Autor Wątek: Ogrzewanie akwa prosto z CO?  (Przeczytany 29878 razy)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Ogrzewanie akwa prosto z CO?
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 14, 2010, 17:24:06 pm »
ostatnio coraz poważniej myślę nad tym tematem ale naczytałem się różnych historii o toksycznym wpływie miedzi na organizmy wodne. W wodzie twardej podobno ten efekt nie występuje ale czy ktoś wie jak jest w innym przypadku. Moim zdaniem zastosowanie 2m rurki nie powinno doprowadzić do zatrucia ryb. Co wy na to?

A ja bym sobie dał spokój z miedzianą rurką, chyba że zastosujesz filtr ;)))
Nie łatwiej i taniej jest zastosować rurki plastikowe ? Takie jakie ja wykorzystałem przy budowie mojego systemu ? Łątwe w montarzu, tańsze od miedzianych i tak ciężej jest je uszkodzić ;)
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 15, 2010, 11:04:40 am »
no tak Michale plastikowa rurka czyli alupex jest bardzo dobrym rozwiązaniem ale tylko w przypadku pieca zasilanego gazem lub olejem. Nawet najlepszy sterownik do pieca na paliwo stałe nie gwarantuje tego że się woda nie zagotuje. A w takim przypadku z rurki plastikowej zostanie tylko wkład aluminiowy jakieś 0,1-0,2mm grubość ścianki bo rurka się po prostu rozpuści. Znalazłem inne rozwiązanie. Sumpa o powierzchni dna 100x40 chcę postawić na czymś w rodzaju podłogówki wykonanym z Cu. W sumpie ma być docelowo ok 10 cm wody a w razie awarii ok 40 lub mniej więc nie wiem czy:
1 - akwarium może stać na samych rurkach
2 - jaką temperaturę wytrzymuje silikon akwarystyczny
3 - czy szkło nie pęknie jak temperatura rurek będzie ok 130 stC

zastanawiałem się też czy nie postawić sumpa ok 10 cm wyżej niż rurki lub skonstruować jakąś skrzynkę i wsadzić tam rurki i zasypać piaskiem a na tym postawić sumpa.

Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 15, 2010, 19:57:09 pm »
Ciekawy pomysł :))

1 - akwarium może stać na samych rurkach
2 - jaką temperaturę wytrzymuje silikon akwarystyczny
3 - czy szkło nie pęknie jak temperatura rurek będzie ok 130 stC

zastanawiałem się też czy nie postawić sumpa ok 10 cm wyżej niż rurki lub skonstruować jakąś skrzynkę i wsadzić tam rurki i zasypać piaskiem a na tym postawić sumpa.

Ja bym nie ryzykował stawiania akwarium na rurkach. To jednak szkło, a szkło pęka również od różnic temperatury. W zależności jaki był zastosowany silikon być może wytrzyma, ale przecież tego nie wiesz. Raczej z uwagi na nierówą powierzchnię nie kładłbym akwarium (bo lekkie ono nie jest) na samych rurkach. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj pomysł ze skrzynią i pisakiem, tylko bym dał 2-5cm piasku i na to akwarium, po co aż 10 ?

Pozdrawiam
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 15, 2010, 21:22:37 pm »
nie 10 cm piasku tylko cały sump 10 cm nad gołymi rurkami tak jakby nad grzejnikiem a z piaskiem to 2 możliwość.
Pozdrawiam Damian R

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 26, 2010, 23:24:33 pm »
no i stało się. wszystko zamontowane. test dopiero jutro. dzisiaj sprawdziłem tylko szczelność.
jako, że sump już stał na 10 cm styropianie, to nie mogłem dać ogrzewania pod sumpa. Dałem je obok. w moim smpie jet tylko ok 6 cm wody to poprowadziłem 2 rurki z miedzi o średnicy 15mm po tylnej ściance i jednej bocznej w odległości ok 3 cm od szyby. jutro zasypię to albo żwirkiem albo piaskiem jeszcze się zastanawiam czym. Zobaczymy co wymyślę. W chwili obecnej skłaniam się bardziej do żwirku bo zawsze jakaś tam cyrkulacja powietrza będzie a w piasku to raczej nie za bardzo. No w systemie ogrzewania jest oczywiście wpięty zawór kulowy z dławikiem i odpowietrznik by DIY bo do automatów jakoś przekonania nie mam. Jak wszystko będzie działać i będę mógł tym podgrzać wodę do ponad 28 stC to wepnę do systemu podgrzewania termostat lub elektrozawór z termostatem odczytującym temp. wody w sumpie. Na razie tyle.
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 27, 2010, 19:00:04 pm »
WOW ! No to poszedłeś do przodu z robotą :) Powidzenia i czekamy na fotki... to może być ciekawe ;)
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 27, 2010, 23:05:45 pm »
tak jak obiecałem odpaliłem dzisiaj ogrzewanie z CO. Zasypałem przestrzeń między sumpem a rurkami z miedzi średniej grbości żwirkiem i po godzince palenia w piecu/tyle się palą śmieci jak rozpalę/ temp podniosła się o 1 st. myślę, że nie jest to zly wynik, ale może się mylę. Nigdy nie miałem takiego zbiornika i nie musiałem go elektrycznie podgrzewać więc nie mam odniesienia do grzania elektrycznego. Mam nadzieję, że zimą przejmie przynajmniej część pracy od elektrycznych grzałek a taką cichą nadzieję, że w całości ogrzeje zbiornik. Pożyjemy zobaczymy. Na razie działa.
Pozdrawiam Damian R

