Autor Wątek: Co to za morda?  (Przeczytany 21962 razy)

Offline gargamelito

• Pielęgnica
  • Darek 860lt Ziemki,retroculusy,l600*3, l114, l14
Co to za morda?
« dnia: Grudzień 06, 2013, 21:41:05 pm »
Witam mam problema z identyfikacja tego suma.Zdjecie bardzo słabe ale może ma ktos wiedze co to może byc, dodam, że ma ok 20cm.

Offline karkonosz

• Płaszczka
  • Różne takie ;D
Odp: Co to za morda?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2013, 22:10:02 pm »
Mnie się ta morda kojarzy z Liosomadoras oncinus zwanym Jaguar catfish.

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2013, 22:46:50 pm »
Jaguar jest troszkę inny ale to jest chyba ten drugi Liosomadoras

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2013, 22:48:53 pm »
Chyba strzał w dziesiątkę. Wielkie dzięki ale nieco mnie to zasmucilo bo był przeznaczony do akwa z ziomkami m.in. z s. Daemon które lubią ciepłą wodę a ten sumik podobno nie,  z tego co właśnie znalazłem o nim. Szkoda bo namierzylem go w lipnym sklepiku w markecie ktoś go biedaczka zostawił w akwa wystawowym może z60lt. Kurcze strasznie mi się spodobał  :-\ :(

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 06, 2013, 22:58:54 pm »
Czy miał ktoś z was jakieś doświadczenia z tym sumikiem? Nada się do ziemkow?

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 06, 2013, 23:03:01 pm »
Miałem Jaguary teraz pływają u Drago jest to skryta rybka aktywna wieczorem i w nocy tak to zalega w zacienionych kryjówkach pod korzeniami. No i jeszcze najważniejsze one buczą he he wydają dźwięki dość dobrze słyszalne np. w pokoju gdzie stoi szkło. Jeśli chodzi o ciepło to po wyżej 27-28 st przestają żerować i się robią osowiałe niestety. Drago może coś więcej powiedzieć ma je w którymś ze szkiełek oczywiście jak nie zapomniał w którym  ;D :o ;D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2013, 23:25:00 pm wysłana przez Rafi70 »

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 07, 2013, 07:54:46 am »
Kurcze zaryzykowal bym i przygarnął tego stwora i tak mu będzie lepiej niż tam, tylko tu nasowa się kolejne pytanie czy nie zje mi ziomków daemonow ok 4cm?

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 07, 2013, 19:23:36 pm »
Drago może coś więcej powiedzieć ma je w którymś ze szkiełek oczywiście jak nie zapomniał w którym  ;D :o ;D
haha znalazłem je w tym 750 l.
Rafi już chyba wszystko napisał, burczom podobnie jak batrachy, tylko nie wiem czy trzymane pojedynczo też tak robią. To chyba sposób na porozumiewanie między nimi.
Co do temperatury nie wiem bo jeszcze ich nie testowałem w tropikach.
Patrząc po średnicy tego żwiru na którym wegetuje i jego pyska, duży nie jest, daje mu około 7 cm, stawiałbym że demonów nie zeżre. U mnie pływają razem z Hyphessobrycon columbianus i jak na razie nie widzę spadku pogłowia.
Dlaczego ziemiojady lubią ciepłą wodę?

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 07, 2013, 19:41:44 pm »
Bierz nie zastanawiaj się rzadka ryba a jak jest z odlowu to ciężko ją utrzymać i to chyba ten drugi jeszcze bardziej mało spotykany.

Offline piotrK

• Płaszczka
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 07, 2013, 20:38:01 pm »
Dlaczego ziemiojady lubią ciepłą wodę?
Bo... ich przodkowie przybyli z Urugwaju - znudziły im się te zimy z temperaturami wody rzędu kilku stopni C :D

Sorry, nie mogłem inaczej :D
Cichlidae.pl

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 07, 2013, 21:05:17 pm »
No nic jutro będzie u mnie pływał jak go jeszcze nikt nie sprzątał.Z tymi 20 cm to może trochę przesadziłem ale 15 miał na bank dlatego boję się o demonki bo mają ok4 cm.Jutro fotki  ;D

Offline gargamelito

• Pielęgnica
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 07, 2013, 21:45:59 pm »
Nie zaskoczyłem z tą temperatura. Zapytałem o to bo daemony z tego co wiem wymagaja temp 27-30st (dla mnie to ciepła woda) a ten kirys podobno w wodzie przekraczającej 25st moze np przestać przyjmować pokarm, byc osowiały itp.
Nie rozumiem pytania o tą temperaturę ani odpowiedzi. Może czegoś nie wiem? Można jaśniej?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2013, 21:52:38 pm wysłana przez gargamelito »

Offline drago

• MODERATOR GLOBALNY
  • Arowana
  • kompletny czub
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 08, 2013, 00:09:36 am »
Nie znam się na pielęgnicach, dlatego pytam dlaczego ziemiojady lubią bardzo ciepłą wodę. Natomiast inne ryby, żyjące w tych samych krajach czy regionach tolerują większe wahania temperatur.
Liosomadoras oncinus podobno zamieszkuje między innymi Rio Negro, Rio Branco,
Satanoperca daemon  Rio Negro, Rio Orinoco, czyli żyją w sumie w sąsiedztwie. Więc dlaczego jedna ryba toleruje niższe temperatury a druga wyższe.
Zarówno rodzaj Satanoperca i Geophagus opisywane są jako ciepłolubne ryby. Ale nie mogę znaleźć jakichś wypraw naukowych, które by potwierdzały że żyją w takich wysokich temperaturach. Dlatego pytam, z ciekawości.

Offline Rafi70

• Płaszczka
  • Altum Orinoco , L-114
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 08, 2013, 03:10:44 am »
Czekałem na to  :o :o

Offline Ruki

• Brzanka
  • **
    • Cichlidae.pl
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 08, 2013, 08:57:53 am »
Nie znam się na pielęgnicach, dlatego pytam dlaczego ziemiojady lubią bardzo ciepłą wodę. Natomiast inne ryby, żyjące w tych samych krajach czy regionach tolerują większe wahania temperatur.
Liosomadoras oncinus podobno zamieszkuje między innymi Rio Negro, Rio Branco,
Satanoperca daemon  Rio Negro, Rio Orinoco, czyli żyją w sumie w sąsiedztwie. Więc dlaczego jedna ryba toleruje niższe temperatury a druga wyższe.

Z tego wynika, że te sumy powinny tolerować taki sam zakres temperatury jak Satanoperca. Rzeki te płyną na terytorium Brazylii, a strefa klimatyczna oraz wysokość nad poziomem morze wymusza znacznie nagrzewanie wody w okresie pory suchej i deszczowej.

Co innego jeśli chodzi o peruwiańskie pielęgnice, one w większości wymagają chłodniejszej wody(peruwiańskie apisto najlepiej się czują w temperaturze 23-24*C)- tamtejsze rzeki płyną dosyć wysoko nad poziomem morza i tylko pod koniec pory suchej(i to na otwartych przestrzeniach) mocniej się nagrzewają.

Zatem, albo te sumy nie żyją w tych samych rzekach i opisy są lelawe albo temperatura nie jest tu czynnikiem szkodliwym. Może jest to ilość rozpuszczonego tlenu?
pozdrawiam, Łukasz
www.cichlidae.pl