Autor Wątek: STRES i jego konsekwencje  (Przeczytany 1189 razy)

Offline Amazonka

• Pielęgnica
  • Erythrynidae .....
STRES i jego konsekwencje
« dnia: Styczeń 12, 2014, 19:30:12 pm »
STRES - ten temat ostatnio mocno zaprząta mi głowę, dlatego postanowiłam założyć nowy wątek. Stres to nie choroba, ale może prowadzić do wielu z nich... a nawet do śmierci. Jakie są jego objawy, czy potrafimy je rozpoznać na tyle wcześnie aby zapobiec konsekwencjom ? U wielu gatunków z pewnością objawy stresu są zupełnie inne, choć niektóre z nich są takie same u wszystkich ryb.

Zmiany wewnętrzne (fizjologiczne) u ryb, do jakich prowadzi stres i wyczerpanie - czy to w wyniku nagłych działań, czy też długotrwałych niekorzystnych czynników - czasem bywają nieodwracalne i w krótkim lub dłuższym czasie mogą prowadzić do śmierci. Nawet odławiając nasze pupile z akwarium, powinniśmy mieć to na uwadze. Choć niezwykła zdolność regeneracji ryb może wpłynąć na szybki powrót do formy, nawet w przeciągu 2 do kilku godzin, lepiej czasem "dmuchać na zimne".

Stres w wyniku złych warunków (ogólnie pojętych - od parametrów, przez aranż po złą obsadę... itp), stres w wyniku grzebania w bańce, odławiania czy transportu... Co o tym myślicie i jakie macie spostrzeżenia czy doświadczenia w tym temacie ?

Załączony artykuł dotyczy teoretycznie wędkowania, ale myślę, że ma też dużo wspólnego z akwarystyką.
http://www.szczupak.org/Wypuszczanie_Zrobmy_To_Dobrze.html

SA1: Osteoglossum bicirrhosum x 2, Hoplias curupira, Hoplias malabaricus x 2, Hoplias australis, Erythrinus sp. Peru, Chalceus erythrotrurus x 3, Leporinus fasciatus x 3
SA2: Hoplerythrinus unitaeniatus x 4, Erythrinus sp. Madre de Dios x 3, Atractosteus tropicus, Hoplarchus psittacus x 7
Kongo: Ctenopoma acutirostre x 2, Erpetoichthys calabaricus, Pantodon buchholzi x 5
Thailand: Tetraodon suvatti