Autor Wątek: Wysokie stężenie NO3 (Azotany / Nitrate)  (Przeczytany 4354 razy)

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
Wysokie stężenie NO3 (Azotany / Nitrate)
« dnia: Grudzień 21, 2009, 21:38:06 pm »
Witam,

Od pewniego czasu walczę z NO3. Wynosi ono od 15 do 50 !
Nie mam roślin, jedynie jeden duży korzeń i dwie drewniane doniczki z pnia drzewa.
PH 6.5 - 7
Temepratura około 27C
Płaszczki (3 sztuki - od 25cm do 35cm) jedzą dwa razy dziennie. Przypada na każdą jedną około 3 dużych krewetek albo 3 duże czerwone robaki podczas jednego karmienia.
Czarna Arowana (2 sztuki - 35cm i 40cm) jedzą raz dziennie. Przypada na każdą jedną około 3-4 duże SuperWorms (drewniaki) i kilka, kilkanascie pałeczek Hikari.
Dwa filtry:
1. Wed/Dry - MegaFlow 4 (niebieskie kulki bio + wklady mech (2 gabki i mata)) 
2. Eheim Prof 3 (3 rodzaje wkładów Azoo - Silver Ion Active Filter, Far Infrared-Rays Active Filter, Anion Active Filter)

Wodę podmieniałem raz w tygodniu 50%. Ale od pewnego czasu zauważyłem że NO3 stopniowo mi wzrasta. Postanowiłem podmieniac wodę co 3 dni po 50%. Jest już lepiej bo NO3 waha się pomiedzy 10 a 25, ale to według mnie przy takiej częstej podmianie trochę za dużo.
Zastanawiam się czy może mam już za duże ryby do takiego akwarium (680l) i produkują "za dużo" odpadów ?
Proszę o jakiekolwiek rady i przemyslenia ;)

Pozdrawiam
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
Odp: Wysokie stężenie NO3 (Azotany / Nitrate)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2009, 21:53:26 pm »
Zastanawiam się czy może mam już za duże ryby do takiego akwarium (680l) i produkują "za dużo" odpadów ?
Proszę o jakiekolwiek rady i przemyslenia ;)
To jest pierwsze co mi się nasunęło. Mimo wszystko 700L dla takich potworków to z czasem coraz mniej (te Motoro to już dość spore są), więc rozwiązaniem wydaje się... nowy baniak :)
Cichlidae.pl

Offline Paweł M

• Arowana
  • ArowanoManiaK
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2009, 22:00:53 pm »
ty masz z tego co pamiętam masz sump?..... to może posadzisz w nim jakies szybk rosnące rośliny?
scleropages jardini

Offline King

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2009, 22:29:49 pm »
Ewidentnie widać, że filtracja tlenowa wydala, elegancko utlenia NH3 - amoniak do NO2 - azotyny, a te pięknie do zauważalnego przez Ciebie podwyższonego NO3. I w zasadzie o to idzie, dalej już nic więcej filtracja tlenowa zrobić nie będzie w stanie, Tobie pozostaje zwiększenie podmian. Osobiście nie uważam, by wszelkie inne próby usunięcia nadmiaru NO3 takie jak denitryfikatory, siarka, żywice itp., miały sens, bo co z tego, ze usuną związki azotowe? A co z fosforowymi, których na co dzień nie mierzymy, że o związkach węgla nie wspomnę... Skoro rośnie NO3, to albo coś gnije w baniaku, w podłożu, za tłem - co w Twoim baniaku nijak miejsca mieć nie może, albo ryby "szczają" tak dużo, że po przetworzeniu NO3 rośnie. Podsumowując - albo większy baniak - albo częstsze podmiany. Dla przykładu: w moim 840 l, przy 4  35 cm Channach Aurantimaculata karmionych wyłącznie żywymi rybami, gdzie nic  - kompletnie nic nie zalega na dnie, muszę podmieniać wodę w ilości 50% co 4 dni, a i tak  NO3 prze podmianą idzie do 40 mg/l.

Takie są prawa natury: duży drapieżnik musi wydalać od cholery amoniaku...

Marek

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2009, 00:02:38 am »
No to w takim razie chyba jednak pozostaje mi czestrza podmiana wody, bo przez najbliższe 2 lata nie mam szans na większe akwa.

A co myślicie aby trochę roślin do zbiornika wprowadzić ?
Michał

580 l.

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2009, 00:11:36 am »
Dla płaszczek to już jest mała pow. dna, a co dopiero jak dasz rośliny. Trochę niezabardzo.
Cichlidae.pl

Offline King

• Brzanka
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2009, 00:26:38 am »
A co myślicie aby trochę roślin do zbiornika wprowadzić ?

Przy takich poziomach związków azotowych różnicy w poziomie NO3 nie zauważysz, za to w powierzchni dla dla ryb dostępnej, jak najbardziej tak - na niekorzyść.

Marek

Offline vietnam_sky

• Neon
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 17, 2010, 10:47:56 am »
NO3 jest produkt końcowy
Tworzymy środowisku beztlenowym ---> beztlenowych mikroorganizmów żyjących--->zmniejszenie ilości NO3
połączone zmiany dopuszczalnego poziomu wody.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 17, 2010, 14:41:12 pm »
NO3 jest produkt końcowy
Tworzymy środowisku beztlenowym ---> beztlenowych mikroorganizmów żyjących--->zmniejszenie ilości NO3
połączone zmiany dopuszczalnego poziomu wody.

Problem rozwiązałem ciut inaczej :) Patrz tutaj: http://forum.arowana.pl/index.php?topic=221.0

Pozdr.
Michał

580 l.