Autor Wątek: Ogrzewanie akwa prosto z CO?  (Przeczytany 26808 razy)

Offline damian

• Arowana
Odp: Ogrzewanie akwa prosto z CO?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2010, 18:56:21 pm »

No tu wydaje mi się jedynym sensownym rozwiązaniem włożenie grzałki ustawionej na 24st., jak w piecu wygaśnie to ona uratuje obsadę.

Przed czym ma to uratować? przez zmarźnięciem ryb? Bo nie kumam. W akwa nawet jak nie mam grzałki to temp wody wynosi 20-21 st C więc nic się im nie stanie szczególnie, że prawie zawsze w piecu się coś pali ;D. Chciałem podgrzać wodę o kilka st i nie ugotować przy tym rybek więc nie zastanawiam się jaka będzie temperwtura jak na kilka godzin wyłącze ogrzewanie np nad ranem, tylko jak nie zrobić zupy rybnej /zresztą nie najtańszej. ;D/ podczas normalnego ogrzewania.
Pozdrawiam Damian R

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 14, 2010, 22:24:34 pm »
No i jak to rozwiązałeś? Ciekaw jestem takich pomysłów.
Cichlidae.pl

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 16, 2010, 20:06:50 pm »
No cóż nie rozwiązałem. To znaczy plan już mam tylko kasy, a przede wszystkim czasu na wykonanie brak.

Na początku będzie zwykła rurka z odpowietrznikiem i zaworkiem odcinająco-dławiącym podłączona prosto do grzejnika cośjakby przedłużenie grzejnika. Mam cichą nadzieję, że wyregulowanie przepływu przez w/w zawór zda egzamin. Zdaje sobie sprawę, że zajmie mi to sporo czasu. Jeżeli system będzie nierefolmowalny to będę go modyfikował lub grzał jak temp spadnie do 23 a wyłanczał gdy osiągnie 28 z tym, że może to być syzyfowa praca ;D

Drugi ciekawy sposób przedstawił PawełM tylko nie wiem czy faktycznie gdy przedłużę rurki od kubełka z 1,7 na 4m to nie będzie mu zbyt ciężko pompować. Poza tym byłoby to tylko czasowe rozwiązanie bo w planach jest większy zbiornik i daleko od grzejników. Ale na razie to tylko marzenia. 
Pozdrawiam Damian R

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 16, 2010, 20:16:18 pm »

Drugi ciekawy sposób przedstawił PawełM tylko nie wiem czy faktycznie gdy przedłużę rurki od kubełka z 1,7 na 4m to nie będzie mu zbyt ciężko pompować. Poza tym byłoby to tylko czasowe rozwiązanie bo w planach jest większy zbiornik i daleko od grzejników. Ale na razie to tylko marzenia. 
pamiętaj, że w kuble (od akw przez kubeł i z powrotem do akw) jest obieg zamknięty, więc pompa nie podnosi słupa wody, a jedynie ją przepycha
scleropages jardini

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 16, 2010, 20:35:26 pm »
pamiętaj, że w kuble (od akw przez kubeł i z powrotem do akw) jest obieg zamknięty, więc pompa nie podnosi słupa wody, a jedynie ją przepycha
Zgadzam się - inaczej, gdyby grzejnik znajdował się jakimś cudem te 3m nad akwarium, wtedy mógłby być problem, a przynajmniej wydajność filtra znacząco by spadła. Ale jeśli całość będzie się odbywać niemal na tym samym poziomie - nie powinno być problemów.
Cichlidae.pl

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 16, 2010, 21:06:35 pm »
teoretycznie się zgadzam mam jedynie delikatne wątpliwości podyktowane pewną sprawą z wakacji. Mam studnię za domem z której biorę wodę do podlewania. Gdy zanużyłem w niej pompę zanużeniową z długil przewodem to na powieżchnię  dolatywała tylko cienka struga w wężu. gdy wąż był krótki ciśnienie było tak wielkie, że na powieżchni był prawdziwy gejzer dużo wyższy niż wcześniejsza długość węża. I jak to wytłumaczyć??
Pozdrawiam Damian R

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 16, 2010, 21:09:48 pm »
teoretycznie się zgadzam mam jedynie delikatne wątpliwości podyktowane pewną sprawą z wakacji. Mam studnię za domem z której biorę wodę do podlewania. Gdy zanurzyłem w niej pompę zanurzeniową z długil przewodem to na powieżchnię  dolatywała tylko cienka struga w wężu. gdy wąż był krótki ciśnienie było tak wielkie, że na powieżchni był prawdziwy gejzer dużo wyższy niż wcześniejsza długość węża. I jak to wytłumaczyć??
Nie jestem pewien czy rozumiem - tą pompę zanurzałeś na różną głębokość w studni? Jeśli tak, to logiczne, praw fizyki Pan nie zmienisz - im mniejsza wysokość do wypompowania tym z większą prędkością woda wyleci.
Cichlidae.pl

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 16, 2010, 21:11:13 pm »
po prostu: to nie był obieg zamknięty, co więcej w opisanym przez Ciebie przypadku występowała duża różnica poziomów wody.

takie same "problemy" mają użytkownicy sumpów. Aby mieć taki sam przepływ jak w kuble muszą mieć pompę "mocniejszą" o ok 20%
scleropages jardini

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 16, 2010, 21:25:30 pm »
Pompa zanużona była tak samo różnica była jednak taka, że na 1 razem było ok 15m węża ale 3 do góry reszta poziomo. za 2 razem było z 1 metrowym wężem, któryego koniec był w studni a szczyt fontanny, która powstała był ok 2m nad całą studnią.
Pozdrawiam Damian R

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 16, 2010, 21:38:08 pm »
oj Damian!

W kubełku woda najpierw samoczynnie (np. tak jak to się dzieje gdy ściągasz wodę z akw podczas czyszczenia),grawitacyjnie po jej zassaniu wlewa się do filtra a następnie, nawet gdy nie podłączysz filtra do prądu (przy otwartych zaworach) "przejdzie" z powrotem do poziomu wody w akw. Czyli woda jest praktycznie w całym układzie (poza wężem powrotnym w miejscu ponad lustrem wody). Pompa ma za zadanie jedynie popychać wodę, żeby powrót przelał się ponad lustrem wody w akw i (a może przede wszystkim) nadać wodzie odpowiednią siłę strumienia.

scleropages jardini

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 19, 2010, 22:14:47 pm »
scleropages jardini

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 19, 2010, 22:57:25 pm »
O ::)O
Pozdrawiam Damian R

Offline damian

• Arowana
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 14, 2010, 06:36:21 am »
ostatnio coraz poważniej myślę nad tym tematem ale naczytałem się różnych historii o toksycznym wpływie miedzi na organizmy wodne. W wodzie twardej podobno ten efekt nie występuje ale czy ktoś wie jak jest w innym przypadku. Moim zdaniem zastosowanie 2m rurki nie powinno doprowadzić do zatrucia ryb. Co wy na to?
Pozdrawiam Damian R

Offline King

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 14, 2010, 08:40:30 am »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 14, 2010, 17:21:16 pm »
http://sakar.republika.pl/toksyczn.htm

Aż trudo uwierzyć mi że ktoś zajmuje się tego typu badaniami :) Dzięki King za linka naprawdę ciekawy artykuł.
Zastanawiam się o czym jeszcze nie wiemy a co może mieć wpływ na zdrowie nasze i naszych rybek :) - aż strach pomyśleć...

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri