Autor Wątek: Pająki, węże, płazy i inne u Amazonki  (Przeczytany 31783 razy)

Offline Amazonka

• Pielęgnica
  • Erythrynidae .....
Pająki, węże, płazy i inne u Amazonki
« dnia: Marzec 03, 2014, 12:46:24 pm »
Chciałabym założyć ten wątek, gdyż wiem, że na naszym forum jest kilka a może nawet więcej osób fascynujących się nie tylko drapieżnymi rybami ale również innymi "stworami" :)
Mnie fascynuje aspekt behawioralny zwierząt, szczególnie drapieżnych i niekoniecznie ssaków. Obecnie w moim domu oprócz ryb, mieszka także 9 ptaszników, 4 węże zbożowe i żaba rogata. Jest także świnka morska i pies. Jakoś udaje mi się to wszystko ogarnąć :P
Jeśli chodzi o ptaszniki, jestem osobą raczkująca w temacie, nie mam dużego doświadczenia. Fascynuje mnie głównie fauna i flora Ameryki Południowej, dlatego moje ptaszniki również pochodzą z tych rejonów. Na początek wybrałam ptaszniki naziemne lub takie, które kopią nory w podłożu, są raczej powolne, mało jadowite i zwykle nie należą do agresywnych, choć moim zdaniem - przejawy agresji lub jej braku bywają cechą osobniczą jak również wypadkową warunków, w jakich te pajęczaki są trzymane.
Pokażę kilka swoich piękności, które skradły moje serducho :P

1. Ceratophrys ornata (żaba rogata)
2,3. Grammostola pulchra
4,5. Grammostola rosea classic
6. Acanthoscurria geniculata (ptasznik białokolanowy)
7,8. Lasidora striatipes
9. Lasidora parahybana (ptasznik olbrzymi)
SA1: Osteoglossum bicirrhosum x 2, Hoplias curupira, Hoplias malabaricus x 2, Hoplias australis, Erythrinus sp. Peru, Chalceus erythrotrurus x 3, Leporinus fasciatus x 3
SA2: Hoplerythrinus unitaeniatus x 4, Erythrinus sp. Madre de Dios x 3, Atractosteus tropicus, Hoplarchus psittacus x 7
Kongo: Ctenopoma acutirostre x 2, Erpetoichthys calabaricus, Pantodon buchholzi x 5
Thailand: Tetraodon suvatti

Offline szopa86

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Odp: Pająki, węże, płazy i inne u Amazonki
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2014, 21:43:10 pm »
balbym sie u ciebie zasnac :>   ale mysle ostatnio o "czyms" jeszcze w sensie ze jakies terarrium tyko jkies takie cos czego bym sie nie bal :)
zawsze plyn pod prad, z pradem plyna tylko smieci

Offline ksonski

• Pielęgnica
  • Kacper
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2014, 13:26:12 pm »
Ja osobiście boje sie ptaszników, węży ale gratuluje swojego stada i powodzenia w trzymaniu tego zoo:D
187x105x57h cm 1,1k litrów Amazonki
http://forum.arowana.pl/index.php?topic=2493.msg32225#new
Pozdrawiam,
Kacper

Offline puzon

• Pielęgnica
  • Pla Krasong
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2014, 20:06:55 pm »
Ja noszę się z zamiarem kupienia zbożówki już od dłuższego czasu. Póki co musi mi się wyklarować sytuacja akwarystyczna. Rezygnuje z jednego zbiornika, a powiekszam o nadbudowę drugi. Będzie tam miejsce na rośliny nadwodne. Co do węża, to w miejscu drugiego baniaka planuje postawić terrarium dla zbożówki. Tyle tylko, że chciałbym żeby było udekorowane roślinnością, a z tego co wiem to zbożówka to wąż z ciepłego klimatu, ale nie tropikalnego. Czy to może jej zaszkodzić? podobno zamieszkuja trwiaste tereny, a nie coś co chce osiągnąć. Czyli imitację lasu deszczowego. Nie wiem czy jest jakiś tak bardzo dobrze nadający się wąż dla poczatkujacego terrarysty.

