50mm, puszczonej innym torem.
Jaką pompę chcę zastosować? Obiegową Omnigeny lub Grundfosa, taką jak stosuje się do np. podłogówki. Urządzenie pozwalające na wymianę ok. 5000l/h powinno się w pełni sprawdzić. Pytaniem pozostaje, czy odległość powrotu (wspomniane 10m w poziomie i w pionie 2m) nie będzie wymagała zastosowania pompy o większej wydajności?
Jak rozwiążę sprawę z podmianę? Centralna rozdzielnia wody użytkowej - po bloku filtrów - jest właśnie w piwnicy. Tam też jest punkt odprowadzenia ścieków.
Sprawa ogrzewania... Na sterowniku Auraton do podłogówki mam niewykorzystaną jedną strefę. Podepnę się tam z głowicą termostatyczną, taką jak na listwie od podłogówki, która to będzie puszczać podgrzaną wodę do wężownicy zanurzonej w sumpie, a wykonanej z rurki do podłogówki (różni się od klasycznych pexów). Wyzwalanie sterownika Auraton, a co za tym idzie pieca dwufunkcyjnego i otwarcie obiegu w wężownicy sumpa nastąpi za pomocą termostatu RTM-01 Zamela, którego sondę temperaturową umieszczę w baniaku w salonie. Jako backup klasyczna grzałka elektryczna z termostatem, umieszczona w sumpie.

Co o tym sądzicie? Czy moje założenia są prawidłowe, czy błędne? Zanim dalej będę kontynuował "opowieść", liczę na uwagi doświadczonych (ja niestety tak jakby startuję od zera) budowniczych;)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: 1000l + sump w piwnicy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2015, 00:50:18 am »
Witaj :)

Gratuluję pomysłu ! Jeśli miłujesz ciszę i odpowiednie wykorzystanie miejsca to bardzo fajny pomysł.

Moje pytania:

1. Czy uwzgledniłeś przy wielkości sumpa ilość wody jaka będzie się znajdowała w rurach - tych spustowych i tych od pompy ?
2. Czy planujesz zastosować zawór zwrotny ?

Jak planowałem rozwiązać sprawę "komunikacji" pomiędzy baniakiem i sumpem. Oczywiście dwa upusty i jeden powrót. Taka też ilość rurek została poprowadzona pod jastrychem przez "fachowców", którzy wiedzą lepiej. Niestety, wiedzenie lepiej spowodowało, że dali rurki zgrzewane pp, które co prawda do wody użytkowej są idealne, ale do spływu i powrotu mają po prostu za małą średnicę. Oczywiście, nic straconego, gdyż rurki te wykorzystam jako powrót z sumpa do baniaka, a spływ zrealizuję za pomocą rury fi 50mm, puszczonej innym torem.

Jaką średnicę rurek powrotnych zastosowali ?

Jaką pompę chcę zastosować? Obiegową Omnigeny lub Grundfosa, taką jak stosuje się do np. podłogówki. Urządzenie pozwalające na wymianę ok. 5000l/h powinno się w pełni sprawdzić. Pytaniem pozostaje, czy odległość powrotu (wspomniane 10m w poziomie i w pionie 2m) nie będzie wymagała zastosowania pompy o większej wydajności?

Każda pompa ma diagram który wykaże Ci o ile przepływ zmini się w zależności od wysokości słupa wody. Tutaj największą rolę odgrywa wysokość a nie długość. Dla 5000l/h dla wysokości 3 metrów możesz mieć stratę nawet 30-40% w zależności do rodzaju pompy - Grundfos. Jeśli chodzi o to jaki przepływ powinien być w Twoim zbiorniku to zależy też od ryb jakie chcesz w nim trzymać. Standardowo przyjmuje się wielkość akwarium x 3. Czyli po uwzględnieniu wysokości słupa wody i wydajnosci pompy przy około 3 metrach powninienneś mieć około 3000litrów/h relanego przepływu więc taka pompa 5000l/h powinna być OK.

Pozdrawiam i czekamy na kolejne pytania ;)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
Odp: 1000l + sump w piwnicy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2015, 20:43:19 pm »
Jeśli chodzi o to jaki przepływ powinien być w Twoim zbiorniku to zależy też od ryb jakie chcesz w nim trzymać. Standardowo przyjmuje się wielkość akwarium x 3. Czyli po uwzględnieniu wysokości słupa wody i wydajnosci pompy przy około 3 metrach powninienneś mieć około 3000litrów/h relanego przepływu więc taka pompa 5000l/h powinna być OK.

co oznacza, że niestety raczej na pewno będzie za mało....... ale zawsze można sie podeprzeć jakimś dodatkowym urządzeniem robiącym wir tylko w akawarium
scleropages jardini