Autor Wątek: Młoda Payara  (Przeczytany 9889 razy)

Offline nikon123

• Brzanka
  • **
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Młoda Payara
« dnia: Sierpień 24, 2014, 09:40:43 am »
Od 2-3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem hydrolycus scomberoides .
Rybka ładnie zamiata inne rybki ale większość czasu zamiast pływać jest schowana obok filtra w pozycji spławika
głową w dół .
Czy to normalne zachowanie tej rybki :) ?

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
Odp: Młoda Payara
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:21:43 pm »
Od 2-3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem hydrolycus scomberoides .
Jesteś pewien że to ten gatunek?

Rybka ładnie zamiata inne rybki ale większość czasu zamiast pływać jest schowana obok filtra w pozycji spławika
głową w dół .
Czy to normalne zachowanie tej rybki :) ?
Nie miałem na razie żadnego przedstawiciela z tej rodziny. Jednak z tego co obserwuje i wiem, to ryby te występują w wodach o dosyć silnym nurcie. Stąd prawdopodobnie przebywanie obok filtra, gdzie jest ruch wody.
Pływanie głową w dół jest naturalne.

Offline nikon123

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2014, 13:47:20 pm »
Tak jestem pewien ;)
Wieczorem postaram sie wrzucic zdjecia ;)
Przeczytalem na mfk ze te ryby po osiagnieciu 20-25cm
Nagle padają ???

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2014, 15:19:15 pm »
Pytam bo sam myślałem że największym i najczęściej dostępnym gatunkiem jest właśnie H. scomberoides. A jest na odwrót bo to H. armatus, nie zwracałem uwagi na płetwy jak oglądałem.
Co do padania, jest na tym forum człowiek który może to wyjaśnić. Chociaż ta teoria jak dla mnie coś nie bangla.
Powinieneś zainstalować mu jakąś pompkę żeby wywołać ruch wody, podejrzewam że bardzo mu się spodoba.

Offline nikon123

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2014, 11:33:41 am »
Więc prośba do tego człowieka niech się wypowie :D

Offline rmboss

• Brzanka
  • **
  • Rafal, 864l., obsada w trakcie dobierania...
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2014, 21:12:44 pm »
Domyslam sie ze chodzi o mnie wiec tak jak tlumaczylem Michalowi tak tez przekaze Wam. Teoria nie jest wynikiem moich badan, pochodzi od mojego znajomego, ktorego przedstawialem juz w innym poscie. Na codzien prowadzi sklep akwarystyczny w UK, ma zone Kolumbijke, ma w Kolumbi dom i zna "wszystkie" tamtejsze dorzecza jak ja znam tyl mojej dloni :)

Na potrzeby jednego z watkow na tym forum, zadalem mu pytanie, odpowiedzial. Wyslalem meila do Michala.

Ryby z tego gatunku sa rybami tzw. sezonowymi. Zyja krotko, nikt nie jest w stanie stwierdzic czy 6 mcy, rok czy 2.

Maja bardzo szybka przemiane materii, zywia sie miedzy innymi piraniami. Ten typ tak ma. Przez swoj apetyt i lapczywosc ciagle jedza i rosna az w koncu pewnie padaja.

Nie zadziwia mnie ta teoria, biorac pod uwage fakt, ze gdzies tam na swiecie sa komary czy jakies tam muszki co zyja 24 h :)

Porownal je w zarcie do makreli, prosil tez zebym tego nie pisal bo to by smiesznie brzmialo, ale napisalem zeby Wam przyblizyc.

Chomiki tez zyja 2 lata :P

Poki co teoria lepsza, niz to, ze ryba pada w akwarium kiedy dojdzie do ilus tam cm..

Jezeli chcecie podraze temat, informacje pochodza od Steava, ten ma je bezposrednio od leniwych Indian odlawiajacych miedzy innymi te ryby.

Ja tego nie stworzylem i nie bede sie tlumaczyc, przekazuje z reki do reki. Jezeli dla kogos to bzdury to spoko. Ja tych ryb nie mam, bo sa brzydkie :P Hehe
Pozdrawiam Rafal

Offline nikon123

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2014, 10:48:34 am »
Teoria ciekawe ale pozostawia dużo wątpliwości
Większość ryb to zwierzaki długowieczne ( no ale ten dziwak ) może i jest wyjątkiem
Wydaje mi się że może to być od tego że wraz z wiekiem zwiększa się zapotrzebowanie na COŚ
Może chodzi o zawartość jakiegoś pierwiastka w wodzie o poziom natlenienia , nurtu , ciśnienia ( może jak ryby im starsze schądzą głębiej na dno )
hmmm zobaczymy kiedy zdechnie mój  albo i nie zdechnia :D