Offline ProjectFlowerhornPL

• Pielęgnica
  • Rafał.
    • flowerhorn.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2014, 21:34:04 pm »
Chyba węże z rodziny Elephe są najlepszym wyborem na początek. Jest bardzo wiele odmian barwnych więc jest w czym wybierac. Zbożówki są dośc wytrzymałe na nasze pomysły. Z roślinami da radę ale jeśli będzie to vivarium ze zraszaniem to nie za bardzo będzie dla niej dobry klimat.
Fajnie, że założyłaś ten temat Ama. Jak będe miał wenę to wrzucę swoje foty i opiszę co tam mam za potwory ;D
A! i w piątek przeszedł mi koło nosa Hysterocrates gigas i jestem wściekły z tego powodu >:(
Hodowla azjatyckich Flowerhorn, Half moon, goldfish
Tel.513 020 514 Rafał
http://www.flowerhorn.pl

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2014, 05:32:49 am »
Mnie fascynuje aspekt behawioralny zwierząt, szczególnie drapieżnych i niekoniecznie ssaków.
A możesz to rozwinąć, na czym to polega?

Dlaczego nie masz kolorowych pajączków?
Wije i pareczniki też są w kręgu twoich zainteresowań?

Jak przyjadę do stolicy, to mam nadzieje że nabijesz któregoś na ruszt.
Wytrzymała jesteś, ja boje się pająków, w takiej gromadzie bez impulsatora kinetycznego naprowadzanego ręcznie ze 3 kg nie czuł bym się pewnie.

Offline Amazonka

• Pielęgnica
  • Erythrynidae .....
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2014, 11:47:52 am »
Mnie fascynuje aspekt behawioralny zwierząt, szczególnie drapieżnych i niekoniecznie ssaków.
A możesz to rozwinąć, na czym to polega?

TAK, otóż na Uniewerku w Łodzi, bodajże na wydziale Biologia i Ochrona Środowiska, jest nawet katedra poświęcona tematom behavioralnym - (behaviour=zachowanie) czyli analiza zachowań gatunkowych i osobniczych, poznawanie "języka" zwierząt, czyli odczytywanie i analiza sygnałów, sposobów w jaki zwierzęta porozumiewają się i odczytują bodźce zewnętrzne itp. Nawet taki pająk potrafi wyczuć strach... a jak ? No właśnie, takie rzeczy leżą w kręgu moich zainteresowań.
Mój luby pcha mnie na te studia hehehe, on zoolog & ichtiolog a ze mnie robi "psychologa zwierzęcego" hehehehehe  ;D dobrana para psycholi hehehehe  :o  :P

Dlaczego nie masz kolorowych pajączków?
Wije i pareczniki też są w kręgu twoich zainteresowań?

otóż mam kolorowe pajony, jednak gdy są młode, zwykle mają brązowe lub takie bure ubarwienie. Podobają mi się ptaszniki o masywnej budowie, owłosione, wyglądające jak "pluszaki".
Moją dorosłą samicę Grammostola rosea trzeba by dobrze oświetlić do zdjęcia - ma metalicznie-różowy "pancerz" i włoski również różowe :P Grammostola pulchra - moja pieszczoszka ukochana - jest czarna z granatowym połyskiem. Dziewczynka nauczyła się otwierać terra i chętnie wychodzi na spacer :P obecnie terra zabezpieczyłam, ale raz na jakiś czas wypuszczam ją, żeby sobie pochodziła, skoro lubi, zawsze wraca do domku - wie gdzie mieszka :) Zdjęcie dorosłego osobnika Lasidora striatipes pokażę - gdyż trudno mi opisać jak piękny to ptasznik, gdy dorośnie... :)

