Autor Wątek: Wysokość akwarium dla Arowany  (Przeczytany 20223 razy)

Offline SLUmafia

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Wysokość akwarium dla Arowany
« dnia: Grudzień 02, 2014, 07:56:48 am »
Ciekawa rozmowa sie rozwinęła. Z tym, że ja mam kolejny problem. Wszędzie piszą, że wysokość dla arowan ma drugorzędne znaczenie, czyli ile wynosi taka totalnie minimalna wysokość akwarium. Podstawa dna jest zaplanowana na 300x100 ale planowana wysokość - 70cm nie wypali bo akwa będzie za ciężkie dla stropu, była by tam najpewniej sama arowana + cos dennego. Zalezy mi na takim juz totalnym minimum wysokościowym. Bo z ciężkim sercem przyznaję, że nie za bardzo bym chcial rezygnować z zakupu tej ryby.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Odp: Wysokość akwarium dla Arowany
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2014, 15:09:51 pm »
Jaką wysokość chcesz dać ?

Kto Ci powiedział że strop nie wytrzyma ?
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 02, 2014, 16:15:48 pm »
kolejny temat stropu :D

gdzie mieszkasz jaki to strop ?
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline Blackwater

• Neon
  • *
  • Adam - Dyski San merah 730l, Uaru 560l
    • Forum Miłośników Dobrej Herbaty
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 02, 2014, 16:29:25 pm »
Temat stropów pojawia się od czasu do czasu. Faktycznie jak ktoś ma postawić 1-2tys litrów to wieje grozą, ale jak się zaprasza 15-20 osób na imprezkę to problemem zazwyczaj są krzesła, a nie strop;) Nie wiem co to za strop, ale każdy przy ścianie ma kilka ton nośności na m2. Minimum dla środka pomieszczenia nie powinno być mniejsze od tony/m2.

Offline SLUmafia

• Neon
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2014, 16:54:55 pm »
To tak. Mieszkam w domku jednorodzinnym, piętrowym. Akwarium ma stanąć na pierwszym piętrze. Ma stać zaraz przy ścianie zewnętrznej, czyli ścianie nośnej, tak? Strop to strop betonowy gęstożebrowy standardowy czyli te żebra są chyba co 60cm. Co tu można więcej napisać? Pokój. Ma chyba 4x3,5 naprawde nie wiem nie mierzyłem go, a nie ma mnie w domu. Co o tym sądzicie? Wstępne wymiary akwa to 300x(90 lub 100)x70h ale wysokość chyba zmniejszę w obawie o strop, do 50/60cm. Trzeba pamiętać też o wadze sumpa i stelaża. Akwa bd odsunięte od ściany jakies 15 cm z uwagi na grzejnik.
Jak myślicie? Wiem tym, że muszę iść do jakiegoś specjalisty budowlanego. Ale chce tez poznać waszą opinię. Może sami mieliście kiedyś podobny problem?

A razem z tatą wyczytaliśmy, że taki strop jak ten jest wytrzymały... Uwaga... 150kg/m2... Nie wiem co o tym sądzić.

Offline Blackwater

• Neon
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2014, 17:08:56 pm »
W 150kg/m2? Nie czujesz, że coś jest nie tak z tymi obliczeniami? Przy takich wartościach to strach żonę przytulić, aby stropu nie rozwalić. Raczej stawiam na1,5t/m2 i to jest wartość na środku pokoju. Nie masz o co się martwić. Strop wytrzyma.

Offline Przemek Wieczorek

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 02, 2014, 18:10:50 pm »
jest dokładnie tak jak piszą chłopaki  ;)

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2014, 18:53:35 pm »
Blok 1800l-jakieś siódme piętro,w drugim  pokoju stoi 1500l.  ;)

Offline SLUmafia

• Neon
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 02, 2014, 19:23:00 pm »
Kurczę na pewno? Strop stropowi nie równy. A na wielu stronach powtarza sie ciągle te samo info tzn 1,5kN/m2 czyli 150kg/m2 np tu http://www.apisto.pl/fa/printview.php?t=4642&start=0

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2014, 20:00:23 pm »
SLUmafia napisałeś w swoim poście na dzień dobry cytat;
Akwarium bd miało wymiary 300/90/70h długość może ulec lekkiemu zwiększeniu o 10-30cm reszta parametrów raczej bez zmian. Przyjmijmy jednak 300x90x70 szkło 19mm.
Jak na 17-latka to kopara mi opadła,akwarium z szyby 19mm kupa kasy.
Teraz piszesz o stropie.
Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile osób miało postawić większy baniak jak arowana podrośnie i na obietnicach się skończyło,mam cicha nadzieje że dasz rade. ;)
Powodzenia.

