Autor Wątek: Akwarium stalowe 8000l  (Przeczytany 2994 razy)

Offline Blackwater

• Neon
  • *
  • Adam - Dyski San merah 730l, Uaru 560l
    • Forum Miłośników Dobrej Herbaty
Akwarium stalowe 8000l
« dnia: Październik 24, 2014, 19:52:02 pm »
Wrzucam taki dumnie brzmiący tytuł, ale od razu zaznaczam, że to początek długiej drogi prowadzącej do wymarzonego BW. Czy finalnie będzie to 8000 czy 6000 czy 15000 (jak mnie żona do piwnicy wyrzuci) to jeszcze za wcześnie na wyrokowanie, ale coś trzeba założyć, aby móc rozmawiać o aspektach technicznych.

Wybrałem sobie narożnik w domu, który chcę zabudować stalową konstrukcją i wkleić frontową szybę. W załączonym rzucie znajduje się niebieskie pole, które ukazuje aktualne akwarium z dyskami (730l).

Na wstępie mam dwa pytania, na które szukając odpowiedzi podejmę decyzję, czy projekt jest faktycznie możliwy do realizacji?

Po pierwsze czy pomalowana blacha z czarnej stali się do tego nadaje? Jak widziałem u Przemka podobno tak, tylko czy ktoś wie jaka jest jej żywotność w rzeczywistości? Czy nie przerdzewieje to gdzieś? Spuszczenie wody i ponowne malowanie to praktycznie przedsięwzięcie niemożliwe do zrealizowania.

Drugie pytanie dotyczy szyby. Wymiar frontu to np 370x150cm. Czy taka szyba może być w jednym kawałku? To znaczy widziałem większe, tylko pytam czy koszt nie jest jakiś makabrycznie większy niż np 120cm wysokości lub dzielonej w połowie itd.

Tematów filtracji, grzania czy innych aspektów technicznych nie poruszam dopóki nie będę pewien, że to przedsięwzięcie ma sens.

Offline Uszoo

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
Odp: Akwarium stalowe 8000l
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2014, 21:37:16 pm »
Siema !

czy widziałeś projekt Adama ?? Wanna szalunkowa czy jakoś tak dam link tam masz masę dobrych rozwiązań :)

Powodzenia w realizacji marzeń :)

LYNK
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2014, 22:03:49 pm wysłana przez Michal »
P.Motoro
P. Endlicheri 
Megalod.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2014, 22:03:25 pm »
Uszoo, dokladnie to samo chciałem mu zapodać ;)

Bardzo się cieszę z Twojego projektu.

W wątku Adama masz chyba wszystkie odpowiedzi, ale jeśli nie to pisz śmiało ;)

Bardzo będę rad za możliwośc uczestniczenia w takim projekcie ;)

Pozdr.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Blackwater

• Neon
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2014, 22:12:49 pm »
Dziękuję za link.

Jak tylko dostanę potwierdzenie, że nie ma technicznych barier typu strop za słaby czy coś innego to zaczynam działać. Na pewno będę informował na bieżąco o postępach. Pozdrawiam.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2014, 22:52:53 pm »
Strop ? To gdzie to się ma znajdować ? Gdzie mieszkasz ?
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline Blackwater

• Neon
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2014, 23:05:46 pm »
To jest parter w domu. Ściany piwnic wykonane z bloczków betonowych, strop z płyty żerańskiej. Oczywiście istnieje możliwość zrobienia w piwnicy ławy i kolumny pod akwarium, ale więcej szczegółów podam po rozmowie z moim kierownikiem budowy, który nadzorował cały dom.

Offline gargamelito

• Pielęgnica
  • Darek 860lt Ziemki,retroculusy,l600*3, l114, l14
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2014, 07:25:50 am »
Stalowa rama pewnie jest mozliwa ale podejdz do tematu ostroznie moje 860 po ok poltora roku zaczelo ostro rdzewiec i dlatego sie go pozbylem  :P Wyglądało to tak jakby profile rdzewialy pod warstwą farby, robiły się pecherze. Wydaje mi się, że jest to kwestia malowania ale osobiście przy takim akwarium chyba jednak dla lepszego snu zdecydował bym się na nierdzewke.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2014, 07:48:33 am wysłana przez gargamelito »

Offline Blackwater

• Neon
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 01, 2015, 08:50:16 am »
Już się dowiedziałem, że szyba ma wymiar 321cm długości. Inne wymiary to już niestandard i cena za dodatkowe 30 cm x2.

Czy ktoś z was ma kontakt z akwarium stalowym pokrytym żywicą epoksydową?  Z tego co się zdążyłem dowiedzieć to jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Jak ktoś zna wady to będę wdzięczny za komentarz.