Ptaszniki o bajecznym ubarwieniu i cudownych wzorach, podobnie jak inne jaskrawo ubarwione stwory - są potwornie jadowite, często ich jad jest groźny dla człowieka, do tego są agresywne i bardzo szybkie. Trzeba mieć spore doświadczenie aby poradzić sobie z tym tematem. Może kiedyś...
Teraz wybrałam takie gatunki, które raczej do agresywnych nie należą, są powolne i mają spokojne usposobienie jeśli chodzi o cechy gatunkowe, niemniej jednak zdarzają się też wśród nich nerwowe, reagujące agresją osobniki (cecha osobnicza).
Zwykle, gdy im się coś nie podoba, przyjmują po prostu postawę grożącą unosząc przednie odnóża do góry i prezentując ogromne zęby jadowe - coś podobnego jak u ryb "puszenie" skrzeli. Stres czy też obrona tych ptaszników zwykle objawia się przyjmowaniem takiej postawy grożącej lub wyczesywaniem włosków parzących z odwłoka, to akurat nie jest fajne, gdyż chmura takich włosków na twarzy okropnie swędzi... :P Ptaszniki, które mam, przyzwyczajone do ingerencji człowieka - grzebania w terrarium itp. - zwykle nie atakują, nie "wyczesują" się, jednak ograniczone zaufanie to zdecydowanie najlepsza rada. Są zwolennicy i przeciwnicy brania ich na ręce... pozwalanie im chodzić np. po twarzy to kompletna głupota, gdyż twarz z jej mnóstwem mięśni i mimiką, drganiem itp, może takiego pająka sprowokować do ukąszenia - bywały takie przypadki idiotów, którzy zapłacili słono za swoje kretyńskie popisy....

Jeśli chodzi o wije - kiedyś chciałabym mieć skolopendrę olbrzymią... na razie jednak to zbyt duże wyzwanie :P

Jak przyjadę do stolicy, to mam nadzieje że nabijesz któregoś na ruszt.
Wytrzymała jesteś, ja boje się pająków, w takiej gromadzie bez impulsatora kinetycznego naprowadzanego ręcznie ze 3 kg nie czuł bym się pewnie.

ja uwielbiam pajony... kiedyś potwornie się ich bałam, jednak człowiek zwykle boi się tego, czego nie zna :) Wszelkie fobie są do pokonania, a osiągnięcie sukcesu w tym temacie sprawia, że człowiek może i góry przenosić, gdyż jego wiara w siebie i swoje możliwości rośnie o milion % !!!!

« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2014, 12:09:51 pm wysłana przez Amazonka »
SA1: Osteoglossum bicirrhosum x 2, Hoplias curupira, Hoplias malabaricus x 2, Hoplias australis, Erythrinus sp. Peru, Chalceus erythrotrurus x 3, Leporinus fasciatus x 3
SA2: Hoplerythrinus unitaeniatus x 4, Erythrinus sp. Madre de Dios x 3, Atractosteus tropicus, Hoplarchus psittacus x 7
Kongo: Ctenopoma acutirostre x 2, Erpetoichthys calabaricus, Pantodon buchholzi x 5

Offline Amazonka

• Pielęgnica
  • Erythrynidae .....
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2014, 13:57:20 pm »
Chyba węże z rodziny Elephe są najlepszym wyborem na początek. Jest bardzo wiele odmian barwnych więc jest w czym wybierac. Zbożówki są dośc wytrzymałe na nasze pomysły. Z roślinami da radę ale jeśli będzie to vivarium ze zraszaniem to nie za bardzo będzie dla niej dobry klimat.
Fajnie, że założyłaś ten temat Ama. Jak będe miał wenę to wrzucę swoje foty i opiszę co tam mam za potwory ;D
A! i w piątek przeszedł mi koło nosa Hysterocrates gigas i jestem wściekły z tego powodu >:(

moje zbożówki dziś w nocy zrzuciły skórę, rano znalazłam 4 wylinki :)

Hysterocrates gigas - czysty rasowo czy hybryda ? wkurzyłabym się :(

PS. koniecznie pokazuj te swoje piękności :P

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2014, 18:59:57 pm »
TAK, otóż na Uniewerku w Łodzi, bodajże na wydziale Biologia i Ochrona Środowiska, jest nawet katedra poświęcona tematom behavioralnym - (behaviour=zachowanie) czyli analiza zachowań gatunkowych i osobniczych, poznawanie "języka" zwierząt, czyli odczytywanie i analiza sygnałów, sposobów w jaki zwierzęta porozumiewają się i odczytują bodźce zewnętrzne itp.
Myślałem ze to coś z psychologią.

poznawanie "języka" zwierząt, czyli odczytywanie i analiza sygnałów, sposobów w jaki zwierzęta porozumiewają się i odczytują bodźce zewnętrzne itp. Nawet taki pająk potrafi wyczuć strach... a jak ? No właśnie, takie rzeczy leżą w kręgu moich zainteresowań.
Nie znam się na tym ale na chłopski rozum, nawet najprymitywniejsze organizmy odbierają świat zewnętrzny przez receptory. Roboty też działają na takiej zasadzie.