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 31, 2014, 11:16:50 am »
Rafale, właśnie dlatego że to nie jest teoria wykuta na podstawie twoich badań, nie bardzo mi pasuje. Co prawda w każdej podobno opowieści istnieje ziarno prawdy, jednak zastanawia mnie jak na to wpadli rdzenni mieszkańcy. Jednak masz rację że lepsze takie wyjaśnienie niż dotychczasowe, że padają po osiągnięciu jakiejś tam wielkości.
Mi najbardziej nie daje spokoju to że przyczyną jest szybki metabolizm. Dlatego że nigdzie nie natknąłem się na info jakoby te ryby w akwariach żarły jak świnie. No i jeszcze jedno pytanie się nasuwa, jaką dostępnością pokarmu dysponują w naturze. Żeby ta teoria miała sens, trzeba by sprawdzić ze trzy grupy kontrolne jak długo wytrzymują głodówkę. Według badań zmniejszenie ilości pożywienia wydłuża życie, jednak czy wtedy spada metabolizm? Prawdopodobnie nie, zwiększa się tylko odczucie głodu. Różne badania naukowe na różnych gatunkach zdają się potwierdzać że szybsza przemiana materii nie ma większego wpływu na długość życia. Tutaj na szybko coś o tym znalazłem http://kosmetologia.com.pl/wydarzenia/30-informacje/uroda-i-nauka/2143-szybka-przemiana-materii-nie-sprzyja-starzeniu.html.
Natomiast to co jest zjadane już tak.
Bardziej przemawia do mnie fakt że mogą to być tak zwane ryby sezonowe. Są dwie grupy teorii śmierci.
Pierwsza to zaprogramowanie organizmu, tutaj prawdopodobnie można zaliczyć chomiki, oraz ryby tak zwane sezonowe. Które giną gdy woda wysycha, jednak gdy woda nie wyschnie, i tak długo nie pociągną.
Druga to kumulacja błędów. Podobnie jak w kompie, jak za dużo błędów się nazbiera i sprzęt nie daje rady to pada.
Jednak jeżeli masz chęci i możliwości powinieneś ten temat podrążyć.

A na koniec jeszcze dodam że wcale nie uważam tego za bzdury, wtedy inaczej bym napisał.

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 31, 2014, 14:22:05 pm »
Witam.

Wiadomosci indian ograniczaja sie do polowu i kulinarnego "przyzadzenia" tych ryb.(to moje doswiadczenia z roznych krajow Ameryki Pd.). Wiedza kiedy ryby lapac,ale nie dlaczego w tym miejscu sie np.gromadza.

"ryba sezonowa" u Hydrolycus sp. okresla OKRES polowu a mianowicie w czasie wedrowek tarlowych ryb "pokarmowych" innych gatunkow.

Wtedy Hydrolycus sp. grupuja sie w stada i plyna tez na tarlo wraz z "pokarmem".
Wystepuja wtedy masowo,dlatego sa sezonowo polawiane przez miejscowych indian.
Po "sezonie" rozpraszaja sie po calej rzece,ale nadal poluja w stadach (fajnie je w nocy slychac na przelewach,bo atakuja wszystkie naraz)

Rybki spokojnie zyja ponad 10 lat!
Zdychaja z innych powodow,jak np. przetluszczenie i nieodpowiednia obsada zbiornika.

Pierwszy blad to kupno jednej rybki. Trzeba miec kilka bo zyja i poluja one w stadzie!
Utrzymuja indywidualny odstep od innych osobnikow wlasnego gatunku i bronia tez najlepszych miejsc podobnie jak u pstragow potokowych.
Idealnymi kryjowkami sa obszerne (do wymiaru rybki) korzenne groty pod ktorymi przeplywa lagodny nurt denny.
Akwarium powinno byc jak sie tylko da najglebsze. Ponizej 60cm to niestety za malo i stres dla ryb.(moje obserwacje)

To ze rybka "stoi" przy filtrze jest wynikiem braku odpowiedniej kryjowki (tu decyduje ryba co jest odpowiednie a nie wlasciciel) i innych osobnikow wlasnego gatunku.
Parametry wody nie graja tu zadej roli. Wydajna filtracja jest wazna ze wzgledu na naprawde fantastyczne trawienie.
To jednak powoduje,ze zamiast 1-2 rybek na tydzien w zbiornikach laduja kilogramy!  >:(

Podobne dyskusje prowadzono latami o Merodontusach,ktore tez zdychaly w wyniku braku wedrowek tarlowych...hihihi...  ::)
Na wlasne nosy nikt sie nie patrzyl ,ze ryby zdychaly z przetluszczenia...  :'(

Pozdrawiam.

PS. Hodowalem dlugo H.armatus,H.somberoides i niespokrewnionego Raphiodon vulpinus.
Niektore rybki oddalem specjalistom do wiekszych zbiornikow grupujac stada. Tak pielegnuje sie je najlepiej.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 31, 2014, 15:32:39 pm »
Mi się wydawało że w tej rodzinie tylko H.tatauaia tworzy grupy w których żyje jako dorosłe ryby. Tak jak pisałem nie miałem żadnego przedstawiciela tej rodziny. Oglądając je np. w sklepie w sporym zbiorniku ( pewnie u właścicieli pływały w mniejszych) nie zaobserwowałem żeby jakoś trzymały się razem.

To pływanie koło filtra przypomina mi zachowanie przylg. One też w gówniano zaaranżowanych akwariach, często gęsto zarośniętych przebywają przy filtrze lub przy rurkach od filtra gdzie widzą przepływającą wodę..

