Autor Wątek: Jak zbudować 2 000 l - film cz. 1  (Przeczytany 8347 razy)

Offline Zapart

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
Odp: Jak zbudować 2 000 l - film cz. 1
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 30, 2014, 10:58:15 am »
Dzieki

Offline AlexB47

• Brzanka
  • **
  • Aleksander
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2016, 16:24:41 pm »
Wróciłem w końcu do świata żywych, więc wracam też na fora.
Wszyskim akwarystycznym popaprańcom życzę w rozpoczynajacym się Nowym Roku banalnie, ale już nie dla mnie - Zdrowia, dla Was, Waszych rodzin i tych ważnych dla Was członków rodziny - Ryb.

Nuda, nuda i raz jeszcze nuda. Ryby rosną, hydroponika szaleje, nic się nie dzieje. Mam nowy pomysł na oświetlenie i coś w rodzaju pokrywy dla akwa, ale w tym momencie moje pomysły drastycznie rozmijają się z zawartością mojego portfela.
Przed świętami zatkał się filtr hydroponiczny i woda poszła przelewem awaryjnym. Zajrzałem w końcu do środka po wielu miesiacach spokoju - zero gabek, woda jak kryształ, ale bryły korzeniowe wylazły odpływem. W pośpiechu nie wyłączyłem pompy (poważny błąd), nożyczki do ręki i ostre cięcia. Takiej ilości syfu, który spłynął do akwa dawno nie widziałem - prawdziwe czarne wody. Ania spanikowała:
- Skrzela altumom się zatkają i ryby padną
- Nie - odpowiedziałem - to sa ich naturalne warunki. Za dwa dni woda będzie znowu krystaliczna.
Pomyliłem się - kryształ zrobił się po pięciu dniach. Godzinę po akcji do szyby przykleiły się glonojady. W końcu widać było już jakieś żyjące ryby. Potem było wieczorne karmienie - nic nie widać, mętność widzę. W pierwszy dzień świat pojawiły się kontury i zarysy wnętrza akwarium. Całe towarzystwo miało się świetnie, imprezka w mętnej wodzie była chyba udana.
Wnioski:
1.
To Ania kilka lat temu zauważyła, że filtr hydroponiczny po jakimś czasie może pełnić rolę filtra mechanicznego. W to, że nie ma nic lepszego od filtracji biologicznej niż hydroponika, nie wątpiliśmy od początku.
2.
Hydroponika jest w stanie wyeliminować waty, gąbki i inne sztuczne wynalazki.
3.
Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość, jak w życiu - chcesz szybko, idziesz do burdelu lub dyskoteki, chcesz przeżyć coś niepowtarzalnego - musisz bardzo się postarać i POCZEKAĆ
Rób wszystko najlepiej, jak tylko potrafisz.

Offline Michal

• Moderator
  • MODERATOR GLOBALNY
  • Sum
    • Arowana PL
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 14, 2016, 02:34:29 am »
Witaj wśród żywych ! Mam nadzieję że u Ciebie OK, bo niepokojace są Twoje pierwsze słowa.

Moja Hydroponika ma się również świetnie i jestem z niej zajebiście zadowolony. Też kilka razy korzenie wlazły mi w rury odpływowe tak bardzo że woda się przelewała drugim upustem. I tak samo jak u Ciebie kiedy ruszyłem system korzeniowy, poobcinałem to co trzeba i usunąłem część korzeni, to ciekawie się zrobiło w zbiorniku.

Ale mam pewne watpliwości jak system korzeniowy może przefiltrować Ci mechanicznie niewielkie drobinki ? Ja opócz Hydroponiki mam sumpa więc nie mam możliwości postawienia takich wniosków jak Ty. Szczególnie że waty u mnie filtracyjne wymagają czyszczenia raz na jakiś czas...

Dzięki za informację i do usłyszenia ! Również najlpeszego w Nowym Roku ! I jak sam piszesz, zdrowia życzę bo to najważniejsze.
Michał

580 l.
Bagrichthys Macracanthus, Phalacronotus Bleekeri

Offline AlexB47

• Brzanka
  • **
  • Aleksander
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 14, 2016, 13:27:43 pm »
Wyrzuć waty i inne gąbki, a po tygodniu będziesz miał kryształ  :) Tak to mniej więcej teraz wygląda:

Rób wszystko najlepiej, jak tylko potrafisz.

Offline timus

• Neon
  • *
  • Imie, posiadane akwarium i ryby
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 24, 2018, 10:06:37 am »
Witam... Zbiornik bardzo ciekawy jak dla mnie od strony technicznej. Czy dobrze zrozumiałem film ze w stelarz jest wklejona sklejka szalunkowa na silikon i pokryta jedynie cienka warstwa powyzszego? Czy te akwarium wciaz funkcjonuje i jak sie sprawdza?