Autor Wątek: Łączenie gatunków płaszczek  (Przeczytany 2620 razy)

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
Łączenie gatunków płaszczek
« dnia: Grudzień 21, 2009, 20:52:56 pm »
Wysłałem pw do piotrK, który poprosił mnie o założenie nowego tematu, a więc zakładam i dziękuje za odp  ;)

Czy w akwarium można hodować kilka (ile?) gatunków płaszczek i jak je łączyć? Kolejne pytanie dotyczy płaszczki motoro. Chodzi mi tu o jej ubarwienie, dlaczego się tak znacznie różni, czy może to są inne odmiany? Wiem że intensywność barwy zależy od oświetlenia, ale chodzi mi o "wzorki na jej ciele".

Czy znacie jakieś książki o płaszczkach? Czytaliście może "Płaszczki słodkowodne" P. Zarzynski lub Freshwater Stingrays Płaszczki Richard Ross AQUALOG.
Pozdrawiam,
Paweł

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
Odp: Łączenie gatunków płaszczek
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2009, 21:05:06 pm »
Odpowiem raz jeszcze tutaj, może wywiąże się ciekawa dyskusja.
Czy w akwarium można hodować kilka (ile?) gatunków płaszczek i jak je łączyć?
Owszem, można, ale z rozwagą. I nie dlatego, ze mogą się pogryźć (bo płaszczki to dość tolerancyjne stworzenia, dopóki nie staje na nich jakiś durny gringo ;) ) ale dlatego, że z łatwością się krzyżują. Co gorsza, takie hybrydy są sprzedawane czego jestem srogim przeciwnikiem, nawet jeśli do krzyżówek dochodzi w naturze (znana mi jest przynajmniej jedna - P14 x P.sp. Pearl) - pozostawmy to naturze. Więc jeśli miałbym umieścić różne gatunki płaszczek, to tylko diametralnie różne, np. P. leopoldi z P. menchacai. A jeśli chodzi o ilość gatunków na jedno akwarium to ogranicza nas tylko baniak ;)
Kolejne pytanie dotyczy płaszczki motoro. Chodzi mi tu o jej ubarwienie, dlaczego się tak znacznie różni, czy może to są inne odmiany?
To bardzo zróżnicowany gatunek, występuje na prawie całym obszarze tropikalnej Ameryki południowej, stąd ta ilosć odmian. Mamy zatem P. motoro Marbled (moja ulubiona ::) ) z Wenezueli, P. motoro Blue z Peru itd.

Czy znacie jakieś książki o płaszczkach? Czytaliście może "Płaszczki słodkowodne" P. Zarzynski lub Freshwater Stingrays Płaszczki Richard Ross AQUALOG.
Pierwszą mam (średniawka, aczkolwiek nie można nie wziąć pod uwagę pierwszej w Polsce publikacji na ten temat), druga jest napisana przez guru Płaszczkowe (jak to brzmi ;D ) i każdą jego książkę warto mieć.
A o płaszczkach jest sporo wartościowych publikacji, ale często w nieludzkich jezykach, jak japoński.
Cichlidae.pl

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2009, 21:08:19 pm »
...w Polsce publikacji na ten temat
A jakie jeszcze są polskie publikacje o płaszczkach?
Pozdrawiam,
Paweł

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2009, 21:12:12 pm »
Niestety nie znam takich.
Cichlidae.pl

Offline pawel060

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2009, 21:20:25 pm »
Na razie to koniecznie będę musiał ją poszukać w księgarniach lub zamówić przez net. Z moim angielskim na razie słabo (uczę się  ;D ) to szkoda żeby dać 100zł (nie wiadomo jeszcze jak z dostępnością) żeby obrazki oglądać. Odpalę 240l to wtedy pomyślę...  ;)
Pozdrawiam,
Paweł