Offline gargamelito

• Pielęgnica
  • Darek 860lt Ziemki,retroculusy,l600*3, l114, l14
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 02, 2014, 20:33:25 pm »
150 kg/ m2 to mój sufit podwieszany więcej wytrzyma :o
To jak bym chciał dać żonie buzi to byśmy wpadli do sąsiada na dół? Bo ja ważę koło setki. :P
Dla przykładu mój strop to akerman i co 60cm betonowa belka na to wylewka ok4-6 CM. Taki strop ma wytrzymac bez problemu 600kg m2 przy zalozeniu, że jeśli pokój ma 10m2 to na jego całej powierzchni mozesz sobie bez żadnego roblemu postawic 6ton. Pracuje na budowach juz ponad 15lat i widok palety cegieł wazacej około tony stojacej na takim stropie na nikim nie robi zadnego wrażenia.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2014, 20:44:05 pm wysłana przez gargamelito »

Offline Blackwater

• Neon
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 02, 2014, 20:57:00 pm »
No i racja z tym 150kg/m2 i nie. Faktycznie tak podają tylko to wartość dwukrotnie zaniżona i podana do obliczeń na całej płaszczyźnie, czyli producent gwarantuje, że możesz do pokoju wstawić 4x3,5x150kg wszystkiego. To jest ponad 2t mebli. Czyli na prawdę sporo więcej. Jak się boisz spać to zrób zbrojenie do ściany nośnej i wylej balkon wewnątrz pokoju. Ja mam w planie coś takiego, ale pod mój epicki wymarzony baniak ok 10000l;) który nie wiem kiedy powstanie.

Offline SLUmafia

• Neon
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 02, 2014, 21:12:00 pm »
Nie rozumiem jaki problem stanowi tutaj mój wiek. 25 letnia osoba opłaca siebie, opcjonalnie rodzinę, swoje mieszkanie i pełno innych rzeczy. Ja natomiast mam tylko siebie + rodzice opłacają moje jedzenie, dom no i resztę rzeczy potrzebnych do życia no i jeszcze mam na głowie święta rodziców, braciaka i dziewczyny. Także mam dużo mniej na głowie, niż np wy :) . W grudniu dostaje nagrodę od prezydenta za całoroczne wyniki sportowe (trenuje wioślarstwo), a zdobyłem medal na zawodach międzynarodowych także mam nadzieje, że troszkę sypnie. Zbliżają sie święta, moje urodziny, a tata kocha ryby i sam interesuje sie akwarystyką, ale nie ma czasu na zajmowanie sie akwarium, od mojego noe może się często oderwać. Sam chcial stawiać spore akwarium i kasa nie stanowiła do niego aż tal dużego problemu, ale czas bo dużo pracuje. Sądzę, że z okazji świąt i urodzin dołoży mi sie jak mi zbraknie. Ucieszył się kiedy "nawróciłem" się z terrarystyki na akwarystykę.
Dodatkowo jak napisałem - trenuję wyczynowo, więc nie pije, nie palę, nie imprezuje i nie ćpam. A ludzie w moim wieku kasę wydają raczej na te rzeczy. Wiec wszystkie pieniądze jakie uzbieram przeznaczam na moją pasje - zwierzęta i sport. Obozy, treningi, ubrania treningowe, odzywki i sprzęt mam za darmo od klubu, szkoły (chodzę do szkoły mistrzostwa sportowego) bądź jak się pofarci to od kadry. Wiec kasę moge przeznaczyć na drugie hobby, które do tanich nie należy.

Ale ten post nie powstał po to aby dyskutować o moim stanie majątkowym i o tym skąd wezmę pieniądze, lecz mimo to już sporo wiecie ;)
W poście chodzi bardziej o to, czy mi się podłoga w chałupie nie zawali :P

Muszę być w 100% pewien bo akwa stało by nad łóżkiem mojego brata.

________EDIT_________

Rozumiem że stawia sie palety z cementem, cegłami etc ale to stoi przez chwile a nie przez x lat. Jak robisz w budownictwie to wiesz może do kogo musze się zgłosić, co musze mieć ze sobą, jakie dokumenty i ile kosztuje wyliczenie wytrzymałości stropu. Jezeli sadzicie ze strop wytrzyma ponad 2,5t na 3m2 to jestem dobrej myśli :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2014, 21:22:18 pm wysłana przez SLUmafia »

Offline jaceksigma

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 02, 2014, 22:23:47 pm »
Ale ten post nie powstał po to aby dyskutować o moim stanie majątkowym i o tym skąd wezmę pieniądze, lecz mimo to już sporo wiecie ;)
W poście chodzi bardziej o to, czy mi się podłoga w chałupie nie zawali :P
Twój stan majątkowy i skąd masz pieniądze nic a nic mnie nie obchodzi.
To jest twoja prywatna sprawa.

Offline Blackwater

• Neon
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 02, 2014, 22:27:25 pm »
Slumafia, sorry za OT, ale jak tak wiosłujesz to przypadkiem nie jesteś z Wałcza?