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 28, 2010, 12:14:17 pm »
chyba nie jest aż tak źle.....przecież po 1 godzinie grzania to ledwie zaczynasz rozgrzewać układ grzewczy w domu.....??? jest tak czy jestem w błędzie
scleropages jardini

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 28, 2010, 23:33:09 pm »
Oj nie Pawle po godzinie grzania w domu to jż jest full gorąco w całym domu. Nie twierdzę, że jest źle przecież od jesieni to cały czas się grzeję więc wyobraźmy sobie jaką temp można zyskać jak jest przyrost 1 st/h.  ;D zupa rybna murowana. ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2010, 04:53:28 am wysłana przez Michal »
Pozdrawiam Damian R

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 17, 2011, 21:27:48 pm »
2 dni temu podłączyłem jeden ze zbiorników w garażu po CO /inaczej niż główny zbiornik, bo grzałka jest wewnątrz/ Od wystartowania woda 10 st C po 6 godzinach miała 23 st C. Po następnych 4 miała już 27, tu się przestraszyłem i przykręciłem zawór oraz zmniejszyłem ilość wężownicy wewnątrz zbiornika o połowę. Od tego czasu mam stabilne 25 st C. Jutro podłączam następny zbiornik. Jeżeli kogoś by to interesowało to zawór przykręcony o połowę i w 100 litrowym zbiorniku 30 cm "grzałki" o średnicy 16mm i jest git. Ogrzewanie mojego dużego akwarium nie zdało egzaminu rachunek za prąd był masakryczny. - Wniosek jeden - trzeba je przerobić. Wiosna już nie długo...
Pozdrawiam Damian R

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 17, 2011, 21:50:07 pm »
2 dni temu podłączyłem jeden ze zbiorników w garażu po CO /inaczej niż główny zbiornik, bo grzałka jest wewnątrz/ Od wystartowania woda 10 st C po 6 godzinach miała 23 st C. Po następnych 4 miała już 27, tu się przestraszyłem i przykręciłem zawór oraz zmniejszyłem ilość wężownicy wewnątrz zbiornika o połowę. Od tego czasu mam stabilne 25 st C. Jutro podłączam następny zbiornik. Jeżeli kogoś by to interesowało to zawór przykręcony o połowę i w 100 litrowym zbiorniku 30 cm "grzałki" o średnicy 16mm i jest git. Ogrzewanie mojego dużego akwarium nie zdało egzaminu rachunek za prąd był masakryczny. - Wniosek jeden - trzeba je przerobić. Wiosna już nie długo...

Czyli wszystko teraz będziesz przełączał pod ten sam system ? Napisz coś więcej... proszę ;)
Michał

580 l.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 24, 2011, 23:57:39 pm »
Mało tego, że ja sobie podłączę około 6 baniaków z CO to mam opracowany system taki, że każdy może sobie takie coś zrobić nawet w bloku ;D ale to jak schować rury to już indywidualna sprawa. Do podłączenia baniaczka nie potrzeba nawet zakręcać wody w systemie. Po prostu wpinasz się do sieci bez niczyjej wiedzy i masz darmowe ogrzewanie, no chyba, że masz liczniki ciepła podobne do wodomierzy ale to tylko w najnowszym budownictwie/sumując i tak wyjdzie taniej niż energia elektryczna/ Koszt podpięcia jednego baniaczka w moim przypadku to około 20 zł /domek/. Podpięcie się w bloku w zależności od odległości od pionu to na nowych częściach i tak taniej, niż ogrzewanie przez grzałki. Kwestia opłaty za energię pobraną z sieci pozostawiam sumieniu tego co sobie takie coś zainstaluje ale zawsze można do nich podejść aby oplombowali akwarium jak grzejnik hehe
Pozdrawiam Damian R

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 14, 2011, 07:19:37 am »
Damian a Ja sobie dzisiaj wymyśliłem ze skoro jedna r rur pionowych jest wiecznie ciepła to owinę kilka razy wężyk z filtra zewnętrznego dookoła niej i już coś mi będzie grzało :) za freeeee :) jak juz to zrobie wstawie foto :P
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 14, 2011, 17:41:50 pm »
no  tak coś tam już będzie grzało ale bardzo mało, dodatkowo wzrośnie długość rury i spadnie przepływ przez filtr. Musiałbyś nawinąć tego chyba ze 2 metry. Jakie masz tam grzejniki? Płytowe czy żeliwne? Zresztą to bez znaczenia zarówno jedne jak i drugie można bezinwazyjnie przerobić na potrzeby akwarystyki. Ale spróbuj i daj nam znać co wyszło.
Pozdrawiam Damian R

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 15, 2011, 20:19:39 pm »
grzejniki żeliwne wężyk dzisiaj owinąłem ale muszę kupić inny bardziej sztywny ten sie zagina i nie dolega do rury po całości....
jaki to sposób by podłączyć się pod grzejniki? jestem ciekawy:)
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.