Z tymi korzeniami też mnie zaskoczyłeś, myślałem że skoro żyją w wodzie o silniejszym nurcie najbardziej odpowiednie będą duże kamienie.

Offline rmboss

• Brzanka
  • **
  • Rafal, 864l., obsada w trakcie dobierania...
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 31, 2014, 20:52:17 pm »
Troche mnie temat wciagnal bo Steve McAlear ktory przekazal mi te informacje, zajmuje sie osobiscie odlowem ryb, exportem do calej UK jak rowniez organizowaniem wycieczek dla takich jak my. Mowiac mi ze sa to ryby sezonowe ewidentnie chodzilo mu o to ze zyja bardzo krotko nawet w naturze. Oczywiscie to nie regula ze zadna nie pociagnie wiecej niz rok czy 2. Wiem Adam ze jestes doswiadczony w tej kwestii ale osoba wyzej przeze mnie wspomniana jest dosc znana w calej Europie i watpie zeby cos takiego wymyslil. Przy najblizszej wizycie skonfrontuje te sprawe z nim.

http://www.amazon-holidays.com/amazon-holiday-guides.html

http://www.alberguetacana.com/index.html

Niedawno kupil ten sklep:

https://www.facebook.com/TropicalWatersAquatics?ref=ts&fref=ts

To on:

https://www.facebook.com/steve.mcalear?ref=ts&fref=ts

Od ponad 25 lat zajmuje sie tego typu sprawami i jak pisalem wczesniej ta informacja pochodzila od niego.
Pozdrawiam Rafal

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 01, 2014, 09:03:57 am »
Witam.

Mi się wydawało że w tej rodzinie tylko H.tatauaia tworzy grupy w których żyje jako dorosłe ryby.
Z tymi korzeniami też mnie zaskoczyłeś, myślałem że skoro żyją w wodzie o silniejszym nurcie najbardziej odpowiednie będą duże kamienie.

Wszystkie Hydrolycusy,ale rowniez Cynodon,Raphiodon i Cynopotamus zyja w luznych grupach i tak poluja.
Mlode ryby trzeba wyplaszac spod brzegu na wolna wode i przy zaciagu siatka zawsze jest cale stado( jak ma sie odrobine szczescia) do odlowu.
Tak jak na zdjeciu.(moje wlasne)

H.scomberoides nie zyje w glownym nurcie duzych rzek miedzy kamieniami jak duze gatunki. Trzyma sie brzegow i malych dorzeczy gdzie przebywa miedzy korzeniami i zwalonymi drzewami.

Nie bede komentowal wypowiedzi jakis tam gwiazd "swiata akwarystyki" znanych czy nie znanych i sprawdzal ich stron.
Pisze co wiem na ten temat zeby pomoc akwaryscie i zeby rybka nie wyladowala w toalecie.

Bajkopisarzy nigdy nie brakowalo w tym hobby. Zyja oni ze stworzonej wokol siebie aury i oczywiscie zawsze maja racje.Rozmowy z nimi koncza sie zawsze w momencie kiedy sie mowi.... " nie jest tak jak pan opisuje, bylem tam i widzialem sam..."

Najwiekszy taki bajkopisarz chodzi cale zycie w kapeluszu.... nie bede pisal kto...wiadomo o kogo chodzi... ;) ;D

Kazdy niedowiarek moze zadzwonic do Berlina do Zoo i zapytac ile lat na karku ich stadko H.scomberiodes ma lub mialo,bo juz kilka lat kolegow za kulisami nie odwiedzalem

Pozdrawiam.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2014, 09:09:41 am wysłana przez Cichlakiler »

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2014, 05:49:17 am »
Skoro temat się rozwinął, to do jakiej wielkości dorasta Hydrolycus scomberoides?
W tym niewytłumaczalnym padaniu nagłym o którym wszędzie piszą, zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Dlaczego tylko H. scomberoides, a nie pozostałe 3 gatunki z tego rodzaju.

Offline Cichlakiler

• Pielęgnica
  • Adam
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 02, 2014, 09:50:35 am »
Witaj Drago.

25-30cm  to juz naprawde byki po latach.Chyba ze takie duze juz z odlowu przylecialy. Wiecej bym nie oczekiwal.

Naprawde niema sensu laczyc tej smiertelnosci z przynaleznoscia gatunkowa. Nie gra to zadnej roli.
Ryby zdychaja z innych powodow. Przewaznie sa to bledy akwarystow w pielegnacji.
Jak "Nikon" moim zdaniem nie dokupi jeszcze kilku egzemplarzy i nie zmieni wystroju,pozostanie mu ta rybka w pamieci tez jako "sezonowa"...  :'(

Pozdrawiam.

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 02, 2014, 14:27:59 pm »
Cześć Adamie, skoro jeszcze nie uciekłeś na kilka miesięcy to dwa pytania.
W jakich liczebnie grupach mniej więcej żyją na wolności i w jakich powinny być chowane w akwarium?
Jakie wymiary zbiornika? Pisałeś coś o głębokości moje najwyższe ma 70 cm.
Czyli niezbyt duże rybki.