Mój luby pcha mnie na te studia hehehe, on zoolog & ichtiolog
Jak ichtiolog to dawaj go tutaj przyda się ktoś taki.

ja uwielbiam pajony... kiedyś potwornie się ich bałam, jednak człowiek zwykle boi się tego, czego nie zna :) Wszelkie fobie są do pokonania, a osiągnięcie sukcesu w tym temacie sprawia, że człowiek może i góry przenosić, gdyż jego wiara w siebie i swoje możliwości rośnie o milion % !!!!
Ja najbardziej boję się ugryzienia, ale nie tego czy będzie bolało czy pójdę do piachu, tylko samego faktu ugryzienia. Już kiedyś wyglądałem przez ugryzienie jak ten kolo http://hardinmd.lib.uiowa.edu/cdc/6251.html
Dlatego u mnie pająki mają zakaz wstępu pod groźbą śmierci w trybie natychmiastowym. I muszę powiedzieć że się słuchają.
Najgorsze dranie to te małe np. Pustelnik brunatny http://emedicalhub.com/brown-recluse-spider-bite-pictures-symptoms-treatment-progression/
Ale z drugiej strony te większe mają większe kły.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2014, 19:51:14 pm wysłana przez Michal »

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2014, 19:51:41 pm »
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2014, 21:40:01 pm »
Pustelniki to faktycznie przerąbane jak upierdzielą   :-\ Na szczęście one sobie mieszkają w Ameryce :P U nas to tylko kątnika spotkasz w domu. Choć to też fajny pajączek. Swego czasu trzymałem takiego dobrych parę miechów karmiąc białymi robakami, muchami i okazyjnie małymi świerszczami. Magda piękne bestyjki posiadasz. Na Acanthoscurria geniculata byłem napalony jakieś 5 lat temu. Tyle że typ mnie wydymał i nie wysłał pajona za którego zapłaciłem, więc mi przeszło trochę, ale po obejrzeniu fotek Twoich ptaszników faza na nie wróciła i chyba w końcu sprawię sobie jakiegoś ;)

Offline peterek

• Arowana
  • ONLY CHANNIDAE.......
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2014, 01:55:49 am »
Skoro juz mowa o pajakach i ich ukaszeniach to na pewno wiekszosc z Was slyszala o Czarnej Wdowie ;)
Tak sie sklada ze tutaj w Anglii jest pajak ktory sie nazywa Falszywa Wdowa Steatoda nobilis gdyz jest z wygladu podobny do Czarnej Wdowy.
Jest najbardziej niebezpiecznym z 12 gatunków pająków drapieżnych występujących w Wielkiej Brytanii.
Tak on wyglada:
http://www.aphotofauna.com/images/spiders/spider_steatoda_nobilis_22-07-13_1.jpg

a tak wygladaja ugryzienia:
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/10/25/article-2476374-18E74EBA00000578-742_634x335.jpg
i
http://www.taunton.pl/images/stories/rana.jpg

Ogolnie nielubie pajakow i wole weze ;D
Ja kocham akwarystyke ale moj braciak wlasnie weze.
Wklejalem juz na forum gdzies te foty ale wkleje je tutaj tez.

[smg id=431]

[smg id=432]

[smg id=433]

[smg id=434]

Offline szopa86

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2014, 14:44:28 pm »
boje sie tego dzialu :P
zawsze plyn pod prad, z pradem plyna tylko smieci

Offline Amazonka

• Pielęgnica
  • Erythrynidae .....
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 13, 2014, 18:58:04 pm »
Aaaaaaaaaaaaaaaaa !!!! ale piękne węże !!!!

to ja pokażę jeszcze kilka swoich pociech :P

PS. szopa86 - nie bój się, nie pogryzą :D

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 13, 2014, 19:06:19 pm »
Piękne są te wszystkie pajony i węże  ::) To może ja też coś pokaże  ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2014, 19:13:48 pm wysłana przez karkonosz »